Motalica

Ovde postujte diskusije o korisnim alatkama instrumentima i ostalom.

Urednik: alexa_pg

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 319
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Motalica

Post napisao branimir » 13 Jan 2022, 15:25

Pre nekih pola godine ukazala mi se potreba da premotam jedan mali feritni trafo te kako nema puno -ice probalo se iz ruke namotati te je bilo veliki problem lepo upakovati te reših odraditi manju motalicu.Glavni deo je koračni motor Nema23 skinut sa nekog štampača gde je na osovinu motora nasadjena duža matica na kojoj su sa krajeva urezana dva navoja (ja sam urezao m4) . Jedan fiksita maticu za osovinu motora, drugi šraf fiksira dodatak koji nosi kalem trafoa.Kako je osovina motora 6mm matica je skroz razbušena burgijom od 6mm.Za upravljanje motorom koristio sam TB6600 upravljač (nabavljen preko KP, cena 9oo din.), za regulaciju brzine i promenu smera motora koristio sam signal generator za koračne motore (par evra preko aliekspresa).Napajanje je invertorsko 12V 6A.
Za brojanje sam na aliekspresu naručio mali digitalni brojač kome sam na taster za okidanje paralelno zalemio dvežice koje sam zalemio na stakleni Rid prekidač koji je zalemljen na pertinaks pločicu.Ploćica je pričvršćena na limeni nosač koji se može pomerati za podešavanje udaljenosti Rid relea od magneta koji je zalepljen za osovinu motora.Magnet sam iskoristio od starog hard diska te sam ga brusilicom skratio na potrebnu meru.Danas sam odradio priključak za nožni prekidač (prekida napajanje od 12v na signal generator) kao i kuciste za 1,5V bateriju (sa prekidačem) za napajanje brojača (anulirana njegova interna baterija).
Sve to bi trebalo da se smesti u kućište računarskog napajanja.
Matica
m6mat.jpg
m6mat.jpg (7.01 KiB) Pregledano 1015 puta.
TB6600 modul
tb6699.jpg
tb6699.jpg (18.8 KiB) Pregledano 1015 puta.
Signal generator
signalgeneratpr.jpg
signalgeneratpr.jpg (44.42 KiB) Pregledano 1015 puta.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 319
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Motalica

Post napisao branimir » 13 Jan 2022, 15:28

Možda u prethodnom postu ima nekih slovnih grešaka, pisano bez naočara, pa se izvinjavam.Na kraju sve to ovako izgleda,
mot11.jpg
mo22.jpg
na kraju sa raznim dodacima
mo33.jpg
Napomena: Kao brojač može se iskoristiti bilo koji digitron pod uslovom da se tasteru jednako mogu paralelno zalemiti dve žice za spoljni okidač.Tada se brojanje aktivira pritiskom na taster ! pa na taster + pa na taster = i dalje brojanje inicira spoljni okidač.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5344
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Motalica

Post napisao buzdumra » 13 Jan 2022, 16:52

umesto brojaca stavis arduino :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3005
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Motalica

Post napisao KASA1 » 13 Jan 2022, 17:00

Entuzijazam na djelu, solidno odrađeno, nema šta.
Sad samo pronađi posla za njega, da ne skuplja prašinu. :lala:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5390
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Motalica

Post napisao alexa_pg » 13 Jan 2022, 18:26

Fino, fino. Što veli kolega @KASA1, samo da se mašina uposli da radi.
branimir je napisao:
13 Jan 2022, 15:25
...veliki problem lepo upakovati...
Kako mašina slaže namotaje?
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
branimir
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 319
Pridružen: 28 Mar 2017, 11:32
Location: Srbija, Bačka Palanka
Specialty: computers

Re: Motalica

Post napisao branimir » 13 Jan 2022, 22:11

Uloženo je nekih dvadesetak evra što je priznati veoma malo.Izrada je predstavljala zadovoljstvo tako da rad ne računam. Nije predviđena da zarađuje nego da kad zatreba odradi posao.Kako se sini ja u većoj meri bavimo inverterima nikad se ne zna kad će se uposliti.
Kako se brzina podešava nije potreban mehanizam za sinhronizovano slaganje namotaja, postoji jedan deo od donjeg dela šprica za injekciju kroz koji prolazi žica te se rukom pomera tako da to dobro funkcioniše.Potrebno je malo rutine. Kada se koristi pedala obe ruke su slobodne za rad.Step motor se pokazao kao izvrsno rešenje za motalicu jer pri maloj brzini ima veliku snagu.
Svakako da koriste i arduino umesto signal generatora, ali za moje potrebe to nije bilo neophodno jer kod ovih trafoa neme velikog broja namotaja te se lako sve prati.
Sve što mi je trebalo iko izrade ove motalice pronašao sam na internetu tako da nisam morao previše razmišlkati kako napraviti.
Znam da ne znam, a sve što znam naučio sam od nekog.

Odgovori

Natrag na “Alati”