potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Hobi i ostala elektronika

Urednik: alexa_pg

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
srdjannn
_
_
Postovi: 28
Pridružen: 11 Jan 2008, 16:00
Lokacija: Zrenjanin

potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao srdjannn » 14 Dec 2010, 15:30

potrebna mi je neka proverena i dobra shema pretvaraca-punjaca 12V DC na 220 V AC,stim da ima i automatiku kad nestane mreznog napona da se automatski ukljuci pretvarac, a kad dodje mrezni napon da iskljuci pretvarac i da ako treba da dopuni akumulator i kad dopuni da sam iskljuci punjenje akumulatora!
nisam strucanjak iz elektronike pa vas molim da budete jasniji i precizniji, ako moze neko da pomogne

Hvala svima unapred !!!

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao Majstor Duja » 14 Dec 2010, 16:22

A sta se desilo sa ovom temom:
viewtopic.php?f=57&t=16210&p=147612#p147612
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4735
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao nec » 15 Dec 2010, 00:37

srdjannn je napisao: kad nestane mreznog napona da se automatski ukljuci pretvarac, a kad dodje mrezni napon da iskljuci pretvarac i da ako treba da dopuni akumulator i kad dopuni da sam iskljuci punjenje akumulatora!
kupi UPS
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

srdjannn
_
_
Postovi: 28
Pridružen: 11 Jan 2008, 16:00
Lokacija: Zrenjanin

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao srdjannn » 15 Dec 2010, 14:22

pa ono je bila tema samo punjaca akumulatora koji automatski iskljuci kad je napunjen.
ali kod druga sam video uredjaj koji radi kao pretvarac i punjac, sam ukljucuje kad nestane struje i radi kao pretavarac, a kad dodje mrezni napon on automatski prestaje da radi kao pretvarac, i pumpu centralnog grejanja pusta na mrezni napon, stim sto ako je potrebno dopuniti akumulator dopuni ga i i kad je pun iskljuci i punjenje akumulatora. zanima me ako neko ima shemu pa da pokusam da je napravim

ta tema je ok, i sve uredu,ali hteo sam i da probam da napravim pretvarac-punjac kao sto sam ranije opisao,do 200 ili 300W
pzdrav majstor Duji!!!

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao Majstor Duja » 20 Dec 2010, 11:00

Imas jako puno shema na internetu u vezi toga...da sada postavljamo te sheme i ovde, bilo bi previse....evo ti neki od linkova:

Kod: Označi sve

http://www.instructables.com/id/250-to-5000-watts-PWM-DCAC-220V-Power-Inverter/
slika

Danasnji pretvaraci su procesorski kontrolisani a za njihovo programiranje ti treba i alat i znanje.
Ali ako ne posedujes elementarno znanje iz elektronike - tesko da ces to sam napraviti, pogotovu sto ima dosta gotovih proizvoda u ponudi po pristupacnim cenama...
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

srdjannn
_
_
Postovi: 28
Pridružen: 11 Jan 2008, 16:00
Lokacija: Zrenjanin

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao srdjannn » 21 Dec 2010, 08:50

ja sam nasao neku shemu na ovom sajtu, cini mi se da nije komlikovana,ali ne znam koliko je pouzdana.
Jedino sta me buni je sto ne znam da li su kondenzatori elektrolitski ili obicni (oni kao dugmici zuto braon boje).
hteo sam da te pitam da li su to elektrolitski ili obicni kodenzatori, i ako mozes da mi nacrtas automatiku za tu shemu, i gde da ubacim tj. povezem onaj deo sheme na ranijem postu koji si mi dao (automatsku regulaciju punjenja akumulatora), gde da ga povezem na ovoj shemi.
evo adrese gde sam video: http://www.fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=57&t=4477, postavio je shemu "Grifon", ispod te sheme ima jos dve slicne sheme takodje od grifona. mene zanima ta prva koja je zipovana i u pdf formatu je fajl.

izvini ako te maltretiram. Hvala puno unapred !!!

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao Majstor Duja » 21 Dec 2010, 10:23

Nemoj se ljutiti ali ovaj forum nije obrazovanog karaktera, smatram da smo ti izasli dovoljno u susret, to sto trazis su osnove elektrotehnike i ako zelis da se bavis time, predlazem ti da prvo zagrejes stolicu i savladas te osnove....
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

srdjannn
_
_
Postovi: 28
Pridružen: 11 Jan 2008, 16:00
Lokacija: Zrenjanin

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao srdjannn » 23 Dec 2010, 10:50

ok,razumem te,potpuno si u pravu,zanimalo me je najvise da li su ono elektrolitski kondenzatori ili obicni mali kondenzatori,zbunilo me jer negde na shemama pisu vrednost kondenzatora i napon a nije oznaka za elektrolitski,jer koliko sam primetio obicno kod elektrolitskih se pise i dozvoljeni napon.
hvala u svakom slucaju !!!

elecborg
_
_
Postovi: 1
Pridružen: 08 Jul 2010, 17:02
Location: Medveđa
Warranty service: Nemam ih.
Contact person: NEMA JE
Specialty: tv

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao elecborg » 16 Apr 2011, 22:10

izuzetno dobri pretvaraci radi DENIC u Nisu 0637732538 licno sam proverio iskustvo staro min 5 godina najboli su i imaju sve sto treba od kontrola i zastita

Avatar
Majstor Duja
Neaktivan
Postovi: 3136
Pridružen: 23 Avg 2006, 17:29
Location: Novi Sad - centar
Warranty service: http://www.elektrocentar.com
Contact person: Goran Duic
Specialty: tv-multimedia

Re: potrebna sema pretvaraca-punjaca 12VDC na 220VAC

Post napisao Majstor Duja » 17 Apr 2011, 09:05

Denic je, koliko se secam, objavio princip rada svog pretvaraca kao i shemu u casopisu Elektronika svojevremeno, kontrolisan je bio sa nekim atmelom (mikrokontroler) i konstrukciono je bio dobro izveden. Jedino sto je prodavao jeste sofver tj. ceo kontroler isprogramiran...mnogo su se bolje pokazali od onih sa ttl kolima i komparatorima....
Rule #1 "Always stand for what you believe, even if it means standing alone."

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Elektronika”