Možda nekom pomogne

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Možda nekom pomogne

Post napisao branimir » 20 Feb 2024, 07:56

U firmi povodom implementacije nekih rešenja moj mladi kolega u neformalnom razgovoru nas nekoliko prisutnih u jednom trenutku je izrekao "vi ste generacija koja je kreirala, mi smo generacija konzumenata".Svo vreme bavljenja elektronikom je bilo u izradi uređaja, manje popravkom, uglavnom vezano za pojačavačku tehniku što je privuklo sina da se zainteresuje te mu je to i odredilo obrazovanje i profesionalnu karijeru.Imam dve unuke, motaju se po radionici i barem će jedna biti zainteresovana za bavljenje elektronikom te sam u zadnje vreme malo i digitalizovao radni sto sa nekim uređajima.
Ne postoji univerzalna treća ruka te se uvek doda po jedna u zavisnisti šta se radi.
r3.jpg
Pa i sada sa 70 godina, fala bogu, još se irađuju uređaji bez obzira što kinezi nude upotrbljiva ali ograničena rešenja, a to su rešenja samo za prvu ruku.
Da dodam da aspirator uz dodatak levka sa mesta na slici radi posao (bolje je svakako kad je bliže predmetu rada), malo je bučniji zato i funkcioniše.Definitivno dobro rešanje.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Možda nekom pomogne

Post napisao branimir » 15 Apr 2024, 19:59

Kako imam nekoliko mernih uređaja i testera koji rade na 5V i uglavnom rade u paru, a da pospešim mobilnost po potrebi, reših da napravim baterijsko napajanje po uzoru na Power bank.U tu svrhu sam iskoristio stare liion baterije od laptopova kao i jednu od mobilnog telefona a još su u dobrom stanju.Imao sam već kućišta za po jednu bateriju i ovih dana mi je stigao modul za Power bank od 2,4A a imao sam mt3608 DC-DCS tep Up modul od 2A s kojim sam podigao napon na 5V (po potrebi može i veći).
Baterija od mobilnog se puni preko Power bank modula dok se ostale vade i pune se na punjaču za tri baterije.Sve baterije su povezane paralelno tako da daju oko 15A.
Ugrađen prekidač između baterija i modula.
pb2 (1).jpg
pb2 (2).jpg
pb3.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Možda nekom pomogne

Post napisao branimir » 19 Apr 2024, 19:05

Kako generator signala nema klasični prekidač za paljenje i gašenje uređaja a kako je njegovo napajanje i napajanje osciloskopa postavljeno na odvojni trafo, umesto euro tip adaptera iskorišćen uje kineski razvodnik gde je ugrađen prekidač te je sa napajanjem jedna celina.
prekidac.jpg
Kako je za rad diferencijalne sonde potrebno napajanje od 5V i predviđeno je da se uzima sa USB porta oscilosakopa.Kako mi USB treba za kopiranje slika sa osciloskopa na USB memoriju pa sam tako za potrebe sonde na osciloskopu ugradio DC konektor a 5V je uzeto posle prekidača na osciloskopu jer se napaja sa 5V.Kako nema odgovarajućeg ugaonog adaptera DC na USB reših da ga napravim.Za osnovu sam iskoristio lim od 0,5mmm gde sam prvi deo savio u obliku kutije 10x10mmm da se ugura DC utikač.Drugi deo je u obliku slova U gde je smešten USB modul koji je zalemljen na lim.Tada sam ih povezao i postavio poklopac od lima da se to zatvori.Na čeonom sastavu kutije i DC konektora naneseno je cianokrilno lepilo u kombinaciji sa sodom bikarbonom da se to fiksira.Na kraju je presvučeno sa termobužirom.
dcnausb.jpg
osc.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori

Natrag na “Alati”