FLUX i oko fluksa

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

FLUX i oko fluksa

Post napisao fanzo » 28 Nov 2012, 23:22

"No clean" znači da ne ostavlja usvinjene fleke na ploči kao kalafonijum. Ali ne verujem da znači da nije provodan, treba ga izmeriti.
Sve što je na bazi alkohola provodi milion posto. Nitro ne provodi, a aceton nisam merio, ne volim ni da ga vidim, ni da ga imam u blizini.


Možda će neko pomisliti da ova tema i nije nešto naročito, ali ako se bolje zamislite složićete se sa mnom da je zaista potrebna, jer ... nema potrebe da pišem kako izgleda lemljenje kada se tinol razvlači kao žvaka i pravi kratke spojeve, na rasteru od 10 dela mm.
Malo sam čeprkao, istraživao oko fluxa i evo nekih saznanja. Kao sve moderno i kao potrošačko društvo, nametnuli se i proizvođači "tople vode" - fluxa. Naravno sigurno ima i dobrih i mnogo boljih špecija nego kalafonijum u nitro. Ja vas neću uveravati u ništa, sami morate napraviti zaključak, a eventualno ako ste voljni i izneti neke svoje utiske... jer korozija čini čuda i tinol se ne lepi tamo gde treba :lala:

U ovom svetu AMTECH je najpoznatiji (svima nama u suštini).
Sajt >> http://www.amtechinc.com/

Nisam koristio ništa od ovoga, ali evo par zanimljivih sitnica opisanih jednostavnim rečima. Pišem u vezi stvari koje se mogu kupiti u našim sredinama.
Po raznim oglasima i kod dobavljača mogu se kupiti Amtech proizvodi, ali su većina falsifikati.

GUSTI FLUX je RMA-223 i RMA-223-AS i NC-559-AS i NC-559-ASM neki opis ima i tu >> http://www.amtechinc.com/pastes.html#noclean
RMA-223-LF je za bezolovne poslove, mada sam ja pomalo sumnjičav u njihove priče.
RMA-223-x-xx je AMBER boje
NC-560-LF za bezolovno lemljenje
Svi su homogene, gušće mase.
Na Amtech sajtu piše još da su NC-559 bez ikakvog mirisa.
Za NC-559 piše na je "NO-CLEAN"
Za RMA-223 ne piše !

Nijedan od ove dve serije ne liči na crvenkasto-braonski tečni flux (kalafonijum)

Ne mogu da pronađem podatak, odnosno slike ovih proizvoda ! na oficijelnom sajtu, a evo i pdf-a >> http://www.amtechinc.com/pdf/amtechproduct.pdf
uz pomoć slika mogao bi se prepoznati falsifikat.

No u svemu koliko sam primetio stvari stoje ovako: slika pa ispod tekst
amtech china flux1.jpg
amtech china flux1.jpg (16.68 KiB) Pregledano 10526 puta.
amtech usa.jpg
amtech usa.jpg (17.22 KiB) Pregledano 10528 puta.
Najjeftiniji flux (prva slika gore) u Srbiji po oglasima se prodaje po 350.din, to je oko ~3€ špric od 10c
Na ebay je svega 1$ sa sve troškovima transporta. Ali ga tamo nećete naći pod imenom Amtech, jer su plagijati zabranjeni naravno. Ali dobijate flux kao na slici gore sa sve "made in china". Sa plavim natpisom AMTECH, ali njega ne vidite jer je prodavac tako slikao sliku (svi prodavci).

Na ebay možete pronaći isti flux ali u naslovu je opisan kao Amtech proizvod i na nalepnici piše "Made in USA" (druga slika gore) pisanim slovima i bela etiketa. Cena mu je tamo naravno oko 3$.
Obratite i pažnju da nijedan od ova dva nema datume roka proizvodnje i trajanja, a koje je koliko sam video 12 meseci. Odnosno 6 meseci ako ne stoji u frizu na 5-8 stepeni, a ako stoji u frizu onda 12 meseci. Mada u ovu priču ja baš ne verujem. Flux koji sam pravio od kalafonijuma stoji i duže u radionici i osim što povremeno ispari, pa dospem malo nitra i razmućkam ga, ništa mu drugo ne fali, ali neću da kažem da je najbolji jer nisam sve probao..
Za ova dva fluxa sa gornje dve slike mislim da su totalni falsifikati, a vi sami razmislite.

*******************************************************************************************************************************************************************************
flux-date.jpg
flux-date.jpg (11.61 KiB) Pregledano 10530 puta.
flux-date2.jpg
flux-date2.jpg (22.14 KiB) Pregledano 10529 puta.
Na gornje dve slike su: RMA-223 i NC-559. Na oba imaju ispisane datume.
Smatrao bih da su originali. Cena nije ni tako velika, ali nešto skuplja nego oni gore falševi. Mislim da je 2 komada oko 12$
Evo i jednog sajta gde se ima videti skoro na gomili, pa i cene >> http://www.diy-buy.com/original-amtech- ... p7149.html

Kada gledate na ebay ove sa zelenkastim etiketama onda dobro pogledajte kako je kinez stavio sliku, jer se ni na jednoj ne vidi onaj deo nalepnice sa datumom, vešto je sakriven taj deo i to sam na više mesta video. Što bi značilo da ga i nema !
Isti je slučaj i sa pakovanjima u malim bočicama po 100gr. Ima datuma - nema datuma !
Na slici iznad, na šricevima su skinuti čepovi, valda da bi se razlikovale od slika sa onima sa čepovima. :roll:

*************************************************************************************************************************************************************************************************************
Moj zaključak, ne mora da bude i vaš.
To jeftino što kinezi smandrljaju,.. bolje da sami onda napravite flux od kalafonijuma. Kalafonijum se može kupiti u svakoj boljoj prodavnici opreme za muzičare, a negde verovatno i u apotekama jer mi se čini da ih i kozmetičari koriste...
Opet !! i kalafonijuma sigurno ima raznih, verovatno čistoća, ne razumem se .. ali sigurno da ima..
Najbolje da kupite nekoliko i sami probate na istoj ploči na istom čipu.

U kini se može kupiti i kalafonijum u nekim pravougaonim pakovanjima i jedno košta oko 0,2$ ... 10 komada 2$. Pakovanje 20gr. kalafonijum oni zovu ROSIN Slika ispod:
kalafonijum kineski.jpg
kalafonijum kineski.jpg (12.28 KiB) Pregledano 10532 puta.
kalafonijum kineski2.jpg
kalafonijum kineski2.jpg (9.62 KiB) Pregledano 10545 puta.

Ne zaboravite da od boljeg uvek postoji bolje, da postoje bolje i lošije tinol žice, a koje imaju isto uticaja na lemljenje i da ako negde pročitate nešto da možda ta osoba je probala samo jedan proizvod ... ne zaboravite da možda ima i više korozije nego ste mislili :lala: Nisam ni ja probao sve, ali sam uvek u potrazi za nečim boljim ...

Za čišćenje i pranje je najbolje da se koristi izopropil alkohol. Pakovanje bude od 1L. Pitati u apotekama, ali neće svaka apoteka da proda ! Ovo može da se koristi i za razblaživanje kalafonijuma - pravljenje fluxa.


Kupite jeftinu pletenicu za 150.din i ona neće baš da pije tinol .. kupite u aswu pletenicu za 3€ .. isti problem .. Moj savet je da kupite najjeftiniju pletenicu što nađete, razmotate je i natopite lagano sa što tečnijim fluxom koji ste sami napravili od kalafonijuma. Sada imate pravu pletenicu.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
sallekiki
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 21 Sep 2012, 18:52
Location: Beograd
Contact person: Aleksandar
Phone number: 381112412900
Specialty: computers
Lokacija: Beograd

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao sallekiki » 29 Nov 2012, 02:27

Flux Amtech tip NC-559 se kod mene za sada pokazao najbolje. Pakovanje je 100gr sto je prilicno veliko.

Pa sad nije bas no CLEAN , ali sustinski ne mora ni da se cisti. To sve zavisi koja se kolicina nanosi. Radim sa njim lap topove. A onda sam povremeno izbacio ostale flux hemije , pogotovo tecne sa kojima sam radio ranije.

Moja ocena za ovaj Flux NC-559 je 10 + , testiran je i proveren i u radu sa lemilicom i sa duvaljkom i sa IR stanicom.

Eto toliko.

Pozdrav
sallekiki

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao fanzo » 29 Nov 2012, 13:04

Salekiki, možeš li dati sliku tvog NC-559 i celu tačnu oznaku.
Interesuje me još gde ga kupuješ i da li je u više kupovina uvek isti kvalitet.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
sallekiki
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 21 Sep 2012, 18:52
Location: Beograd
Contact person: Aleksandar
Phone number: 381112412900
Specialty: computers
Lokacija: Beograd

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao sallekiki » 30 Nov 2012, 22:06

Pozdrav , pakovanje je prilicno vece (100gr) od fluxa u spricu pa se tek spremam za kupovinu druge kutije tako da ne znam da li ima variranja u kvalitetu mada verujem da nema jer to je ipak hemija.

Slika : slika

Flux je kupljen u preduzecu Daxcell.


Srecan rad.
sallekiki

Avatar
sallekiki
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 21 Sep 2012, 18:52
Location: Beograd
Contact person: Aleksandar
Phone number: 381112412900
Specialty: computers
Lokacija: Beograd

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao sallekiki » 05 Dec 2012, 18:06

Sada sam malo bolje pogledao post gde je navedeno :

Za čišćenje i pranje je najbolje da se koristi izopropil alkohol. Pakovanje bude od 1L. Pitati u apotekama, ali neće svaka apoteka da proda ! Ovo može da se koristi i za razblaživanje kalafonijuma - pravljenje fluxa.

Koja apoteka prodaje izopropil ? Da li ste sigurni da se to moze nabaviti u apoteci ?


I jedan info u vezi izopropil alkohola. Ako imate mogucnosti da opremu cistite na otvorenom prostoru obavezno tako uradite. Uzasno smrdi !

I zapaljiv je lako a istrajan u gorenju. Hocu da kazem da malo izopropila gori dugo, mnogo duze od obicnog alkohola. Ovo sam licno probao da bih znao sa cim imam posla.

A sto se tecnog fluxa tice koji ce zavrsiti posao u muzickoj prodavnici kupite kalafonijum za violinu usitnite ga do praha , pomesajte sa izopropil alkoholom i to cuvajte u nekoj manjoj flasici. Obavezno zatvoreno jer izopropil vetri pa tecnost postaje sve gusca.

Ajde pisacu jos ako mi nesto padne na pamet.
sallekiki

DjIvan
_
_
Postovi: 83
Pridružen: 27 Nov 2007, 03:08
Lokacija: Beograd

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao DjIvan » 05 Dec 2012, 23:15

Imas izopropil alkohol u Daxelu mislim da je oko 600din. litar.

Avatar
servisant
_
_
Postovi: 127
Pridružen: 14 Nov 2008, 03:27
Location: Slovenija

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao servisant » 06 Dec 2012, 08:09

Izopropil = izopropanol se recimo tu u Sloveniji prodaje i u trgovinama s tehničkim blagom (gdje imaju boje, lakove i slično).
LP Jaša

kizo987
_
_
Postovi: 6
Pridružen: 31 Jan 2010, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Zoran
Specialty: computers

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao kizo987 » 25 Jan 2013, 12:06

Ja godinama koristim Amtech 223 TF i 559 ASM UV (TPF) u pakovanjima od po 100g i prezadovoljan sam njima

559 koristim u no clean verziji i ako ga nanesem u pristojnim kolicinama opravdava svoj naziv

Na zalost u Srbiji nigde nisam nasao originale

Na IR stanicama nesto i ne opravdava svoj naziv ali ja u poslednje vreme koristim
iskljucivo hotair bga stanicu i u toj kombinaciji je odlican (nema ciscenja posle lemljenja cipa)

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao mladen82 » 01 Mar 2013, 13:38

ja sam takodje koristio 559 u spricu, istina u pakovanju 10cc sad vidim prodaju 30ml
http://www.tme.eu/en/details/anc559tf_30/fluxes/amtech/#
mislim da je original jer radio je posao ok

mislim da je i ovo dobra pasta, jedino nisam siguran oko ovog roka trajanja 6 mjeseci samo?
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/lem ... /index.php
slika

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1080
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao srleboj » 16 Dec 2014, 08:59

Срђан

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 542
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao Ribery » 17 Dec 2014, 01:04

Ja sam kupio neki flux u tecnom stanju u Sprintu u Novom Sadu, nije bio ni skup i fantasticno se pokazao. Odlican je i za BGA cipove jer je u tecnom stanju i dodje lako do kuglica kada preduvavam BGA cip :).
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1080
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao srleboj » 17 Dec 2014, 09:28

tecni koristim samo welerov
Срђан

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao fanzo » 22 Dec 2014, 03:37

Da li si probao taj tečni da izmeriš otpor?
Kada budeš koristio original Amtech onda ćeš taj tečni da baciš.
Tečni je dobar samo za namakanje bakarne pletenice.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao fanzo » 31 Jul 2015, 19:49

Slike originala i kopije.
Pogledajte nalepnicu i špric detalje.
Gornji je kopija i košta kod nas oko 1€, a donji je original i košta kod nas oko 9-10€.
Kada isprobate i jedan i drugi onda ćete gornji sigurno baciti.

Original je NO CLEAN i koliko god ga stavili nema potrebe da se pere posle lemljenja. Jedino ako želite da ploča ne bude masna. Ne provodi ni na 2.000 Mohma. Za veći otpor nemam instrumente.
Prilog
flux3.jpg
flux1.jpg
flux4.jpg
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao mladen82 » 05 Avg 2015, 10:00

Ove flukseve ne treba porucivati iz Kine, samo od ovlascenih distributera.
Ja sam porucivao od tme.eu i http://www.bga-reworking.co.uk, oba se nalaze na Amtech zvanicnom sajtu http://www.amtechsolder.com/reps.html

crnisale
Preminuo
Postovi: 995
Pridružen: 28 Mar 2007, 23:22
Location: Novi Sad
Contact person: Sasa
Specialty: tv-multimedia

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao crnisale » 09 Avg 2015, 01:24

Ima i Kineskih solidnih,smo treba naci pravi.Naravno ne traziti one od 10kom za 1$. :)

Avatar
BD-electronic
gx
gx
Postovi: 1348
Pridružen: 10 Avg 2006, 10:54
Location: N.Travnik BiH-SFRJ
Warranty service: LG,Elit,Morgans,Verso,Elta,Qteck
Contact person: Dejan
Phone number: 0038730793402
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao BD-electronic » 11 Avg 2015, 21:44

Ajde ako je neko skoro naručio sa ebay a da valja i da je zadovoljan neka okači link

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao spagagz » 11 Avg 2015, 23:04

Ja sam skoro uzeo,ali nisam imao priliku da probam.Javim cim probam.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15851
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao fanzo » 12 Avg 2015, 04:48

Najbolje bi bilo daprobate onaj jeftini pa da vidite kako je raditi sa njime, a onda da probate original.
Iako ga niste nikada koristili primetićete razliku odmah !
Ako kupite onaj loš i radite samo sa njime .. nećete znati kako je milina raditi sa originalnim ili nekim koji radi posao kao originalni.

Iskesite se za prvi put, a sledeću put tražite jeftiniju soluciju pa ćete odmah znati da li je dobar ili nije. Kao što kaže Sale može se desiti da ima malo jeftinije kod kineza, samo treba ubosti.
Najveći problem je i taj što kupite kod kineza neku stvar i vidite da je odlična. Poslepar meseci kupite ponovo kod istog prodavca istu robu i kada vas stigne vidite da je bulšit :lala: Ovo se često zna desiti.
I sad ti znaj kod koga kupiti kasnije. Što znači da ako neko potvrdi da je nešto dobro, to treba odmah kupiti dok se serija nije promenila. Ovo je neko moje genralno iskustvo kupovine kod kineza na pijaci zvanoj ebay. Ako kupujete u radnji onda je stvar sasvim drugačija.

Ja kupujem samo taj za oko 8-9€ kod lokalnog distributera delova za mobilne. Jes da oni nabiju cene, ali tih stvari ne bude kod dobavljača delova za TV.
Recimo traka za sakupljanje kalaja kod distrutera za mobilne košta 3 i više puta skuplje nego kod dobavljača tv delova.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
vlatkocopa
gx
gx
Postovi: 3021
Pridružen: 04 Jun 2008, 22:41
Location: Makedonija-Kumanovo
Contact person: Vlado
Phone number: 0038931420808
Specialty: tv

Re: FLUX i oko fluksa

Post napisao vlatkocopa » 14 Sep 2015, 18:34

Dali je neko od kolega koristio ovaj tip fluxa Weller LW25,kod nas je relativno jevtin manje od 3e.
Prilog
Flux.jpg
Za sjaj u očima, rumenilo u licu i lepršav hod - koristite kozmetiku -Šljivovica a moze i domaca jabukovaca ..:))

Odgovori

Natrag na “Alati”