Klima Fuego FG-120HP ne radi nakon premestanja 

Forum za klime.

Urednici: goranfri,nike,sim,Honorarac

Pravila foruma
BT-expert info - BTexpert forumi
U naslov teme prvo pisati ime proizvođača, zatim oznake modela bez crtica i razmaka i kratak opis kvara. U post obavezno upisati ID ili EAN oznake sa poleđine aparata u suprotnom tema će biti obrisana.
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
PRILIKOM POSTAVLJANJA PITANJA U VEZI ELEKTRONSKOG MODULA OBAVEZNO POPIŠITE SVE OZNAKE sa ploče i sa nalepnica, dobro bi došla i po koja fotografija.
Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Klima Fuego FG-120HP ne radi nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 18:56

Pozdrav..radi se o fuego klima uredjaju,nikad servisiran od montaze(2006).
Klima uredjaj je premesten iz jednog lokala u drugi. Da skratim...nakon sto je sve povezano kao sto je bilo i ranije,klima je ukljucena,izbacio osigurac,provereno da nema kratkog spoja ili greske u povezivanju,podigao sam osigurac,klima krene da radi. Posle jednog minuta klima uredjaj se gasi,nema nikakvih lampica,nista,mrtvo..kontrolisem napojni kabli,veze,sve ok... Malo sam blokirao,obzirom da radim zadnjih 24h...pa me zanima sta dalje? Napominjem da sam u medjuvremenu saznao da je u tom lokalu od uvek postojao problem sa el.instalacijama,ali klima koju sam prethodno namontirao radi u tom istom lokalu.. ja pustio da se nocas djavoli poigraju,pa sutra je novi dan,resicu to valjda,nadam se uz pomoc ljudi sa foruma..
Zadnja izmena: Misha665, dana 29 Okt 2016, 09:12, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
septembar
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 155
Pridružen: 23 Sep 2014, 21:26
Location: sabac
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770
Lokacija: Sabac

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao septembar » 27 Okt 2016, 20:25

Isprati turbinu unutrasnje jedinice dali se okrece normalnom brzinom,dal nije zaglavila slucajno.Otvori krilca pa probaj je zavrteti rukom dal ide ok i ne kaci negde,mozda je zaglavila prilikom demontaze...ko zna i koliko je i turbina zacepljena posto nije servisirana toliko godina a radila u lokalu.verujem da je tu sve zacepljeno.Koliko je ampera taj osigurac?
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 20:56

16A je osigurac. Pokusacu sa turbinom,ali plasim se da nije nesto oko elektronike,jer nemam nista ni na displeju...

Avatar
septembar
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 155
Pridružen: 23 Sep 2014, 21:26
Location: sabac
Warranty service: gorenje,midea
Contact person: aleksandar
Phone number: 00015391770
Lokacija: Sabac

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao septembar » 27 Okt 2016, 21:30

Pa skini prednju masku,proveri ozicenje i dzekove..Kako uspes da je ukljucis ako ne radi displej?jel na auto dugmence
Bolje se igrati sa strujom, nego sa nervoznom zenom!!

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 21:41

Da razjasnim...klima je nakon montaze ukljucena u mrezu,ispao je osigurac u lokalu..nakon sto je osigurac podignut klima je opet ukljucena u mrezu,ali ovog puta osigurac nije ispao,klima je pocela da radi,radila minut i iskljucila se. Od tog iskljucenja vise nemam nista na displeju.. nakon tog problema sam odustao od posla za danas,da razmislim i odmorim,a usput rekoh da pitam i za neki savet. Nadam se da sam malo razjasnio problem

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao goranfri » 27 Okt 2016, 21:47

Pa imaš li unimer ? Da li si merio napon ? Ima li napona ?

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 21:48

Merio sam,napona ima.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao vlada69 » 27 Okt 2016, 21:57

Ako ima napona verovatno ti je problem na elektronici . Pogledaj da li na pločici sa elektronikom postoji osigurač .

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 22:00

Pogledacu sutra. I meni je palo to na pamet,ali nisam do sad imao slican problem

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao frigoservisbata » 27 Okt 2016, 22:01

Najverovatnije nije dobro povezan kabal izmedju unutrasnje i spoljne jedinice te je izbio staklenac na ploci...Ako si imao srece mozda bude to,a moze da bude i svasta drugo..Ako nema nista na displeju i ne daje znake zivota,osigurac ili trafo pa onda dalje...Proveri ozicenje!Trafo strada ako je previsok napon(najcesce kad dobije 380V).Inace mozda se desi da,posto kazes ima problema u lokalu sa strujom,ako je losa 0(nula)dobije na uticnici 380V umesto 220V..Tada crkava trafo....
Zadnja izmena: frigoservisbata, dana 27 Okt 2016, 22:57, ukupno menjano 1 put.
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 22:08

Losa je instalacija u svim lokalima u toj zgradi,i to mi je ono najsumnjivije. Provericu sve redom sutra,pa cu da jsvim sts sam uradio..hvala svima

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao frigoservisbata » 27 Okt 2016, 22:26

Imao sam cesto takav problem kad se pogresno poveze kabal.Ima majstora koji povezuju nepravilno kabal,da li namerno ili slucajno ne znam.Ne ispostuju boje na kablu sa izvodima na uredjaju....cesto sam nalazio da ne vezuju uzemljenje uopste vec tu zuto zelenu koriste kao cetvrtu boju...Vezu plavu,braon dve crne pa zuto zelenu!!To ne rade majstori vec oni sto ne znaju da ispitaju kabal i da nadju koja je koja crna....svasta sam nalazio...Inace to je protiv svih propisa i zakona elektro struke!Odgovor na pitanje pojedinih zasto tako rade bio je taj da uredjaj ima uzemljenje preko bakarnih cevi....
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 27 Okt 2016, 22:33

Na zalost sada vecin radi tako,ali kao sto rekoste nisu to majstori..to sa cevima i uzemljenjem je apsurd..na zalost nailazicemo ns takve pojave sve cesce..

Avatar
frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 486
Pridružen: 11 Jun 2009, 14:42
Location: Vrsac

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao frigoservisbata » 27 Okt 2016, 22:43

Nemoj tako da radis nikad i ako naidjes na takvo vezivanje odma prevezi po propisu...Zuto zelana se zna da je uzemljenje i nema sta da trazi na faznom vodu,ili nultom...koristi se kao fazni vod u kucnim instalacijama gde se na prekidac za svetlo vezuje,takodje se koristi i plava,ali to se vezuje na samom prekidacu i u razvodnoj kutiji te se ne vidi kao na ovim uredjajima.Inace tada se kod nas to zove laufer....ovo je ne bitno,samo sam naveo primer gde je dozvoljeno...
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 430
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja  * REŠENO *

Post napisao bracans » 28 Okt 2016, 13:25

Da nije na tom osiguracu sem klime jos neki potrosac povezan, ukupno da vuku malo preko 16A i posle nekog vremena da ti pregori osigurac? Naravno proveri ozicenje i u suko monofaznoj uticnici, labav spoj i crkne osigurac u klimi,

Avatar
bimba1958
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 428
Pridružen: 20 Jun 2011, 16:03
Location: Srbija
Contact person: Mića
Specialty: whitegoods
Lokacija: Srbija

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao bimba1958 » 28 Okt 2016, 14:43

mozda zjebava i sam osigurac,los kvalitet,ako je sve drugo na klimi dobro.
Teorija bez eksperimenta ne vodi nicemu.

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 28 Okt 2016, 15:42

Problem je bio o osiguracu na klimi,zamenio sam ga,zatim sam proverio suko monofaznu uticnicu,ispostavilo se da je i ona bila problematicna,sanirao sam i to i klima uredjaj sada radi. Kao sto bracans rece,na tom osiguracu od 16A vezano je vise potrosaca sto je opet lose...preporucio sam vlasniku klime da pozove steucnog elektricara da mu to sredi.... Imao sam nedavno situaciju da je na osiguracu od 16A bio vezan bojler,sve uticnice i svetla u tom stanu,podrum....u tom stanu je radjena komplet nova instalacija.pitao sam vlasnika zasto je to dozvolio elektricaru da tako uradi,a on mi je odgovorio:dobri smo prijatelji pa nisam hteo da mu protivrecim...
Eto,sami zakljucite sta moze da se ocekuje od tako uradjene el.instalacije... Sve u svemu,zahvaljujem se svima na pomoci. Javicu se ja verovatno opet sa nekim novim problemom,jer je ta ,,kucna rashlada" delimicno nepoznata za mene obzirom da sam se dosad bavio iskljucivo industrijskim rashladnim sistemima,ali rekoh da je vreme i to da se nauci i savlada sva problematika oko klima,frizidera itd...
Ako ja mogu nekom da pomognem u sferi industrijske rashlade,podelicu nesebicno sve sto znam... Ljudi,hvala svima jos jednom.

Avatar
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 162
Pridružen: 26 Jul 2010, 12:15
Location: Vrsac
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Polaris » 28 Okt 2016, 19:08

Ja licno mislim da je tu bio problem u el. vezivanju unutrasnje i spoljasnje jedinice. Stakleni osigurac dosta retko izgori, a kada se to desi, obicno je zbog toga sto je greskom povezan kompresor na mesto gde bi trebalo da bude povezan motor ventilatora spoljasnje jedinice.

Misha665
_
_
Postovi: 10
Pridružen: 27 Okt 2016, 18:40
Location: Srbija,Aleksinac
Specialty: whitegoods

Re: Problem sa klimom nakon premestanja

Post napisao Misha665 » 28 Okt 2016, 21:04

Da,dsavaju se greske u vezivanju,ali ovog puta nije bilo tako. Kao sto je napisao f. S. bata gore u svom odgovoru prilikom prve montaze taj koji je montirao nije ispostovao boje i neka pravila vezivanja,ali sam razvezao to prilikom demontaze,pa onda kasnije vezao po svome,odnosno pravilno po bojama,i tako uvek radim po tom nekom sablonu te sam takve greske sveo na minimum.. ovde je generalno problem sa losom instalacijom,pravljene zgrade u ono nesrecno vreme kad je svako ko je imao koju marku da da mito bio izvodjac radova a ko je znao da spoji dva provodnika iste boje bio majstor elektricar...da ne zalazim dublje,taj deo je stvarno katastrofa. Napisao sam vec sta sam uradio da bi otklonio problem,i hvala bogu i savetima isti se nije ponovio

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “KLIMA UREĐAJI”