Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao RadovanPetkovic » 03 Feb 2020, 20:31

Imao sam par "slučajnih" opravki tako što sam se tako reći opekao dodirujući neki element na štampi ploče. što me je navelo na razmišljanje da nabavim IC kameru sa kojom bi lako video šta se na štampi greje. Imao sam priliku da je deo bi veličine milimetar sa pola milimetra. Malo su mi skupe IC kamere ako je nećeš svakodnevno koristiti i moći da naplatiš njen trud. Ako bi neko menjao smart telefon imao bi priliku da kupi telefon koji ima u sebi IC kameru. Takvi su CAT S60 i skuplji CAT S61. Postoje i neki Kinezi ali treba guglati.
Postaviću snimak i postupak kako može ličiti opravka kada neki kondenzator pravi kratak spoj. Ili skidati sve pa instrumentom ih ispitivati ili na ovakav način
https://www.youtube.com/watch?v=FMpLNxN ... e=youtu.be

I kinez
Prilog
Blackview-BV9800-Pro-Thermal-Camera-Mobile-Phone-Helio-P70-Android-9-0-6GB-128GB-IP68-Waterproof.jpg
Zadnja izmena: RadovanPetkovic, dana 03 Feb 2020, 21:13, ukupno menjano 2 puta.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Pronalaženje kvara InfraCrvenim monitorom

Post napisao ROAMER » 03 Feb 2020, 20:58

Ja prvo sto napravim skoro uvijek, je da skeniram plocu sa cat61 koji mi samo za to i sluzi, ostarak telefona ne radi. Dosta puta me odmah odvede na pravi trag. Jeftinija varijanta je pritiskanje termo papira, ali to je petljavo i pipavo.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao Stolle » 03 Feb 2020, 21:31

I ova tema bi mogla u alate. Prebaciću je kasnije.
A termalna kamera može da bude od velike koristi i nije loše imati je. Ili takav telefon. Na žalost, prilično su skupe, a telefoni još skuplji.
Isplatila bi se onima koji bi to češće koristili, odnosno, čiji je obim posla malo veći.
Kolegama koji rade BT je takođe korisna.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao miodrag popovic » 03 Feb 2020, 21:49

Interesantno.Još kada bi bila baza fotografija ispravnih uređaja slikanih u radu sa IC kamerom,pa da se ima reper za poređenje-i haj haj.Ne samo komponente koje se pregrevaju,nego i one koje se uopšte ne greju-a trebale bi-bi bile otkrivene.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao RadovanPetkovic » 03 Feb 2020, 22:35

Prijatelj mi je pričao da je kupio Bosh GTC400C kameru za oko stotinjak hiljada (800€ pa naviše ) ali da mu je nezamenljiva u popravci elektrouklopnih ormana u raznim mašinama kao brusilicama, glodalicama, pakericama..... Skenira orman i odma vidi koji se kontakti greju u sklopkama, relejima ili rednim stezaljkama. Ne razmišljajući te zameni ili dotegne kontakte i reši neugodne kvarove koje bi retko bez ove stvarčice uradio.....
Zadnja izmena: RadovanPetkovic, dana 01 Dec 2020, 16:14, ukupno menjano 1 put.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao buzdumra » 04 Feb 2020, 00:02

jest ,, samo cat61 kosta preko 800e,. a neki jeftiniji na termalnom modu ima piksele kao nokat od palca -u sustini ne vidis nista samo nadzires ...
jedino sad kad budu bacalaci ove novo-postavljene na aerodrumovima , zbog virusa :roll:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao ROAMER » 04 Feb 2020, 00:44

Ne kosta pokvaren, jos kad ga dobijes kao isplatu za poslic pa srezes cijenu dodatno. Ja sam eto tako svoj ajmo reci dobio. Inace sumnjam da bih ga kupovao ovako Ali to su jako rijetke situacije. Moj je zapravo 60 a ne 61. A da je korisna alatka, to bez daljnjega.
Sto se tice razvodnih ormara ultrazvucno testiranje se cak koristi kao naj raniji otkrivatelj problema. Znam da sam na prijasnjem poslu zezao ove sto testiraju jesu li oni pjevaci ili elektricari. Samo sa mikrofonima hodaju okolo. Ali varnica se ocigledno puno prije moze cuti nego vidjeti.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao branimir » 04 Feb 2020, 07:52

Termalna kamera u energetici nije nužna (više je potrebna kod merenja energetske efikasnosti objekta), u našem setu za energetiku se nalazi laserski termometar koji dobro odrađuje posao, a daleko je jeftiniji.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

satelitko
gx
gx
Postovi: 316
Pridružen: 21 Feb 2009, 10:55
Location: slovenija
Warranty service: -
Specialty: tv

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao satelitko » 04 Feb 2020, 08:58

Ja sam pre par meseci uzeo kod Aswo 5610 WÄRMEBILDKAMERA 220 X 160 PX. #M307753
Platio 361€ + PDV.
Ne žalim ni cent.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao KASA1 » 05 Feb 2020, 09:29

To je dobra cijena. U ASWO HR je 590€ + pdv. :roll:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

satelitko
gx
gx
Postovi: 316
Pridružen: 21 Feb 2009, 10:55
Location: slovenija
Warranty service: -
Specialty: tv

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao satelitko » 05 Feb 2020, 09:46

Pa, ako nekome treba, može uzet preko mene...

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao Stolle » 06 Feb 2020, 18:26

Evo još jedne.

UNI-T UTi165A Infrared Thermal Imager

Kod: Označi sve

https://www.banggood.com/UNI-T-UTi165A-Infrared-Thermal-Imager-Multi-function-High-precision-Power-Detection-Industrial-Thermometer-2_8-TFT-Screen-p-1590946.html?cur_warehouse=CN
Prilog
1.jpg
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

majstorr
gx
gx
Postovi: 1182
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao majstorr » 07 Feb 2020, 13:19

Mala je rezolucija.Imao sam priliku da koristim Fluke termalnu kameru sa dosta većom rezolucijom.Al cena je oko 300000 din.

RadovanPetkovic
_
_
Postovi: 58
Pridružen: 07 Avg 2018, 17:18
Location: kikinda
Specialty: automotive

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao RadovanPetkovic » 08 Feb 2020, 08:35

Što se tiče rezolucije za elektroniku je mislim veom bitna jer su sitni delovi pa se lakše lokalizuje "saboter".
I ja što sam gledao većinom su neke rezolucije manje od 100.....
Mada koliko mi se čini ovi na telefonu kombinuju sliku termalne i obične kamere pa to nešto liči na kao realnije. Ali u principu je neka termalna rezolucija 60x80 ili tako nešto....
Teško je i u specifikacijma naći .... treba dobro guglati dok ne nabasaš na taj podatak

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao KASA1 » 09 Feb 2020, 00:26

Najjeftinije infracrvene kamere kako samostojeće tako i za android (Hti HT-102) su 100-tinjak ili više USD a pretežno imaju IR rezoluciju svega 32*32 što je dovoljno jedino za prikazivanje fleka po ekranu (kao što Ranko veli: "pikseli ko nokat od palca a sliku samo nazireš"):

https://www.ebay.com/itm/B-Type-C-Infra ... Swvd9d-0G2

Prve od externih kamera za android koje bi nama mogle biti iskoristive su HT-101 ili HT-201 rezolucije 220*160, no cijene tu već podosta idu prema gore (250-400 USD).
HT-201.jpg

https://www.ebay.com/itm/New-External-T ... PphPWitCzg

One ostalih proizvođača (SEEK thermal, FLIR, Perfect Prime,...) samo su još skuplje.

Od samostojećih spravica onaj UNI-T UTi-165A što je @Stolle postavio jest solidna i znatno jeftinija alternativa onom 5610 (@satelitko) iako je nešto manje ali još uvijek dosta dobre IR rezolucije (160*120).

Najjeftinije što sam našao (nekakva srednja žalost) a opet kompromis cijene (140 USD) i kvalitete prikaza (60*60) mogao bi biti ovaj:

60x60.jpg

https://www.ebay.com/itm/Color-Screen-8 ... SwDIJd0~kP
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 330
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao branimir » 09 Feb 2020, 08:23

Bilo bi dobro čuti iskustva onih koji imaju termalne kamere, kao i slike lokalizacije kvara na elektronici.Svako iskustvo sa određenim modelima je dobrodošlo za one koji imaju nameru da se opreme termalnom kamerom, kao svojevrsna preporuka.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao buzdumra » 09 Feb 2020, 11:15

ja sam gledao za elektroniku je totalno neupotrebljivo (po meni),,. mozes lakse da napipas prstom nego da vidis,.,pogotovo smd to se sve sareni nemas pojma sta je sta ., jos ako ima neka sijalica ili led
za nesto vece kao ova bandera to je ok ,. za kucu je ok , prozor vrata,. pa cak i za ormar -kontaktor ili nek spoj mozes da vidis ..to je max!

-jeste cuo sam da prave neke dve sto gledaju kroz prizmu da su bolje...nisam video...
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao Stolle » 09 Feb 2020, 14:47

Može, može da pomogne, gledao sam kod kolega na komšijskom forumu, samo mora da bude zadovoljavajuće dobra. Pogtovo kod kondenzatora sa kojima često ima problema. Ako nisu baš u totalno kratkom spoju. Ovi "pištolji" nisu nešto, ali to je za te pare.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao ROAMER » 09 Feb 2020, 20:17

Moj CAT s60 ima problem da termalna i stvarna slika imaju offset, dakle ne pokazuje tacno izvor topline vec je malo pomaknut. Doduse ovo se koliko sam vidio moze nastelati da se skroz poklapaju ali ja nakon x pokusaja nisam uspio pa sam je ostavio tako. Uz malo koncentracije i naj sitnije komponente mogu otkriti bez problema da se griju vise nego ostale. Druga stvar koju sam primjetio je da odsjaj svjetla dosta zbunjuje ovu moju kameru. Ako ima odsjaj od nekog hladnjaka ili neceg tako slicnog onda skroz poludi, pocne se sama kalibrisati pa prebaci na drugi opseg temperature pa se vrati, itd. Ali posto je ovaj telefon pokvaren, ne znam da li taj kvar utjece i na kameru ili su te kamere jednostavno takve. U svakom slucaju, mislim da je sasvim adekvatna za pronalazenje komponenti koje se griju.
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Pronalaženje kvara Termalnom monitorom

Post napisao KASA1 » 10 Feb 2020, 09:58

satelitko je napisao:
04 Feb 2020, 08:58
Ja sam pre par meseci uzeo kod Aswo 5610 WÄRMEBILDKAMERA 220 X 160 PX. #M307753,.. Ne žalim ni cent.
Bilo bi dobro čuti kakva su tvoja iskustva na ovoj spravici pri detekciji zagrijavanja elemenata na PCB-u,... da ni ne razmišljamo o kamerama manjih IR rezolucija.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori

Natrag na “Alati”