Nabavka kineskog alata

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Nabavka kineskog alata

Post napisao Kole » 04 Jan 2016, 10:35

Uskoro nameravam da obiđem kineski tržni centar radi nabavke raznih stvari, pa između ostalog i da uzmem neke alate za sopstvene (hobi) potrebe.

Konkretno, razmišljam o nekom unimeru, kao i o lemilici. Dvoumim se da li da uzmem analogni ili digitalni unimer? A kad je reč o lemilicama, pošto mi je stara nedavno crkla, interesuje me sa kakvim vrhom je najpraktičnije uzeti (za najširi spektar upotrebe)? Uglavnom Kinezi imaju dve vrste lemilica - sa iglastim vrhom (te su prave i imaju plastičnu dršku) i sa vrhom kao dleto (te su povijene, pod uglom) i imaju drvenu dršku. U zadnje vreme imaju i pištolj lemilice. Ja sam imao štapnu sa povijenim vrhom u obliku dleta, drvena drška svojevremeno je bila 100 dinara, a trajala mi je oko godinu dana. Ali sa njom nije bilo lako lemiti fine stvari npr. elektronski uređaji, zbog širokog vrha. Kvalitet ovih sa iglastim vrhom nije mi poznat, nisam ih koristio.

Tako da me zanimaju vaša mišljenja i iskustva za te alate, neka preporuka itd?

Hvala i pozdrav.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Stolle » 04 Jan 2016, 10:41

Zaboravi sve to. Nikome ko se imalo ozbiljnije bavi poslom ne pada na pamet da uzima lemilicu od 100 din. :roll:
Pa čak i za hobi rad. Samo jedan normalan vrh košta od 600 din pa naviše.
Ima kineskog alata i instrumenata koje možeš da koristiš, ali njih mislim da nećeš naći u tržnom centru. Neka jeftinija, recimo, ZDxxx stanica za lemljenje i koliko toliko pristojan instrument.
Pa ako hoćeš o tome, tema se može nastaviti i možeš dobiti neke odgovore, a o ovome što si napisao, nema smisla uopšte bilo šta pisati.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Kole » 04 Jan 2016, 13:44

Naravno, zanima me, uvek je korisno dobiti preporuku za neki povoljan, a kvalitetniji alat.

Kao hobista sam uvek kod nabavke novog alata kupovao kineski (zbog cene), a bolji alat (npr. slovenački, nemački itd.) sam kupovao samo polovan, na buvljaku. Imam i alat iz nekadašnjeg istočnog bloka (npr. Poljska, Rumunija, SSSR), to je kupovao moj otac jer je za nas iz Jugoslavije to bilo vrlo jeftino.

Kad je reč o kineskim unimerima, bije ih zao glas da su loše baždareni i nepouzdani. Od analognih dostupan je recimo YX-1000a, digitalni ne znam koje sve imaju. Tako da treba znati koji uzeti, da ne bi u startu imao neispravan instrument.

Što se lemilica tiče koje prodaju zamena vrha se i ne radi, to jest nisam video uopšte da prodaju vrhove. Dakle koristiš, čistiš, dok može radiš, posle toga baciš i uzmeš drugu. Ja lično druge lemilice nikad nisam ni imao sem njihove, vidim narod uzima to dosta, pa sam i ja tako radio. Jedino sam u školi na tehničkom lemio nekom kvalitetnijom lemilicom. A ovu kinesku sam zeznuo jer kad sam je uključio zvonio mi telefon, ja zaboravio otišao da se javim i ona pregorela...

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Stolle » 04 Jan 2016, 19:18

CT-936C jeftina kineska kopija HAKKO lemne stanice i mogla bi da ti vrši posao.
http://www.proelectronic.rs/LEMILICA-CT ... -14307.htm
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao buzdumra » 04 Jan 2016, 22:06

Stole tu sa drvenom ruckom, takvu ja imam vec 15 godina i nije se pokvarila , vrhove sam pravis ili turpijom malo popravis :dmzs:
kad ti treba duvaljka samo iscupas kabal, izvadis vrh i imas rupu kroz koju pustas sa kompresora vazduh , radi bolje neg velerka koju su izmislili trgovci da narodu uzmu pare ! lolzi lolzi
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

crnisale
Preminuo
Postovi: 995
Pridružen: 28 Mar 2007, 23:22
Location: Novi Sad
Contact person: Sasa
Specialty: tv-multimedia

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao crnisale » 05 Jan 2016, 09:29

Da se razumemo,sve stize iz Kine,pa cak i cuveni iphone! :pivopije:
Imas to djubre (no name) po buvljacima i onaj "kvalitetniji" kod nasih dilera alata! :)

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Kole » 05 Jan 2016, 09:51

Stole mislim da si u pravu, ovo sto si preporučio je baš sofisticiran alat i možda je vreme da i ja skupim kintu i nabavim nešto kvalitetnije na proleće.

Ovako sam stalno na ivici da spalim nešto kad lemim, a to nije nimalo prijatan osećaj. Što se tiče čišćenja ja sam napravio stalak za lemilicu od konzerve tunjevine i žice za sudove. Ne bi savetovao nikom da popravlja vrh turpijom, u najgorem slučaju ako se baš mora onda najfinijim (sitnozrnim) brusnim papirom.

A neki pouzdaniji, a jeftin unimer? Da li analogni ili digitalni? Da li su analogni pouzdaniji od jeftinih digitalaca?

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Stolle » 05 Jan 2016, 09:57

Ma kakvi sofisticiran za 35€. :lala: Ali vršiće ti posao.
Čini mi se da Weller vrhovi mogu da idu na nju, ako ne mogu da se nabave posle. Pošto je Ranko ima može to da kaže.
Ovde je Zoran puno pisao za instrumente i ovo bi ti bilo dovoljno: viewtopic.php?p=271439#p271439
Možeš da ga naručiš sa ebay-a.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao buzdumra » 05 Jan 2016, 16:21

Sta da mu kazem kad smo poceli od 100di n a sta god kazem treba mu vise od 100jura , euro pada u odnosu na $ i sta moze kupit nista ..
moz da kupi tu 936 i da koristi hako vrh al sa njim ne moze bas lako da skine kond. sa maticne . tj. mogucnost da shebe nesto je velika .
Najbolja opcija po meni je pistolj lemilica Neka kvalitetnija recimo

Kod: Označi sve

http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Elektronika/Alati-i-pribor/LEMILICA-pistolj-NOVO/41592269
moze da zalemi cetkice , moze sta oces , recimo ja ( kao i vecina na na forumu) mogu da skinem smd tranzistor sa njom i da ga vratim tako i eprom :pivopije:
al nastaje problem ako mora da radis sa njom pola sata ili sat lolzi
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Kole » 06 Jan 2016, 08:55

Moram samo da naglasim da ljudi ne budu u zabludi, ja sam tu lemilicu kupio za 100 din pre više od godinu dana i to je bilo na nekoj akciji, mislim da je taj Kinez zatvorio radnju a hteo je da rasproda svu robu pre odlaska. I to je bila štapna lemilica sa najobičnijim bakarnim vrhom i bez regulacije. Sada sigurno ne može da se kupi ispod 250 - 300 dinara, ako je vrh presvučen hromom možda i nešto više. Nisu više ni Kinezi što su bili, sad 100 dinara ne vredi ništa, jedino možeš da kupiš za te pare neki fasung, topivi osigurač ili gumice za vodovod, tako neke sitnice.

Avatar
bogoljub
_
_
Postovi: 137
Pridružen: 15 Avg 2006, 14:32
Location: Gardinovci
Contact person: Bogoljub

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao bogoljub » 07 Jan 2016, 16:41

Ostavi tui lemilicu dva dana uključenu i videćeš zašto one skupe vrede.Imaju i Kinezi kvalitetan alat ali to mora da se plati.Odvoj koju paru svakog meseca pa kupi sebi alat da bi mogao kvalitetnije da vršiš popravke svojih a i tuđih uređaja.
ZAKLINJEM SE NARODU I BOGU DA CU U KAFANU ICI KAD GOD MOGU

Avatar
marko50
_
_
Postovi: 102
Pridružen: 02 Okt 2014, 21:47
Location: Novi Sad Srbija
Contact person: Marko
Phone number: 0038121544487
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Novi Sad

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao marko50 » 10 Jan 2016, 11:43

Samo da se ukljucim ako ce to biti nekom pomoc, imao sam kad sam pocinjao i zd, i baku, i obicne kineze i sve sam svoje zivce pogubio, jer se sporo greju slabi su grejaci ne mogu da otope viseslojnu stampu onda cupas stampu, grejaci crkavaju 3-4 samo bazne sam zapalio, drske su mi pucale vrhovi, sto se tice lemilice ako je bas bas za neku hobi upotrebu i za jednoslojnu stampu moze proci neki kinez od 3000-4000 din, ja sam se spasio kada sam uzeo Weller-a bez obzira sta ko misli ovo je moje misljenje, spaas uzeo sam magnastat, vrh je 600din to je stolle vec rekao a platio sam je 130e, tako da varijante za 100din ne piju vodu, isto vazi za instrument sada imam fluke ali koristio sam kineza ali placenog 2000din u prodavnici i sluzio je dobro za hobi i predobar samo naravno nikada ne moze da se ocekuje preciznost i funkcije kao sto ima fluke ( tipa merenje kapaciteta, praznjenje elektrolita i tome slicno) eto to je bio kratak utisak pa sad razmotri...

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao Kole » 11 Jan 2016, 08:54

Hvala puno svima na savetima. Mislim da ste potpuno u pravu i nabaviću nešto kvalitetnije u narednom periodu.

vladapile
_
_
Postovi: 35
Pridružen: 26 Avg 2012, 22:37
Location: Brus

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao vladapile » 13 Jan 2016, 17:49

Da li vredi kupiti BAKU BK-702B za hobi upotrebu. Jednom nedeljno da se nesto prilemi-odlemi tek toliko da se naucim sa duvaljkom a i kad zatreba da imam cime. Ili da gledam samo neku lemilicu do 70e pa da kasnije kupim i duvaljku?

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao fanzo » 13 Jan 2016, 21:15

Šta će ti duvaljka za hobi upotrebu? Za lemilicu ok ..razumem.
Nadam se samo da ne nameravaš pržiti nečiji tuđi televizor sa takvim alatom.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

vladapile
_
_
Postovi: 35
Pridružen: 26 Avg 2012, 22:37
Location: Brus

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao vladapile » 13 Jan 2016, 21:22

fanzo je napisao: Nadam se samo da ne nameravaš pržiti nečiji tuđi televizor sa takvim alatom.
Ne tudji, vec svoj. :) Eto hteo bih da probam i tu majstoriju. Ne zna se kad moze zatrebati.

Avatar
marko50
_
_
Postovi: 102
Pridružen: 02 Okt 2014, 21:47
Location: Novi Sad Srbija
Contact person: Marko
Phone number: 0038121544487
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Novi Sad

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao marko50 » 14 Jan 2016, 10:40

sto se tice duvaljke, konkterno pisem za sebe posto imam odvojeno lemilicu ona mi odradjuje sve poslove i sitne i krupne menjam vrh ako je bas nesto sitno, a imam duvaljku gordak 850, i ja sam prezadovoljan sa njom to jeste kinez ali malo koji servis ima novca da nabavi i odrzava weller ili hako jer je princip isti, sto se tice ostalih marki ne mogu da tvrdim ali znam da su kolege uzimali neku ZD varijantu i da je bila ocajna, nije mogla da skine led diode recimo sa aluminiumskih panela, takodje i Baku sam cuo da nije bas cvece ali sve je to tu negde...

vladapile
_
_
Postovi: 35
Pridružen: 26 Avg 2012, 22:37
Location: Brus

Re: Nabavka kineskog alata

Post napisao vladapile » 17 Jan 2016, 11:44

Koliko vidim i nema razlike Baku ili Gordak.

Odgovori

Natrag na “Alati”