Osciloskop FNIRSI-1C15

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao alexa_pg » 16 Mar 2024, 22:13

U svojoj dugogodišnjoj praksi imao sam priliku da radim sa raznim osciloskopima. Na početku su to bili neki domaći, kasnije ruski, pa zatim Hameg, Philips, Tektronix... Svi su radili svoj posao ali je Tektronix bio i ostao zakon za sve. Po mojim kriterijumima, neprevaziđen osciloskop. Ako bi trebao neku manu da mu nađem, onda je to bila njegova veličina jer mi je skoro četvrtinu stola zauzimao. Od nabrojanih, na upotrebi je i dan danas Hameg HM307.

Prije nekoliko dana u ruke mi je došao džepni osciloskop 1C15 firme FNIRSI. Kolega ga je kupio pa mi ga dao da dam svoje mišljenje o njemu.

Osciloskop.jpg
Osciloskop.jpg (23.2 KiB) Pregledano 305 puta.

Osciloskom mi se odmah dopao. Simpatičan.
Radi se o jednokanalnom osciloskopu čiji je ekran "samo" 2.4". Na izgled veoma mali displej ali u praksi upotrebljiv. I ako ja nosim cvikera za rad, ekran je pregledan i nije mi problem da vidim sve šta piše na njemu.
Radi poređenje sam uzao svoj mob. telefon i osciloskop u istu ruku, isto odstojanje i sa lakoćom mogu da vidim šta piše na displeju osciloskopa.

Phone.jpg

Tehničke karakteristike samog uređaja se mogu naći na internt stranicama proizvođača. Ovje bih naveo ono što je možda najbitnije.
Analog bandwidth (Analogni propusni opseg): 110MHz
Sampling Rate (Stopa uzorkovanja): 500Ms/s
Time base range (Opseg vremenske baze): 5ns-10s
Vertical sensitivity (vertikalna osjetljivost): 20mv/div-100v/div
Voltage measurement range (Opseg mjerenja) ± 40v (x1 sonda); ± 400v (x10 sonda)
Napajanje: Litijum-jonska baterija 3000mAh [10h rada]

Uz uređaj se dobije jedna sonda (x1/x10), punjač baterije 5V 800mA, torbica.

Osciloskop trenutno košta 40 eura uz besplatnu dostavu

Kod: Označi sve

https://vi.aliexpress.com/item/4000717577838.html
Osciloskop se nalazi u silikonskom omotaču koji ga štiti od klizanja iz ruku i eventualnog pada.
Uređaj na prednjem panelu ima 16 tastera i jedan džojstik (višepoložajni taster). Tasterima se pristupa najznačajnijim komandama kao što su povećenje - smanjenej amplitude, vremenske baze, DC/AC, x1/x10...
Slika na displeju je zaista odlična i ako je na izgled sićušan ekran. Kao da držim mobilni u ruci.

Prvi put kad se uključi, potrebno je uraditi kalibraciju instrumenta. Sve se radi automatski. Vaše je samo da maknete sondu i kliknete taster OK. Nakon 30-tak sekundi instrumenat je spreman za rad.
Ostaje još da prikačite sondu i kao kod svih osciloskopa da izvešite njeno baždarenje. Na vrhu instrumenta je mjerna tačka na kojoj se mjeri signal 1kHz, čiste četvrtke. Malom odvrtom podesiti sondu da četvtike nemaju nikakvih izobličenja. To je sve. Instrumenat spreman za mjerenje.

Ne bih se upuštao u objašnjavanje kako se radi osciloskopom. Osciloskop kao i svaki drugi osciloskop. Sve što mogu drugi, uglavnom može i ovaj mališa.
Kako imam analogni HM 307 vršio sam poređenja šta može stari Hameg a šta može ovaj novajlija

Nakon raznih testiranja sva je prilika da će Hameg u zasluženu penziju.
Slika na digitalnom je neuporedivo jasnija nego na analognom. Znam da je Hameg već stari uređaj i ekran je počeo da mu slabi. Uglavnom, skoro sve što mjeri Hameg, mjeri i 1C15.
Ima nešto što Hameg ne može da izmjeri. U mojoj tehnici za sada najveća vrekvencija je oko 75MHz. Tu ne računam VF tjunera. Klok signal na t-con modulu je oko 75MHz. Analogni ne može da ga izmjeri. Kao da ne postoji ništa. Normalno, predviđen je za rad do 10MHz.

U prilogu par slika kako izgledaju pojedini signali na t-con modulu mjereni sa oba osciloskopa.

Video.jpg
Video signal na izlazu iz signal generatora, pruge u boji
LVDS.jpg
LVDS
CKV.jpg
CKV sigma na t-con modulu
STV.jpg
STV signal na t-con modulu
klok.jpg
klok signal na t-con modulu

Normalno, ovaj osciloskom se ne može mjeriti po karakteristikama sa prethodnim koji sam opisao prije dvije godine u temi https://fanzo.org/forum/viewtopic.php?p=352395#p352395 U pitanju je bio DSO model TO1102.

Nakon svih analiza i mjerenja, majstor je odlučio. Kupujem ovu spravicu.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao branimir » 18 Mar 2024, 08:03

Pa neka je srećna digitalizacija, ima dobre karakteristike a cena otklanja sve dileme.Kinezi veoma dobro to prave, nisu džabe preuzeli primat u proizvodnji mernih instrumenata, što cenom što kvalitetom.I ja sam se nedavno digitalizovao sa slišnim karakteristikama ali većim ekranom u skladu sa godinama a očekujem ovih dana i signal generator.
A analogna tehnika, pa neka je tu jer može zatrebati.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
bada
gx
gx
Postovi: 808
Pridružen: 23 svi 2016, 13:24
Location: BEOGRAD
Specialty: tv

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao bada » 18 Mar 2024, 11:02

branimir je napisao:
18 Mar 2024, 08:03
očekujem ovih dana i signal generator.
Dok čekaš, evo signal generator za PC :-) .
Prilog
scins.rar
(223.21 KiB) Preuzeto 15 puta.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao branimir » 18 Mar 2024, 15:46

Zahvaljujem na prilogu, nije problem čekanje, na carini je.Još se oslanjam na stari dobri MA3733 kao i ton generator koji sam davnih godina pravio.Pogledaću i ovaj za PC, nije zgoreg imati
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao KASA1 » 19 Mar 2024, 00:03

alexa_pg je napisao:
16 Mar 2024, 22:13
...Prije nekoliko dana u ruke mi je došao džepni osciloskop 1C15 firme FNIRSI. Kolega ga je kupio pa mi ga dao da dam svoje mišljenje o njemu...
Sviđa mi se.
Rekao bih da se ovdje radi o novodizajniranoj, poboljšanoj verziji osciloskopa modela FNIRSI 5012H kojeg smo @buzdumra i moja malenkost nabavili prije 5 god. i o kojem smo pisali: http://fanzo.org/forum/viewtopic.php?f= ... 88#p328988.

Vidljiva poboljšanja:

- adapter za punjenje dolazi u kompletu
- zaštitna folija preko display-a
- dodan stalak za vertikalno pozicioniranje
- led indikacija punjenja
- izlaz pravokutnih impulsa za kalibraciju sonde
- BNC konektor istureniji za lakše priključenje sonde

Youtube review:

"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

zozontv1
___
___
Postovi: 412
Pridružen: 16 Okt 2006, 08:10
Lokacija: Beograd (N. Beograd)

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao zozontv1 » 19 Mar 2024, 05:34

@bada, signal generator za PC ima virus?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao alexa_pg » 19 Mar 2024, 22:08

Odavno u servis na popravku nije došao CRT aparat. Danas je stigao Gorenje sa šasijom E9.
Kako je ovaj osciloskop o kome pišem još kod mene, odlučio sam da ga probam i praktično.
Kvar je bio standardan za stare aparate. Ne može da se uključi, čeka se po sat vremena da krene da radi
Umjesto voltmetra i ESR metra uzeo sam osciloskop.
Da skratim pisanje, neispravni su bili C614, C605 i C606
Na slikama u prilogu vidi se talasni oblik signala na te tri tačke prije i nakon zamjene tih elektrolita.

Sve više mi se sviđa ovaj mališa.

Kvar.jpg
Kvar_1.jpg
Kvar_2.jpg
Kvar_3.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

majstorr
gx
gx
Postovi: 1182
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao majstorr » 23 Mar 2024, 22:40

Ja sam bas zbog elektrolita kod tv najviše kupio sličan kineski osciloskop.

Avatar
bada
gx
gx
Postovi: 808
Pridružen: 23 svi 2016, 13:24
Location: BEOGRAD
Specialty: tv

Re: Osciloskop FNIRSI-1C15

Post napisao bada » 25 Mar 2024, 13:55

Najbolji instrument za proveru napajanja, DC-DC, STEP DOWN...samo ja podesim vremensku bazu na 5mS tako da mogu da vidim "brum" i "drop out" ako postoji.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”