Proracun feritnih transformatora za SMPS napajanja

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
ELEKTROO
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 28 Okt 2012, 10:56
Location: Nis

Proracun feritnih transformatora za SMPS napajanja

Post napisao ELEKTROO » 18 Nov 2012, 19:12

Potrebna mi je literatura i objasnjenje oko proracuna ovih transformatora pa sem postavio temu jer nije lose da se i to pojavi ovde.Pravio sam napajanja sa gotovim tr. iz atx i bilo je ok. a proracun koji sam radio mi se zavrsavao sa unistenjem tranzistora... Znamo da posroje vise vrsta i familoja napajanja ( forward,flyback,push-pull,polumostni LLC ZVS itd)pa ako neko ima neku literaturu oko motanja,nacina motanja i proracuna molio bih da postavi.

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: Proracun feritnih transformatora za SMPS napajanja

Post napisao Majstor Duja » 18 Nov 2012, 22:19

Neki ljudi su se skolovali 5 godina samo da bi to radili... :shock:
iskreno, sve sto sam do sada radio, pogledam kako je bio namotan ranije, fabricki, pa ga ja tako isto motam ali prilagodjen drugim naponima - koristim one vadjene iz uredjaja jer su uglavnom kvalitetniji od kupovnih E42, ETD39 itd, a i zazor izmedju jezgara je vec prilagodjen nameni.
Procitao sam brdo literature na tu temu, zilion formula i na kraju se sve svede na hokus-pokus varijantu jer nikad ne znas sve cinioce, kao na primer specificnu magnetnu permeabilnost jezgra, da li je N3900, N4200 itd...

Ono sto je bitno kod smps trafoa je i raspored namotaja na jezgru:
primer:
primar 300V
sekundar 20V, 2A, Max napon sekundara 25V (moze biti i veci ali tako se povecavaju i gubici)
napon napajanja smps-a: 15V sto je ujedno i kontrolni napon, mada se moze povratna sprega raditi i sa optokaplerom, za vece struje sekundara

- ako motas sve namotaje u 50% centralnog dela dobices dobru iskoristljivost transfera(oko 90%), ako koristis i krajeve, gde je gustina polja slabija, proracun se menja.
- potrebno je motati vise namotaja u vise slojeva ukrstenih sa ostalim namotajima, na primer, imas primar od 60 navojaka i sekundar od 10, pravilno bi bilo da namotas 5n sekundara prvo, pa zatim 30n primara, zatim sledecih 5 navojaka sekundara i zavrsnih 30n primara, i preko toga namotaje ( 3n) za napajanje smps-a.
Trudi se uvek da ti je sekundar sto kraci, tj. sto manja duzina zice jer je tako otpor manji.
- za aplikacije do 300-500W uzimam 5V po navojku, 0,5mm CuLak za 0,5 ampera, sto znaci da za 2A struje sekundara potrebna 4x pletenica 0,5mm CuLak, dok primar ide sa jednom 0,5mm.
- Naravno, bitan je i smer motanja primera i sekundara, motaju se inverzno tj, ulaz primara je izlaz sekundara, u praksi to znaci da se motaju isto ali se za masu primara uzima pocetak primarnog namotaja a za masu sekundara kraj sekundarnog namotaja. Za napon napajanja smps-a vazi isto sto i za sekundar.
- na kraju kad pretvarac proradi kako treba, potrebno ga je zaliti smolom (ja koristim nitro lak) i zapeci na temperaturi od 120-150C u trajanju od 15min (naravno, za motanje se koristi dvostruko glazirana Cu Lak za temp do 200C)

Ono najbitnije za rad dobrog SMPS-a se najvise krije u kompenzacionim filterima primara (RC + dioda) a to saznas iz application note-a za dati kontroler.
Svojevremeno smo kolega i ja radili dva ista napajanja, on sa proracunom (nekoliko meseci) i ja odokativnom varijantom (par dana) i razlika je bila 90% naspram 80% u iskoristljivosti pretvaraca u njegovu korist.
Kaciti dokumentaciju ovde je besmisleno jer na net-u stvarno ima mnogo o tome, ali na engleskom...
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

ELEKTROO
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 28 Okt 2012, 10:56
Location: Nis

Re: Proracun feritnih transformatora za SMPS napajanja

Post napisao ELEKTROO » 18 Nov 2012, 22:54

Jasno je da se radi o slozenom procesu ali cito sam hteo da se i to pomene a i iskustva ljudi koji su to radili,svako bi dodao po nesto.NA PR . sto se retko nalazi u literaturi je induktivnost emitorskih vodova,koliko god bio mali proizvodi negativnu povratnu vezu za sve tranzistore .Sa porastom ucestalosti uticaj je veci i tr dobija los signal sto dovodi do loseg nacina rada.Ovo sam naveo kao primer pa ako nije problem moze neko da se nadoveze.U svakom slucaju zahvalan sam na odgovoru koji ste dali.

ljubakom
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 07 Dec 2012, 20:07
Location: Jagodina

Re: Proracun feritnih transformatora za SMPS napajanja

Post napisao ljubakom » 07 Dec 2012, 20:21

Ovo je jedan od najboljih sajtova koje sam pronašao, vezanih za ovu temu:
http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html
Nadam se da će ti pomoći.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”