Plocasti izmenjivac iz Vaillanta u sluzbi podnog grejanja

Podforum za majstorije i konstruktivne inovacije. Budž-teme.
Polaris
bela tehnika
bela tehnika
Warranty service: Gree, LG
Contact person: Srdjan Djokic

Plocasti izmenjivac iz Vaillanta u sluzbi podnog grejanja

Post napisao Polaris » 28 Jan 2013, 17:18

Prvo mi je crkao Vaillantov kotao za centralno grejanje. Kupio sam nov Biasi, a stari sacuvao, "kao zatrebace".
I zatrebao je. U medjuvremenu sam u potkrovlju uradio podno grejanje, a ostatak Vaillanta iskoristio da "goni" vodu u podnom preko plocastog izmenjivaca, koji je ranije sluzio za sanitarnu vodu.

slika

skull
_
_
Contact person: Gele

Re: Plocasti izmenjivac iz Vaillanta u sluzbi podnog grejanja

Post napisao skull » 28 Jan 2013, 19:53

Ja se pitam, zasto plocati izmenuvac.. sto ne povezesh podno "direkno" ?
U vakvi slucajeva, moje je iskustvo da sto vishe sostavni delovi, vishe kvarovi i i ntervencije.
Taj plocasti razmenivac biobi odlican kao izmenivcac kod geotermalno greenje, ili kao ekonomajzer (ako koristish cvrsto ili tecno gorivo).
Gele

Polaris
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao Polaris » 28 Jan 2013, 20:08

Ne mogu da ga povezem direktno, a da nemam nikakvu kontrolu nad temperaturom vode koja ulazi u pod. Obicno se tu ugradjuje trokraki mesni ventl, ali tako opet nemam kontrolu koja kolicina vode ce da prodje kroz zmije u podu.
Ovo resenje je najsigurnije, ali i najskuplje. OK, ja sam imao srece, pa sam imao i od cega da napravim. Pri temperaturi vode od 80 stepeni koja ulazi u primarni krug, temperatura vode u polaznom vodu sekundarnog kruga ne moze da predje 40 stepeni. Ja ga odrzavam na 36, pri cemu imam temperaturu poda od 27, a prostora 21-22 stepena.
Ne mogu da pronadjem podatak koje je snage taj izmenjivac, ali cenim da nije jaci od 5KW, sto zadovoljava mojih 50m2.

skull
_
_
Contact person: Gele

Post napisao skull » 28 Jan 2013, 20:26

Sostavish jedan termostat, ili koristish nalegnut (mehanicki ) i elektromagnetni ventil, protok otprilike na,alis na ventil, i ostalo radi elektromagnetni ventil ( prikluci/ iskluci) Tako otpada i cirkulaciona pumpa u krug podnog grijajnje.
Tacno je da je ovo grubije resenje nego izmenivac, ali ja licno nikad ne bi ugradio njega u podno grijanje.
Njega mozesh upotrebiti kako ekonomajzer, primer prigrevanje toplovodne instalacije sa solarna energija. Znash one "vakumske" cefke su jako efikasni i pri zimsko sunce. Pa kad ima dobar dan "ukradish" jedno 10tak Kw/h na dan.
Gele

Polaris
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao Polaris » 28 Jan 2013, 20:38

Ne bih se slozio u vezi toga.
Elektro-motorni ventil da, ali elektro-magnetni nikako.
Otvori:Pun protok/Zatvori:nema protoka.
Ne bih bas voleo da mi se u kosuljicu ispod plocica odjednom "sjuri" vrela voda.
I jos, elektro-motorni mesni ventil sa odgovarajucom automatikom kosta vise od izmenjivaca, pumpe i ekspanzione posude.
Cini mi se da Oventropova "kombinacija" kosta oko 500eura, a Pumpa (80)+izmenjivac(200)+ekspanziona posuda(30ak)+sitna cevna armatura=oko 350. Jedini nedostatak sistema sa izmenjivacem je to sto fizicki zauzima vise mesta.

srleboj
gx
gx
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv

Post napisao srleboj » 23 Jun 2013, 08:53

zar nisi to mogao resiti sa ventilom
Prilog
11.jpg
11.jpg (13.11 KiB) Pregledano 1563 puta.
srdjan

Odgovori

Natrag na “Majstorije”