Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 22 Mar 2020, 10:02

branimir je napisao:
17 Mar 2020, 14:49
Baterije su opasniji zagađivači od nafte.
I sad bi ja trebao povjerovati toj izjavi kao da si ti Mojsije sa 1 izjavom!
Podatci????

Evo moji:
https://www.vidi.hr/Sci-Tech/Znanost/Ve ... ila-su-mit
Zadnja izmena: nike, dana 24 Mar 2020, 22:38, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 22 Mar 2020, 10:42

jaro je napisao:
17 Mar 2020, 18:11

Menja se proizvodnja, nabavka delova, dobar deo majstora, sve to pod okriljem "zelene energije", ako ta energija je napravljena od uglja, ondaK smo usrali motku nacisto. Jedino ako u svakom selu bude vetro/solarnih generatora, mozda, ali isti generatori kostaju predpostavljam kao kad bi se non-stop vozili taxijem..
Evo nakon neizbježnog sloma tržišta sa naftom, i to isto uzrokovanog Koronom, za čas će se okrenuti industrija na proizvodnju energije iz solarnih sistema i vjetrogeneratora. Nema drugog izbora dok se ne riješi fuzija!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 22 Mar 2020, 12:06

buzdumra je napisao:
17 Mar 2020, 11:24
opet sam glup i ne kontam , sta si hteo reci ?
msl sta oni elektro nemaju neki zajeb? , moz samo da sanjas o tom . sve je komercijalno !
-kad volis gledat yt. nadji tamo teslu kojem je usla voda u motore i elektroniku zbog niza propusta sve je sjebano ..garancija prosla..ako si to hteo reci ?
Nisi glup već neinformiran.

https://www.autopress.hr/servisna-knjiz ... mijenjeno/
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 22 Mar 2020, 20:45

Netko od korisnika je na silu zatvorio vratašca utičnice za punjenje električne energije i zamjena je koštala 1500 dolara.
jako zanimljivo :tooo:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 24 Mar 2020, 22:40

Ovce su da se šišaju! Koji je k.. to platio toliko!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

majstorr
gx
gx
Postovi: 1176
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao majstorr » 04 svi 2020, 14:08

nike je napisao:
22 Mar 2020, 10:02
branimir je napisao:
17 Mar 2020, 14:49
Baterije su opasniji zagađivači od nafte.
I sad bi ja trebao povjerovati toj izjavi kao da si ti Mojsije sa 1 izjavom!
Podatci????

Evo moji:
https://www.vidi.hr/Sci-Tech/Znanost/Ve ... ila-su-mit
Kad bi sad u Srbiji presli sa SUS motora na električne motore, zagadjenje bi bilo puno veće. Ne bi bilo ravnomerno rasporedjeno. Kod nas se nedopustivo mnogo električne energije proizvodi iz uglja. Ugalj u Srbiji je uglavnom veoma lošeg kvaliteta. Zagađenje bi naravno bilo najveće lokalno, tu gde se ugalj sagoreva, ali bi se to zagadjenje transportovalo tamo gde ga vetar nosi. Pod izgovorom proizvodnje el.energije iz čistih izvora unistili smo većinu planinskih reka koje mogu direktno bez prerade da se piju i time dobili u proseku nepunih 2 posto energije.Što je idiotizam. Ako bi krenuli putem Austrije i Nemačke (koje imaju manje sunčanih dana od nas) i instalirali solarne panele na krovovima objekata i takvu energiju predavali EPS-u to bi već bila prava stvar. Tada bi vožnja el.automobila bila stvarno ekološki isplatljiva. Inače ovo vanredno stanje je pokazalo da je u Srbiji zagadjenje koje potiče od saobraćaja minoran problem u odnosu na zagadjenje koje potiče iz industrije. Što se tiče reciklaže baterija rekao bih da je još rano razmatrati tu problematiku, ali svakako nije naivan problem.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 04 svi 2020, 14:48

znaci ti naspes u bus 10l goriva imas 100kwh energije koliko je to baterije?
-situacija je trenutno da nema smisla nista drugo...za niksu argumentovano na duze staze i pod sumnjom da neko mozda jos krade koju litru lolzi
koeficijent - koecijent
izracun - obracun
Prilog
dizel bus.jpg
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 04 svi 2020, 21:42

Ranko brate! Kolika je iskoristivost električnog motora u Tesle i motora SUS?

Kod: Označi sve

https://fossbytes.com/25000-tesla-model-2-could-earn-elon-musk-37-5-billion/
Kad ćeš ti da priznaš da si loš prognozer? :uca: :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 04 svi 2020, 22:40

Opet ne kontam ,.
trenutna situacija , mada i situacija zadnjih 50god,.sta ti znaci super motor kad nemas super izvor napajanja ?

Kod: Označi sve

Model S made around 265 miles of top range from an 85 kWh battery pack
sa druge strane imas dizel motor sa stepenom iskoristenja priblizno 50% u jednoj kanti 20l sa bilo kojim novijim modelom auta moz da prodjes zamisljeni 400km .
ne zaboravi drugi deo energije otpada na toplotu i imas grejanje ...besplatno po zimi, naravno ako upali lolzi :dmzs:

novi materijali i nova tehnologija (znanje) vadi stvar iz sitiuacije , ne pare...koje se vrte gore na gornjem linku o tesli (namerno malim slovom)
marketing sa njegovim imenom koji neko zna dobro unovciti ...po meni veci sjaj bi imali da su znali izmisliti ime .
To nema veze sa Nikolom Teslom
01ziveli
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3143
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao miodrag popovic » 04 svi 2020, 23:42

Pitanje-zašto na automobilima nemaju solarni paneli?Na svim,benzin/dizel/hibrid/električni.Makoliko malo da struje proizvedu za dan besplatna je.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 05 svi 2020, 07:39

Ima i toga.
tojota.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Kobac » 06 svi 2020, 08:02

Bice vise kada bude mogli da ih pokriju bojom da se ne vide. Ekoloski si prosvecen, kupi si skup auto, pa kada si vec dao tolike novce ne treba da ga ruze paneli. :fanzo:

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 06 svi 2020, 11:16

trenutno je i to besmisleno ,. koliko to struje napravi ne opravdava investiciju ,. a pogotovo otpor vazduha i potrosnju na aerodinamiku..

znaci kad bi mogli da naprave automobil od karbonskih vlakana ili necega sto je dovoljno jako ,a lagano cak mi nije jasno zasto od toga ne prave i blok motora ili bar donju polovinu ,. zbog ustede na masi .
svaki kilogram manje to je manja masa koja treba da predje put ,
bilo je istrazivanje sa nekim francuskim autima na nekom od foruuma ne znam davno sam to citao , sveli su potrosnju 100km sa 5l na 3.4l ..znaci obicni ljudi.
zatvarali su patos nekim tablama da automobil odozdo bude aerodinamican i skidali 1/3 branika zadnjeg , druge tockove i retrovizore ,. drugaciji izduv i usis motora . i eto.
to se moze ko hoce trazit po netu naci ,. ja sam to gledao pre 10 godina
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3143
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao miodrag popovic » 06 svi 2020, 15:29

Solarni paneli bi bili uklopljeni u krov i haubu i naravno pratili zakrivljenost,najmanji problem,nit su teški,nit su ružni.Nikako kao na slici gore,to je samo za testiranje rađeno.Po metru kvadratnom površine,a da je na suncu recimo 5 sati dnevno može glatko 1kWh struje da se dobije,pa ako se ostvari na autu 2 kvadrata panela eto 2kWh dnevno.Hibridni auto bi taman imao stalno pune akumulatore oni i imaju tu negdje kapacitet,a električni koji imaju bar 10kWh akumulatore bi ih dopunjavao.A minimalno se poskupljuje proizvodnja.Pa sa tim i 5km da se pređe dnevno,malo li je?
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 322
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao branimir » 06 svi 2020, 16:55

Hjundai.
hyundai-solar.jpg
Audi.
photo_verybig_audi.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 545
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Ribery » 07 svi 2020, 08:04

Za sada ono sto znamo to je da nisu sposobni da naprave ni bateriju za mobilni koja ce da traje duze od jednog dana a kamoli akumulator koji ce da zadovolji potrebe obicnog korisnika. Kad se potrosi akumulator nemas gde da ga dopunis a i kako bi to uopste izgledalo i koliko bi se to punjenje cekalo na nekim “pumpama”? Zamena sa drugim punim akumulatorim nije moguca jer sta ako ja kupim sebi nov akumulator i dodjem na pumpu i oni mi daju pun akumulator koji je star preko dve godine a ja da zamenim moj novi sa tim starim? Tako nesto bi bilo brzo punjenje ali ta varijanta nikako nije moguca zbog ovoga sto sam naveo. Najbolja varijanta je da se namesti auto sa motorom na struju i sa jos jednim motorom na neko drugo gorivo pa kad nestane struje da se prebaci na drugo gorivo kao sto sada imamo benzin-plin. Nismo mi jos za auto na struju.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3143
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao miodrag popovic » 07 svi 2020, 10:49

Prodaj i zaboravi to su imale samo manje kompanije prije globalizacije.Sada multixxxxkompanije rade proizvode il sa kratkim rokom il sa skupim održavanjem.
A ove slike iznad su :tooo:
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 07 svi 2020, 12:46

miodrag popovic je napisao:
06 svi 2020, 15:29
eto 2kWh dnevno.
to ti 2dl goriva ..
panel posle 5 godina smanjuje kapacitet drasticno.., u slucaju neke stete kamencica ili leda ima da ga izlupa... ako je debelo staklo , onda je velika tezina
posle 5 godina verovatno i ta baterija dodje za menjanje
padne , kisa , oblacno, prasina,hladovina, ravnodnevnica ., sve mora da hvatas da bi punio baterije
a cela tehnologija kosta novaca vise nego sto moze da napravi .
po meni ne valja ... :dmzs:
posebo audijev dizajn lolzi
slika
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 07 svi 2020, 22:03

I tako, ja malo revidirao post! :mrgreen:
Zadnja izmena: nike, dana 08 svi 2020, 03:07, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15854
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao fanzo » 08 svi 2020, 01:54

Kosačica na baterije:
Jedna baterija kapaciteta svega 100W (36V/2,6Ah) može da kosi otprilike 30 minuta. To je dovoljno za košenje oko 80-100m2 travnjaka, trava visine do oko 10-15cm max.
Sve brojke su sa tačnosti oko 90%, osim kapaciteta baterije koja je tačnost 97%.
Kosi se 8x mesečno, 7-8 meseci u godini. Kvalitetna Li-ion baterija i nakon dve godine rada ima puni kapacitet (lično sam testirao pre neki dan).
Baterija košta oko 50-60€ i cenim da će trajati oko 5-6 godina.
Jedno punjenje baterije košta oko (bolje reći do) 2.din (0,017€) = pokošeno 100m2 travnjaka.

Kosio sam i na benzin.. i na dvotaktnu i na četvorotaktnu mašinu, ali ne mogu da se setim koliko je tačno koštalo, pa da ne lupam. Neko ko ima slično za košenje neka izvede računicu za četvrototaknu kosačicu (dvotakne puno više troše i prastare su). Mislim da kosačica na baterije troši puno manje... i to ohohoj..

U 1 rezervoar u koji stane nešto više od litre benzina, mislim da sam 2x pokosio po 150m2 ako trava nije visoka.
To bi koštalo oko 150.din za benzin možda malo više iliti oko 1,3€.
Kosačica na baterije bi tu potrošila maksimalno 8.din struje (i previše sam naračunao) iliti 0,07€
aaauuu.....eto...

***************************************************************************************
Cena neke jeftinije kosačice na Li-ion baterije je oko 300€ sa sve baterijama i punjačem.
Cena top Makita kosačice (veći model, nož 43cm) DLM431 je 300€ bez baterija. Koristi standardne baterije za Makita alate (2x18V).
Manji model makite DLM380 (kraći nož 38cm) košta malo manje.

Cena neke jeftinije kosačice na benzin je oko 250-300€, a skuplji modeli su oko 500€. Top modeli su još skuplji. Standardne verzije oko 3,5hp.

**************************************************************************************
Možda će još bolju računicu moći da izvedu oni što voze elektro biciklove.
Akumulatori su većinom Li-ion 36V/10Ah i veći...
Da ne lupam, ali po pričama koliko imaju autonomje i sami vlasnici koji su neuki sa tehničkim forumulama lako izračunaju da ih košta puno manje nego neki mali motorčić na beznin, a ide isto toliko brzo.
Šta god vi filozofirali ovde, neko se već odavno jeftino vozi :lala: ... mada i ja spadam u vašu grupu lolzi
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori

Natrag na “Elektronika”