Timer 12VDC

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Timer 12VDC

Post napisao Soko » 08 Jan 2013, 00:48

Hocu da napravim mali elektronski tajmer sa podesavanjem vremena izmedju impulsa od 50 do 150 sekundi i podesavanjem duzine impulsa od 1 do 5-6 sekundi. Treba da se napaja sa el. instalacije na motociklu, oko 12.5V DC a na izlazu da regulise rad el. magnetnog ventila za benzin (ne znam mu tacnu snagu sada ali cu proveriti). Velika je verovatnoca da vuce vise od 200mA.

Hteo sam da pravim sa NE555 ali sam dobio savet da nije bas pouzdano za tako duge interval. Nasao sam i ovo: http://www.reuk.co.uk/Repeat-Timer-Circuit.htm
i cini mi se da je ovo prava stvar, samo sto nema kompletne seme a ja ne umem sam da je dovrsim.

Avatar
Krajnc Karlo
Preminuo
Postovi: 359
Pridružen: 02 Jul 2009, 09:46
Location: Veternik
Contact person: Karlo
Specialty: tv-multimedia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Krajnc Karlo » 08 Jan 2013, 01:32

evo ti jedan stari, pa iskoristi i prepravi sta ti treba
Dev Timer.pdf
(2.31 MiB) Preuzeto 260 puta.
ili ovaj noviji
On Of Timer.PDF
(112.42 KiB) Preuzeto 267 puta.
Make it idiot proof and someone will make a better idiot

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Majstor Duja » 08 Jan 2013, 09:29

Da li si pogledao ovu temu i Prokinu shemu jer to je upravo ono sto trazis ali intervale treba da izracunas:
viewtopic.php?p=93336#p93336

Preciznost nije preterano bitna tj. 10% greske je ok.

a danas cu probati da ti vidim za CD4060. Ovo je dobra shema ali treba je doraditi:
http://www.reuk.co.uk/Timer-Circuits-With-4060B.htm

CD4060 je dobar je se moze montirati preklopnik kojim se bira pin na CD4060 a samim tim vremensku bazu (7.5,15,30,60sek) tako da izbegavas potenciometre koji kad tad pocnu da brljave, pogotovu u tvom slucaju prasine, toplote i vibracija. Takodje treba izbegavati elektrolite kao sto treba montirati zastitne diode (zener i poluprovodne) gde god moze kao zastita inverznog napajanja i spiceva u napajanju jer je izvor dosta nepouzdan alternator od 12V na motorciklu.

Nema veze sa temom ali vodi racuna da ti protok ulja (SAE15W40) nece biti isti na +15C i na +40C...pogledaj i ovu temu:

Kod: Označi sve

http://v-strom.hr/lanac-lancanici-odstojnici/podmazivac-lanca-ala-zoranm/
ali nikako ne koristiti ulje za motorne testere (tip nema pojma) jer ulje treba da spira necistoce sa lanca usput ga podmazujuci a ne da se lepi za lanac a samim tim da zadrzava prasinu na istom i lepo ga osmirgla.
:pivopije:

PS. Najbolje resenje bi bilo da ti napisem program za PIC12F628 i resen problem ili da ga isprogramiram pa da ga preuzmes kad dolazis u NS? Sad ionako nije bike sezona...
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Soko » 08 Jan 2013, 13:58

Nisam, tu Prokinu shemu nisam pronasao a nije da nisam trazio.

Cini mi se da ce upravo to biti dovoljno. Intervale cu vec nekako preracunati. Nikada ranije to nisam radio ali cu se snaci a nesto i nauciti.
Samo sto na ovoj semi ne vidim oznaku tog tranzistora na izlazu i nije oznacen napon napajanja. Mogu li direktno na 12V da ga ukljucim?
Umesto spulne relea moze da ide direktno na spulnu magnetnog ventila? Izbegao bih mehanicki rele zbog cestog ukljucivanja i pouzdanosti.
Cini mi se da i spulna mag.ventila vec ima neku diodu integrisanu posto su mu oznaceni polovi gde mora da se dovede +.

Kao sto sam napisao na PM, potove cu sto pre izbaciti upravo zbog teskih uslova rada na motociklu. Kada isprobam razlicita ulja, na razlicitim temperaturama, onda cu postaviti fiksne otpore i dvo ili trostepeni preklopnik kojim cu prebacivati izmedju 2 ili 3 kombinacije intervala i duzine impulsa. (suvo, mokro, hladno...)

Kada kazes da treba koristiti zastitne diode, to se odnosi na semu sa CD4060 ili i na onu gore Prokinu semu treba nesto dodavati?
Varijanta sa PIC mi je malo overkil najpre sto moram nekog da angazujem da mi to uradi. Niti imam programator, niti imam veze sa programiranjem a nisam ni narocito vest sa lemilicom. Za ovo trece i jednostavnije uredjaje imam resenje ali za prva 2 nikako.
Zadnja izmena: Soko, dana 10 Jan 2013, 07:16, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Majstor Duja » 08 Jan 2013, 15:36

Slao sam ti i Prokinu shemu na PM. :roll:
Takodje i da mozes da koristis BD243 kao direktni drajver za spulnu, naravno, turi ga na hladnjak jer te spulne vuku oko 1-1,5A.
Od zastitnih dioda ti treba na ulazu za napajanje elektronike (ne elektroventila)

(+BAT)----I>I---+---(1N4007, dalje ka elektronici)
..................I
..................Z (zener 5W, 15V, na masu, paralelno zenerki jedan kond od 100uF/25V i blok od 100n)
..................I
................masa
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Soko » 10 Jan 2013, 10:47

OK, idem danas da pokupujem elemente.

slika

Dosao sam do ovakve racunice:
- C1 = 220 uF (na Prokinoj shemi - 10uF)
- R1 = 1M (za pocetak ce biti pot, posle ce biti zamenjen sa 2 ili 3 fiksna otpora preko preklopnika)
- R2 = 47K (isto kao i R1)
Ovakva kombinacija daje ukupnu duzinu intervala od 160 sekundi i vreme impulsa od oko 7 sekundi

Dva pitanja:
Dioda ispred R2, koju da stavim? U nekim semama sam nasao 1N4148 ili neka druga?
Elektrolit paralelno zenerki? Na Prokinoj shemi vec postoji jedan od 100uF. Da stavljam jos jedan ili je to taj?

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Majstor Duja » 10 Jan 2013, 11:45

dovoljan je 1 kond od 100uF, dioda redno sa R2 jeste 1n4148.

:pivopije:
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Soko » 14 Sep 2013, 23:05

Eh, da.

Napravio sam ovo ali ne radi.
Ustvari radi na stolu, kada povezem samo napajanje i merim napon na izlazu uredno dobijem 12V i mogu da podesavam intervale.

Medjutim, kada dodam opterecenje tj. spojim sa spulnom el. magnetnog ventila na izlazu dobijem 0.7V sto je, naravno, nedovoljno da otvori ventil. Taj napon drzi nekoliko sekundi (zavsno od potenciometra) a onda padne na 0V narednih ~2 minuta.

Spulna je ispravna - probao sam je direktno (preko osiguraca od 5A) i normalno otvara i drzi koliko god treba. Snaga joj je 11W.

Ja mislim da nesto u kolu nema dovoljno snage tj. ne moze da isporuci potrebnu struju pa dolazi do pada napona.
Druga mogucnost je da dioda koja je integrisana u samu spulnu pravi nekakav problem. Mada, ista ta dioda je nacrtana i na Prokinoj shemi, paralelno sa spulnom relea tako da je ja nisam stavljao kod mene (kad vec postoji unutar spulne mag. ventila)

Znam da je najlakse resenje da stavim mali rele pa njega da pobudjujem. Voleo bih, ipak, da izbegnem mehaniku.

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Timer 12VDC

Post napisao miodrag popovic » 15 Sep 2013, 00:59

Onako po tvom opisu ili je tranzistor PNP umesto NPN ili si diodu paralelno releju okrenuo naopako.Probaj bez diode i postavi drugi tranzistor,kada radi na stolu sve je OK.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Soko » 15 Sep 2013, 08:11

Evo na slici spulna sa integrisanom diodom. Tesko da se tu moze nesto pogresiti.
Na + kontakt sam doveo + sa akumulatora. Na - kontakt sam doveo zicu sa srednjeg izvoda tranzistora.
Naravno, napajanje plocice je odvojeno.

Stavljen je BD243 tranzistor koji je, kako sam procitao, NPN tipa.

slika

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Timer 12VDC

Post napisao buzdumra » 15 Sep 2013, 10:59

bolje stavi fet umesto tranz. :fanzo:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Soko
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 216
Pridružen: 16 Jan 2012, 09:28
Location: Beograd
Specialty: whitegoods
Lokacija: Serbia

Re: Timer 12VDC

Post napisao Soko » 21 Sep 2013, 15:59

Radi sa MOSFET-om. Umesto tranzistora sam stavio IRF830, sa ulaznim naponom od 12.4V (samo kontakt, bez punjenja) na izlazu prema mag. ventilu dobijem 10.8V. Ne znam da li tako treba ali je dovoljno da normalno otvori ventil.

Jedna stvar me buni, zamalo zbog toga da odustanem od daljeg budzenja. Kada sam uredjaj isprobavao na stolu prikljucivao sam ga na punjac akumulatora i na izlaz spojio sijalicu od 21W. Racunam ako sijalica bude radila sigurno ce raditi i spulna koja je 11W.
I radilo je normalno ali sam posle 5 minuta primetio da je pozuteo protoboard oko diode 1N4148. Ta dioda je bila skoro usijana!
OK, mislio sam da sam preterao sa snagom pa spojim paralelno 2 sijalice od 5W. Ista stvar. Pokusam bez opterecenja, samo ostavim golu zicu i napojim plocicu. Opet se greje toliko da posle 5 sekundi ne moze da se dodirne a posle minut ugreje sve elemente oko sebe.
Proverim veze, kontakte - sve OK.

Tad sam pomislio kako ja to ipak ne mogu da napravim ali ajde, kao jos da probam na motoru. Barem da vidim da li ce u tih par minuta uspeti da okine mag. ventil.
Kad tamo, radi kao sat!
Nema grejanja, cak sam i sa MOSFET-a skinuo hladnjak. Ne treba mu uopste za tih ~5 sekundi koliko radi spulna.

Vratim opet na punjac, opet se pregreva dioda. U cemu je stvar?

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Timer 12VDC

Post napisao Stolle » 21 Sep 2013, 16:05

Jesi li izmerio napon koji daje punjač? Plus je nefiltriran...
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Odgovori

Natrag na “Elektronika”