* REŠENO * Bootloop TV-a FOX 40D100 Basic, programator za flash čip GD25Q64BSIG

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LED televizora

Urednici: KASA1,alexa_pg

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

* REŠENO * Bootloop TV-a FOX 40D100 Basic, programator za flash čip GD25Q64BSIG

Post napisao CrazY_Milojko » 04 Sep 2021, 18:32

LED TV
FIRMA: FOX
MODEL: 40D100 Basic
MODEL DODATNO: NE ZNAM
CHASSIS: NE ZNAM
MAINBOARD: TP.SIS231.P83
PANEL: CX400DLEDM
T-CON BOARD: NE ZNAM
SMPS: NE ZNAM

Kao novi član prvo da čestitam 15 godina postojanja foruma. Ne mogu čudom da se načudim da sam tek nedavno nabasao na ovaj forum, koji je koliko vidim sve samo ne mali, i to pretražujući internet u vezi problema sa televizorom FOX 40D100 Basic. Pretpostavljam da je razlog za to što ovaj forum do sada nisam primetio taj što sam, iako lokalac, duži niz godina član stranih foruma kojima su primarna tema kompjuteri. Ali koliko vidim deo koji se tiče kompjutera postoji i na ovom forumu pa ću koliko mi to vreme dozvoli pokušati da tu dam svoj doprinos jer imam višedecenijsko iskustvo u radu, sklapanju i servisiranju istih.

***************************************
SIMPTOMI:
TV se startuje, pojavi se FOX logo na 10-15 sekundi, TV se zatim restartuje i tako u krug.

***************************************
DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:

Elem, problem koji imam tiče se televizora FOX 40D100 Basic (izvinjavam se unapred što ne navodim detaljne tehničke specifikacije matične ploče i ostale elektronike unutar istog, objasniću zašto) koji se ponaša potpuno identičo kao kod člana @daki1978 na temi koju je on postavio 2017:

http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... IG#p301150

Uglavnom simptomi su isti: TV se kao startuje, pojavi se FOX logo na nekih 10-ak sekundi, nekad stoji i koju sekundu duže, nakon toga TV se restartuje i opet u krug. TV je star skoro 7 godina, a ono što sam primetio je da je ovaj problem počeo polako da se "pojačava" vremenom tj. pre nekih par nedelja TV se par puta ovako restartovao i na kraju bi se ipak "probudio" posle par minuta, onda je to "buđenje" počelo da biva sve duže i duže, 5 minuta, 10, 30... ali sada sve i da ga ostavim 5 sati on će konstantno da se restartuje nakon što FOX logo stoji na ekranu 10, 15 sekundi.

Prvo što mi je refleksno palo na pamet: od starosti ili "kvaliteta" provištali elektroliti da li na powerboard-u ili logicboard-u monitora. Međutim onda sam pretražujući internet naleteo na ovaj forum sa gore navedenom temom i praktično istim problemom koji je član rešio zamenom/flash-ovanjem novog čipa GD25Q64BSIG dump-om koji je okačio u jednoj od poruka na istoj temi.

Ono što mene interesuje u vezi GD25Q64BSIG flash čipa koji je SOP-8 3.3V (pod uslovom da je u pitanju on, a ne polu-mrtvi elektroliti ili neka druga komponenta) je koji programator mi preporučujete (podforum: Alati -> Programatori ...kao novom članu mi nije dostupan) za ovaj čip, software za isti, a sam čip vidim da nije teško nabaviti preko kosookih sajtova, mada bih više voleo da ga pronađem negde u lokalu jer sigurno bi bilo brže nego 20, 30, 50 dana putovanja paketa iz Kine.

Ne gori mi nigde za ovo, FOX TV je dobio zamenu u vidu Philips 43PUS8545/12 televizora koji trenutno stoji ispod jer... Jer stari FOX TV je trenutno i dalje na (visoko u samom ćošku sobe) custom nosaču za TV. Već neko vreme me zezucka rame i čekam da dotično dovoljno ojača da mogu da se upustim u zavlačenje u tako mali prostor i demontažu nosača i TV-a, a ako to krenem da radim sa ovim ramenom koje trokira siguran sam da će se priča sa FOX TV-om završiti u vidu Fail Army klipa na YT-u :) Ne usuđujem se da trenutno kao "nosače" TV-a dok ja demontiram isti uposlim moje klince ili ženu jer... bolje ipak ne :)

Potrudiću se da prvom prilikom, čim mi to rame dozvoli, TV skinem sa nosača, otvorim, izvršim vizuelnu inspekciju elektronike, pojedinačno odlemim i redom LCR testerom prođem sve elektrolite, ovde u temi navedem sve bitne oznake na štampanim kolima, pa onda da vidim šta je dalje činiti. Žao mi je da batalim ovaj TV jer služio nas je dobro, a imam volje da se bacim na elektroniku istog. Najlakše je kupiti novo, ali mislim da svi ovde na forumu dobro znaju da nema većeg zadovoljstvo nego kada nekom otpisanom parčetu tehnike udahnemo novi život.

Unapred zahvalan na predlozima, pozdrav!
Zadnja izmena: CrazY_Milojko, dana 05 Nov 2021, 21:06, ukupno menjano 1 put.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Bootloop TV-a FOX 40D100 Basic, programator za flash čip GD25Q64BSIG

Post napisao alexa_pg » 04 Sep 2021, 19:19

Dobrodošao na Fanzo forum.

Na osnovu opisa kvara, prvo šta bih uradio je provjera napona za napajanje sklopova na digitalnoj ploči. Naravno, tu spada i provjera kondenzatora koji te napone filtriraju.
Ako se uvjeriš da je to sve ispravno, slijedi eventualna zamjena softvera. Softver se ne smije napamet upisivati u neko memorijsko kolo jer to može napraviti više štete nego koristi.
Da bi dobio tačan softver neophodno je da napišeš tačne podatke o kojoj se ploči radi, koji je tip panela... uglavnom sve ono što se traži prilikom otvaranja teme a ti si napisao "ne znam"

Za programator i programiranje pročitaj ovaj post. Tu su ti osnove za programiranje.
viewtopic.php?p=316722#p316722
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Bootloop TV-a FOX 40D100 Basic, programator za flash čip GD25Q64BSIG

Post napisao CrazY_Milojko » 04 Sep 2021, 20:05

@alexa_pg

Hvala na brzom odgovoru!

Imam neki "onaj" osećaj da su su u pitanju kondenzatori koji su odrobijali svoje, baš zbog toga kako je problem sa "buđenjem" TV-a vremenom bio sve izraženiji, klasični simptomi izraubovanih elektrolita kojima treba malo "stimulansa" da nakon prospavane noći (TV je na produžnom kablu koji se gasi preko noći, sigurnosti radi) kada se tako izrabljeni ohlade pa ujutro teško pale iz prve dok se malo ne zagreju, isto kao i ja bez jutarnje kafe :)

Ali iako bi zamena dotrajalih kondenzatora bilo lako rešenje koje bih verovatno završio u roku od pola sata-sat sa sve proverama istih, nekako bih više voleo da je problem baš do GD25Q64BSIG flash čipa pa da onda probam nešto što do sada nisam (u prevodu: sit sam menjanja prolupalih kondenzatora za ovaj i za još 2 života). Da napomenem da se do sada nisam upuštao u bilo kakve popravke TV-a jer me do sada nijedan nije "ostavio na putu", ali ovaj FOX definitivno neću da otpišem samo iz razloga što bih želeo neki drugi tip kvara na njemu, ako se ispostavi da su problem elektroliti onda neka ide u 3 lepe m... :D

Hvala za link, prostudiraću sve, ali prvo da skinem FOX-a sa nosača u ćošku. Dobro izgleda tu gde je (na isto mesto/nosač će ići Philips kada osposobim Fox), ali rodio sam mečku dok to nisam napravio i posle 1/2 litre prolivenog znoja montirao FOX na custom nosač sa sve 5050 RGB LED trakama + kontroler prilepljenim na pozadinu monitora od prvog dana, narodna varijanta "Philips Ambilight-a" :D Deca zanemela kada su to videla hahaha

Da ne dužim, a već jesam, još jednom hvala na brzom odgovoru, gledaću da ažuriram temu kako moj napredak sa FOX-om bude tekao.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: * REŠENO * Bootloop TV-a FOX 40D100 Basic, programator za flash čip GD25Q64BSIG

Post napisao CrazY_Milojko » 05 Nov 2021, 21:33

Nadam se da svi članovi foruma tu, živi i zdravi i da će tako ostati i ubuduće...

Da javim da sam konačno uhvatio malo vremena da nabavim flash čip GigaDevice GD25Q64BSIG i upravo sam završio flash-ovanje istog sa dump-om koji je na forumu okačio član @daki1978 u sledećem post-u:
http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.ph ... IG#p301151

Upravo zalemio čip na PCB matične ploče TV-a, TV sada normalno startuje, ne bootloop-uje, normalno se daljincem krećem kroz menije TV-a i izgleda da je to to. Sutra ću se pozabaviti detaljnije sa TV-om i potvrditi da li radi sve što treba da radi.

Hvala forumu, posebno se zahvaljujem članovima @alexa_pg na pomoći u startu i naravno članu @daki1978 na dump-u za flash čip za ovaj model TV-a.

Da se odužim koliko mogu... Ako nekom članu Fanzo foruma bude bio potreban flash čip GigaDevice GD25Q64BSIG bilo za FOX TV iz naslova teme ili za neki drugi TV ili neki drugi uređaj koji koristi pomenuti flash čip neka mi pošalje PM i dobiće ga bez ikakve nadoknade bilo praznog ili flash-ovanog sadržajem po želji (prethodno da mi eventualno dostavi link za dump koji treba flash-ovati). Imam još dva ova čipa viška jer od 5 poručenih čipova jedan je bio DOA, drugi sam sada zalemio na PCB matične TV-a umesto neispravnog čipa i treći sam ostavio sebi kao rezervu za nedaj Bože, znači dva pomenuta flash čipa su mi višak i rad sam da ih ustupim nekom članu foruma ako/kada mu to bude bilo potrebno. Zalepiću da ne zaboravim ta dva prazna flash čipa iza na kućište TV-a pa ako nekom članu foruma isti zatrebaju sada, za 6 meseci ili 5 godina tu sam da te čipove skinem i pošaljem poštom, pretpostavljam da je najsigurnije kao preporučenu pošiljku, o mom trošku naravno.

Još jednom hvala, dok se ne odužim... Pozdrav svima i svako dobro želim!

edit
Sve na TV-u radi, svi video ulazi i sve opcije u menijima.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Servisiranje LED televizora”