Zbog povećanja obima posla ukazala se potreba da moram nabaviti još dva ispravljača sa regulacijom napona od 0 do 30V i sa regulacijom struje od 0 do 5A.
Odlučio sam da ne kupujem gotove ispravljače već da kupim kineske module pa da sam sastavim ispravljač kakav meni odgovara. Nemam više živaca a i vremena da se bavim izradom štampanih ploča, pa sam iz tog razloga odlučio se za gotove module.
Da ne bih pravio dva ista, odlučio sam da napravim dva različita ispravljača (sa različitim modulima) tako da ću u ovom postu opisati jedan od njih a kasnije i drugi.
U ovoj varijanti sam upotrijebio modul ZK-5KX DC DC Buck Boost Converter. Na slici ispod je izgled modula sa prednje i zadnje strane.
Karakteristike modula
O ovom modulu ima dosta podataka na internetu pa da ne bih sve prepisivao navešću samo ono osnovno.
- modul se napaja sa bilo kojim naponom od 6 do 36v
- izlazni napon se podešava u opsegu od 0.6 do 36V
- izlazna struja se podešava do maksimalno 5A
- Izlazna snaga max 80W
- izlazni napon se prikazuje sa tačnošću (rezolucijom) 0.01V [10mV]
- izlazna struja se prikazuje sa tačnošću (rezolucijom) 0.001A [1mA]
Inače od karakteristika još je interesantno da možete programirati modul da se isljuči recimo nakon 14h rada, možete podesiti da nakon npr. isporučenih 12Ah se isključi. Ima dosta sigurnosnih podešavanja pa tako se može podesiti da se isključi ako temperatura pređe zadatu vrijednost npr. 80 stepeni. Uglavnom, nema šta nema.
Postoje i druge verzije ovog modula koji mogu da daju veće napone i veće struje ali meni ovaj savršeno odgovara i nema potrebe za jačim. Kao primjer, imam stari regulacioni ispravljač sa regulaciom napona od 0-30V i strujom od 0-10A. Ako ćete vjerovat, struja od 10A nikad mi nije trebala. Maksimalno sam koristio do 4A.
Sav materijal me je koštao manje od 10 eura. Preciznije, kupio sam samo modul i dvije buksne za plus i minus. Sve ostalo sam imao u servisu od rashodovanih uređaja.
Ispravljač sam smjestio u kutiju od stepena za napajanje računara. Sve sam izbacio iz kutije osim ventilatora. Njega sam zadržao da hladi tehniku pri velikim snagama. Modul inače ima na sebi ventilator koji se automatski uključuje kada je temperatura veća od 50 stepeni i kada je struja veća od 1A.
Da sam imao ispravan stepen za napajanje računara, upotrijebio bih njega tj. iskoristio bih njegovih 12V za napajanje modula. Kako to nijesam imao, ugradio sam standardan transformator 12V 5A.
Nakon što sam oslobodio kutiju od viška djelova, pristupio sam bušenju otvora za modul, buksne, prekidač... U servisu uvijek mučim muku sa punjačem za mobilni tel (USB 5V). Iz tog razloga sam odlučio da na prednjoj strani ispravljača bude i USB konektor da mogu po potrebi priključiti telefon ili nešto slično što radi na 5V.
Nakon završetka radova sa bonsekom, turpijom i bušilicom pristupio sam montiranju djelova. Zašarafljen je trafo, montiran grec, mr. elektrolit, prekidač, buksne... Na slici se vide i dva stabilizatora napona 12V i 5V. Kako je na mr. elektrolitu napon oko 16V morao sam ugraditi stabilizator 12V zbog ventilatora. Mogao sam staviti i samo neki otpornik ali ovo mi je nekako elegantnije. Drugi stabilizator je 5V za USB konektor.
Ovime je sklapanje privedeno kraju. Ostalo je još da se prije uključenja u struju sve provjeri je li povezano kako treba. Nakon provjere slijedi uključivanje u utičnicu.
RADI!

Za ovih nekoliko dana koliko koristim ispravljač, mogu reći da sam zadovoljan u potpunosti.
Ono što sam htio, to sam i dobio. Zaista fin ispravljač. Lijepo radi. Provjeravao sam i talasni oblik napona na izlazu...
Pretvarač radi na 100kHz. Bez ikakvog opterećenja primjećuje se neki "brum" u naponu veličine oko 20mV.
Kada se ispravljač optereti strujom 2.5A, tada je brum nešto veći i iznosi oko 100mV. Pri struji 3.8A [sijalica 45W] brum je 150mV.
Ko teži perfekciji može uraditi sledeće. Na nekim ruskim stranicama pojedine kolege predlažu da se napravi i ugradi PI filter na izlazu iz ispravljača. Isti se može napraviti od starih stepena za napajanje iz računara. Iz sekcije 12V treba uzeti veću i manju torusnu prigušnicu i dodati ih na izlaz. Nabavio sam i njih ali zaista ne vidim potrebu za ugradnom tako da ih nijesam montirao.
U današnje vrijeme u tehničkoj dokumentaciji nekog uređaja ne mogu se naći podaci o brumu kod stepena za napajanje.
Nekada je to bilo obavezno. Kao primjer evo kako je izgledao brum (veličina bruma) kod TV aparata EI Niš iz 80-tih godina.
Brum se kretao od 300mV do 500mV.
Sve u svemu, kome treba regulacioni ispravljač može za male novce od kineskog modula ZK-5KX da napravi solidan stepen za napajanje.