pomoc pri pokretanju sopstvenog biznisa [info]

Podforum poslovni predlozi i saveti
Majstor Duja
____
____
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

pomoc pri pokretanju sopstvenog biznisa [info]

Post napisao Majstor Duja » 22 Sep 2013, 14:22

Naleteh na clanak na netu pa rekoh mozda nekom pomogne:
A pre nego što promenite posao...
Izvor: business.hr

Mnogi su zbog sna o tome da postanu sam svoj gazda napustili svoje stalne poslove i pokrenuli sopstvene firme. Međutim, ne treba naglo donositi takvu odluku.
Stručnjaci kažu da između 70 i 80 odsto ljudi razmišlja o napuštanju svog posla kako bi se bavili nečim što ih ispunjava.

Mnogi ljudi se ponedeljkom ujutro pitaju kako su dospeli na mesto na kojem se nalaze. Mnogi prihvate posao na kojem planiraju da se zadrže šest meseci, ali nakon tri godine shvate da se nisu pomerili sa mesta.

Stručnjaci tvrde da je potrebno razmotriti nekoliko važnih stavki pre nego što napustite posao kako bi pokrenuli sopstveni.

Evo 10 pitanja koja bi trebalo sebi da postavite.

1. Hoće li me to učiniti srećnijim?

Pre nego što napustite svoje radno mesto kako bi krenuli u nepoznato upitajte se da li je to ono što stvarno želite, a ne ono što mislite da želite ili je to jedan od načina da pobegnete od trenutnog radnog mesta.

Ljudi bi trebalo da uživaju u onom što rade. Previše ljudi u tišini pati na radnom mestu, ali pre nego što postanete svoj šef morate da verujete da će vas to usrećiti.

2. Da li ste odabrali pravi trenutak?

Ako imate trudnu suprugu ili ste upravo preuzeili brigu za stariju osobu možda nije pravi trenutak da napustite finansijsku sigurnost radnog mesta kako bi ostvarili svoje snove.

Razbacivanje raznim izrekama poput: "Ostvarite svoje snove", ali zaboravlja se na hipoteke, račune, dugove i druge odgovornosti.

Umesto sanjarenja budite iskreni kada je reč o vašoj trenutnoj situaciji, budite realni u pogledu vaših računa i obaveza i na osnovu toga donesite promišljenu odluku.

3. Kako ću pokriti troškove ?

Najveća prepreka pokretanju sopstvenog posla je nedostatak kapitala. Potrebno je imati fond za crne dane ili ušteđevinu kako bi u početnom periodu mogli da pokrijete troškove poslovanja.

Dužina početnog perioda određena je prirodom vašeg posla i vremenskim periodom potrebnim da počnete da isplaćujete platu. Trebalo bi pripremiti novčana sredstva za bar prvih 12 meseci.

4. Da li imam li podršku porodice i bliskih prijatelja ?

Najčešće sami teško prepoznajemo sopstvene talente i nedostatke. Stoga pre nego što napustimo bezbednu situaciju, pitajte svoju porodicu i prijatelje što oni misle o vašoj prikladnosti za za pokretanje određenog posla.

Razgovor s porodicom i prijateljima pomoći će vam da shvatite da li je to što pokušavate stvarno ono što želite ili je samo jedan od načina bega od trenutne situacije u kojoj se nalazite. Nemojte razgovarati samo sa sanjarima koji će vam reći da sledite svoje snove već i sa ljudima koji će prema vama biti iskreni i ohrabriti vas ako smatraju da idete u pravom smeru.

5. Koliko sam spreman da promenim životni stil ?

Neki ljudi se odlične snalaze unutar zadate strukture. Ustajanje , odrađivanje određenog broja sati na poslu, izvršavanje zadataka i interakcija sa kolegama na poslu za neke je vrlo dobra. S druge strane pokretanje sopstvenog posla može biti puno toga ali ne i struktura, a postoji i velika mogućnost dužeg ostajanja na poslu, a ostajaćete najčešće sami.

Potrebno vam je mnogo samomotivacije. Morate biti strukturirani, inovativni, kreativni i proaktivni Individualna priroda posla nije za svakoga.

6. Da li sam li dovoljno disciplinovan kako bih bio sam svoj gazda?

Mnogi ljudi misle da će im kada postanu svoji šefovi život postati lakši. Nekada se to pokaže istinitim, ali to nije uvek slučaj. Nije svako rođen da bude vlasnik preduzeća. Iako preduzetnici poseduju različite osobine, često su im zajedničke liderske veštine i želja za kontrolom.

Mnogi misle da je preduzetništvo za ljubitelje rizika, ali to ne mora da bude slučaj. Uspešni preduzetnici dobro promisle pre pokretanja vlastitog posla kako bi smanjili rizike vezane za pokretanje novog projekta.

7. Mogu li da se oprobam u preduzetništvu a da ne napustim sadašnje radno mesto?

Pokušajte da testirate sopstveni posao iz snova pre nego što napuste sigurno radno i krenete u novi posao sa punim radnim vremenom. Postoji mogućnost da saznate kako vam se nova karijera ne sviđa u meri u koju ste zamislili.

Pre nego što napustite mesto računovođe kako bi otvorili kafić bilo bi dobro kada biste se zaposlili u nekom kafiću i radili pola radnog vremena kako bi videli da li volite rad sa kafom i ljudima. Praktikujte svoj san.

8. Postoje li neke veštine koje bi trebalo dodatno uvežbati ?

Pre nego što krenete u vlastiti projekat budite sigurni da ste imate potrebne veštine i kvalitete kako bi vaše uspešno vodili svoj posao. Važno je biti upoznat sa najnovijim tehnološkim trendovima vašeg područja delatnosti i biti sposoban za pametno korišćenje društvenih mreža.

Pobrinite se da imate sve potrebne veštine i da ste upoznati sa najnovijim trendovima i najboljim praksama iz vašeg područja delatnosti prateći najbolje blogove i veb stranice. Stvari se jako brzo menjaju.

9. Da li sam siguran da je moja poslovna ideja profitabilna ?

Važno je da postoji tržište za ono što planirate da pokrenete. Postoji li potreba za proizvode ili usluge koje želite da ponudite? Budite sigurni da je vaša poslovna ideja relevantna pre nego zakoračite u pokretanje sopstvenog posla.

10. Imam li poslovni plan ?

Vaš poslovni plan ne mora biti dugačak kao roman, ali svako ko pokreće sopstveni posao bi trebalo da napravi plan koji uključuje prodajne rezultate i definiše marketing. Na današnjem tržištu nema mesta za improvizaciju.

Vaš poslovni plan ne mora biti komplikovan već može biti sažet na jednu stranu. Gledajte na njega kao na putnu mapu.
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Stolle
Site Admin
Site Admin

Re: pomoc pri pokretanju sopstvenog biznisa [info]

Post napisao Stolle » 22 Sep 2013, 15:23

Korisno. :tooo:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Odgovori

Natrag na “Biznis Saveti”