Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5433
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao alexa_pg » 25 Jul 2022, 17:29

majstorr je napisao:
25 Jul 2022, 13:26
...Guglao sam taj kabal da kupim zasebno ( IR na USB), košta skuplje nego instrument.
Slabo si tražio kolega.
Napraviti kabal koji će omogućiti prenos podataka sa UT61e na računar je zaista jednostavno. Ima čak i da se kupi po bagatelnim cijenama.
Ako imaš fabrički kabal koji na jednom svom kraju ima IR prijemnik a na drugom DB9 konektor, potrbno je da kupiš kabal koji će se uključiti u taj DB9 a na drugom kraju ima USB priključak.
To povezivanje otprilike izgleda ovako (slika sa AE)

USB.JPG
USB_2.JPG

Ako više voliš da sam napraviš nešto, evo ti dva linka gdje su ljudi to već radili

Kod: Označi sve

http://blog.avrnoob.com/2014/03/uni-t-ut61e-rs232-serial-interface.html
http://solarpower3190.blogspot.com/2016/11/converting-serial-cable-for-uni-t-ut61e.html
Ima čak i radova gdje prenos podataka sa UT61E ide preko BT. Ako imaš softver možeš i na mobilnom da gledaš mjerenja.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

majstorr
gx
gx
Postovi: 1181
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao majstorr » 25 Jul 2022, 23:06

Znam za taj kabal. RS232 na USB. Koristio sam ga za nek druge stvari i zajebavali me drajveri stalno. Iskreno na UT61E ga nisam ni probao. Otisao od mene. Mislio sam na originalni usb kabal uz instrument.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao Kobac » 26 Jul 2022, 07:39

majstorr je napisao:
25 Jul 2022, 13:26
Ono što ja za sad vidim kao manu na UT61E, je što isporučuju sa kablom za vezivanje računara preko serijskog porta. Ja čak i nemam taj port na mom desktop računaru u radionici. Guglao sam taj kabal da kupim zasebno ( IR na USB), košta skuplje nego instrument.
Plus verzija koja je sada aktuelna dolazi sa USB kablom za komunikaciju, obican UT61E jr dolazio sa RS232. Zbog te opcije sam ga i kupio svojevremeno posto nisam imao nijedan instrument sa mogucnoscu snimanja rezultata tokom duzeg vremenskog perioda a bas mo je zatrebalo...
Ugrabih ga tada za 40 USD i to je bila jedna od najisplativijih kupovina koju sam napravio u zivotu.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao KASA1 » 01 Avg 2022, 23:26

Instrument stigao dosta brzo, za nepunih 12 dana,... kratak osvrt i usporedba s prethodnom verzijom iza godišnjeg.
Prilog
UT61E+_1.jpg
UT61E+_2.jpg
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 02 Avg 2022, 08:58

Dobra kupovina, neka dugo služi.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5433
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao alexa_pg » 02 Avg 2022, 09:41

KASA1 je napisao:
01 Avg 2022, 23:26
Instrument stigao dosta brzo, za nepunih 12 dana,...
Zaista brzo. Da je slat DHL-om duže bi putovao.

Neka te zdravo služi
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao KASA1 » 02 Avg 2022, 16:25

Uzimao sam nekako u isto vrijeme neke stvari i od drugih dobavljača i gotovo sve stiglo za 12-15 dana. Da li zbog god. odmora pa je manje narudžbi ili sam jednostavno uletio u dobar timing.

Hvala kolege. :pivopije:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
nec
gxu
gxu
Postovi: 4737
Pridružen: 17 Okt 2007, 22:15
Location: Makedonija, Strumica
Phone number: 0038978425778
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao nec » 02 Avg 2022, 19:27

Da te uzdravlju sluzi do penzije 01ziveli
Kad zamenimo ideje svi imamo duplo vise ideja

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao CrazY_Milojko » 02 Avg 2022, 23:51

Prilično ti je brzo stigao, manje od 10-ak puta sam imao prilike da vidim da mi nešto stigne ovako brzo u slučajevima kada sam koješta poručivao sa Aliexpress-a, eBay-a i slično. Da li zbog toga što transportne službe nisu možda toliko opterećene u ovom periodu kada većina ljudi gleda da putuje i odmara, a oni koji su hteli nešto da poruče pre odmora odavno su to učinili. Ako me nešto izluđuje u tim online porudžbinama sa dalekog istoka to je ta neizvesnost u vremenu dostave tj. gde ću biti u vreme kada poštar to bude dostavljao, ali i to što dosta porudžbina koje su free shipping ili imaju neki jeftiniji shipping tj. koje ne idu DHL-om, UPS-om i slično kada uđu u Srbiju tu im tracking prestaje i onda pošiljka često duže stoji na carini nego što je putovala do Srbije. Tvoj slučaj brze isporuke me je svakako zaintrigirao pa ću i ja pokušati da ubuduće poručujem više stvari u ovom letnjem periodu, a ne kada svi ostali najviše poručuju u zadnja dva meseca u godini i onda dođe do zakrčenja i u transportu i na carini i u pošti. Ne znam kako ostali ovde, ali ja u ovom letnjem periodu sa Ali-ja, eBay-a itd praktično ne poručujem ništa jer većinom što što planiram da nabavim nabavio sam do kraja proleća, valjda imam više strpljenja da čekam na isporuku u hladnijim periodima godine šta li.

Ovako na osnovu slike čini mi se da su pipalice vrlo pristojnog kvaliteta. Ja se uhvatio za te pipalice kao pijan plota :mrgreen: ali ako nešto pod prstima ne ponosim to je osećaj tih jeftinih pipalica kod instrumenata u bang-for-the-buck kategoriji.
nec je napisao:
02 Avg 2022, 19:27
Da te uzdravlju sluzi do penzije 01ziveli
I u penziji :-)
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 07 Avg 2022, 08:56

Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao buzdumra » 08 Avg 2022, 11:55

proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 31 Avg 2022, 15:28

Kasa1, kakvi su utisci posle mesec dana, kakva nerenja daju jedan i drugi UT instrument jer su u pitanju sasvim različiti instrumenti.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao KASA1 » 31 Avg 2022, 21:48

Iskreno, nisam baš nešto oduševljen novom verzijom. Dosta je sporiji pri mjerenju kapaciteta većih vrijednosti (470µF na gore), pa pretežno radim sa starim,... detaljnija usporedba će malo pričekati jer sam zatrpan obvezama.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 14 Okt 2022, 19:45

Juče mi je stigao ZT219 (an870) tako da sada ubacujem treći unimer u merenja, jer mi uskoro predstoji rad na osciloskopu pa će biti dosta merenja, neka su u toleranciji i traže preciznost po servisnom uputstvu.AN870 mi se pokazao kao zahvalan instrument sa dobrom preciznošću, pouzdanošću za instrument čija je cena ispod 40 evra.Jedina je zamerka što mu je propusni opseg (bandwidht) 1kHz (UT61E 20 kHz) te prko tog osega ne može da vidi napone.U principu mi to ne smeta jer imam instrument čiji je propusni opseg 100kHz.Davno sam pročitao na jednom stranom forumu savet jednog iskusnog elektroničara da je radi pouzdanišću merenja potrebno umesto dva ubaciti još jedan instrument.Isto tako je napisao da su bolja opcija tri prosečna instrumenta od jednog skupog.Evo slike merenja napona od 10V
trijada.jpg
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5433
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao alexa_pg » 14 Okt 2022, 20:08

branimir je napisao:
14 Okt 2022, 19:45
Juče mi je stigao ZT219 (an870) ...
Da te u zdravlju služi.

Kada je u pitanju poređenje tri instrumenta, neophodno je da i instrument izvora bude na 3 decimale kao što su eksterni instrumenti.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 14 Okt 2022, 20:58

Hvala na lepim željama.Nije mi bila namera poređenje instrumenata već uvid u to koliko Zotekov instrument ima preciznost, a Fluke 87 im je osnov za poređenje preciznosti merenja iako su instrumenti sasvim različite arhitekture a i rađeni su sa sopstvenim čipovima.Sam izvor i njegovo očitavanje mi tu nije bilo bitno (bitno m ije da je 10V 10v što potvrđuje i analogni iskrin instrument), jednostavno mi je bila namera pružim informaciju koliko ti instrumenti dobro mere jer sam primetio da postoji neopravdan otklon preme ovim instrumentima, a ima ih skoro svaki elektroničar na zapadu (referenca jutjub i neki forumi).Karakteristika im je da pri svakom uključenju instrument radi kalibraciju koja je neprimetna za korisnika.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

majstorr
gx
gx
Postovi: 1181
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao majstorr » 17 Okt 2022, 21:38

Fluke je 187 kolko vidim.Verovatno greska u kucanju. Opremio si se kolega svaka cast. Uvek se divim tvojim izumima i raznim pomagalima u radionici.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 328
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao branimir » 18 Okt 2022, 10:51

Možda sam se pogrešno izrazio, kada je Zotek kreirao ovaj instrument reper mu je bio Fluke 87 i u vidu preciznosti i u većoj meri sličnim karakteristikama.Fluke 187 je samo nadgradenja 87'tice, povećana preciznost kao i propusni opsek sa 20 na 100 kHz (samo ovo je bio razlog što sam ga kupovao) tako da sam siguran da će izmeriti napone do tog opsega (nije čest slučaj ali se desi) što većina pa i Flikeovih instrumenata neće jer su ograničeni uglavnom do 1kHz.To je jedina mana kinezu.Fluke su samo skupi instrumenti ne i najbolji.Mene su kinezi oduševili (tu povezujem i tajvance) i izbacuju sve kvalitetnije uređaje uz pristupačnu cenu koja je nekoliko puta manja od nekih
precenjenih proizvođača na zapadu.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

majstorr
gx
gx
Postovi: 1181
Pridružen: 29 Sep 2007, 18:37
Location: Srbija
Specialty: tv

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao majstorr » 18 Okt 2022, 22:59

Aha, razumem.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Multimetri, unimeri, instrumenti... RUČNI

Post napisao KASA1 » 11 Jan 2023, 23:07

UNI-T UT61E+ dojmovi

Ostao sam vam dužan dojmove nakon testiranja ove nove verzije mjernog instrumenta UNI-T UT61E+.
Kako mi je prije par mjeseci pri gužvi u servisu na staroj verziji UT61E otišla baterija, maknuo ga sa stola i uzeo konačno ovaj novi.

Nakon svakodnevnog korištenja i testiranja mogu reči da je opći dojam dosta dobar. Ima tu raznih pluseva i minusa, no, radi se i dalje o vrlo dobrom i pouzdanom univerzalnom instrumentu koji ne zaostaje za prethodnom verzijom.
Prikazi svih izmjerenih vrijednosti su promptni i stabilni, na gotovo istom nivou na oba instrumenta, uz male decimalne razlike. Ono što ovdje ipak treba naglasiti jest sporije očitanje kapaciteta iznad 470µF nego na starijoj verziji. Što je kapacitet veći razlika u brzini očitanja je sve očitija, dok na manjim vrijednostima (ispod 470µF) razlike i nema. S druge pak strane nova "plus verzija" neki puta očitava i kapacitete elektrolita koje stara verzija nije u stanju (blinka "OL"), primjerice neke s vrlo velikim ESR-om ili pak pri mjerenju na samoj ploči (in circuit) kada je više kapaciteta na istoj liniji.

Mjerni kablovi koji dolaze uz instrument duljine su 120cm (ne računajući duljinu pipalica). Iznenađujuće dobri, s pozlaćenim vrhovima, dovoljno gipki i na nižim temperaturama (iako nisu silikonski već od neke meke plastike) te otpora od svega 0.05Ω što dokazuje da im je jezgra ipak dosta "mesnata".
Za sad ih ne mijenjam, ostaju uz instrument.

Kablovi duljina.jpg
Otpor kablova.jpg

Display mu je svakako jedna od boljih strana, brojke su puno veće nego na starom, kontrastne i vidljive sa svih pozicija. Ima backlight koji nakon aktivacije svijetli konstantno jer nema auto off funkciju, što je, po meni, dosta dobra stvar.

Beeper – zujalica znatno jači, glasniji nego kod starog modela.

Baterije, 4xAAA, stavio alkalne i evo, već dva mjeseca svakodnevna korištenja nisu mijenjane.

Selektor – prekidač je presvučen gumom i ne klizi pri pomaku položaja, što mi se čini čak boljim rješenjem nego kod stare verzije. Nisam primijetio nikakvu nepreciznost pri selekciji modova koju su neki recenzenti do sad isticali, selektor ne završava u međupoložaju i dobro sjeda u sve pozicije.
Dodane su tu i neke nove pozicije. Primjerice, nova je funkcionalnost za mjerenje faktora strujnog pojačanja (hFE) koju osobno nikad ne koristim i koja je po meni ovdje potpuno nepotrebna (bilo bi im znatno bolje da su umjesto hFE-a implementirali, recimo, termo mod kao što je na UT61D+). Drugo, dodali su i NCV opciju (non contact voltage detector) koja ima dosta slabu osjetljivost, signalizira (zvučno i svjetlosno) tek kad praktički dodirneš žicu pod naponom (za podžbukne kablove da i ne pričam).
Zbog tih novih pozicija, mjerenje kapaciteta izgubilo je zaseban položaj na selektoru te je ubačeno na istu selektorsku poziciju zajedno sa otporom, buzzerom i diodnim modom. Tako sada, želimo li iz isključenog položaja doći do mjerenja kapaciteta, potrebno je četiri puta pomaknuti selektor te tri puta pritisnuti tipku SELECT,... što reči, minus bez daljnjega.

Novi model ima već implementiranu sleep mode funkciju (na starom smo to aktivirali preinakom). Ista se aktivira nakon 15 min. rada pri čemu zujalica zapiska 5 puta i daje dovoljno vremena (20-ak sec.) da se odreagira kako se ne bi isključio (prebaci selektor ili pritisne tipka SELECT ili tipka HOLD).
Dobra je stvar da se sleep mode (kao i na starom modelu) može po potrebi i deaktivirati jer je pri dugotrajnim mjerenjima pomalo iritantan i dekoncentrirajuć te odvlači fokus s posla koji se odrađuje. Jednostavno, prilikom uključenja selektorom, potrebno je držati tipku SELECT dok se ne čuju 4 bip-a, nakon čega nema više sleep mode ikonice na displayu (do idućeg isključenja-uključenja).

Sleep on - sleep off.jpg

Software za komunikaciju s računalom instalirao tek danas, čisto da probam funkcionira li i da li se može ostvariti komunikacija. Sve fercera kako i treba.

Software.jpg

Kako uz instrument nije došao CD sa software-om niti se u priloženom uputstvu ništa oko toga ne spominje, skinuo sam potrebno sa službene stranice proizvođača:

Kod: Označi sve

https://meters.uni-trend.com/download/ut61e-software-zip/
Eto, to bi bilo to, čega sam se sjetio... suma sumarum, da se pitalo našu struku nadogradnja je mogla biti i zeru bolja, no i dalje palac gore za vrlo dobru stvarčicu. :lala:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati”