Ciscenje releja

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
djuras
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 07 Jan 2007, 13:35
Lokacija: Petrovaradin

Ciscenje releja

Post napisao djuras » 24 Dec 2008, 12:42

Jednom kuglaskom klubu odrzavam kuglanu, na svakoj stazi u ormaru ima 60-tak releja koji su katastrofa i stalno prave probleme zbog losih kontakata.Njima je naravno skupo da kupe nove i sada treba naci nacin da ih ocistim jer su kontakti oksidirali.2-3 komada sam rucno ocistio jer je bilo hitno ali to je posao katastrofaIma, izgubim skoro pola sata po releju a to nemozes napalatiti.Posto imaju 2 staze to je 120 releja plus jos 20 koje imaju u rezervi da ih rucno cistim nema sanse i zato trazim neki jednostavniji nacin.Razmisaljo sam da uzmem ultrazvucnu kadicu ali neznam da li bi u njoj ocistio.Vidim prodaju se neke kineske za 40 evra ali neznam koliko bi one resile problem.Neke ozbiljnije polovne mogu da se nadju za 100 evra ali ne bi da je uzimam ako neznam da li moze da ocisti.Zna li neko da li bi to resio kadicom ili ima li neko ideju kako (cime) ocistiti ove releje.
Prilog
relej.jpg
relej.jpg (14.64 KiB) Pregledano 2085 puta.

Avatar
bogoslav
gx
gx
Postovi: 967
Pridružen: 10 Dec 2006, 01:41
Location: Nikšić
Phone number: 0038268000267
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: niksic

Re: Ciscenje releja

Post napisao bogoslav » 24 Dec 2008, 13:38

Ako su kontakti nagoreli ništa bez mehaničkog čišćenja.

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: Ciscenje releja

Post napisao mladen82 » 24 Dec 2008, 14:58

nabavis i ovakav sprej i udri
imas u radio klubu
Prilog
SPREJ 60_bg.jpg
SPREJ 60_bg.jpg (25.2 KiB) Pregledano 2072 puta.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Ciscenje releja

Post napisao buzdumra » 24 Dec 2008, 15:03

stavljaj ti nove releje a te pobacaj ... od ciscenja nema puno vajde ako su oni smercovali i nagoreli stalnio ce biti problema kasnije , jos zavisi od struje koja prolazi preko kontakata nekad izmedu kotve i kontakta gde je zanitano prosmercuje :fanzo:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

djuras
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 07 Jan 2007, 13:35
Lokacija: Petrovaradin

Re: Ciscenje releja

Post napisao djuras » 24 Dec 2008, 15:47

Ma znam da bi to trebalo sve pobacati i staviti nove, neko im je nudio neke polovne navodno dobre za oko 2 evra komad ali i ti polovni neznam kakvi su mozda su jos gori a za nove u Iskrinoj prodavnici traze skoro 10 evra komad a to je vec previse.Sto se tice releja kontakti nisu nagoreli nego se nahvatala garez i on 50 puta odradi kako treba i 51 put neodradi, a kad neodradi stane cela staza.Problem prave i oni kontakti dole koji se "umecu" u podnozje jer su i oni oksidirali i tu ponekad napravi problem pa ga treba samo malo "prodramati".Sto se tice kontakt spreja to je vec probano sa ona 2-3 koja sam cistio i to je posao od pola sata po komadu.Da bi se sprejom ocistio, posle svakog spricanja moram provuci papir izmedju kontakata da skinem tu garez i onda radi, a samo sprej bez papira nista. Zato sam mislio kupim kadicu i to da resim, jer kadica bi ostala meni a oni bi dobili releje.

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Ciscenje releja

Post napisao kisko » 24 Dec 2008, 16:31

Ovaj sprej je za te potrebe LOCTITE 7039 http://www.alta.co.rs/index.php?id=36
uvek ima nesto interesantno

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: Ciscenje releja

Post napisao stojkePN » 24 Dec 2008, 18:53

Iste ovakve releje imas u vojnim uredjajima na nekom vojom otpadu.Ja sam pre naisao pa sam uzeo par komada za nuzdu kad zatreba.Ako imas neki voni otpad ti skoci di njega pa potrazi.Koji su tacno uredjaji u kojima se nalazi neznma ali mislimd a su bile neke centrale a kontakti su veoma dobro ocuvani u njima :dmzs:

EDIT :arrow:

Imas ovako ako moze da zavrse posao po 300-350 dinara :arrow:

http://www.mgelectronic.co.yu/product.p ... up_id=1665
Prilog
resaa.jpg
resaa.jpg (9.85 KiB) Pregledano 2033 puta.
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

djuras
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 07 Jan 2007, 13:35
Lokacija: Petrovaradin

Re: Ciscenje releja

Post napisao djuras » 24 Dec 2008, 20:11

Ima otpad u Temerinu ali tamo kako kada naletis, ja sam bio par puta tamo i nisam nista nasao da valja po nekoj pristojnoj ceni, ono sto sam i nalazio kada dodjem na "blagajnu" i kada me osacuje i odvali cenu prodje me volja da to kupim.Tih starih releja se bojim jer neznam kakvi su, da nebudu isti ili jos gori od ovih koji se sada nalaze u ormaru, jer glupo je da im donesem takve releje kazem da su odlicni naplatim a ono opet isti problemi i samo sam sebi skacem u stomak da to reseavam ali onda za dzabe.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Ciscenje releja

Post napisao buzdumra » 24 Dec 2008, 20:52

naravno nemoj da meces polovne .. takve vec imas
nove bre ta staza neka radi 2 dana za releje, jesu vlasnici stipse da popizdi covek :m: recimu da je najjeftinije resenje da kupi na najlonu plasticni cekic (na najlonu zato sto je jeftin :mrgreen: ) i da kucka po relejima celi dan kako koji zaiskri :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
kisko
Preminuo
Postovi: 2054
Pridružen: 12 Jun 2007, 01:51
Location: Kovilj-na kraj sveta
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj-Novi sad

Re: Ciscenje releja

Post napisao kisko » 24 Dec 2008, 20:59

:tooo: e ova ti je dobra lolzi lolzi lolzi a ako je spreman za malo veci izdatak nek kupi dva plasticna cekica da ima za obe staze,pa nek da igracima nek kuckaju redom i taman kad dodju do 60-tog releja mogu i kegle da poredjaju lolzi lolzi lolzi ...koji pirocanci :oklagija .......mislim da su releji u sprintu 270 din sa duplim kontaktima
uvek ima nesto interesantno

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Ciscenje releja

Post napisao Stolle » 24 Dec 2008, 23:33

Ma da,na tu cenu imaš popust 5% plus popust na količinu 10 kom-10%,100kom čini mi se beše 20%...
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Ciscenje releja

Post napisao Kobac » 25 Dec 2008, 10:26

djuras je napisao:Sto se tice kontakt spreja to je vec probano sa ona 2-3 koja sam cistio i to je posao od pola sata po komadu.Da bi se sprejom ocistio, posle svakog spricanja moram provuci papir izmedju kontakata da skinem tu garez i onda radi, a samo sprej bez papira nista. Zato sam mislio kupim kadicu i to da resim, jer kadica bi ostala meni a oni bi dobili releje.
Nije lose resenje kadica ali nije za tu namenu, kod tebe nema nista bez primene sile odnosno bez fizickog ciscenja samih kontakata zato sto ne mogu da ociste (a ni da vide sto ti mozes) kontakt koji nije u redu iz bilo kog razloga.
Veruj mi posto sam ocistio svojevremeno takvih poprilicno komada posto su isli u dosta uredjaja koji su radjeni u staroj SFRJ.

E sad drugo je pitanje sto ne znam sta radis pola sata da bi ocistio jedan. Cistis 5 minuta pa pijes kafu 25? :mrgreen:

Salu na stranu, kada malo udjes u fazon ide to ciscenje brzo, pola vremena izbubis da skines plastiku a da je ne izlomis dok posle ide brzo.
U svakom slucaju preporucujem nove sto je vec i receno, ovo je resenje za nuzdu.

djuras
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 07 Jan 2007, 13:35
Lokacija: Petrovaradin

Re: Ciscenje releja

Post napisao djuras » 25 Dec 2008, 12:06

Vlasnici (uprava kluba) su stipse to je katastrofa, kuglana im radi svaki dan od 16 pa do 22 casa a nekad i do ponoci.Svi termini su im rasporadani, ali ne bi da uloze u nju ni dinara i sve je u fazonu skarabudzi pa koliko traje da traje samo da je jeftino.Tako necu da radim jer necu sam sebi da skacem u stomak da kada sutra opet stane bice nisi dobro popravio i sada resavaj kvar za dzabe.Rucno da cistim toliko releja to mi se bas neradi ne toliko zbog onih radnih kontakata, nego zbog onik "donjih" kontakata, onih koji se ubadaju u podnozje.Moracu da pronadjem neku alternativu.
Sto se tice cekica netreba njima mali-plasticni, nego veliki od jedno 5 kila i u glavu.

Avatar
rubin_miki
Preminuo
Postovi: 3382
Pridružen: 13 Avg 2006, 00:22
Location: Prilep Makedonija
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Ciscenje releja

Post napisao rubin_miki » 25 Dec 2008, 14:10

na nesto sto nisi zamenio novim (a to je njihova, ne tvoja zelja), NEMA garancije, odnosno ima dok ne izadjem niz vrata.. lolzi ..znaci, da sam ja na tvom mestu, rekao bih ovako:
100 evra ako cistim kontakte i garancije nema..
releji plus 100 evra ruka ako menjam releje i garancije koliko meni daju nabavljaci..
oces ili neces?? i cao, ne gubim vise vreme..
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

Misley
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 11 Mar 2007, 15:47
Lokacija: BGD (i RS)

Re: Ciscenje releja

Post napisao Misley » 25 Dec 2008, 15:17

oće li se na kraju balade saznati koji je radni napon špulne?

djuras
_
_
Postovi: 40
Pridružen: 07 Jan 2007, 13:35
Lokacija: Petrovaradin

Re: Ciscenje releja

Post napisao djuras » 25 Dec 2008, 15:57

Radni napon spulne je 24V.
rubin_miki je napisao:na nesto sto nisi zamenio novim (a to je njihova, ne tvoja zelja), NEMA garancije, odnosno ima dok ne izadjem niz vrata.. lolzi ..znaci, da sam ja na tvom mestu, rekao bih ovako:
100 evra ako cistim kontakte i garancije nema..
oko tih "brojeva" smo i pregovarali samo sto bi oni da posle toga radi kao novo, a kuglana postavljena 1980 godine .

Misley
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 11 Mar 2007, 15:47
Lokacija: BGD (i RS)

Re: Ciscenje releja

Post napisao Misley » 25 Dec 2008, 17:27

ako imas crknutih ili otpisanih releja, moguce je na njihovo postolje nabudziti novije jeftine a mnogo kvalitetnije releje.
pa kad ubodes, zaboravis na taj frankenstajnizovan.

uzgred, koliki je otpor spulne?

Misley
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 11 Mar 2007, 15:47
Lokacija: BGD (i RS)

Re: Ciscenje releja

Post napisao Misley » 25 Dec 2008, 17:58

eo, sad sam gledo , imam tablu (pcb) sa 35 komada u podnozjima sa sve spaner zicom releja simens
V23154-D0720-C110 mogli bi da posluze, jel

Avatar
rubin_miki
Preminuo
Postovi: 3382
Pridružen: 13 Avg 2006, 00:22
Location: Prilep Makedonija
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Ciscenje releja

Post napisao rubin_miki » 25 Dec 2008, 19:02

djuras je napisao: oko tih "brojeva" smo i pregovarali samo sto bi oni da posle toga radi kao novo, a kuglana postavljena 1980 godine .
pa releji radice posto su novi..a ako on ocekuje i na auto i na boljer i na sporet da dobije garanciju........
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

Misley
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 11 Mar 2007, 15:47
Lokacija: BGD (i RS)

Re: Ciscenje releja

Post napisao Misley » 25 Dec 2008, 20:32

šic bre rubine, ne kvari mi bizmis.
daklem, butik-guja:
Prilog
craddlerel.jpg
rele1.jpg

Odgovori

Natrag na “Elektronika”