Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 26 Mar 2019, 21:46

Pozdrav svima!
Postoji zahtev za izradu jednosmernog ali stabilnog ispravljača sa varijabilnim naponom od 0 do 10V i 80A (max 100A).
Konkretan trafo nemam,znači može biti i monofazni i trofazni.Jako je bitan momenat,stabilnost napona (da nema velike razlike između napona praznog hoda i napona pod opterećenjem).
Postojeći ispravljač (sa kojim se sad radi) ima trofazni trafo i ima neku tiristorsku regulaciju,ali jako nestabilnu (na primer podesiš napon praznog hoda na 6V,ona padne na oko 4V pod opterećenjem).Sva merenja su izvršena na samom ispravljaču.
Pad napona između praznog hoda i pod opterećenjem po meni bilo bi poželjno da ne bude veća od 0.2-0.3V (ako je moguće).

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao Stolle » 26 Mar 2019, 22:05

To znači da je nedovoljne snage.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 26 Mar 2019, 22:14

U ovom slučaju to ne može biti,jer to radi pod opterećenjem od 10-15A, a po potrebi gura i 80A (na istoj voltaži).
Samo što je veliki pad napona pod opterećenjem.
Regulacija nije dobra.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao ROAMER » 26 Mar 2019, 22:27

Pa sto ga prosto ne podesis na 6V kad je pod opterecenjem? Ja bih rekao prije da ti pulsira izlaz kad nije opterecen pa unimer mjeri vecu DC vrednost. Bar je to moje iskustvo bilo, doduse kromiranje je bilo u pitanju. Ili su ti mozda suhi kondenzatori pa dobijas neku AC komponentu pod opterecenjem? Da li si provejravao izlaz osciloskopom ili AC komponentu unimerom? Sve zavisi kakva je izvedba tog postojeceg ispravljaca. Tiristori su na ulazu i onda sta? samo ispravljanje i kondenzatori ili dupla konverzija?
Ako imas opciju, ja bih ti savjetovao da pokusas stabilizirati taj postojeci pogotovo ako je neki fabricki sa 12 pulsnim ispravljacem na ulazu. Ispravljaci za galvanizaciju nisu bas kucna radinost koliko znam.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 26 Mar 2019, 22:45

Ovo je baš kućna radinost.Neko je pravio u Bgd.Radi ispravljač,ali nije stabilan.Napon sam merio i unimerom i ima ugrađen analogni voltmetar (oba isto pokazuju)
Nisam se udubio u samu elektroniku,jer je (nepredvidiva) sve ono kao da su vilama ubacili pored trafoa.Na izgled kao neka kršotina.
Na postojećem ispravljaču nemogu ništa experimentisati,je sa time rade,ali ima zahtev za izradu kompletnog drugog ispravljača sa novom regulacijom (ali boljom) kod koje ne varira tako napon.
Ako podesiš voltažu praznog hoda recimo na 6 V kod opterecenjem pune kade padne na 3.5V,a kod kade sa pola napunjenosti recimo 4.5-5V.Stalno treba doštelovati.Ako zaboraviš eto ti problema.
Zato je potreban stabilan napon.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao buzdumra » 27 Mar 2019, 07:38

ne moz to bez povratne sprege da radi !

ne treba nista da pravis to vec sve postoji samo prepravis, recimo igbt aparat za varenje , ali znaj ako ga strujno limitiras da ce nap0on padati prekoracenjem struje !
tiristorske kontrole su prevazidjene davno , jer odseca polu periodu ili deo nje tako bez povratne sprege imas jako nestabilnu stvar !

pogledaj po netu ima svasta po 100A
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao ROAMER » 27 Mar 2019, 08:54

E pa onda mozda je zato i nestabilan jer je lose izvedena regulacija.
A sto kaze i buzdumra, definitivno nesto vec napravljeno poboljsati ili prepraviti nego raditi sve iznova. Pogotovo ako ces raditi nesto sofisticirano. Ako mozes, prije nego kupis nesto pogledaj ako se moze naci sema za to u slucaju da moras modifikovati nesto, sto ces vjerovatno morati. Predpostavljam da znas da ti izlazni napon mora biti jako dobro ispeglan, sto manje ac komponente na izlazu.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao buzdumra » 27 Mar 2019, 09:17

Kod: Označi sve

https://www.ebay.com/p/Audiopipe-DSPS10012V-Power-Supply-Nippon-America-100amp-Regulated/13012067117?iid=323546104391

Kod: Označi sve

https://www.aliexpress.com/item/Digital-display-Percentage-of-speed-5500W-High-Power-100A-DC-Motor-Controller-12V24V36V48V55V-Motor-Drive-pwm/32757345362.html
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 27 Mar 2019, 10:41

Ovo na aliju i nije neka ogromna svota,ali meni ne treban strujna regulacija,nego naponska.
Znači ako ja podesim recimo 4V izlaznog napona u praznom hodu,onda to treba da bude 4V i pod opterećenjem (recimo do 80A,max 100A).
Veličina struje zavisi od površine metala u elektrolitu.
Veliki napon praznog hoda pravi problem u trenutku ubacivanja prvog komada u kadu (jer je napon 6V i izgori prvi komad).
Stalno moram njakati da stavim 4V praznog hoda i kako ubacujem komade,tako moram dizati napon (da bude konstantno 4V),a kad vadim isto se dešava samo obrnuto.
E to bi da rešim sa stabilnim ispravljačem ali velike snage.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao Kobac » 27 Mar 2019, 14:59

To nije bas jednostavno napraviti a da valja.
Velike su struje u pitanju i ozbiljna sprava a to zahteva da se ceon sklop dobro osmisli i napravi sto zahteva vremena.

Nisam se udubljivao u tematiku, ne znam da li bi mogla da se iskoristi neka PWM kontrola brzine motora, to bi bila najjednostavnija i najbrza varijanta.

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 27 Mar 2019, 15:46

Ja sam razmišljao u dva pravca:
-PWM regulacija sa MosFetovima
-Thiristorska regulacija
Zato sam i postavio temu,jer nisam pravio takve jake ispravljače sa regulacijom,samo laboratorijske ispravljače

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao ROAMER » 27 Mar 2019, 20:36

Pwm sa mosfetovima. Pogotovo ako si ta labaratorijska napajanja radio na isti princip. Onda samo prebacis taj dizajn i korigujes za jacu struju.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 27 Mar 2019, 23:23

Ima li neko rešenje sa trijak regulacjiom primara trafoa,ali sa povratnom informacijom sa sekundara.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao ROAMER » 28 Mar 2019, 14:26

Ias li neki razlog zasto bi to rjesio sa triacima?
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao Kobac » 28 Mar 2019, 14:55

U eri mosfetova mislim da nema valjanog razloga raditi sa triacima...

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 28 Mar 2019, 20:57

Pa dobro,ne mora trijak.Može i mosfet,samo mi treba isprobano rešenje,de ne lutam mnogo i da ne napravim institut od toga.
Ali switch napajanje sa ferit trafoom ne bi radio,samo klasičan trafo i mosfet (po meni je to long life tehnika).

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao buzdumra » 28 Mar 2019, 21:26

u eri svega i svacega , nema uopste smisla da pravi to niti moze napraviti u kucnoj radinosti bolje od neke tamo fabrike -industrije !

iz primara trafo ne mozes kontrolisat tako lako , pogotobo sa trijacima i velikoj struji !,

.... moze , vidjao sam to ali upravljacka jedinica sa trijacima je veca od akumulatora 100A i na opterecenju snus poboljsan, a trafo zvrci kao drobilica za sljunak ..
institut od toga.
lm nema nista od te rabote 01ziveli
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 28 Mar 2019, 21:53

Fabričko rešenje me ne interesuje i to može biti dobro ili ne.Ali da će biti jaaako skupo,maltene sigurno (naročito novo).
Nisam rekao da to mora biti sa trijakom u primaru ili sa tiristorima u sekundaru.Može biti i mosfet čak i IGBT.
Samo što niko nema konkretan predlog,osim teoretske priče (ili nema volju da njegova praktična iskustva podeli).
Kanda je došlo vreme da konkretno znanje se sve manje deli,nego se naplaćuje (ništa kako je tako je)
U svakom slučaju hvala svima koji su bar nameravali da mi pomognu bar koliko-toliko.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao ROAMER » 28 Mar 2019, 22:01

A vidi ovo su ti sve dobronamjerni savjeti. A ovo je forum pretezno servisera TV i bijele tehnike. Ne vjerujem da ce biti bas puno rjesenja iz rukava pa odmah na izvol'te. A ako neko nece da podjeli svoje znanje iz nekog razloga, opet ne mozes ga kriviti, nece pa nece, nije duzan to napraviti. Ja licno nemam neku takvu shemu. Radio sam na par ispravljaca za kromiranje davno, ali nisam imao seme za njih, tako da od toga nista sa moje strane. A na kraju krajeva ako treba i da kupis neko rjesenje, nije ni to kraj svijeta.
I ako mozes mani se te nisko frekventne regulacije. Triaci i tiristori regulisu 50 puta u sekundi. Mosfet ili igbt ako radi i samo na 5 khz, 5000 puta u sekundi, pa ti vidi sta ce ti dati bolji izlaz i gdje ce ti trebati manja filtracija za peglanje. I da dobijes neku semu sa ovim nisko frekventim bolje da ne radis to.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

BlackForce
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 17 Mar 2008, 18:42

Re: Jednosmerni ispravljač veće snage za galvanizaciju

Post napisao BlackForce » 28 Mar 2019, 22:31

Na tim niskim naponima nije neki veliki izum napraviti 0-10V / 100A regulaciju s mosfetima,nego dali će to zadovoljiti potrebe u galvanizaciji (kako će raditi sama galvanizacija)da ne upropastimo kvalitet zbog nepogodne regulacije.
Zato sam tražio ako neko ima već gotovu isprobanu šemu.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”