Kako se grejete, iskustva, problemi...

Forum za neobavezne teme.
Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 22 Nov 2009, 21:35

Do sad sam ložio na tri mesta, spavao u sobi sa uljnim radijatorom i kupatilo je bilo hladno. Jednom rečju katastrofa.
Sad sam uz mnogo (finansijskih) problema instalirao nekakvo centralno, pa ćemo videti rezultate. Šporet je CENTRAL 23 AlfaPlam iz Vranja, izgleda smešno malo, 23kW ugalj, 16.3kW drva, što ću i ja koristiti. slika Rezultati će biti na proleće. :mrgreen:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao kisko » 22 Nov 2009, 21:48

Šporet i na struju (TA peć),drva su relativno povoljno kod mene pa ide nekako.No da mogu postavio bih KALJEVU PEĆ i iz nje razveo centralno na ostale prostorije.Izuzetno štedljiva kombinacija :pivopije:
uvek ima nesto interesantno

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao filka » 22 Nov 2009, 22:41

Emo central 23 grejem nekih 100kvadrata a lozim drvo i ugalj.Prezadovoljan sam vec 10 godina "sada sam na kusim rukavima a temperatura oko 23C" Godisno potrosim 6 kubika drva i 5 tona uglja,samo sam jednu godinu ostao bez uglja i potrosio neverovatnih 24 kubika drva :-( U velikoj sam nadi da kada postavim neku izolaciju i bolje prozore da cu da namalim i sa potrosnjom al to otom potom...
-će izginemo ki Mančester

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Liskun Elektronik » 22 Nov 2009, 22:45

Imam centralno na gas,i dok nisam stavio izolaciju spolja bilo je povuci potegni a sad je zadovoljavajuce. eee ali da sam bio pametan ko sto nisam pa da sam pravio montaznu kucu,to bi bio posao,grejanje u takvim kucama je neuporedivo jeftinije nego u ovim nasim betonjarama.
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 22 Nov 2009, 22:47

Filka, koji ugalj koristiš? Ne smrdi li to mnogo?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3144
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao miodrag popovic » 22 Nov 2009, 22:51

U servisu TA pec...stara gradnja toplo prolazim jeftino
U stanu centralno skuplje nego na TA u servisu ali toplo 24 sata
Koliko cujem najvise se ceni ove zime drvo...sam sebi odredjujes potrosnju,ovo za centralno pokusali su da poskupe duplo,a nema sanse da se odjavi pojedinac,samo cela zgrada :oklagija

Kod: Označi sve

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=10&dd=04&nav_id=384712
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4735
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao nec » 22 Nov 2009, 23:02

Covek stvarno nije pametan na cemu da se grije. Iako je za sada drvo opet najjevtino (ali potrosi vishe metra kubnih i na kraju opet izadje skupo) ja ako bi pravio centralno grijanje postavio bih ga na prirodan gas (kad dodje instalacija do mene). Uspud kolko kosta kubik drva kod vas (kod mene je nekih 35=40 eura)
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao chellawy » 22 Nov 2009, 23:07

godinama tacnije od kad znam za sebe i novu kucu pravljenu 83ce je uvek bio problem grejanja.
Otac je uveo centralno grejanje i radijatore u vecinu soba.
Grejali smo se iz pocetka na drva i ugalj, cuke,
zatim je bilo 88, 89 i 90ta jeftino loz ulje tj nafta pa smo ukopali cisternu 2000L i kupili gorionik za naftu koji smo tad ubacili na ovu pec koju smo lozili drva i ugalj... onda dolazi inflacija i nafta postaje preskupa......... zatim godinu - dve lozimo kukuruz, pa ponovo drva i ugalj..... da bi tamo negde 96-97 ako se ne varam uveli plin i opet drugi godrionik na istu pec (neki ruski , mehanicki)
Zatim pre 3 godine izbacujemo tu pec jer je bila dotrajala, i ugradjujemo plinski kotao i dodajemo jos par grejnih tela (radijatora) i ualzemo opet oko 1700E
da bi evo samo 3 godine posle toga kupio ponovo pec na cvrsto gorivo jer je plin preskup i ponovo izlecem 1000Evrona. a da ne spominjem da sam prosle godine dao 115.000 dinara za plin.

Sad imam na sistemu prikljucen kotao za plin i ovu novu pec na cvrsto gorivo ABC Uzice concept mini 2 snage 24kW.
Pa kad je prosecan mesec kao oktobar i ovaj novembar grejem se na plin a cim zahladi idu drva i samo se okrenu ventili ...

sve u svemu zivot mi se svodi na prezimiti zimu.... koja je obicno kostala oko 2000 maraka ili ti sad 2000Evra......

na struju se nisam grejao u novoj kuci a jesam nekada u staroj pre 1983ce ali tada je bilo i para i svega i nije ni bilo bitno ...
ali danas .... banditi nas pljackaju sa cenom plina !!!! mame im ga lopovske....

zato je veliki broj ljudi ponono se vratio na drva... to kazem jer sam razgovarao sa mnogima kojima je takodje preseo plin :oklagija :oklagija
i verujte mi jer sam svaki dan u setnji po gradu i motorke se cuju non-stop !!!! po ceo dan mesecima ....
A sto je jos najgore domacinstva i moraju da plate inace ih iskljuce, dok preduzeca drustvena i sve sto je u drustvenom sektoru niko ne placa godinama i nemogu im nista .......

ehhhhhh politika ..... lopovska zemlja .......pa onda mi treba da budemo pametni .... tesko .....
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
milan
Preminuo
Postovi: 4426
Pridružen: 19 Avg 2006, 22:38
Location: Novi Sad
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao milan » 22 Nov 2009, 23:22

Centralno gradsko grejanje zadnjih 25 godina, za sada najbolje.
Kolega moj je apsolvirao sa probama na kuci i rezultati su ovavi.
Sto je pec jaca, gubici su veci, i to na dimnjaku najvise.Idu i do 25%.
Za njegovu kuci bilo je potrebna snaga od 27Kw, imao je instalirano peci vece po snazi
i manje i dosao do zakljucka da mu najvise odgovara pec od 12 do 15Kw jer su najmanji
gubici na njima, a kada zazimi i traje zima duze, onda se dogreva sa grejalicom ili stalno lozi pec, mada on kaze da mu i nije problem za par dana na -15 stepeni.
Stavljati pec na osnovu proracuna instalisane snage za kucu do -15 ili -20 stepeni
a u toku godine imati ili neimati te temperature je razbacivanje energije.
Mnoge kolege su smanjili potrosnju oblazuci kucu stiroporom (greju se na gas).

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 22 Nov 2009, 23:23

Koliko košta taj concept mini 2? Gledao sam ga ali nisam našao cenu za njega. Ovaj CENTRAL 23 košta nešto manje od 50000 din (~520€). I da li greje prostoriju u kojoj je, ili je izoliran? CONCEPT ima 5 godina garancije, a ovaj moj godinu dana. :?
STADLER CENTRAL su izgleda najbolji, ali i najskuplji.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao janko » 23 Nov 2009, 00:57

Grejem se na gas, 4 sobne peći Alfa 7kW. grejna površina 95m². Najveća potrošnja 170m³ u Januaru. Kuća dobro izolovana. Spolja 5cm, plafon 3cm stiropor i pod 2cm stirodur.

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao chellawy » 23 Nov 2009, 10:07

stolle
gola pec je 60.000
dok pokupujes pumpa (7500) termo ventil (5200) sigurnosni ventil(1000) , pa dok sve to prikljucis na pec i dovedes vodu (tekucu iz vodovoda) do peci tj na termo ventil, potrosis jos 100E, pa stedisa i prikljucak na odzak ....sve skupa oko 85.000 dinsa.

treba da je potpalim koliko sutra prvi put. inace garancija jeste 5 godina ali ne vazi ako nisi instalirao termo ventil.
Mogu samo da kazem da lepo izgleda ali na oko , dok evo dva navoja od pola cola za termo izmenjivac uopste nisu lepo ociscena i morao sam da prociscavam navoj. dok se takodje vide spenovi koji su vrcali za vreme varenja i nisu uopste ni obruseni vec smao zafarbani.....
ali ajde domaci je proizvod pa me ni ne cudi..... valjda ce da izgura garanciju :? :?
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao filka » 23 Nov 2009, 10:14

Stolle..Centralka mi je postavljena u podrumu tako da i ako smrdi ugalj onda to osecaju komsije :mrgreen: a za njih i ne boli me mnogo lolzi
-će izginemo ki Mančester

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Nov 2009, 10:32

:lala:
Taj zaštitni termoventil, gde god sam ovde pitao, nigde nije stavljen. Nekoliko majstora sam pitao i oni su mi rekli da nema nekog efekta. Tako da ga nisam ni ja stavio. Sad, da li je greška... :?:
Video sam majstora, koji je pre par dana ugradio CONCEPT 2 mini i reče da se vidi kako plamen prilično izlazi u čunak... :shock: A inače super izgleda. Ima ga i u prohrom verziji (lux-model).
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao chellawy » 23 Nov 2009, 12:11

vidi ovako u vezi termo ventila: (posto imam prijatelja koji je majstor pa mi je sve detaljno objasnio)

On se mora ugraditi ako je sistem grejanja zatvorenog tipa. A ako je otvorenog tipa , ne mora.
Svrha je ta da ako temperatura kotla predje 90 stepeni tada ventil otvara da bih hladio kotao, kako isti ne bi pretprio ostecenja. Zato garancija i ne vazi ako nije ugradjen.
Dok sigurnosni ventil sluzi da ako pritisak u sistemu predje 2.5 odnosno 3 bara, termoventil pusta hladnu vodu kroz kotao kako bi se hladio. A sve to u slucaju da stane pumpa usled kvara, ili nestanka struje, a takodje ako dodje zbog povecane temperature usled recimo previse nalozene peci (sa kamenim ugljem, recimo) .
Naravno i da dodje do nestanka struje ljudi znaju da obezbede automatski pretvarac, ali ako dodje do kvara pumpe a pec nalozena i pici punom parom a ti izadjes da ispratis komsinicu i onako na kapiji stojis 10-15 minuta i eto belaja ako nemas termoventil.
U sustini iskreno se nadam da nikada nece morati da se aktivira, ali eto sigurno je sigurno samo ako je osigurano. ;)

a taj majstor koji ti je rekao da nema nekog efekta verovatno da ga libo racku ako ti se desi gore opisana varijanta jer njega nece nista kostati, vec moze samo jos da zaradi, dok tebe ...hm mrrrnjauuuuuu...... pod 1 samo vidis da nemas garanciju... znaci ne daj boze, desi mi se to nakon pola godine od kupovine peci i caaoooo fijuuuuu ode 60.000 dinsa ....
nema garancije pa kupi novu....

isto ko kad bi mi rekli nekoj musteriji kojoj je tv stradao od strujnog udara: samo ga vi ukljucite na isto mesto a nula sto varnici na banderi, zabole nas taki ..... ne ide to tako......
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao chellawy » 23 Nov 2009, 12:41

sto se tice plamena :
cunak tj cev za dimnjak moze da se montira na concept mini 2 od gore i sa strane.
zaista je gornji odvod odmah iznad lozista i nije lose ugraditi stedisu.
jer ce sigurno da ustedi neki procenat.

dok kod peci na plin stedisa nije potreban jer je stepen iskoristenja plina veci i toplota koja se gubi na gasovima mnogo manja
nego ovde kad lozite cvrsto gorivo gde plamen i gasovi odnose mnogo vise toplote. recimo neka razlika u procentima oko 10. grubo receno i bez merenja.

e sad mozda se javi neki expert iz te struke mehe lozaca pa nam sve objasni i demantuje itd.... :roll: :roll: :roll:
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Kobac » 23 Nov 2009, 13:31

Centralno grejanje, pecka na cvrsto gorivo u podrumu i pecka na gas u garazi (montirana pre godinu dana na tatin nagovor a i racun).
Kad je montirana prosle godine potrosila 10 kubika za jedno jutro i ja je iskljucio do daljnjeg, pogotovo sto smo navikli na malo vise temperature a to sa gasom papreno kosta.
Uglavnom, kuca je bez izolacije sa starom ali solidnom stolarijom (jelovica) i greju se tri nivoa sa oko 160 kvadrata i prosecno se potrosi oko 8 tona suvog uglja-Vreoci. Drva ne trosim, podlazem sa hepo kockicama. Jeste sporije ali ne moram da cucim pored nje dok se ne razgori. :mrgreen:

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15857
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao fanzo » 23 Nov 2009, 15:25

Činjenica je da je gas ohohoj slabiji nego pre 20.god .. ulažući u drva ili kameni ugalj istu količinu novca kao u gas , na drva i ugalj dobijate bar duplo više energije .. grubo sračunato ..
Ako kupujete drva.. morate znati da se ona kupuju na proleće kako bi se prosušila do grejne sezone, inače se nećete ogrejati o njih . Sušeni ili kameni ugalj ne morate kupovati ranije, ali bi bilo dobro.

Da biste energiju što racionalnije koristili potrebno je na dan provetravati prostorije bar 2-3 puta na 10-15-tak minuta. Iz razloga što se vazduh u prostorijama ovlaži. Vlažan vazduh je teže ugrejati, nego suvi i inače daje hladniji subjektivni osećaj. Provetravanje nije preporučljivo da se radi duže, jer to onda i nije provetravanje, nego hlađenje.

Znajte da i najveća količina toplote odlazi na tavanske delove , kroz plafonsku konstrukciju. Kada izolirate kuću, na tavanski deo treba duplo više izolacije, nego na zidove.
Prilikom postavljanja izolacije ne smeju se ostavljati vazdušni čepovi u ćoškovima. Za ovu svrhu najbolje je koristiti mineralnu vunu , ugurati je u svaki i najmanji ćošak. Pogrešno je shvatanje da se koristi stiropor za popunjavanje ovakvih ispuna. Stiropor se koristi za oblaganje za fasade i sl.

Daleko se manje ukupne energije potroši ako prostorije grejete redovno i ne spuštate temperaturu u njima drastično.
Noću možete uštedeti ako temperaturu u prostorijama spustite za 15-20%.
Ako imate dobre termostate možete podesiti da u vreme kada ustajete temperaturu podignete za nekih 10-15% i više nego što to radite preko celog dana , na nekih sat vremena .. ovo čisto iz boljeg ugođaja i odmah nakon toga proluftirajte prostorije.

Živim u kući, u suvoj gradnji i u najvećoj zimi trošim oko 6KW/h el.energije na oko 100 i kusur kvadrata, grejem apsolutno sve prostorije na oko 22 stepena. Mesec kao što je bio oktobar trošim na grejanje oko 2KW/h . Naravno grejači rade u isprekidanom režimu.
Izolacija kuće kao u polarnim krajevima.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao Stolle » 23 Nov 2009, 15:50

Ok! Videću za termo ventil, do sad temperatura nije prelazila 50°C, mada je i vreme bilo toplo. A i podešavanje klapne za vazduh, termo regulacija ili kako se već zove, je negde na sredini, što bi trebalo da bude tu negde oko 50°C (kad su drva u pitanju). Pošto peć greje i prostoriju gde je postavljena, odnosno gde i ja radim, za sad ne planiram ugalj, tako da 90°C će teško izgurati bez uglja, a i nešto ne podnosim to što ugalj smrdi, za sad idu drva, videćemo rezultate malo kasnije.
Zaštitni termoventil nema verovatno polovina ovih ovde koji imaju centralno, čudno stvarno, a i niko se ne žali.... :?
Sigurnosni ventil je naravno postavljen, za 3 bara,ali ne da pušta hladnu vodu nego da ispusti vodu dok ne padne pritisak na max. dozvoljeni.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Kako se grejete, iskustva, problemi...

Post napisao chellawy » 23 Nov 2009, 16:43

sto se tice uglja lozio sam ga godinama i najveci problem je sto ima jako puno otpada od njega. ma pola garant. i onda je bogami problem gde odlagati toliko shuta...

ako kupis 5 tona uglja tu na prolece se nakupi kad se sve potrosi 2.5 tona shuta .. i gde sa njim ???
Zato i ja ostajem na drvima za sada. A stolle verovatno da ako se malo pazi i ne lozi uggalj da ce tesko porasti temperatura do 90 stepeni.... ali eto ja cu da lozim bogami i drvene kutije od televizora ..ima da greje i dimi ..... :fanzo: :fanzo:

a pre sam lozio i sve sto je ispadalo iz radionice dok je otac radio sa kozom, skajom, sintelonom, i slicnim materijalima......
ala je furnjalo :yeah: :yeah:
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”