Potrebno objasnjenje za regenerator ekrana

Najposećenije teme su u ovom podforumu. Molimo ne otvarajte nove teme ako već postoji slična otvorena.

Urednik: alexa_pg

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 04 Mar 2008, 18:24

Na ovoj semi je verzija regeneratora ekrana, posto sam nov u ovom poslu meni ova sema uopste nije jasna, nisu mi jasni ovi preklopnici, moze li neko malo bolje da mi pojasni? Pozzzz!!!![/img]
Prilog
REGENERATOR.rar
(697.24 KiB) Preuzeto 594 puta.
Maki

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 04 Mar 2008, 20:16

Preklopnici su ti označeni brojevima, recimo preklopnik 3 je isti za sve kontakte (3A-3D), dakle imaš 4 reda po 3 kontakta na istom preklopniku. Slično je i za ostale preklopnike, broj je oznaka preklopnika a slovo reda kontakata na tom preklopniku. Šema inače ima sitnih grešaka. Preklopnik 2C treba da je u položaju Rk a ne u Bk kako je na šemi. Taster M-R1,2 koji ide sa klizača preklopnika 1 (grejanje) je otvoren za R1,2 a ne za M kako je na šemi. No, nacrtaću šemu malo kvalitetnije i preglednije pa je postaviti ovde jer ti nisi prvi koji pita za ovaj regenerator, što znači da je interesantan za izradu i ostalim kolegama. Ako ti još nešto nije jasno samo pitaj, tu sam.

Pozz...
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 05 Mar 2008, 16:21

Ok Vojvodo, s obzirom da nisam nikad imao regenerator i nisam nikad radio sa njim pa imam dosta pitanja u vezi s ovim regeneratorm, rekao si da preklopnik 3 ima tri kontakta ja mislim da ima cetri reda po cetri kontakta jer je jedan glavni i tri pomocna po jednom redu dalje preklopnik 2A i 2B su vec prespojeni zar tu nemoze da se stavi obican preklopnik a ne preklopnik sa tri kontakta, dalje da li mogu staviti dva trafoa prvi za 140 i 260v a drugi za vise napona grejanja KC, koju struju treba da ima prvi trafo a koju drugi trafo, za trafo grejanja jer mora da bude izvor bas naizmenicne struje, dalje onaj mali instrument koji mora da bude ja imam neki koji meri snagu po watu jel moze on, gde mogu ga kupim preklopnike i jel mozes da mi posaljes sliku tvog regenerator da vidim kako to izgleda, imam jos pitanja ali za sada toliko? Molio bih za odgovor, unapred zahvalan!!!!!
Maki

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 05 Mar 2008, 19:58

Uh, uh polako. Strpljenja malko. Crtam novu šemu pa ćeš imati bolju preglednost. Za struju na trafou nemam pojma koja treba jer ako si pažljivo pročitao tekst uz šemu video bi od čega sam ja napravio trafo, a žica kojom sam motao grejanje koliko me sećanje služi (ovaj regenerator imam već desetak godina) bila je 0.4 ili 0.5 mm.
Dalje, preklopnik 3 je kod mene kružni i ima 4x3 kontakta, ono četvrto na šta ti misliš je klizač i ima ga svaki od 4 segmenta (fizički to jesu 4 kontakta, samo je tumačenje različito od čoveka do čoveka). Preklopnik 2 preklapa boje i za novije ekrane delovi 2A i 2B nisu potrebni (ja ih nisam ni stavio), ali kod starijih ekrana rešetke 1 i 2 imaju posebne pinove na podnožju ekrana za svaku boju ponaosob. Možeš staviti posebne trafoe (piše ti u opisu, čitaj, čitaj), podatke o strujama, kao što rekoh, ne znam (i nemam).
Dalje, trafo (ili dva) su i na šemi i kod mene sa naizmeničnim naponom, zašto, ni ja ne znam, prosto šema tako kaže i ja tako napravio. Što se instrumenta tiče i na šemi piše da je to mikroampermetar a dimenzije nisu bitne (moj je 10x15 cm i vidi se s marsa) U biti svi instrumenti sa skretnim kalemom su manje-više isti, poenta je u tome šta se nalazi između samog kalema i izvoda na spoljnoj strani instrumenta. Dakle potraži instrument na kome stoji oznaka uA i nećeš pogrešiti. Na kraju, probaj i sa tim tvojim. Preklopnike potraži na sajtu radio kluba Nikola Tesla, možeš ih poručiti kod njih pa da ti pošalju.
Slika...hm... e ružan je ko noć ali radi. Planiram da mu kupim pravu kutiju već par godina unazad ali sam nešto lenj po tom pitanju. Ovo kako sad izgleda može da ide za Budž decenije.
Zadnja izmena: Vojvoda, dana 05 Mar 2008, 20:28, ukupno menjano 1 put.
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 05 Mar 2008, 20:15

Ok, napisi mi samo gde mogu da kupim ili od cega da skinem te prekidace i posalji mi ako mozes sliku tvog regeneratora i nisi mi odgovorio dali mora da bude naizmenicna struja ili moze i jednosmerna ? Pozdrav druze!!!!
Maki

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Re: objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao Vojvoda » 05 Mar 2008, 20:30

makkki79 je napisao:Ok, napisi mi samo gde mogu da kupim ili od cega da skinem te prekidace i posalji mi ako mozes sliku tvog regeneratora i nisi mi odgovorio dali mora da bude naizmenicna struja ili moze i jednosmerna ? Pozdrav druze!!!!
Preradio sam post pa ga pročitaj polako i ako ti još šta treba samo kaži.

Pozz...
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 05 Mar 2008, 20:47

Jesi li zavrsio sa pisanjem te nove seme, kad ces da mi je posaljes? Ja planiram da uzmem trafo od starog EI Nis crno beli pa da na njemu namotam, sta mislis?
Maki

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 05 Mar 2008, 21:40

Nisam još završio. Sutra verovatno. Ma možeš se igrati i sa tim trafoom ali najlakše je preraditi trafo od radio aparata, lampaša naravno ako pronadješ neki.
Mnogo si bre brz. Ja sam stariji čovek i volim sve polako i temeljno. Imaj malo strpljenja. Leba ti koliko ti je godina? Sudeći po žustrini rekao bih da si u dvadesetim. I ja sam takav bio u tim godinama, sad sve volem polako. :lol:
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 06 Mar 2008, 21:31

Evo Maki malko sam sredio šemu i preradio uputstvo za korišćenje pa pročitaj polako i pogledaj šemu na tenane pa ako ti još koji savet zatreba tu sam.
Prilog
Regenerator.rar
(195.18 KiB) Preuzeto 564 puta.
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Post napisao Stolle » 07 Mar 2008, 13:30

Možda je taster T trebalo ovako nacrtati?
Prilog
1.jpg
1.jpg (2.57 KiB) Pregledano 5702 puta.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 07 Mar 2008, 20:10

Naravno ali kasno sam video. No bitna je suština. Jbg ko crta taj i greši. :tooo:
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

zozontv1
___
___
Postovi: 412
Pridružen: 16 Okt 2006, 08:10
Lokacija: Beograd (N. Beograd)

Post napisao zozontv1 » 08 Mar 2008, 07:36

Dugo vremena imam ovaj regenerator......
Posto me je mrzelo da pravim vise izvoda za grejanje, dodao
sam jedan "pomocni" trrafo, ispravio napon i dodao regulator,
tako da mogu da menjam napon grejanja od 4 do 16 V.
E, sad, da li zbog toga sto je grejanje jednosmerno (mada mi nema
logike), ili zbog neceg drugog, desava se da pri regeneraciji 2 i kad
podignem grejanje preko "nominalnih 6, 3V- obavezno mi
nesto crkne u TV-u. Ovo je posebno karakteristicno za
Sony-a gde su mi dosad crkla 2 split-trafoa. I tako to.....

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 08 Mar 2008, 17:28

Vojvoda
Prvo da te pozdravim i zahvalim na trudu, sustinu sam shvatio samo jos jedno pitanje, na konektoru stoji G1b, G1r, G1k i G2b, G2r i G2g nije mi jasno zasto se to uopste koristi? Pozzzz!!!!!
Maki

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 08 Mar 2008, 18:21

Maki kad budeš otvorio nekog starca od TV-a recimo GRUNDIG SUPERCOLOR iz 80-tih sve će ti biti jasno.
Naime kod tih starih ekrana rešetke G1 i G2 imaju po jedan pin na podnožju ekrana za svaki od topova, recimo crveni top ima u svom "kompletu":
- katodu Kr
- rešetku jedan G1r
- rešetku dva G2r
Ovo malo r je od engleskog RED - crvena. Tako je i za druge dve boje:
- g - GREEN - zelena i
- b - BLUE - plava
Kod ekrana novije generacije rešetke G1 i G2 imaju po jedan zajednički pin za sva tri topa, otud i one kratke veze za koje si me već pitao na staroj šemi.
Ja i nisam pravio kabl sa posebnim kontaktima za svaku rešetku za stare ekrane već samo za novije ekrane, pa kad naiđe starac ja onda kratko spojim pinove za G1 odnosno G2 sa svih rešetki i onda povežem kabl od regeneratora na pinove ekrana.
Još jedna stvar, jako je pogrešno raditi regeneraciju tako što se kraj kabla regeneratora lemi na pločicu ekrana pa se vrši regenerisanje. Tako samo možeš spaliti nešto u TV-u. Ja sam to rešio tako što sam rasturio (žrtvovao) jedno podnožje ekrana i povadio pinove pa ih montirao na krajeve kabla i preko toga navukao termo bužir.

Pozz...

P.S. Srećno montiranje i upotreba (zaradi puno love sa njim, ja jesam).
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 08 Mar 2008, 21:38

lolzi lolzi lolzi Kamioni, avioni, milioni! lolzi lolzi lolzi

U vreme kad sam ga napravio regeneracija se mogla naplatiti 20 DEM a kasnije kad je došao euro 5 - 10 EUR, kako koga ubediš. Sve u svemu u ono lepo vreme kad je raja više popravljala nego kupovala novo imao sam u proseku 4 - 6 regeneracija mesečno, znači oko 100 DEM samo od toga. Mora se ipak priznati da je 100 maraka u svoje vreme ipak bila para za razliku od 100 evra danas. No danas od regeneracije nema neke love već samo kad konstatuješ da je zvekno ekran spržiš ga ne bi li naplatio mušteriji popravku, dakle za džabe. Koristiš ga kao i svaki drugi instrument a ne kao mašinu za pare. :roll: Nažalost surovo vreme došlo.
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Post napisao Vojvoda » 09 Mar 2008, 17:19

Maki evo i par sličica moje skalamerije.
Prilog
Slike.rar
(185.09 KiB) Preuzeto 549 puta.
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

Re: objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 15 Jun 2008, 19:46

Vojvodo
Prvo da te pozdravim, nabavio sam tj. namotao trafo za regenerator ekrana, nabavio kutiju i sve delove osim onih preklopnika, njih ne mogu nigde da nadjem. Mozes li mi reci da li se to moze izvesti nekako drugacije ili od cega mogu to skinuti? Pozzz druze!!!!
Maki

Avatar
makkki79
_
_
Postovi: 120
Pridružen: 29 Feb 2008, 21:57
Location: Ćuprija

Potrebno objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao makkki79 » 21 Jun 2008, 15:59

Cao narode, napravio sam jednu prostu verziju regeneratora ekran koju je ovde postavio "Vojvoda" i odmah imam problem sa regeneracijom, merenje mi radi ali kad treba da odradim regeneraciju ne desava se nista a napon dolazi do topova kako treba da bude po semi, da li je neko pravio ovaj regenerator i ako jeste neka kaze u cemu je problem???
Maki

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Potrebno objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao kisko » 22 Jun 2008, 01:07

Možda nisi dobro odradio M taster, viewtopic.php?p=55157#p55157 ...ja nemam takav regenerator,nešto drugačije ali suština kod svih je ista
Zadnja izmena: kisko, dana 22 Jun 2008, 01:52, ukupno menjano 1 put.
uvek ima nesto interesantno

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Potrebno objasnjenje za regenerator ekrana

Post napisao kisko » 22 Jun 2008, 01:52

Evo ovo ti je najprostija varijanta stim da može i prostije tj. nije ti potreban izolacioni trafo za G1 i drugog izvoda sa katoda RGB...no u ovoj šemi ono što je bitno,uključiš regenerator,zagreješ vlakna i isključiš grejanje i odmah stiskaš i puštaš taster na G1 liniji nekoliko puta dok su vlakna još zagrejana...i to ti je to,princip isti pa vidi gde nisi dobro povezao tvoj regenerator...najverovatnije taster koji ti prebacuje sa test emisije na regeneraciju...
Prilog
regenerator najprostiji.JPG
regenerator najprostiji.JPG (12.36 KiB) Pregledano 5396 puta.
Zadnja izmena: kisko, dana 22 Jun 2008, 15:05, ukupno menjano 1 put.
uvek ima nesto interesantno

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “INTERESANTNE TEME”