SONY KD-55XE7005 

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LED televizora

Urednici: KASA1,alexa_pg

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
mshone
_
_
Postovi: 11
Pridružen: 25 Feb 2021, 07:47
Location: Beograd, Srbija
Specialty: computers

SONY KD-55XE7005  * REŠENO *

Post napisao mshone » 19 Mar 2022, 08:48

LED TV
FIRMA:SONY
MODEL: KD-55XE7005
napajanje ploča oznake 2955036304 (APDP-209A1)


***************************************
SIMPTOMI:
Simptom :uključi se, da svetlo, posle nekog vremena kad se zagreje upada u zaštitni mod - isključi se i ne može da se uključi (2 cikllusa pokaže logo, pa ponovo, pa 6 crvenih blinkova).

Našao sam da se problem kod sonija u ovakvim situacijama može privremeno rešiti (da se ne bi menjale diode) prespajanjem na ploči, tj isključenjem zaštite. Pre par dana sam na jednom sony 32 inča uspeo da to odradim kratkospajajući pinove na konektoru za LED.

Ima li ko ideju kako na ovoj ploči to rešiti?

slika

mshone
_
_
Postovi: 11
Pridružen: 25 Feb 2021, 07:47
Location: Beograd, Srbija
Specialty: computers

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao mshone » 19 Mar 2022, 11:28

Rešio sam problem, tj "premostio" pa da informišem. Uzrok sam našao - 1 dioda u 3. sektoru "edge" linije osvetljenja. I vizuelno se vidi da baš tu na ivici ekrana malo tamnija slika i mereći LED testerom koliko koji sektor uzima struje, ustanovio sam da je na liniji 2, na 3. sektoru 105V, dok je na svim ostalim 96,6. Znači, treba zameniti pozadinsko osvetljenje. E sad, obzirom da je komplet negde oko 55 eura, a da je slika sasvim korektno osvetljena i bez te jedne diode, odlučio sam da rešenje nadjem isključivanjem zaštite. Našavši uputstvo na netu, postupo sam tako što sam zaprvo iključio signal "BL error", tako što sam sa zbirnog kabla isključio kablić na pinu 8 (označeno lepo na ploči) i vezao na masu. Test je ok prošao.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao alexa_pg » 19 Mar 2022, 11:36

Šest blinkova je znak da je neispravno pozadinsko osvjetljenje.
Kod nekih aparata moguće je uraditi ovo što ti želiš ali zavisi od drajvera. Koji je drajver kod tog aparata ne znam pa tako nijesam siguran u izvodljivost ove prepraavke.
Ipak mislim da je prava stvar zamijeniti neispravne trake.
---
Dok sam ja pisao post, "uskočio " si sa komentarom.
Ne znam koliko su ove prepravke pouzdane. Kada je neka dioda u prekidu napon iz drajvera može biti mnogo veći nego što treba. U slučaju da je isključena zaštita, nema šta da isključi drajver, napon se podiže mnogo i najmanje što može da se desi je da popucaju elektroliti u drajveru.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

mshone
_
_
Postovi: 11
Pridružen: 25 Feb 2021, 07:47
Location: Beograd, Srbija
Specialty: computers

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao mshone » 19 Mar 2022, 18:45

Da, svestan sam toga, ali cenim da, pošto je samo jedna LED neispravna, izdržaće ovako par dana dok ne stigne traka da zamenim.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao alexa_pg » 19 Mar 2022, 18:56

mshone je napisao:
19 Mar 2022, 18:45
...izdržaće ovako par dana dok ne stigne traka da zamenim.
To je već druga priča.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao dzafer » 19 Mar 2022, 20:10

mshone je napisao:
19 Mar 2022, 18:45
Da, svestan sam toga, ali cenim da, pošto je samo jedna LED neispravna, izdržaće ovako par dana dok ne stigne traka da zamenim.
Bolja slucija je bila da si zmjenio tu jednu led diodu . Radilo bi to dosta duze. Neko sa tim resenjem koje si uradio.
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

mshone
_
_
Postovi: 11
Pridružen: 25 Feb 2021, 07:47
Location: Beograd, Srbija
Specialty: computers

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao mshone » 20 Mar 2022, 08:05

Ma kad ve'ć moram da otvaram, zamenicu sve. Ovo je privremeno rešenje, cisto da bude upotrebljiv dok ne dodju trake.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY KD-55XE7005

Post napisao KASA1 » 21 Mar 2022, 08:56

mshone je napisao:
19 Mar 2022, 11:28
...E sad, obzirom da je komplet negde oko 55 eura, a da je slika sasvim korektno osvetljena i bez te jedne diode, odlučio sam da rešenje nadjem isključivanjem zaštite...
Iz citata se moglo zaključiti da je razlog preinake sama cijena pa su kolege s pravom reagirale. Kako smo u javnom dijelu foruma, moramo biti odgovorni i prezentirati javnosti samo ispravna i kvalitetna rješenja, kako tehnički tako i sigurnosno.

Isključenje zaštite može biti samo privremena karaktera i odluka o zamjeni kompletne pozadinske rasvjete je jedino ispravno rješenje.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori

Natrag na “Servisiranje LED televizora”