Lemilica Ei EML02 ručica prepravka (Weller, Solomon)

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

zweky
_
_
Postovi: 61
Pridružen: 15 Apr 2009, 21:34
Location: krusevac

Lemilica Ei EML02 ručica prepravka (Weller, Solomon)

Post napisao zweky » 26 Dec 2010, 19:48

Elektromedicina Ei EML02
imam ovu lemilicu koja je stara milion godinai radila je ekstra,,(u medjuvremenu je dogradjeno realno pokazivanje temperature i par nekih sitnica)i nedavno je otkazala. otvotio sam rucicu i imam sta i da vidim otopile se izlazne zice iz grejaca i termopara... izvukao sam grejac iz vrha i on je ok ali nemoze se nastaviti ili bilo sta i termopar se raspao... predpostavljam da moze brdo drugih rucica ali bih hteo neku koja moze da koristi ovakve vrhove jer ih imam dosta.. i ne bih da kupim ove rucice koje koriste vrhove sa supljim sa vrho :uca: vima.
Zadnja izmena: zweky, dana 26 Dec 2010, 21:19, ukupno menjano 2 puta.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis

Post napisao Stolle » 26 Dec 2010, 21:06

Nigde modela, koja je to lemilica? Možda EML02?
U principu, teško ćeš naći da ovi vrhovi odgovaraju nekoj drugoj ručici. Ono što bi bilo najbolje je Weller magnastat ručica, ne treba ti ni elektronika, samo trafo. A najjeftinije, neka tipa Solomon, koja verovatno može da se veže na postojeću elektroniku.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

zweky
_
_
Postovi: 61
Pridružen: 15 Apr 2009, 21:34
Location: krusevac

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao zweky » 26 Dec 2010, 21:23

I JA SAM RAZMISLJAO O SOLOMONu , ali neznam gde da nadjem svi nude neke zamene a nigde originala(odgovarala bi mi najvise varijanta grejac sa termoparom za solomonku/stariji model)a svi mi nude neki keramicki grejac koji upada u suplji vrh i nesto tako..MADE IN P.R.C. pa mi posle par meseci ostane samo ovo zadnje

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 26 Dec 2010, 22:24

http://www.proelectronic.rs/upload/thum ... /33188.jpg
Piše da je original.
Usput...ako imaš dosta vrhova, imaš li koji na prodaju? :mrgreen: Imam još samo jedan za EML02. :?
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 606
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Kobac » 27 Dec 2010, 09:24

Ja sam takvu solomonku na EI kada je preminuo grejac sto se njima vrlo lako desi.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao fanzo » 27 Dec 2010, 20:11

Možeš na Limundu da nađeš jeftino magnastat i nećeš više imati problema sa lemilicom. Treba ti samo onaj feder i trafo 24V/50W .. za nju postoji i najsitniji rezervni deo u Beogradu.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 27 Dec 2010, 20:54

:tooo: Ja sam je upravo naručio.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
tom
gxu
gxu
Postovi: 2295
Pridružen: 23 Apr 2007, 20:01
Location: Strumica
Contact person: TOME
Specialty: tv
Lokacija: Makedonija

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao tom » 27 Dec 2010, 21:05

Za Solomon SL NI za 24V sa termoparom slika
TOME

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao mesecar » 27 Dec 2010, 21:29

Stole, sta si porucio? magnastat? Posto, od onog tipa iz ue sto prodaje na stotine?

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 27 Dec 2010, 21:36

Da, magnastat, iz Užica je. 10 komada 48000 na licitaciji, komad, odmah 5350 din valjada beše. :mrgreen:
Jeste, 5350din (50€).
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
mesecar
Neaktivan
Postovi: 481
Pridružen: 26 Sep 2006, 23:32
Location: Beograd
Lokacija: Rakovica

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao mesecar » 27 Dec 2010, 21:43

odakle mu tolike lemilice, mozda je orobio fabriku u Bosni.

da, pre par meseci sam kupovao vrhove kod Blazica i rece da se stari vrhovi za magnastat proizvode jos jedino u njihovoj fabrici u Bosni, a i to nece dugo. Posle ce ici samo novi sa adapterom.
Do tad nisam znao za Bosnu.

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 27 Dec 2010, 21:52

:dmzs: Sve je moguće. E sad kako doći do tih iz Bosne? Beše tema o adapterima..

viewtopic.php?p=148184#p148184
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao fanzo » 27 Dec 2010, 22:13

Adapter naprimer PT7-LT je odlična investicija, jer LT vrhovi zaista traju dugo. Ja već gnjavim jedan LT vrh nešto više od godinu dana i još uvek je kao nov, dok su PT vrhovi prosečno trajali oko 6 meseci.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 27 Dec 2010, 22:20

"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
dzafer
gx
gx
Postovi: 2507
Pridružen: 21 Sep 2006, 13:13
Location: BIH SARAJEVO-ILIDŽA
Specialty: tv-multimedia

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao dzafer » 27 Dec 2010, 23:02

mesecar je napisao:odakle mu tolike lemilice, mozda je orobio fabriku u Bosni.

da, pre par meseci sam kupovao vrhove kod Blazica i rece da se stari vrhovi za magnastat proizvode jos jedino u njihovoj fabrici u Bosni, a i to nece dugo. Posle ce ici samo novi sa adapterom.
Do tad nisam znao za Bosnu.
A jeli znas mjesto ili neku adresu gdje se to radi
džale
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao buzdumra » 28 Dec 2010, 09:37

dzafer je napisao:A jeli znas mjesto ili neku adresu gdje se to radi
da je pravi prodavac i firma trebalo bi da moze dobiti dekleraciju
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: lemilica elektromedicina ei nis EML02

Post napisao Stolle » 29 Dec 2010, 12:42

Stigla je. Samo da li je ovo novo? Možda je uključivana za probu? :roll: :?: Vrh je PTB7 (370°C)i meni se čini da je to malo previsoko, ili sam možda navikao sa malo nižom temperaturom. Kalaj (vrh) brzo pocrni. Mada sa indeksom 6 (310°C) mislim da bi bilo niska. Za sad stoji stara ručica dok potrošim ta dva vrha i onda montiram. Na žalost nemam onaj ženski konektor, tako da ću to morati da rasturim, ali imam Hirschmann muško ženski petopolac konektor koji se usput i šrafi, pa mislim da će to da bude dobro.
A za SMD? Tu trebaju onda vrhovi sa indeksom 5 (260°C)? Mada, tu je WECP20 sa regulacijom.
2.jpg
1.jpg
PS
Sve su kaže uključivane u fabrici radi probe.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Lemilica Ei EML02 ručica (Weller, Solomon)

Post napisao fanzo » 30 Dec 2010, 00:00

Novu čim uključiš na par minuta odmah se vidi.
Za standardne poslove sedmica vrh je normalna stvar i ne treba ti ništa više, šestica će da bude jako slaba kada budeš trebao da topiš tinol na višeslojnoj štampi ili kada treba da skineš tjuner. Za smd treba špic vrh i u zavisnosti od slojeva bakra tolika i temperatura/širina vrha. Za normalne/svakodnevne poslove treba PTA7 (1.6mm širina vrha) i ništa više, nakon par dana rada ćeš se i sam uveriti.
Za smd ipak treba lemilica novije generacije, odnosno ona kojoj možeš regulisati temperaturu u zavisnosti od debljine bakra na kojoj je komponenta i vrh uvek treba da bude skoro pa špicast i naravno kratak da bi bio efikasan.
Da bi mogao da radiš smd sa magnastat onda bi trebalo da kombinuješ vrhove koji su veoma dugački i tanki iz razloga da temperatura na vrhu padne za kojih par (nekoliko) sekundi kada ga nasloniš na komponentu, jer ako koristiš 1.6mm ili šire vrhove temperatura na vrhu baš i ne padne mnogo i osetljivije komponente možeš spaliti ili spaliti veoma tanku štampu čim dotakneš komponentu... sve ostalo će ruka da odradi u smislu da odmakneš vrh da ne pregreješ.

Ipak za fine poslove treba i fina lemilica .. tanka, mala, efikasna i bar 80W zbog višeslojne štampe, a za današnje standardne poslove magnastat radi ko doksa...
Ta lemilica sa slike je poslednja revizija. Ojačana je drška i umetnut je taj crni prsten od neke plastike koja ne prenosi temperaturu i samim tim čuva dršku od pucanja na spoju grejač-drška .. mada je i onako trajala po 10-tak godina dok ispuca. Povezan je trožilnim kablom. Savetujem ti da obavezno ne priključuješ treću žicu a to je uzemljenje, jer ako je spojiš i lemiš nešto u aparatu pod naponom (dok je aparat uključen) biće varnica,a možda i štete. Dok je opet u drugu ruku uzemljenje veoma bitno kada radiš sa osetljivim komponentama na statički. Za 20g. rada bez uzemljenja lemilica nije nikada spalila ništa... ali na novoj (osetljivoj)tehnologiji jeste !

Montiraj ti nju odma' .. :mrgreen:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

zweky
_
_
Postovi: 61
Pridružen: 15 Apr 2009, 21:34
Location: krusevac

Re: Lemilica Ei EML02 ručica (Weller, Solomon)

Post napisao zweky » 30 Dec 2010, 00:25

imam ih par komada a ne na desetine/tako da vrhove nemam na prodaju... i narucio sam iz radio kluba samo grejac sa termo parom i to smesne parice a trebalo bi da bude to ..sutra stize pa javljam sta je i kako je,, razmisljao sam o magnastat i ja ali mi cudno sto vAljda nema grejac vec neko polje ili kako vec ..a i vrhovi su skupi/menjaju temperaturu,,a cesce se srecem sa slabom smd stampom(tjuneri se i nemenjaju tako cesto ko nekad a za njih imam iskru pistolj od 100w i nema im spasa)

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Lemilica Ei EML02 ručica (Weller, Solomon)

Post napisao Stolle » 30 Dec 2010, 00:52

Ok, već smo rešili stvar. :lala: Ima grejač, kako ne, samo što su vrhovi određeni za 260, 310, 370 i 425°C. I jesu vrhovi skuplji, ali isplate se, duže traju, pa u stvari to bude i jeftinije. Pištolj i nije baš....u nedostatku, bolje je opet koristiti neku štap na 230V.
fanzo je napisao: Montiraj ti nju odma' .. :mrgreen:
Žao mi da bacim ovu ručicu i ove vrhove što još imam. :mrgreen: Verovatno će potrajati barem još godinu dana.
Znam za jednog tipa, koji ima Isto Ei sa termoregulacijom, ali je 80W i ne radi mu. Kupiću mu neku štap ako hoće, jer on to koristi za gluposti, nema pojma čemu i služi regulacija, pa da iskoristim trafo.
Hmm...a onda da kupim još jednu ručicu... lolzi
Izgled ručice je potpuno isti kao i na WECP20. I ona ima taj plastični "odstojnik". Samo je kabl na njoj crn, a kod ove ručice sad je beo.
Imam ET0 i ETS vrhove 0.4 i 0.8 mm za Weller WECP20 sa regulacijom, oni su malo duži od ovih "normalnih", šiljasti su i bili su čini mi se skoro duplo skuplji, samo, ako je malo veća površina... sa njima ne ide baš .
E da i za masu...buksna za izjednačavanje potencijala je izolovana od limenog kućišta i mogu da povežem samo tu. Pa može se koristiti, a i ne. Uzemljenje mreže je vezano za kućište.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”