Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao vlada69 » 23 Feb 2019, 19:03

Moj komšija je zemljoradnik , poseje pšenicu , ovrše je i izbalira slamu i na nju se greje. Ima kotao sa velikim ložištem u koji stane cela bala. Još bolja i kaloričnija je slama od soje i kukuruza.
Ja se grejem na drva (hrast , cer , jasen , grab)koje spremim u proleće a uvek mi ostane i od prethodne sezone . Imam megalovu peć kojoj je sad 15-a godina , sa njom grejem 120 kvadrata . Trošim oko 13-14 metara kubnih drveta za sezonu , temperatura u kući oko 24-25° . Prosečna temperatura u sistemu je oko 50° . Za sve ove godine sam prezadovoljan. Po drva uglavnom idem sam u šumu izađu me oko 2000din. po kubnom metru.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao fanzo » 23 Feb 2019, 19:40

vlada69 je napisao:
23 Feb 2019, 19:03
.... Po drva uglavnom idem sam u šumu izađu me oko .............
lolzi lolzi :lala: ...ccc...5 minuta straha lolzi
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Feb 2019, 19:51

Zavisi od kubikaže. :lala:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 23 Feb 2019, 23:26

Kobac je napisao:
23 Feb 2019, 17:06
Treba ozbiljnija, i drobilica, eventualno i susara...
Koliko vidim lepo to i struje trosi za relativno mali kapacitet.

Doduse ko ima viske piljevime ili slame bi mogao da razmisli o takvoj spravici.
davno gledao sam bilo na tv , u dojc izbacili u nekim objektima pelet i greju se na drveni cips , napravili posebno skladiste i puz na podu prostorije ...sve automatizovano

razlog : visoka cena energije za proizvodnju peleta, kao i ulozeni rad. ne dobija se apselutno nista sem visoki troskova!



-ja sam imao prilike da vidim ceo industriski proces iz prve ruke , oko 30 radnika ...

treba imati secku koja drvo pretvara u cips , mlin koji melje cips u piljevinu , susaru , peletirku , separator za odvajanje piljevine koja je otpala sa peleta ,...

samo jedan elektromotor koji recilkulise vazduh u susari 20kw ,
za tu secku bio je zakacen traktor oko 200ks , kad ubaci bager topolu u njega iznad njega se par minuta nadvije crni oblak dima ..sta da rokne hrastovinu ?
radnici ,
pakovanje... 3greg_shovel

pelet jeftin?,. ili nesto dobro nisama skontao? , jest da on izgara piroliticki ali treba dobro vidjet racunicu , ako hocete da se grejete udobno treba razmotriti i druge vidove , gas , loza, toplotna pumpa, el.en...

ja mislim trenutno je najjeftinije drva ,ali je bas i vukkljanje, mozda i nisam u pravu :?
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1164
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 24 Feb 2019, 09:39

Upravo tako, to je nas pelet.

Ako bi neko pravio pelet od nekih stvarnih otpadaka a ne od trupaca,..mozda bi bio povoljniji...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao fanzo » 25 Feb 2019, 14:43

Obzirom koliko vas je prešlo na pelet, nema više.. nestalo je otpadaka.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao buzdumra » 25 Feb 2019, 21:03

nek melju tv,.ovi led ima da gore ko masni lolzi lolzi
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 20 Jan 2020, 14:06

Naziv videa ne odgovara baš, ali je priča o peletu manje više OK. Sve skuplji i sve lošiji. Osim retkih izuzetaka.
Jedan šumar kome sam popravljao TV mi je pokazao šta je jedna firma otkupila za pelet. Totalno đubre i otpad i istrulela stabla.

"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1164
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 20 Jan 2020, 15:54

Hm.. Da, ali je li normalno recimo strugati balvane, te od njih praviti pelet? Koja svrha?
Mozda nisam u pravu, ali mislim da kod nas nema dovoljno drvnog otpada da bi se proizvodio pelet?
Isti praviti od žetvenih ostataka je ok, ali jos nisam nigde video ni cuo da to neko radi..
Cela stvar sa tim mi je vrlo konfuzna..
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao filka » 20 Jan 2020, 17:49

A kako ide ona prevara sa toplotnim pumpama:vazduh-voda,puno njih preslo na taj tip zagrevanja"bar kod mene u gradu".
ide na izlazu i do 60C ali- uvek ima neki ALI:)))
Procackam ja u meniu neke DELTE toplotne pumpe i unutrasni grejaci postavljeni da se ukljuce vec na -5c,unutra ima 3 grejaca po 3KW i svi zadovoljni od grijanja.
Kada sam namestio da se grejaci pale na -20C eto problema- voda na izlazu MAX 45C.
Znaci kada kupite neku "no name" toplotnu pumpu vi ustvari se grejete na struju preko grejaca od 9KW :)))
-će izginemo ki Mančester

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao nike » 20 Jan 2020, 18:17

Filka, čini mi se da govoroš o temi o kojoj nemaš baš nekog pojma. Toplinska pumpa treba te grijače jer količina topline koju može "ispumpati" iz vanjskog zraka ovisi o njegovoj temperaturi a -5˚C je ekonomska i tehnička točka u kojoj se isplati uključiti električne grijače za tu dotičnu pumpu (googlaj bivalentna točka toplinske pumpe). Neke pumpe imaju nižu a neke višu. Geotermalne čak ne trebaju grijač osim za backup kod kvara. Koliko para toliko muzike! Osim toga, 45˚C je sasvim dovoljno za podno grijanje, pa ti preporučujem ugradnju istog, a i efikasnost toplinske pumpe na 60˚C polaza ja duplo manja nego na 45˚C (zbog kompresijskog omjera).
Znači prevario si se samo ti koji si mislio da češ i ovce i novce! lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 20 Jan 2020, 18:36

jaro je napisao:
20 Jan 2020, 15:54
Hm.. Da, ali je li normalno recimo strugati balvane, te od njih praviti pelet? Koja svrha?
Naravno, ali otpad može da bude zdrav. Otpad od zdravog drveta i to je sasvim OK. A ovo je baš đubre. Trulo.
Da ne pominjem da se ovde prodaje agropelet kao i ovaj obični. I to je OK ako mu je cena kakva i treba da bude, oko 60-70% od bukovog, ali bojim se da nije baš tako.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1164
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 20 Jan 2020, 21:06

Agropelet... Ali ko ga pravi, od cega? Kad nisam cuo, niti video da u poljoprivrednom kraju to radi..
Znam jednog poznanika, balira ostatke kukuruza i soje, i ima kotao na bale, i lozi.. Mada u zadnje vreme manje, jer se zaposlio..
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 20 Jan 2020, 21:17

Video sam da ima od suncokreta. Verovatno i od drugih stabljika. Nemam pojma ko ga pravi, nisam ni gledao nešto posebno, samo usput.
Evo malo o tome:

Kod: Označi sve

https://www.pellet-power.net/sta-je-agro-pelet
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao filka » 22 Jan 2020, 07:45

"nike" po cemu si zakljucio da ja pojma nemam za temu?
Lepo sam napisao da pomoću PREVARE tvoje kolege montiraju i prodaju te toplotne pumpe uz obecanje da ce se covek grejati sa 30€ na mesec ---a eto njima kada stegne napolje fakturu od 200€ za struju:)
Za novi objekt sa podnom uredu al za stari objekt sa radijatorima idi ti zagrej na 24c unutra ako je napolje -10 a voda na izlazu 45c.
Covek koji je dao 5000€ za toplotnu i napravio neku matematiku da ce sa malim troskom struje u odnosu na dotogasnji nacin zagrevanja-bar malo da vrati investiciju kroz godine---mnogo nece zanimati "bivalentna tocka toplinske pumpe" nego ce sa fakturu za struju da potraži lažova od majstora i razbiti mu glavu:(((
-će izginemo ki Mančester

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao filka » 22 Jan 2020, 08:03

Isto ide i ona,moram da je nazovem "PREVARA" sa solarnim sistemima za toplu vodu.
Namestilo 90% naseljenja one kineske od 350€ sa boljerom i svima rade i greju a ja puko 1000€ za sistem "boljer,pumpu,ekspanzioni sad"
I sedimo tako sa jednim prijateljem i kukam ja kako nema sunca i moram da dogrevam vodu na struju a on ce meni -moj greje vodu i "BEZ SUNCA" a platio 3put manje od tebe.
Idem kod njega i vidim na kontroleru da ustvari te sisteme unutra imaju grejac koji greje vodu ako je napolje nesuncevo vreme-al niko od majstora ne spominje to,a prosta masa kupuje solare koji greju vodu i dok je noć.
Inace ako neko komentira-primarna zadaca solarnog sistema je da pomocu sunca -BESPLATNO zagreje vodu,sva objasnjenja posle toga su nepotrebna.
-će izginemo ki Mančester

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Jan 2020, 14:49

Ima li neko pouzdane podatke, kolika je razlika u ceni grejanja na drva i na gas? Najbolje neko ko ima kotlove na jedno i drugo i direktno može da uporedi. I kolika je cena drveta u njegovom slučaju?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3648
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao cubica » 23 Jan 2020, 18:02

Ja sam ove godine prešao na pelet, možda najviše zbog slomljene ruke, lakše sa peletom...videćemo na proleće kakva je kalkulacija. Inače, pelet je ok, lakše mnogo opskrbljivati peć, nema nabavke drva, pa seci, cepaj, slaži, unosi iznosi, potpali vatru i sl. Gospodski što bi rekli..sama peć radi, čišćenje nije problem, sve je ok. Mislim da su pomalo preterane priče oko ekonomičnosti za pelet, gori on more lepo, mislim da će potrošnja biti veća nego iz priče trgovaca. Po meni, najveća dobit je u prelaznim periodima, gde peć dogreje lepo objekat sa malom količinom peleta, nema ono naloži pa preteraš pa otvaraj prozore i sl. Sve mi liči na kraju da će to biti jednaka investicija za drva i pelet, prednost je to što je lakše nogo sa peletom i, na kraju, 24h je topla kuća. I pelet, da ne zaboravim, gori dobro zaista u smislu da na odžaku ništa ne vidis, jedino u momentu paljenja ima malo belog dima, kad gori, samo vidiš da topao vazduh leluja iznad odžaka.
Inače, davno, davno, nije nikome smetalo ni da cepa drva svaki dan po drvljaniku, gde zatrpa sneg i kladu i sekiru, ne možeš je nađeš, pa opet bilo sve dobro a narod zadovoljan i zdrav. Cikular nije ni postojao ni motorna testera, pa se niko nije žalio.
cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Jan 2020, 20:36

Mene zanima konkretno prirodni gas-drva. Ranije je bilo da je gas najskuplji i grejanje je bilo duplo skuplje od grejanja na drva. Sad čitam, stan 60 kvadrata, prosečna izolacija, drva, gde su jeftinija (do 40€), 38300 dinara. Gas, nešto malo preko 42000. To mi je nekako malo neverovatno. A ako je tako, onda nema tu mnogo premišljanja. Mislim, kome je gas dostupan. Ovde je sve mnogo daleko, priča se, a ka˙ će, ne zna se.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1164
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao jaro » 23 Jan 2020, 21:27

Jese, otprilike takav odnos...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”