Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao Kole » 20 Nov 2023, 15:58

Dobio sam na poklon nekoliko ličnih dozimetara Instituta Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A Jugoslavija. Dozimetri su pripadali JNA i proizvedeni su 80-ih godina, a pronađeni su prilikom čišćenja podruma.

Obradovao sam se poklonu, jer situacija u svetu je takva da je sve realnije da dođe do nuklearnog rata ili do uništenja nuklearnih objekata i da se oslobodi radijacija, pa je dobro imati dozimetre, jer komplet za ličnu zaštitu građana SFRJ (Sl. list 3/83) sa maskom MC.1 koji posedujem nema dozimetre u svom sastavu.

Ovaj dozimetar kači se na džep na grudima. Nažalost nemam za njega čitač predviđeni ČDL M4, pa bih u slučaju da se ozračim morao da pitam vojsku da mi očita dozu primljene radijacije.

Da li je neko koristio ovaj dozimetar i da li može da kaže nešto o njemu, da li je namenjen za jednokratnu upotrebu ili se može koristiti više puta i koliko je pouzdan?

Video sam da je postojao i komandni dozimetar, srebrne boje, sa kvarcnom niti, koji je mogao da očita dozu radijacije odmah na licu mesta. To je bilo namenjeno za izviđanje i bio je raspoređen po jedan u jedinici. Prodaju se na internetu za 1000 dinara. Razmišljam da kupim jedan da se nađe.
Prilog
Čitač dozimetra koji nemam (1).jpg
Čitač dozimetra koji nemam (1).jpg (9.19 KiB) Pregledano 602 puta.
Dozimetar koji sam dobio.jpg
Dozimetar koji sam dobio.jpg (14.51 KiB) Pregledano 602 puta.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao alexa_pg » 20 Nov 2023, 16:34

Kole je napisao:
20 Nov 2023, 15:58
...Da li je neko koristio ovaj dozimetar i da li može da kaže nešto o njemu,...
Nisam koristio i nemam pojma o njemu. Ono što mislim da znam je sledeće...
Kole je napisao:
20 Nov 2023, 15:58
... jer situacija u svetu je takva da je sve realnije da dođe do nuklearnog...
Ako dođe do ovoga, ni tebi ni meni neće pomoći nikakvii dozimetri.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao bracans » 21 Nov 2023, 21:35

Ne bih se igrao sa tim dozimetrima pošto neki od njih u sebi imaju izvor za kalibraciju Stroncijum itrijum 90, ako želiš više o njemu da saznaš kucaj Stroncijum 90 u Googlu, kod mene stoji na popravci jedan stari detektor sa tim izotopom, ostavio sam ga što dalje od radionice u prostoriju gde slabo ko ulazi. Sto kaze Alexa ako dodje do toga nista ne pomaze, pilule KI (molekularna oznaka) koji stiti stitnu zlezdu kod nas se ne prodaju, jako mogu biti stetne kad se uzimaju na svoju ruku i vecina zemalja u Evropi ih je povukla iz slobodne prodaje posle sukoba u Ukrajini i bla bla bla da ne sirim pricu...
P.S. Vidim da si gledao ili ces gledati cuvare formule :-) pa evo ti preporuka za kupovinu neceg drugog, knjiga naseg nesudjenog nobelovca Pavla Savica "Od atoma do nebeskih tela", mozes je kupiti za jeftine pare na kupujem prodajem.

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao Kole » 21 Nov 2023, 21:56

Pa ja ne mislim da bi nestalo čovečanstvo ako bi se to desilo. Nema tog oružja koje može da sruši planine. Glavno je pobeći iz grada i ne uzimati ozračenu hranu i vodu da ne dobiješ rak, a tu dozimetri mogu mnogo da pomognu. Na primer ti pobegneš na Frušku goru, ja na Kosmaj, a Aleksa na Prekornicu i ja mislim da bi sva trojica preživeli.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao bracans » 21 Nov 2023, 21:58

Kod ovog doziometra vidi se svetlucanje, mislim da bi ti googlanje na pojam Scintilacija pomogao da donekle shvatis o cemu se radi. Zastrasujuce je kad cujes Gajgera kako pucketa kada se prinese radioaktivnom izvoru za kalibraciju, kako li je kada se to uzivo desava... Inace ovaj stroncijum o kojem sam ti pisao je jedan podmukao izotop koga covek lako apsorbuje, voli ga i voda... i tako bla bla bla, nije ni cudo sto su strucnjaci iz te oblasti vecinom pacifisti...

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao Kole » 21 Nov 2023, 22:22

Pogledaću. Što se tiče tableta joda, nema ih u prodaji, ali velike količine joda nalaze se u orasima i morskoj ribi. Kada je 2011. godine došlo do velike havarije u nuklearnoj elektrani Fukušima ja sam svaki dan tucao i jeo po pola kile oraha, a za ručak pržio skuše i haringe da štitnu žlezdu prezasitim jodom.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao bracans » 21 Nov 2023, 23:29

Ova devojka je legenda, steta sto joj se gubi trag. https://youtu.be/clN1p4dtm2E?si=HP2kvsCd_MHVOxsQ
Zadnja izmena: bracans, dana 22 Nov 2023, 17:49, ukupno menjano 3 puta.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao KASA1 » 22 Nov 2023, 08:56

bracans je napisao:
21 Nov 2023, 23:29
,... steta sto joj se gubi trag.
Pitam se zašto.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Dozimetar Institut Ruđer Bošković Zagreb DL-M3 82A

Post napisao Kole » 22 Nov 2023, 14:18

Pogledao sam njene priloge o Černobilju, zanimljivi su.

A šta je sada s njom možemo samo da nagađamo - možda je poginula ili izbegla van tog područja, možda i van Ukrajine. Černobiljska elektrana nalazi se uz samu granicu sa Belorusijom i tu su vođene borbe početkom rata 2022. godine, jer tu prolazi glavni put Minsk-Kijev.

Što se tiče ovih dozimetra Ruđer Bošković Zagreb mislim da je Braca u pravu, oni rade tako što pod uticajem zračenja menjaju boju ampule i onda se na osnovu promene boje očitava koliku dozu zračenja si primio. To onda znači da su jednokratni, to jest kad jednom promene boju, više se ne mogu koristiti. Videću da kupim i onaj komandni dozimetar DK-500 sa kvarcnom niti, jer je on za višekratnu upotrebu. Zove se R.A. Stephen&Co.ltd, to je bila neka saradnja između UK i SFRJ.

Odgovori

Natrag na “Elektronika”