Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 19 Nov 2017, 12:33

uh jos jednu nulu izvinjavam se 2000 pogresio sam
racuno sam al jbga srljam :m:

opet ne menja stvar nista 01ziveli
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

KRKI
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 30 Jul 2014, 16:59
Location: beograd
Contact person: GORAN

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KRKI » 19 Nov 2017, 12:47

Ocekivani vek ovih baterija je oko 200.000 km. Neka bude i 100.000. Plus redovno odrzavanje motora(filteri ulja antifrizi dizne ili svecice veliki i mali servisi) na 30.000 km to je odavno prevazidjen ulozen novac.

Odgovor za napon baterija je 122v.a kontroler je od 24v do 120v (pvm.). Koliko ti je teska noga toliko vuce.Koliko kapacitet baterija toliki domet.Koliki napon tolika maksimalna brzina.

---------- Ned Nov 19, 2017 12:49 ----------
Moram da se ispravim za prvog juga odavno nisam gledao cajger on je presao oko 52.000km do sad. Zena vozi trosi nemilice.
Zadnja izmena: alexa_pg, dana 08 Dec 2017, 22:50, ukupno menjano 1 put.
Razlog: Spojena dva uzastopna posta u jedan

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 19 Nov 2017, 12:56

onda se polako priblizavas nekoj racunici sto je dobra stvar,.
gde si kupio baterije?

evo za pola ideja http://johanneshuebner.com/quickcms/ind ... ion,6.html
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

KRKI
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 30 Jul 2014, 16:59
Location: beograd
Contact person: GORAN

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KRKI » 19 Nov 2017, 13:43

Kupljene su u Hrvatskoj. Ali sad se koliko vidim pojavljuje dosta na prostorima holandije i severno evropskih zemalja. Da nepricam u americi. Treba otici u holandiju ceo set za Nisan Life kosta oko 1200 eura a sa tim pakovanjem moze da se predje oko 300km,sto znaci da meni za 150km ostaje za dva pakovanja ili za neku rezervu u slucaju smanjenja kapaciteta baterije. Ovo je isprobana varijanta i svako ko misli da se neisplati grdno se vara.Jos ako imas panele za solarnu energiju od 10kw kao mi to ti je skroz besplatna voznja. Kad nestane struje prikljucis auto sve u kuci radi. Doduse to je sve ako znas i time se bakces sam. Vec ako uzimas usluge drugih u izradi i popravci i inovacijama to je skupo da kazem neisplativo.

---------- Ned Nov 19, 2017 17:51 ----------
Da naponenem i cetkice na motorima. Konkretan slucaj sa ovim motorom je da se cetkice skidaju relativno lako i zamena neoduzima mnogo vremena recimo 2 sata pritom napominjem da auto koji je presao sad vec nekih 50000 km jos nije menjao cetkice iako su bile polovne na njemu. Pre 6 meseci sam proveravao te cetkice jer je menjan homokineticki na obe strane pa je iskoriscena prilika i proverene su cetkice. Bile su odlicne. Cak stavise mislim da ih necu menjati dok me sluze ove baterije.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 19 Nov 2017, 17:57

Dok ti Ranka razuvjeriš promjenit češ ti 2 para četkica i komplet baterija! lolzi lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 05 Dec 2017, 03:48

"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3005
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KASA1 » 05 Dec 2017, 09:25

"GRAPHENE" - posebna forma jednog od najčešćih elemenata na zemlji-ugljika, 200 puta čvršći i 6 puta lakši od čelika, velike gustoće i elastičnosti, velike električne i toplinske vodljivosti i gotovo potpuno proziran,... ak je točno sve što pišu o njemu, mogućnosti njegove primjene su gotovo neograničene a autoindustrija je samo djelić toga. Promijenit će svijet u kojem živimo, to je sigurno.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

KRKI
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 30 Jul 2014, 16:59
Location: beograd
Contact person: GORAN

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KRKI » 07 Dec 2017, 19:35

Ova tehnolgija se sad strahovito siri. Pa pogledajte samo osnovne stvari poput sijalica ili dronova. Do skoro smo imali sijalice na 220 od 200wati a sad celu kucu osvetlis sa 200wati. Ili dronovi recimo,baterija od 3,6v i 500mah pokrece dron i to 20 minuta. Ja misli da ce vrlo brzo doci vreme enormno malih baterija koje pokrecu sve i svasta,i ciji ce radni vek biti bar 3 puta veci.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao bracans » 07 Dec 2017, 21:42

Meni sve to lepo Krki, ali zar se ne bojis sa toliko akumulatora u autu? Znas vec sta su u stanju da urade.

Avatar
Proko
gx
gx
Postovi: 375
Pridružen: 14 Avg 2006, 23:33
Location: http://proko.rs
Phone number: 38122310545

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Proko » 07 Dec 2017, 22:03

Bojali su se i Tesline naizmenične struje, jer je mogla konja da ubije...
Da se sa vernicima može argumentovano razgovarati, vernika ne bi ni bilo...

KRKI
_
_
Postovi: 80
Pridružen: 30 Jul 2014, 16:59
Location: beograd
Contact person: GORAN

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao KRKI » 07 Dec 2017, 23:31

Vidi postoji opasnost ali postoje i zastite. Recimo konkretno na akumulatorima se nalaze osiguraci stakleni koji u slucaju kratkog spoja puknu i prekinu dalji napon sto je dobro. Ali postoje i neke nepredvidjene stvari poput udesa i vece havarije ali tu covek ni sa obicnim kolima na motorni pogon nije siguran. Pritom danas mnogi voze na plin koji je po meni isto opasan. Postoje i razni nacini zastita ali ovo je najeftinija varijanta za elektricno vozilo (homemade). Video sam da teslina vozila ispunjavaju nekom masom izmedju baterija u slucaju udesa verovatno smanjuju mogucnost kontakta ili pozara.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao ROAMER » 08 Dec 2017, 01:54

Imas li nekakakav senzor za detektovanje hidrogena i ostalih plinova koje baterije ispustaju?
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao bracans » 08 Dec 2017, 08:14

Radio sam u jednom auto transportnom preduzecu, ovo je anegdota ili stvaran dogadjaj, bog ce ga znati, kazu da je covek o o kome pricam ziveo tih godina, devedesete su u pitanju, vozac je isao kamionom sa ciradom po neke stvari u firmu koja cevima iznad zemlje transportuje kiselinu, inace, tu je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje, parkirao i otisao na kafu, kad je trebalo utovarati dosao je do kamiona, stapom gurnuo ceradu da otvori pristup, za vreme dok je bio odsutan iz cevovoda je nakapalo nesto kiseline na plasticnu ciradu, to ga je zapljusnulo po licu, pojelo lice do koske, urbana legenda ili ne, hocu da kazem kiselina je djavo.
Zadnja izmena: bracans, dana 08 Dec 2017, 11:58, ukupno menjano 1 put.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao buzdumra » 08 Dec 2017, 11:41

plin-tng uopste nije opasan koliko kazu (ako je sve ugradjeno kako treba)
problem je sa akumulatorom sto stoji u paralelnoj vezi ako prokuva jedna celija ,. ima da kuva bas., ako je redna veza nema problema .,
-inace na autu sam video kako se razleti aku ispod haube za vreme anlasovanja :-(
sta isparava odatle nikad nisam razmisljao ,. kako auti neki imaju aku u gepeku niko se nije otrovo zbog njega :roll:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao nike » 08 Dec 2017, 15:48

ROAMER je napisao:Imas li nekakakav senzor za detektovanje hidrogena i ostalih plinova koje baterije ispustaju?
Li-ion baterije ne ispuštaju ništa! Buduće solid state baterije (3-5 godina do poČetka proizvodnje za automobile) isto ništa ne ispuštaju a pune se za 1 minutu i potpuno su neosjetljive na mehaniČka ošteČenja!
Sad to usporedite sa punim tankom benzina ili spemnikom plina!

@Ranko

:idea: Da je plin neopasan, to još nisam Čuo. Hvala ti na informaciji! Idem odmah sad zaposlit pomoČnika da mi radi plin ljeti, satrao me taj plin ovo ljeto, sve sam morao sam misleći da je to opasno, pa da me ne bi pomočnik zajebao za sljedeča 4 stoljeća svojim nemarom. :idea:

P.S.
Znaš ti da je dizel ko i voda. Ja kad sam bio u JNA radio sam remont pumpi za gorivo. Gasio bi cigaru u dizelu!
Čudi me da niko ne gasi požare sa njim! Tako lipo gasi žar od cigare! :roll: :roll:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

arsa
_
_
Postovi: 68
Pridružen: 29 Apr 2008, 17:19
Location: Norway
Contact person: Arsa
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao arsa » 08 Dec 2017, 16:23

El-auto prvenstveno zahteva podrsku. Zivim u zemlji gde ispred svakog marketa imate brze punjace za iste i osiguranje podrazumeva besplatan transfer do prvog punjaca ukoliko ostanete prazni. Oslobodjeni ste i svih putarina. Bez obzira na sve benefite jos uvek nije to to. O sigurnoti, komforu (sem dometa) itd je suvisno raspravljati.

arsa
_
_
Postovi: 68
Pridružen: 29 Apr 2008, 17:19
Location: Norway
Contact person: Arsa
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao arsa » 08 Dec 2017, 16:35

@Nike
Bravo, kada ce ljudi vise shvatiti da TECNOST NE MOZE DA GORI, vec samo isparenja tj. PLIN plus jos nista od posla ako nema dovoljno kiseonika. Ljudi se uglavnom boje nepoznanica, tako da zakljuci sam.
Zadnja izmena: arsa, dana 08 Dec 2017, 17:17, ukupno menjano 1 put.

arsa
_
_
Postovi: 68
Pridružen: 29 Apr 2008, 17:19
Location: Norway
Contact person: Arsa
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao arsa » 08 Dec 2017, 16:56

Jos jedno nagradno pitanje. Svi najjaci evropski proizvodjaci su izbacili na trziste svoj el-auto, zasto Toyota kao pionir na tom polju jos uvek ostaje na hibridima?

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao Stolle » 08 Dec 2017, 17:57

Ne znam, možda je Ranko više mislio na test o eksploziji boce sa plinom, što su testirali na SAT-u.
I boca, normalno, ne eksplodira kad su zapalili auto, jer gas izlazi iz boce i tako gori.
Liion baterije su nestabilne. Ko je gledao NatGeo i avionske nesreće, možda pamti jednu epizodu gde su bile utovarene Li-Ion baterije koje su se samozapalile na toj visini i razređenom vazduhu, možda još nekom uslovu koji može da dovede do toga.
Takođe, ima mnogo slučajeva samozapaljenja kod hoverbordova, može svako da pogleda i na YT. Neki su ostali bez krova, a nekad su se palili nasred ulice. Pa je bilo problema i sa mobilnom telefonima. Koji beše SAMSUNG model skoro povučen? Cela serija.
E sad, što Proko reče, struja takođe ubija, pa se nije odustalo od struje. Verovatno postoje mnoga rešenja da se to svede na najmanji mogući minimum i da bezbednost bude na vrlo visikom nivou, ali retkih izuzetaka će sigurno da bude.
Skoro je bilo na TV, ko da se seti koji model i firma, :roll: pominjali su ono u šta smo mnogi sumnjali, a to je da ta konkretna baterija ima veoma dug vek, praktično se neće menjati i da će trajati koliko i sam auto.
Ako je tako, odlično, ali ja sam ipak pomalo skeptik.
Ako i jesu napravili takve, ko će da kupuje posle? Što novi TV-i imaju tako kratak vek? Biće muljaže sigurno.
I za Toyota, što hibridi? Mene još uvek zanima grejanje u autu.
Na baterije? Teško.
Prema pisanju, izgleda da sam protiv elektromobila, a nisam. Samo navodim probleme koji me zanimaju i da li će da budu rešeni.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

arsa
_
_
Postovi: 68
Pridružen: 29 Apr 2008, 17:19
Location: Norway
Contact person: Arsa
Specialty: tv-multimedia

Re: Vozilo na električni pogon predlozi šta i kako

Post napisao arsa » 08 Dec 2017, 18:18

Problem danasnjice je vreme, nedovoljno se testiraju proizvodi zarad prestizanja konkurencije. Za mobilne si u pravu, Samsung je u pitanju i prosle godine je bilo zabranjeno drzati njihove uredjaje ukljucene na vecini letova. Inace u kabini aviona su kontrolisani uslovi tako da prica o pritisku pada u vodu, inace bi i mi eksplodirali ili se smrzli. Mani se novinarskih nebuloza.

PS. Cak i u prtljaznom prostoru jer se tamo prevoze zivotinje, licno iskustvo.

Odgovori

Natrag na “Elektronika”