Kineske BGA stanice i koju kupiti

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao mladen82 » 24 Mar 2016, 14:40

Imam par pitanja za one koji su vec trgovali i imaju iskustva sa kineskim stanicama.

U obzir dolaze samo one koje imaju vecu radnu povrsinu (za PCB), tipa 300mm x 300mm

1.) Da li kupiti varijantu gdje su donji grijaci IR a gore ''hot air'' ili mozda bolje gdje su oboje IR?
primjer
http://www.sinobga.com/Product/view/id/72.html (IR+hot air)
VS
http://www.lybga.com/product/LY_IR_6000 ... on-en.html (IR+IR)
Ove stanice se mogu kupiti ispod 500eur

2.) Vrijedi li uloziti vise novca (oko 1000eur i vise) za navodno profesionalnije tipa Jovy?
http://www.jovy-systems.com/en/products ... x-eco.html

Kamenni
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 06 Nov 2010, 00:23
Location: Novi Sad
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao Kamenni » 25 Mar 2016, 11:36

Najbolje je da vidis sta od toga mozes da kupis ovde, mislim u Crnoj Gori ili Srbiji, jer uvesti gotovu masinu nije ni malo jednostavno, i kosta mnogo vise nego sto to pise na sajtovima i cesto pravizilazi cenu same maisine, ali to je sad vec druga stvar.
Jetronix eco je dobra stanica i ja sam je koristio vise od dve godine, odradio sigurno preko 1000 ploca, nikada ni jedan kvar, osim jednom osigurac crkao, i sto sam ja odmah u pocetku zamenuo nekoliko zica i kontakata unutar stanice jer mi je delovalo onako bas lose, i pokazalo se da je dobro jer neke kolege koje su kupile istu stanicu su u startu imali problema dok nisu zamenuli. Nove stanice sada dolaze koliko znam bez problema tog tipa. Stvarno sve dobro i jednostavno funkcionise, imas na sajtu da poskidas gomilu profila i samo ubacis u masinu i nebrines, mozes napraviti i koji svoj, ali stvarno ima sve sto treba vec napravljeno na raznim sajtovima. Cena je po meni skroz korektna i povoljna, 850 eura sa uracunatim PDV i 24 meseca garancije.
LY sto je isto sto i ACHI 6000 nisam imao priliku da vidim kako radi i neznam nikoga ko je ima tako da nista nemogu da kazem osim da mi se u startu nesvidja jer je mala, oni nosaci koji su izbaceni sa strane masine mi neulivaju nikakvo poverenje, nema vakum pumpu. Takodje je i slabija.
DingHua DH-A01 ista stvar sa nosacima i drzacima sa strane, ali druga prica, kombinacija sa tplim vazduhom sto je mnogo bolje.

DingHua je odlican proizvodjac i daju 3 godine garanciju. Ja sam kupio njihovu stanicu i u utorak mi je bas stigla i konacno sve zavrseno. Evo i linka, a slikacu kada sve postavim i malo sredim servis:

http://www.sinobga.com/Product/view/id/80.html

Ja sam prezadovoljan kako radi, odlicna je, sada ostaje samo malo da se ispraksam jer sam na Jetronixu bukvalno mogao da radim vezanih ociju, sada opet malo ucenja i vezbanja ali dobro dodje malo dinamike i novina.
Od stanica koje si nabrojao moja preporuka je jetronix. Jovy pravi dobre stanice, i ako mozes jos malo da dobacis za RE-8500 jos bolje, e sada ono klasicno pitanje da li vredi 650 eura vise?! Pa vredi, ali nije obavezno, sa Jetronix-om ces ako imas posla napraviti isto posla kao i sa RE-8500. Pogotovo sto u startu treba jos gomila stvari, sabloni, kuglice, flux, trake, cetkice, itd. i sve to jos izadje oko 250-300 eura i kada se sve to sabere nije malo. Od Jovy-ja treba zaobici RE-7500, jer je mala.
Imam jos trojicu drugara koji imaju Jetronix i bas su zadovoljni, tako da ovo nije samo moja preporuka nego preporuka od svih nas.
Ja sam hteo da kupim Hot air stanicu sa optikom za poravnanje, ali nisam mogao toliko da se ispruzim, odnosno nije mi se bas davalo toliko para, jer izadje bas mnogo, mnogo vise.
http://www.sinobga.com/Product/view/id/73.html
Ko zna mozda jednom...
Radimo sa cime imamo, rade ljudi i sa rucno pravljenim, sklepanim ali rade, bitno je imati posla da nestoji i da sve to pravi pare, ali jos vaznije da odradi posao, da ima sto manje reklamacija i najvaznije da stranke budu zadovoljne!

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao mladen82 » 25 Mar 2016, 13:01

Hvala na detaljnom odgovoru.
Zasto smatras da je topli vazduh bolji od IR-a (za gore) kako rece za ovu Dinghua? Jel sa toplim radis brze ili je nesto drugo u pitanju?
Ja bih BGA stanicu kupio vise zbog samog mijenjanja cipova, i ne bih radio samo laptopove. Znam da su BGA stanice dobile na popularnosti zbog prekuglavanja kod laptopova i mnogi su ih nabavili zbog toga (bez prethodnog iskustva u servisiranju elektronike uopste) ali u sustini one su alat za skidanje i vracanje BGA cipova.
Jetronixa bih mogao uzeti u Daxcellu al opet bih morao platiti carinu jer jbg dvije smo drzave :)

Kamenni
_
_
Postovi: 13
Pridružen: 06 Nov 2010, 00:23
Location: Novi Sad
Specialty: computers
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao Kamenni » 25 Mar 2016, 15:28

Da li je hot air bolji ili nije od IR, to je tesko odgovoriti, ali sam napisao da je bolje, po meni je bolje jer imas nozle razlicitih dimenzija i postavis onu koja je velicine cipa koji skidas/postavljas, a sa IR masinom grejes i sve okolo elemente. Sa IR stanicom cas posla dobijes tzv. popcorning, sto opet nemora da znaci. Hot air masinu postavis tacno iznac cipa i on duva samo po njemu. IR stanica razlicito deluje na komponente razlicite boje (nisam merio, nisam testirao, tako pise na raznim forumima), vise treba da se okolo zastite delovi sa alu trakom, kod hot air samo malo okolo kepton trake, nekada i nemora...
Ima jedno upozorenje NASA-e o IR rework sistemima: "Hot plates and infrared pre-heaters are not recommended...The reason that they should not be used is that the thermal reaction times, energy transfer rates and efficiency are never consistent."
U jednom servisu mobilnih telefona gde sam radio, kupili su pre dve godine novu stanicu:
http://www.seamarkzm.com/ProductDetail. ... erminal=41
samo je ova bila 6200c, razlika je sto ova ima kameru sa strane dodatnu za pracenje samog procesa na ploci i cipu, vide se lepo kako se kuglice tope i kasnije kako stezu.
Njima je to stojalo i nisu koristili dok ja nisam poceo da je koristim, i bas sam lepo sa njom radio, doduse nije bilo nesto puno posla za nju, ali kada je bilo. Najveci problem mi je bio sto kada dodjem kuci opet na Jetronix-a. Od tada ja planiram da kupim hot air masinu, i na kraju sam i uzeo...
U Daxcell-u je trenutno jagma za BGA stanicama, nemaju nista, a i sto im stize je nesto vec rezervisano. Svremena na vreme se pojavi poneka da se prodaje, ljudi uzmu da rade, gledali su na youtube-u kako to ide i na kraju se razocarali, videli neide, ili ide ali posle ponovo neradi, pa kako, pa zasto... Dodje mi covek da kupi komplet sablona za kuglanje, i tamo Vamo pita, kaze malo trguje sa laptopovima, pa mora da nosi u servis da mu odrade, kao necu ja vise njima da placam, ja cu sad to, ja rekoh, jesi radio nekada nesto slicno, kaze ma nisam, nista to nije gledao sam internetu, rekoh ok, imas stanicu neku? nemam, kaze gledao sam da kupim kako bese 860+ sa lampama, rekoh to odmah batali, bacices pare. Kaze on ma znam ja kako cu, jel znas ti sta je kvocka, reko neznam na sta mislis, kaze ona sijalica crvena velika sto se stavlja kod pilica da greje, kaze Eee sa time cu da radim, kaze video sam da moze, rekoh ok, super. Posle 10 dana vidim u oglasima prodaje sablone, kao dva su samo koristena iz seta...
Sta ti je problem da prebacis stanicu iz delova preko granice, rastavis, odnosno nesastave ti, i tako i preneses, prvo gornji deo, pa srednji deo sa grejacima, i onda onaj donji deo sa elektronikom koji kad je otvoren deluje kao kuciste racunara.

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao mladen82 » 29 Mar 2016, 13:10

Bilo mi interesantno ovaj NASA-in razlog zasto ne IR i tragajuci nadjem proizvodjaca Zephyrtronics http://zeph.com/ iz SAD cije stanice NASA navodno koristi (između ostalih) a tehnologija im je komplet na vruci vazduh, i predgrijaci dolje i grijaci gore.
A jos interesantnija stvar sto nadjoh na njihov sajt sto imaju neki kalaj sto se topi ispod 150 stepeni i tvrde da sa njim se mogu skidati cipovi sa dalekom manjim temperaturama od standardnih alatki.
http://www.zeph.com/lowmelt.htm

Jel probao neko ovaj njihov Lowmelt desolder wire?

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15854
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao fanzo » 30 Mar 2016, 15:57

Temperaturu ugrejanog vazduha možeš bolje kontrolisati nego temperaturu isijavanjem. A i mnogo je brže.
Jedino ne valja ako se komponente mogu pomerati usled strujanja vazduha.
Na lampu može da se stavi optika, pa da se usmeri spot. Samo takva optika košta mnogo više nego limeni usmerivač vazduha.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

cicos
_
_
Postovi: 55
Pridružen: 28 Dec 2007, 12:59
Location: Republika Srpska
Specialty: consumer

Re: Kineske BGA stanice i koju kupiti

Post napisao cicos » 10 Apr 2017, 20:18

Pretpostavljam da ce komentar biti da dizem temu iz mrtvih ali da ne otvaram novu.
Da li bi neko htio da mi odgovori koliko je kostala stanica
Jovy RE-7500
pocetkom 2011. godine?
Mislim da je kupljena u Zemunu, obracao se Daxcell-u(pretpostavka da je tu kupljena pocetkom 2011.) i naravno da nisam dobio odgovor.

Pozzz
JaMi

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”