Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Sve varijante prenosnih računara.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
sboban
_
_
Postovi: 36
Pridružen: 17 Jan 2007, 10:23
Lokacija: Beograd

Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao sboban » 21 Mar 2015, 19:18

Otvorio sam bateriju za navedeni laptop s namerom da zamenim oslabele celije novim. Na moje iznenadjenje videh da ima jos slobodnog mesta za dve celije. Na inernetu sam video da ima baterija nazivnog napona od 11,1v ali povećanog kapaciteta od 5200mah. Moje pitanje za poznavaoce, da li bih dobio nesto u kapacitetu ako dodam jos dve celije paralelno vezane?, tj ako na ovih 6 dodam jos dve. Ako postoji mogucnost na koji nacin ih povezati zbog specificnosti merenja elektronike. Unapred hvala na odgovoru i savetu. Prilazem slike originalne baterije.
Prilog
P1040761.JPG
P1040760.JPG

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao Stolle » 21 Mar 2015, 19:50

I kako misliš da staviš 7.4V paralelno na 11.1V?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

sboban
_
_
Postovi: 36
Pridružen: 17 Jan 2007, 10:23
Lokacija: Beograd

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao sboban » 21 Mar 2015, 20:17

Gresim?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5391
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao alexa_pg » 21 Mar 2015, 22:36

Grijesis.
Elementi u toj bateriji su vezani kombinovano kao sto se vidi na slici. Po dvije baterije su vezane paralelno radi dupliranja kapaciteta a opet po tri para serijski da bi dobio 11.1V
Elektronika u bateriji kontrolise svaki par zasebno.
Dodavanjem dvije baterije ne mozes nista da uradis.
Zbog nacinja vezivanja nije pozeljno da mijesas baterije razlicitih proizvodjaca, razlicitih kapaciteta kao i razlicite strarosti. Baterije koje se vezuju paralelno moraju da imaju iste karakteristike ili kako se kaze, da budu uparene.
Prilog
Bat..PNG
Bat..PNG (2.63 KiB) Pregledano 3167 puta.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

sboban
_
_
Postovi: 36
Pridružen: 17 Jan 2007, 10:23
Lokacija: Beograd

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao sboban » 22 Mar 2015, 13:35

Nisam ni mislio da dodajem druge celije. Ima da se kupe prilično dobre pa sam hteo da uzmem 8 komada i da ih zamenim. Svakako hvala na savetu.

kele
_
_
Postovi: 180
Pridružen: 22 Nov 2008, 11:23
Location: Sonta
Phone number: 0038125792711

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao kele » 22 Mar 2015, 20:10

Kupis 6 baterija veceg kapaciteta i spojis i resio si problem uvecanja kapaciteta.Ostaje ti drugi problem a to je resetovanje elektronike baterije.Ako ne resetujes podatak o vremenu rada baterija u memoriji u elektronici baterije,opet nisi nista uradio.Tebi verovatno ni stare celije nisu lose ali zbog dugog vremena provedenog u radu,elektronika smatra da su dotrajale i smanjuje im ukupan kapacitet.Postoje softveri koji to mogu da urade ali vecina tih memorija je zasticena passwordom i tesko se resetuju.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao fanzo » 23 Mar 2015, 08:28

Nemaju svi punjači (elektronika u baterijskom pakovanju) memoriju.
Ako tvoja ima onda, već postoji rešenje za taj problem, a daleko je jeftinije nego gubiti sate i dane tragajući na netu kako da isključiš ili resetuješ brojač punjenja.
Na linku ispod je elektronika punjenja Li-ion baterija koja košta nešto preko 4 USD. Na linku je i šema povezivanja.
Takođe treba proveriti možda ima i jeftinije, jer ja sam linkovao prvi primer koji sam našao.

Kod: Označi sve

http://www.ebay.com/itm/1-x-pcb-for-14-4v-16340-18650-li-ion-lipo-battery-pack/131440190717?hash=item1e9a7224fd

slika

Postoje opet i kompleksnija rešenja proizvođača, a gde informacija iz baterijskog pakovanja ide do matične ploče. Ako nema te informacije matična ne radi ili daje informaciju o grešci baterije ili već šta god može mali mozak da smisli i implementira u jedan uređaj. U tom slučaju neko jednostavno rešenje je baterijsko pakovanje povezati kablom (montirati dodatni kablić sa konektorom) na konektor za punjenje laptopa, tojest laptop će raditi sa izvorom energije iz baterija ali preko konektora za punjenje, odnosno "misliće" da radi na struju (AC230V).
U ovom slučaju, opet može da iskrsne problem, odnosno da je nešto "mali mozak" smislio i napravio treći pin na konektoru za punjenje, a koji govori matičnoj da li je priključen originalni punjač. U ovom slučaju ne znam šta da odgovorim, jer recimo proizvođač često sa različitom generacijom uređaja promeni referentni napon za prepoznavanje punjača :lala:

Znači, rezime, ovo šta sam opisao je samo jedan deo, možda i veći, za slučajeve na koje možete naleteti u praksi.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan u opisu.

PS. slažem se sa ostalima šta su napisali u ovoj temi i to je tačno.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

kele
_
_
Postovi: 180
Pridružen: 22 Nov 2008, 11:23
Location: Sonta
Phone number: 0038125792711

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao kele » 23 Mar 2015, 19:23

Neke maticne ploce traze od baterije i informaciju o temperaturi celija,a na njegovoj slici vide se 2 senzora temperature.Znam da su skupe te baterije za laptop racunare ali mislim da se ne isplati zamajavati zamenom celija i otvaranjem same baterije jer elektronika mora da se resetuje a to posle dodje sve na isto kao kad kupis novu.

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Pojačavanje baterije za amilo pi3540

Post napisao MbyLegend » 23 Mar 2015, 21:13

Nova baterija na e-bay za ovaj model laptopa je oko 25 eur, potrajace najmanje 2 godine ako ne i vise, bar po mom iskustvu sa baterijama iz Kine. Koliko se moze ustediti citavom tom zezancijom oko drugih celija i elektronike i je li vrijedno toga ?
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Odgovori

Natrag na “Prenosni računari”