Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Polaris » 21 Dec 2018, 16:01

@grodecka
Nisu svi ćutali kao pič.., kako kažeš. Vidi, svako ko se ovim poslom bavi profesionalno (pod tim mislim na one kojima je to osnovno zanimanje), verujem da se trude da svoje poslovanje unaprede, i to prateći standarde, regulative, kao i iskustva kolega iz zemalja koje su prošle kroz tranziciju. Na ovom forumu je već bilo reči o iskustvima iz Hrvatske i Mađarske. Sasvim je logično bilo da će se to u Srbiji pre ili kasnije desiti. Pre nekoliko godina, prisustvovao sam kongresu KGH u Sava centru, gde je na jednom od predavanja spomenuta F gas regulativa i gde je najavljeno formiranje školskih centara za sertifikaciju, kao i dodela kompleta opreme. Nije mi bilo teško, a i zanimalo me je to, pa sam s vremena na vreme posećivao sajt ministarstva zaštite životne sredine. Nakon devet meseci, na sajtu ministarstva je bio objavljen konkurs za dodelu opreme.Rok za prijavu je bio jako kratak. Ja sam taj poziv video u nedelju, a rok za prijavu je bio do utorka - čini mi se. Upravo zbog toga nisam mnogo očekivao od tog konkursa, ali sam javio kolegama iz Steelsoft-a, koji su odmah poslali cirkularni mail svim servisima sa kojima sarađuju. Javio sam i jednom kolegi iz Vršca. Zahvaljujući tome, svi koji su konkurisali su dobili opremu.
Vezano za samu regulativu i naše obaveze vođenja evidencije o trošenju freona, slažem se da je to nama jedan posao više, ali na nama samima je šta ćemo raditi u vezi toga. Ako budemo umeli svpju uslugu kvalitetno da izvršimo i još bolje da naplatimo, onda to nije nikakav problem. Nadam se da će najzad da zabrane prodaju freona u maloprodajama i fizičkim licima i to je po meni za početak sasvim dovoljno.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 21 Dec 2018, 17:00

Da ne polemišemo sad oko toga,bilo pa prošlo,neko se osevapio,neko ne,ko je bliži vatri ugreje se,ostali ba smrzavanje. Interesantan mi je taj podatak tada bio,podela 100 kompleta,60 servisa se prijavilo,da se prijavilo 500, i opet bi bila situacija "bliže vatri",ali je znak da su ljudi obavešteni! Evo sad iz ovih postova vidim da je situacija ista i sa obukom za sticanje licenci. Jako bi voleo da to sve zaživi,prvenstveno da firme i pojedinci to prihvate. Lično ću pokušati da tu proceduru pokrenem u firmama kojima radim održavanje prilikom obnavljanja ugovora početkom sledeće godine. Ne znam koliko će se ova tema razvlačiti na forumu,ali ću sigurno javiti rezultate poske razgovora sa nadležnim iz tih firmi!

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Soko » 21 Dec 2018, 17:22

Sve ovo je jos uvek u povoju a kako se kod nas stvari sprovode, nece to skoro zaziveti.
Jos uvek nije donesena odluka o cenama "obuke" ali se oni porede sa susednom Hrvatskom gde je ta cena 900-1000 EUR.
Jos uvek ne znamo kako ce izgledati ispit za licencu i da li ce se njeno izdavanje placati. Verovatno hoce.
Jos uvek ne znaju ko ce kontrolisati primenu tih novih uredbi od strane vlasnika opreme i od strane licenciranih servisera.
Jos uvek se ne znaju sankcije ni za jedne ni za druge.

Ne znam kakav je stav administracije ali meni nije tesko da skeniram i postavim literaturu koju smo tamo dobili.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao sim » 21 Dec 2018, 18:30

Naravno da literatura nikad nije višak, slobodno je postavi ovde.
SIMkom

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 21 Dec 2018, 20:34

sim je napisao:
21 Dec 2018, 12:47
U kontaktu sam sa većinom kolega iz Kruševca i okoline.
Niko nije informisan o tome, koga god pitam svi se čude, kažu odakle ti to.
I u mašinskoj školi niko nema informacije o tome.
Koliko okvirno košta dobijanje licence?

oko 1100 1200 u Zagrebu za 1 kategoriju ne racunajuci smestaj hranu gorivo ...

bolenbgd
_
_
Postovi: 37
Pridružen: 11 Apr 2010, 21:03
Location: Borås
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bolenbgd » 21 Dec 2018, 20:48

Soko je napisao:
21 Dec 2018, 17:22
Sve ovo je jos uvek u povoju a kako se kod nas stvari sprovode, nece to skoro zaziveti.
Jos uvek nije donesena odluka o cenama "obuke" ali se oni porede sa susednom Hrvatskom gde je ta cena 900-1000 EUR.
Jos uvek ne znamo kako ce izgledati ispit za licencu i da li ce se njeno izdavanje placati. Verovatno hoce.
Jos uvek ne znaju ko ce kontrolisati primenu tih novih uredbi od strane vlasnika opreme i od strane licenciranih servisera.
Jos uvek se ne znaju sankcije ni za jedne ni za druge.

Ne znam kakav je stav administracije ali meni nije tesko da skeniram i postavim literaturu koju smo tamo dobili.
U razmeni majlova sa Galebovicem(negde u martu aprilu ove godine) iz KGH bila je prica da cena biti osetno manja nego u Hrvatskoj , e sad sve je moguce

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Polaris » 21 Dec 2018, 21:26

@bolenbgd Da, trebalo je da bude oko 300-400 eura.

Hladisa
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 01 Jan 2017, 18:30
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Hladisa » 21 Dec 2018, 22:27

@bolenbgd razumem ja šta se pod licencom podrazumeva, znam i šta bi svima nama trebalo da donese. I nisam protiv toga, čak naprotiv.
Kroz sve što sam ja čuo prve grupe neće plaćati obuku, šta je sa ostalima? Licenca se plaća ili ne? U mašinskoj školi u NS nisu ništa znali da kažu, samo popunjen je broj. Kada će biti sledeći termin, da li će biti ne znaju. Posle sam saznao da bi trebalo da bude u februaru, kada tačno ne zna se, kažu zovite. Opet dolazimo do nedostatka informacija. E to meni smeta.
A samim druga je stvar kako će sve to kod nas funkcionisati od kontrole, sankcija za one koji se ne pridržavaju propisa itd.

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 21 Dec 2018, 22:42

Po meni, mislim da će tu prvo da "stradaju" korisnici velikih sistema, tipa ono uleti inspekcija, dajte papire o tome ko održava sisteme, i ako toga nema, onda će da lete kazne i vlasnicima velikih sistema i onima koji ih kao odtržavaju a nisu ispoštovali formu. U principu "Korisnik" ( vlasnik opreme) bi pored svako g uređaja morao da ima kao ličnu kartu tog uređaja u kojoj bi bilo zavedeno sve što je rađeno na uređaju,kontrola na ispitivanje propuštanja... Ono što mi je interesantno je da jednom ili dva puta godišnje se mora raditi test sistema na ispuštanje fluida ( detektorom ) i test na pritisak ( pod azotom) što bi se smatralo da 1-2 puta godišnje moraš prazniti sistem i raditi testiranje., zajebancija ali i više posla koji pitanje kako naplatiti !
Za sve naravno što se radi , prati propratna dokumentacija !
O ovome mbi mogli sad danima da pričamo i jednostavno ta tri dana je bilo malo da se međusobno ispričamo u pauzama između predavanja, uvek je neko od prisutnih imao nešto da doda,u jednom trenutku pomisliš "teorija zavere" ali je sve ono što realno može biti problem !

Ne znam da li je do sada bilo reči o ovome u proteklom periodu , Stole je napomenuo da je on jednom poveo temu oko toga, ali mi je interesantno da se niko nije uključio sa iskustvima iz primene od kolega iz Hrvatske !

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao nike » 22 Dec 2018, 00:04

Test na propuštanje se radi na više načina, a može biti i bez "otvaranja" sistema tj. mjerenjem parametara rada. Znači izmjere se pregrijanje, pothlađenje i ostali parametri i sastavi zapisnik o takvom mjerenju. Znači ne treba uvijek rekuperirati i vagati!
Veči sistemi trebaju imati i detektore propuštanja u strojarnicama.
Takav zapisnik nije isto što i forma za vođenje evidencije upotrebljenih količina plina na servisima pojedine opreme koju vodi korisnik uređaja i forme o servisu koju vodi serviser i forme o ukupno upotrebljenim količinama plina po vrsti koju vodi firma koja vrši servise.
Od nedavno vrijedi i novi način određivanja frekvencije ispitivanja po količini ekvivalentnih tona CO2.
Ja koristim ove aplikacije za računanje frekvencije ispitivanja:
https://play.google.com/store/apps/deta ... j.areafgas
https://play.google.com/store/apps/deta ... .f_gastool

Čuvajte se poslova gdje se od vas traži da izvršite prijavu klijentovih uređaja ministarstvu zaštite okoliša. To je odgovornost vlasnika uređaja i bježite od toga. Posebno u početku primjene propisa gdje je oprema stara i bez podataka o proizvođaču, količini plina, vrsti plina itd... Možete mu samo iz usluge (koju naplatite) dati potrebne podatke za prijavu ali prijavu i odgovornost za prijavu ostavite mušteriji! Ja sam to radio ove godine za jednu firmu sa 50-ak uređaja i rekoh sebi nikad više, jer ovi konji po ministarstvima nemaju blage veze sa kakvim kršom se mi susrećemo a oni bi htjeli podatke kao da je svaki uređaj sad iz tvornice, nov, pune dokumentacije i proizveden u nekakvoj tvornici, a ne nabuđen by GoranFri & Nike Enterprise sa projektom i podacima poznatim samo njima dvoje kad se narakijaju!

U nas se svi ti poslovi prema ministarstvu zaštite okoliša obavljaju online!

Test na pritisak pod dušikom se radi u sklopu redovnog testiranja posuda pod tlakom i spada pod njihovu regulativu a rekuperaciju plina iz posude pod tlakom koja je obuhvaćena obavezom redovne kontrole i njeno ponovno punjenje vršite kao uslugu, jer je ne može raditi nitko nelicenciran, a o tome treba sastaviti ovjerenu servisnu karticu pod rednim brojem i predati je mušteriji za prilog servisnoj knjizi uređaja koju kontrolira inspektor ministarstva zaštite okoliša. Vi još, pored servisne kartice, o toj rekuperaciji i vračanju plina vodite godišnji izvještaj u sklopu svih rekuperacija i vračanja plina.

Šta se tiče sankcija, prvo ćemo naje...mi serviseri ako nemamo urednu papirologiju, a onda nakon nas vlasnici uređaja ako nemaju urednu prijavu opreme i nakon toga servisne knjige i redovne kontrole (kazne za legalce su paprene 20000€ pa na dalje) .
To bi trebalo kao počistiti nelegalce ali i za njih ima još posla u kućnom sektoru gdje će se raditi montaže a onda i servisi sa krijumčarenim plinom (što uglavnom i rade sada) jer raja nema para za 1kg R410 koji je sad cca 100€ u mene.
Dakle, za male legalne servisere klimica, ništa se bitno neće poboljšati već pogoršati, jer samo ćete više papira imati i biti skupi, pa vam je bolje taj dio raditi na crno!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao bracans » 30 Dec 2018, 19:15

Koliko sam video nepovratne boce freona odlaze u proslost kod nas u Srbiji, tako da je to samo najava....u godinama koje dolaze videcemo sta ce biti, u svakom slucaju u obavezi smo deci ostaviti jednako, ako ne i zdraviju zivotnu okolinu od one koje smo zatekli. Zbog toga se sve ovo i radi i pokrece. Svima u novoj 2019 godini zelim puno zdravlja, srece, a uspeh na svakom planu ce sam doci.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao nike » 30 Dec 2018, 20:54

Da se to radi zbog toga što si naveo, onda bi se proizvodnja freona zaustavila jer ono što se proizvede na kraju završi u zraku osim ako se ne spali, a i onda produkti gorenja završe u zraku. Ovako, radi se da bi se kao nešto radilo kao u ime toga a da se ipak ništa konkretno ne radi.
Nemojmo se zavaravati, nismo glupi,...... ili možda jesmo?

To šta se u razvijenom svijetu radi služi za izmišljanje radnih mjesta i poskupljenje rashladnih sredstava, kojima upravo ističu patenti, na račun naroda a u međuvrrmenu nerazvijeni istok štanca jeftine freone kojima više ne mora plačati patente hvatajuči zapad za rep koji je zabranio njihov uvoz pod krinkom zaštite okoliša.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

gordecka
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 11 Mar 2008, 23:10
Location: Srbija
Warranty service: Vivax, Crypton
Lokacija: Beočin

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao gordecka » 30 Dec 2018, 20:57

Nismo glupi, a'l se tako ponašamo !

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1114
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao sim » 30 Dec 2018, 21:18

Soko, može li ta literatura?
SIMkom

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao goranfri » 31 Dec 2018, 01:07

Može , ali primopredaja literature se vrši u kafani u Sremčici. 01p356848

Literatura ima 4 poglavlja , znači 4 puta kafana.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Polaris » 03 Jan 2019, 12:56

Možda nekome ovaj program bude zanimljiv. Besplatan je i izradilo ga je slovačko udruženje za hlađenje.

Kod: Označi sve

https://leaklog.org/download.php

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Soko » 13 Jan 2019, 19:13

Skeniran prirucnik u prilogu
Prilog
Prirucnik Ministartstva.pdf
(13.95 MiB) Preuzeto 132 puta.

Avatar
krnjad
_
_
Postovi: 70
Pridružen: 04 Jun 2009, 12:39
Location: samac

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao krnjad » 06 Jul 2019, 11:59

3odmor:
Zadnja izmena: krnjad, dana 20 Avg 2019, 15:01, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao Polaris » 06 Jul 2019, 14:59

To je nešto drugo. To je uverenje o položenom stručnom ispitu.

slika

Avatar
vaca87
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 05 Okt 2015, 19:26
Location: Nis
Warranty service: Radim ne pitam
Contact person: Milan
Lokacija: Nis , Srbija

Re: Licenca za rad sa supstancama koje oštećuju ozon...

Post napisao vaca87 » 17 Avg 2019, 07:05

Licenca je izgleda bitnija od diplome.

Odgovori

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”