Kako nazvati ovaj problem

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
nikolana
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 17 Jan 2010, 10:08
Location: Ljubovija

Kako nazvati ovaj problem

Post napisao nikolana » 19 Apr 2013, 17:42

Pozdrav narode,mali ili veliki problem a ovde ima pametnijih ljudi od mene pa bih voleo da cujem predloge,savete i sta god vec,samo ne grdnje,naime interesuje me sledece.Da li postoji mogucnost da se kroz zakupljenu ptt paricu pusti neki jednosmerni napon reda nekih recimo 12v do centrale,centrala je digitalna,pa onda recimo da od centrale ide optika nekih 20-tak kilometara pa opet bakar nekih 3-4 km i da na tom kraju opet dobijem neki napon,jednosmerni reda bar 5-6 volti.Pad napona na ovih 3-4km,struja reda 100 do 150 mA.E sad,siguran sam da tu trebaju neki konverteri,struja-svetlo,svetlo struja,neki izvor napona,ili ti,kako taj izvor napona ukljuciti ili iskljuciti po potrebi.Unapred hvala.

grubiz1@gmail.com
_
_
Postovi: 190
Pridružen: 10 Dec 2012, 13:08
Location: SOMBOR
Contact person: Zeljko

Re: Kako nazvati ovaj problem

Post napisao grubiz1@gmail.com » 19 Apr 2013, 20:50

Kada bi malo detaljnije objasnio koji je smisao svega toga ili tačnije kakvu informaciju treba preneti, možda bi ti neko i pomogao.

Nekada davno pre ADSL,ISDN i sl.širina propusta kroz telefonsku paricu je bila oko 3 KHz za redovan telefonski saobraćaj.Mislim da je i danas takvo stanje,mada se preko splitera gornji pojas koristi za prenos ADSL.Za nas kao krajnje korisnike uopše nije bitno šta je između dve tačke,da li je to optika ili je nekadašnji VF prenos.Ako je tebi dovoljno preneti samo stanje ima napona i nema napona,odradi to sa nekom frekvencijom u tom opsegu koji sam spomenuo i nije ti bitno šta ,,poštari" koriste između te dve tačke.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Kako nazvati ovaj problem

Post napisao Kobac » 20 Apr 2013, 07:21

Ko sto rece kolega bez informacije sta tacno treba preneti i kakva je svrha, ne moze nesto mnogo da se pomogne.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Kako nazvati ovaj problem

Post napisao Majstor Duja » 20 Apr 2013, 08:53

nikolana je napisao:Pozdrav narode,mali ili veliki problem a ovde ima pametnijih ljudi od mene pa bih voleo da cujem predloge,savete i sta god vec,samo ne grdnje,naime interesuje me sledece.Da li postoji mogucnost da se kroz zakupljenu ptt paricu pusti neki jednosmerni napon reda nekih recimo 12v do centrale,centrala je digitalna,pa onda recimo da od centrale ide optika nekih 20-tak kilometara pa opet bakar nekih 3-4 km i da na tom kraju opet dobijem neki napon,jednosmerni reda bar 5-6 volti.Pad napona na ovih 3-4km,struja reda 100 do 150 mA.E sad,siguran sam da tu trebaju neki konverteri,struja-svetlo,svetlo struja,neki izvor napona,ili ti,kako taj izvor napona ukljuciti ili iskljuciti po potrebi.Unapred hvala.
Ne, nije moguce.
Ne mozes ocekivati da zakacis akumulator na paricu u tvojoj kuci a da nazoves nekog i da se na njegovoj parici pojavi ikakav jednosmerni napon.
Cim bi prikljucio neki DC napon centrala bi te odmah automatski odsekla kao i kad bi prikljucio previse potrosaca - reda od 50-100mA i onda bi te posetili serviseri iz telefonske kompanije :mrgreen:

Jedino kako mozes poslati informaciju jeste da bude u opsegu od 200Hz-4kHz i to nakon sto pozoves odredjeni broj. Za visu frekvenciju prenosa bi trebalo da se ukloni elektronski bandpass filter ali i onda se taj isti monitorise, recimo kao i ADSL signali i to po frekventnoj shemi na pr.:
slika
Cak i tako postoji limit u daljini koju moze da premosti DSL/ADSL sistem preko obicnih telefonskih zica i iznosi od 2-4km od centrale do PTT ormana sa paricama.

Znaci, da nista ne mozes da ucinis da bi besplatno, ili mimo namene, koristio telefonsku liniju.
Uredjaj koji moze da pomogne u daljinskoj kontroli uredjaja kao na primer, daljinsko ukljucenje bojlera, svetla u kuci itd je uredjaj koji koristi DTMF tonove ili tonsko biranje nakon uspostavljenja telefonske veze,

Kod: Označi sve

http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-tone_multi-frequency_signaling 
Primer elektronskog monitora koji ce zvati vlasnika ako se uslov pojavi (recimo nestanak vode na farmi):

Kod: Označi sve

http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=597
Ili prijemna jedinica koja se moze pozvati preko zemaljske, fiksne liniji ili mobilnog telefona i odredjenom kombinacijom tonova moze ukljuciti klima, ves-masina itd:
slika

Kod: Označi sve

http://www.projectsofpic.com/using-pic-dtmf-based-home-automation/
Nadam se da je pomoglo ovo razjasnjenje, mada, sve to vec postoji na internetu, sazvakano i objasnjeno - kao sto vidis...
:pivopije:
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

nikolana
_
_
Postovi: 4
Pridružen: 17 Jan 2010, 10:08
Location: Ljubovija

Re: Kako nazvati ovaj problem

Post napisao nikolana » 22 Feb 2014, 00:01

Hvala svima koji su nasli vremena da mi objasne neke stvari koje nisam razumeo,uz Vasu pomoc resen je problem koji nije bio privatne prirode a koji dokoni inzenjeri nisu znali da rese,ne sto nemaju znanje nego nisu imali ideju,svaka cast na odgovorima legende,pozzzzz....

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”