LED DIODE

Ovaj deo foruma je namenjen potrošačima, gde mogu postavljati pitanja vezana za korišćenje aparata ili potražiti informaciju o servisnim centrima. Morate biti registrovani da bi mogli pisati u forumu.
HOME -- SERVISERI -- EXPERT-TEAM

Urednici: goranfri,nike

Pravila foruma
Morate biti registrovani da bi pisali u forumu. REGISTRACIJA
U slučaju da želite kontaktirati administratora molimo da to učinite na sledećem linku KONTAKT
Obod
_
_
Specialty: computers

LED DIODE

Post napisao Obod » 31 Jan 2019, 05:21

Pozdrav,

Imam neke dileme oko običnih led dioda, verujem da možete pomoći.

Imam na bajku ono led svetlo od kineza, najobičnije 100 din. Na njemu su dve led diode. Kupio sam jedno bio pre dve godine i na njemu te diode (crvene su boje) sijaju mnogo bolje nego na ostalima, i nikad nisam uspeo da pronađem neko a da svetli isto, svi su slabiji, sva svetla sa tim diodama 8dakle gotovo nemoguće kupiti). Za baksuza rikne mi onaj taster, nešto sam isprobavao, verovatno jer sam zamenio polaritet za baterije i sada samo radi kada držim taster rukom uključen. E sada, da li ako se odleme diode sa tog svetla (ploče) i zaleme na isto takvo ali čije diode slabije svetle (koje pre toga skinemo/odlemimo), da li će jačina ostati ista? Dakle, pitanje je da li ta jačina svetlosti zavisi samo od dioda ili i od elektronike na ploči, mada su ploče vizualno sve iste potpuno. Ili da se porba pa da se vidi.

Problem je što led diode treba znati i odlemiti i zalemiti jel tako, da ne pregore a ovi iz tv servisa teško da hoće da se zezaju time?

I da li mogu ugradnjom nekih kvalitetnih led dioda crvene boje dobiti opet to jako svetlo ako se ne mogu odlemiti sa ove ploče gde je taster u kvaru, odnosno da li možete preporučiti nekog proizvođača led dioda zakupiti i biti siguran da su provereno sa najvećim intenzitetom svetla.

Ploča tj sve sa diodicama izgledaju ovako, koriste se dve cr2032 baterije:

https://de.aliexpress.com/item/2015-New ... 29618.html

Hvala unapred, pozdrav.

zozontv1
___
___

Re: LED DIODE

Post napisao zozontv1 » 31 Jan 2019, 06:19

KASA1
gx
gx
Specialty: tv-multimedia

Post napisao KASA1 » 31 Jan 2019, 09:21

Obod je napisao:
31 Jan 2019, 05:21
...Dakle, pitanje je da li ta jačina svetlosti zavisi samo od dioda ili i od elektronike na ploči,..
I od jednog i od drugog,... pošto strujno-naponske karakteristike dioda nisu poznate, teško će biti naći odgovarajuće,... koliko ti je uopće isplativo mučiti se s nečim što košta manje od 1 USD?

Obod
_
_

Post napisao Obod » 31 Jan 2019, 12:48

zozontv1 je napisao:
31 Jan 2019, 06:19
A da probaš ovako nešto?
https://www.ekupi.rs/XPLORER--zadnje-sv ... 55244.aspx
Hvala, ne, ne iz nekih drugih razloga.
KASA1 je napisao:
31 Jan 2019, 09:21
Obod je napisao:
31 Jan 2019, 05:21
...Dakle, pitanje je da li ta jačina svetlosti zavisi samo od dioda ili i od elektronike na ploči,..
I od jednog i od drugog,... pošto strujno-naponske karakteristike dioda nisu poznate, teško će biti naći odgovarajuće,... koliko ti je uopće isplativo mučiti se s nečim što košta manje od 1 USD?
Niste ukapirali... Uopšte nije problem u parama, jer ću možda dati više para da mi neko zalemi te diode nego da kupim druge, već u tome što sa takvom jačinom svetlosti ne mogu da se nađu za kupiti, a preoverio sam dosta.
Jel može unimetrom da se izmeri neka karakteristika diode?

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Kontakt:

Post napisao fanzo » 31 Jan 2019, 15:08

Ne može to tako kako si zamislio. Postoje na desetine raznih vrsta dioda, a u istom kućištu, a zatim na stotine proizvđača, a sve ukupno daje oko nekoliko hiljada raznih, a sve liče.
Postoje razne metode za merenje i upoređivanje, ali to se ne može opisati u par reči, naročito kada ti nemaš dovoljno iskustva.
Moj bi ti savet bio da odeš u prodavnicu i zamoliš prodavca da ti uključi svetlo i da ti na licu mesta proceniš da li je to šta tražiš.

"Jačina svetla", kako ti kažeš, zavisi i od vrste diode i vrste napajanja. Kod dioda još postoji i ugao svetla. Što je ugao manji svetlo je jače i obrnuto. Naravno postoje diode koje inače daju više svetla, nego neke druge i ne zavisi od ugla fokusiranja.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

spagagz
gx
gx

Post napisao spagagz » 31 Jan 2019, 20:00

Kupi par i imaces jace svijetlo.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 31 Jan 2019, 22:00

fanzo je napisao:
31 Jan 2019, 15:08
Ne može to tako kako si zamislio. Postoje na desetine raznih vrsta dioda, a u istom kućištu, a zatim na stotine proizvđača, a sve ukupno daje oko nekoliko hiljada raznih, a sve liče.
Postoje razne metode za merenje i upoređivanje, ali to se ne može opisati u par reči, naročito kada ti nemaš dovoljno iskustva.
Moj bi ti savet bio da odeš u prodavnicu i zamoliš prodavca da ti uključi svetlo i da ti na licu mesta proceniš da li je to šta tražiš.

"Jačina svetla", kako ti kažeš, zavisi i od vrste diode i vrste napajanja. Kod dioda još postoji i ugao svetla. Što je ugao manji svetlo je jače i obrnuto. Naravno postoje diode koje inače daju više svetla, nego neke druge i ne zavisi od ugla fokusiranja.
OK, hvala na pojašnjenju, saznao sam ono što sam tražio, a to je da "problem" nije jednostavan. Diode što bi se reklo ne da liče, nego su iste, potpuno iste fizički, a opet mogu da budu sa različitim uglom a i kvalitetom izrade, čak i boljim lošim sirovinama korišćenim za izradu anode i katode. To sam pretpostavio, dobio sam takav odgovor. Zato i postavih temu.
Da, u prodavnici uvek probam, i ova jedna "jede" sve ostale iz svih prodavnica, čak i prodavci odmah kažu da je "jača".

Mogao bi neko kada ima vremena da opiše detaljnije led diode i proizvođače koji se kod nas nalaze (ako nisu baš svi kina "no name") i o karakteristikama, ili da kaže o sospvenom iskustvu koje su se poazale najbolje i td.
Jeste ima na netu, ali tamo piše svako, a ovde ipak ljudi koji znaju znanje.

sim
gxu
gxu
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Post napisao sim » 31 Jan 2019, 23:58

A Aj ti kaži koje su te tvoje koje svetle toliko jako.
SIMkom

fanzo
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post napisao fanzo » 01 Feb 2019, 13:02

Nije to baš tako jednostavno... bolje skrati priču i nađi koje ti odgovaraju jer cela lampa košta 2-3€ uvr' kape.. a samo da ti dam link dobavljača pa da kupiš kvalitetnije diode, one će koštati 1€ 2-3 diode + poštarina će biti samo 2€ - 2,5€.
O čemu mi da pričamo onda?
Iz Beograda si kako si napisao u svom profilu, pa tamo ima dosta izbora i siguran sam da ćeš naći novu i "jaku" lampu.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 02 Feb 2019, 17:54

sim je napisao:
31 Jan 2019, 23:58
A Aj ti kaži koje su te tvoje koje svetle toliko jako.
Shun Feng (danas se teško nalaze) :-) ali pogledaj ovo, kupiš dve iste, daš 200 dinara, jedna radi razbija, druga za 30% slabije, ova je logika:

Izgleda da kinezi kada rade te lampe, verovatno u fabrici nabave različite vrste dioda (proizvođač, kvalitet ko što ste i navodili iz konteksta u ovim postovima) isto tako i one komponente za elektroniku, pa onda sve to kada naprave pakuju u ista pakovanja (proizvođač, boja pakovanja obilik...sve isto) ali lampe zbog tih raznolikih proizvođača komponenti, ili ne usaglašenog kvaliteta istih u suštini nisu iste, pa jedan radi sčabije, druga jače i td. Verovatno zbog "štancovanja" velikog broja komada, ne kontrolišu sve, sem da svetlo radi...

Pronašao sam juče opet kod kineza koja radi kao ova. Jeste da sam probao jedno 30 komada ušao u toliko radnji i da sam umalo oslepeo.
Njemu na pakovanju piše BL008-9 i belo-crvene boje, i ako neko traži u kineskim radnjama za bajk, neka gleda to pakovanje, sa leve strane u uglu to piše, a one kojima pišeHJ008-2 i pakovanje je belo-plave boje (ima ih mnogo više u kineskim radnjama), su neuporedivo slabije, sem da se ne desi neki izuzetak!

Inače, ima još dve lampe takve vrste, ali poznatih brendova, jedna je Knog, sa COB dioidicom a druga je sa običnim diodama ne znam ime proizvođača, ali je napravljena izuzteno kvalitetno. Elektronika čak ima i mali čip, i sve je daleko ozbiljnije urađeno. Rad dosta jako!
fanzo je napisao:
01 Feb 2019, 13:02
Nije to baš tako jednostavno... bolje skrati priču i nađi koje ti odgovaraju jer cela lampa košta 2-3€ uvr' kape.. a samo da ti dam link dobavljača pa da kupiš kvalitetnije diode, one će koštati 1€ 2-3 diode + poštarina će biti samo 2€ - 2,5€.
O čemu mi da pričamo onda?
Iz Beograda si kako si napisao u svom profilu, pa tamo ima dosta izbora i siguran sam da ćeš naći novu i "jaku" lampu.
OK, kapiram sve.
Pitaću još nešto, to nije sramota. Ove sada rade na 2x2032 baterijama, dakle 2x3v ispada rade na 6 volti ali negde nađoh podatak, da je "radni napon" 3.7v. Pitanje je laičko, zbog čega su baterije od 6v, tj napon je veći. Razumeo bih da je kapacitet već, da su stavili veće baterije, ali ne i napon, kada će elektronika istog smanjiti na 3.7v. E sada, zašto je to tako? Trebalo bi da znate za objasniti da nešto naučim.
Sada se pojavljuju iste, ali sa dve manje baterije isto dugmaste ali sada od 1.5v, dakle 2x 1,5v. Verovatno rade i na manjem naponu?! Dakle tu ne razumem oko tog napona! Hvala, ko ima strpljenja neka napiše.

fanzo
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post napisao fanzo » 02 Feb 2019, 19:40

Pa pitanje ti i nije na mestu.
Moguće da su baterije vezane paralelno da bi se povećao kapacitet, jer one ipak imaju mali kapacitet za rasvetu.

Pogledaš u datasheet od diode i tamo ćeš naći podatak na kom naponu rade.

A ako su ipak baterije na red, pa možda su i diode na red.
Kaže se da laik postavlja najteža pitanja.... e upravo ti nama to radiš sada. Postavljaš pitanja koja su dvosmislena... a pritom nisi ni svestan toga.
Da je neko drugi na mom mestu, zaključao bi ovu temu smesta.

Obod
_
_

Post napisao Obod » 06 Feb 2019, 06:38

Hvala Fanzo na odgovorima, izvini što ja kasnim. Nisi u pravu, jel mi pomažeš, a ako bi zatvorio stranicu od toga ne bi bilo ništa. Još neko čita, naučiće se nešto. Pa "najteže" su fundamentalne stvari, posle ide sve lako. Temelj. Dalje:
Fanzo, nisi pedagog :-) Zašto kažu za nekog: On je profesor, ali u pravom smislu te reči, profesor. Pa profesor jer je stručnjak+pedagog, dakle zna i ima strpljenja da drugog nauči. Nadam se da si se sretao sa takvim ljudima, tada je čovek bogatiji. Dvosmislna pitanja, jesu, iz neznanja, ali kako se odgovara na pitanja, tako postaju smislenija, jer se "otkriva" ono što se želi da sazna. Nemci imaju strpljenja zato prave Mercedese...

Za temu:

Baterije cr 2032 su fizički jedna na drugu, ispada paralelna veza . Jedna ima 220 mAh. Diode su crvene boje, tablica kaže 1.8v do 2.2v. Dakle moj zaključak, paralelna veza, veći kapacitet 220x2, napon 3v!
Ali ostaje isto pitanje tj konstatcija da postoji i fizički isto takvo svetlo ali sa 2x1.5v dugmasta isto jedna na drugu. Diode fizički isto izgledaju. Verovatno je tu elektronika druga zbog baterija, jer ta lampa radi na 1,5v a kapacitet onaj koliki ima ta baterijica AG10, verovatno manje od 200 mAh.

Ova koja radi na 2xcr2032 sam preko starog ispravljača testirao na 4,5v (ako ispravljač daje toliku voltažu kada se pomeri ona strelica za podešavanje napona) i pustio da radi 3-4 sata, radila je nije pocrkalo ništa. Verovatno su tu elektronika i diode tolerantne na 4.5v, preko toga neću da pokušavam. E sad, sve sam to povezao i na tri redne baterije od 1.5v i radi kako treba. Dakle ne radi svetlo više na dve dugmetaste, nego na tri AA baterije od 1.5v. Zbog 4.5v diode sijaju "jače" a kapacitet jedne alkalne baterije AA bi trebalo da je veći od dve cr2032.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “POMOĆ KRAJNJIM KORISNICIMA APARATA”