Alat i oprema za servis TV-a

Ovaj deo foruma je namenjen potrošačima, gde mogu postavljati pitanja vezana za korišćenje aparata ili potražiti informaciju o servisnim centrima. Morate biti registrovani da bi mogli pisati u forumu.
HOME -- SERVISERI -- EXPERT-TEAM

Urednici: goranfri,nike

Pravila foruma
Morate biti registrovani da bi pisali u forumu. REGISTRACIJA
U slučaju da želite kontaktirati administratora molimo da to učinite na sledećem linku KONTAKT
Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Alat i oprema za servis TV-a

Post napisao Stolle » 04 Avg 2007, 16:34

Ćubica je ovo jako lepo napisao i mislio sam da treba da se vidi.Nadam se da se ne ljuti. :pivopije:

Alat i oprema za servis TV-a

Evo kako ja to vidim....
Drago mi je da se iko drznuo daresi da pristupi u nase redove-to je vredno hvale.
Bice ti drago da te jednog dana prozovu majstorom (a do tada ces crci uceci i sticajuci nova znanja i tako dan za danom do penzije, odvajaces pare za nove alate i tehnologije, jahati po net-u po vasceli dan i tako u nedogled)
u tom momentu bice ti krivo zasto je takav covek-takvog profila (znanja i vestine) manje vrednovan u drustvu nego neki diler ili za***ant sa ulice i videces da svi ti fuseri imaju vise para od tebe pa....
ces se pitati gde si pogresio pa....
cemo se zajedno jadati jedan drugom po forumima....inace....
nije to bas tako sve crno, ako si rodjen za taj posao i gledas kao covek i buduci dobar majstor na sve ovo, niko te nece spreciti da radis elektroniku.
ono sto moras uraditi je nabavka nove opreme i moras zaista mnogo da ucis a iskustvo dolazi samo po sebi sa kilogramima istrosenih zivaca. TV neka ti bude polaz i osnova a kasnije obavezno moras juriti i alternative u poslu...da li ce to biti industrijska, primenjena elektronika, dash, DVD, home appliances, ark, frigo i sl....odluci sam.
Neko ti je vec predlozio uzimanje ovlasc. servisa i to je dobro. i shvati da su svi gore dati komentari bili iz najboljih namera kao i da majstori uvek vise postuju svoje musterije nego musterije njih.

A sad tvoje glavno pitanje, oprema...
lemilica sa regulacijom recimo Weller WECP 20 veca za grube poslove, manja recimo kinescina BEB 936 sa analog. regulacijom i tankim vrhom, duvaljka recimo opet kinescina BEB 852A, dobra vakuum pumpica recimo Wurth ili ako imas kintu-uzmi Denon pistolj sa vakuumom, sitni alat, dobar tinol, nikako kineski beli, dobar unimer, neko ce reci analogni neko digi, ja koristim Yokogawu 7544, lab. ispravljac napona 0-30v mozes i sam da napravis, color patern generator makar i losiji zbog pravilnog stelovanja geometrije, tuner i white ballansa, moj je Philips 5415, osciloskop moj je Konig 60Mhz obavezan da mozes da vidis IR, I2C, RGB, h-osc, vert. osc i sl., ESR meter (ima ih kolega Proka-super su), regenerator ekrana, za pocetak neki ser. EE programmer, mozda najbolje SeeProg pa kasnije BeeProg kao sto je moj, a jos kasnije ces sve pare slupati na pravljenje kojekakvih interfejsa i programatora ili ako si pametan na kupovinu originalnih a sve da bi se bavio decode poslom, recimo.
onda posle jos more opreme...doci ces na kraju da kao ja nabavis i varnicar na 60KV a ne znam zasto kad dolazi era plazmi...
Uffff...valjda je dosta za sad, ako nastavim-odustaces sigurno.

sve najbolje, srecno, pozzzzz.....

cubica

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 04 Avg 2007, 18:06

he-he...da, to je sa ES-a, bio sam tamo da vidim kako rubin napreduje a tamo je jedna mukica je pitala sta treba od opreme jer je zeleo da se bavi ovim poslom pa su 'nasi' hteli da ga posavetuju da mu to uopste i nije pametno da radi.
onda sam ja hteo da mu dam spisak opreme ali se citat pretvorio ustvari u iste savete koje su mu davali....

Stvarno se pitam kako bih izgledao kad bih danas odlucio da krenem od nule i da se bavim ovim poslom a da znam unapred sta ce me sve cekati i kroz sta cu sve proci.

Sta mislite vi, da li biste imali snage za novi start??? Da li smo se svi ukopali u nesto iz cega sada nema povlacenja bez obzira na sve?? Jeste li ikad zazalili??? Da li je moguce da nemamo novih kolega zbog toga sto je start u danasnje vreme mnogo tezi (bas ima mnogo toga da se savlada u startu)????

Ja imam odgovor ali cekam vas :plaz:

cubica :lala:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
rubin_miki
Preminuo
Postovi: 3382
Pridružen: 13 Avg 2006, 00:22
Location: Prilep Makedonija
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Post napisao rubin_miki » 04 Avg 2007, 18:50

cubica je napisao: Sta mislite vi, da li biste imali snage za novi start??? Da li smo se svi ukopali u nesto iz cega sada nema povlacenja bez obzira na sve?? Jeste li ikad zazalili??? Da li je moguce da nemamo novih kolega zbog toga sto je start u danasnje vreme mnogo tezi (bas ima mnogo toga da se savlada u startu)????
Ja imam odgovor ali cekam vas :plaz:
cubica :lala:
pa vidi..ako bih ZNAO sta me ceka, mislim da ne bih imao snage..
zazalio sam mnogo puta ali vec sledeci dan bi me obradovalo nesto i opet posle toga iz pocetka:)..
mislim da i sadasnji start je isto onoliko tezak ko nekada, nekada istina, bili su potrebni mnogo manji broj alata ali su se leleleee tesko nabavljali..sheme, pa nije nigde bilo, sluzili smo se ponekad i nekoliko kolega jednom shemom i cuvali ko oci u glavi..i nekada se tesko dolazilo do delova, ne znam koliko puta sam isao u Grcku dobrano potkovan da uzmem sto vise materijala da bih imao na lageru a san ih ima skoro na svakom cosku..e sad, ne svaki deo, ali mislim da je sad lakse nabavljati..
ne znam..mislim da je sad u ovim trenutcima JEDINI problem jeftini aparati samim tim i nemogucnost dobre, realne naplate..ako bi aparati redom bili po 1000 eura, e tad bi bilo sve ok..
e, pre neki dan sam trazio coveka koji busi bunare..1600 denara po metru, to je oko 25 eura..1600 denara platio komsija za 45 metara dubok(oko 1125 eura) pre 10 godina, a toliko je i dan danas..e, treba svi da se zamislimo..
verujte da mi je sasvim dovoljna plata od recimo 500 eura da mi neko plati i da batalim sve ovo i bacim sve u kamion daq nosi negde da mi oci vise ne vide..ali, toliko mi nece niko dati:) aj da ne kokodacem vise:):)
pozz
ce da izadjem na televizor,a????
http://www.macedonium.org/makedonija.swf

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 04 Avg 2007, 20:42

Definitivno nam je posao otisao u qrac pa time i opstanak. Evo sta mi se desilo zadnjih dan-dva...uzeo sam garanciju i za velike kucne aparate zbog klima pa mi sad ulece sve zivo u servis. odmah mi se natovarila koleginica na vrat koja je uzela el. sporet i kaze da joj dobro ne pece, ostaje zivo u sredini???
odem ja kod nje, sve pretresem u sporetu i sve je OK, ona navalila da menja a ja ne mogu da napisem u garanciji da je nesipravan, rerna greje super, sve ispravno. Sledeceg dana mi donela pitu u firmu da vidim da je ziva u sredini, ja je copam i mislim u sebi ''eee...moja konjino!''
Sad ne znam sta da joj radim, da logujem temperaturu unutra?? Boze me sacuvaj, sve je u redu samo ona izgleda ne zna da 'ististi' pitu, inace pita je odlicne boje i odozgo i odozdo.
Eto...a primera radi, u stanu koji sam dao koleginici na sluzenje, dosao moler da premolerise zidove, radio jedan dan k'o da je guzicom mazao i otisao....samo joj pre toga uzeo 8000 dindji 100 EVRA!!!!!!! Za dan bajaga, pa da covek ne uzme lemilicu i sam je sebi ne nabode u oko 9da ne kazem u sta drugo).
a ja se evo jebatam sa Vivax DVD, oce cita DVD nece Cd, oce CD nece DVD, steluj sesiric, menjaj laser, skidaj tockice, osovinice, srafici sitni, osiguracici jos manji, greban-ne greban CD... :oklagija :m:
I na kraju kad popravim za tri sata dobicu 6 evra, samo pre toga da potpisem milion papira i racuna i okrenem telefona... i onda pun srece, dobar danas k'o konj!

Aj'd da i ja ne njacem vise.

cubica :lala:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Post napisao stojkePN » 04 Avg 2007, 20:58

Eee a kad sam otisao na zanat lepo meni majstor kaze bezi dalje od ovog posla :mrgreen: :plaz:
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Post napisao buzdumra » 04 Avg 2007, 21:21

ja sad nebi mogao pocet iz jednog prostog razloga ,imam volju ali nemogu zaradit..
jedan bagerista ima preko 500
zidar (poznati) nece bez 50 da razgovara o dnevnici
auto limar..
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Barbarella56
Preminuo
Postovi: 599
Pridružen: 16 Feb 2007, 22:59
Location: Kraljevo
Specialty: audio

Post napisao Barbarella56 » 04 Avg 2007, 21:48

...u stanu koji sam dao koleginici na sluzenje...cubica-dobricina,sto ga nisi dao kolegi nego koleginici?
Elem,kad bih sad bio u delimi,kao mlad pocetnik, da li da se bavim ovim poslom ili ne,ne bih ni u ludilu.Do duse covek u mojim godinama mnogo racionalnije razmislja nego neko ko tek pocinje "karijeru".
Kad sam pocinjao alat je bio skup,ali ga je manje trebalo.TV,radio lampase RR,RIZ,Cajavec itd. mogao si da radis i lemilicom za oluke.Instrumenti su bili retki i dragoceni.Sklepani AVO-metri,signal generatori ORION,pa kad naidjes na otpadu rashodovani vojni osciloskop od 50-ak kila glavni si u regionu.
Kasnije,posle ko zna koliko ulozenih para,kada sam imao vrhunski i alat i instrumentarijum,dosao sam do zakljucka da u stvari nije to ono sto te cini dobrim majstorom.To ti samo donekle olaksava posao.
O ovome bi mogao da se napise feljton,ali sto kaze Rubin kad bi mi sad neko dao pristojnu kintu za normalan rad sve bi ovo poklonio ciganima da nose na otpad da uzmu koju crkavicu.

Barbarella56
Preminuo
Postovi: 599
Pridružen: 16 Feb 2007, 22:59
Location: Kraljevo
Specialty: audio

Post napisao Barbarella56 » 04 Avg 2007, 22:06

Nekada je u ucionicama stajao citat:
"UCITI,UCITI I SAMO UCITI"-LENJIN
Prilog
Ubilo me ucenje.jpg
Ubilo me ucenje.jpg (13.87 KiB) Pregledano 7005 puta.

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 04 Avg 2007, 22:44

ha-ha-ha...pazi ga..kolega..pa sta mu je ovo na vr' glave, neka FM antena??

cubica lolzi bubalica
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Barbarella56
Preminuo
Postovi: 599
Pridružen: 16 Feb 2007, 22:59
Location: Kraljevo
Specialty: audio

Post napisao Barbarella56 » 04 Avg 2007, 23:00

Bem li ga,mozda mu je to neki ventil pa kipi znanje kao na pretis-loncu.

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 05 Avg 2007, 00:23

Il' mu iskocila neka kvrga od bubanja...ma ne vredi mu nista da buba, ne moze nikad kostur da bude majstor, nema on muda za to lolzi

cubica :lala:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 05 Avg 2007, 02:53

uvek ti se čini da je onome drugome lakše :lala: jel to 1 od Marfijevih zakona?

Pre svega treba znati da se ovaj posao ne započinje samo tako da kažeš sebi : E od sutra se bavim servisiranjem!
Pa kolko ja znam ne ide to tako...setite se samo da ste se prvo elektronikom bavili iz hobija...baveći se tako postepeno ste i kupili nešto od alata.
Ako želite da popravljate televizore , to isto ne možete učiniti već od takoreći sutra. Nego se i popravkama bavite prvo iz hobija...komšijama...prijateljima...rodbini...itd...Tu polako sakupljate neko malecko iskustvo ...usput i alate. Čak i ako ste radili kod nekog drugog i popravljali tv i sl...opet ste morali i kući da posedujete nešto od alata.
Ako ste namerili da se ovim poslom ozbiljno bavite i registrujete delatnost , to znači da već uveliko samostalno popravljate iste i nije vam teško odlučiti da li je ovo pravi posao za vas ili nije.

Pa i prvi televizori nisu imali kolor ekrane i daljinske upravljače...budilnike i ostala čuda . Isto tako i osoba koja bi želela ovo da radi ne mora imati sve neophodne alate u startu , ali se sa njima posao daleko lakše obavlja. I svi oni se postepeno mogu dokupljivati ,a neki od njih i napraviti. Naravno , bitno je i znati bez kakvih osnovnih alata se ne može uopšte ni započinjati ovakav posao , ali smatram da nije ni potrebno govoriti o tome , jer onaj ko razmišlja ovim da se bavi zna već šta spada u osnovni alat.

Naravno da je puno kolega stavilo "ključ u bravu" što se tiče ovog posla. Većina kolega ni nema računar u servisu i ne koristi internet , ako se ne poprave što se toga tiče i oni će odustati od ovog posla. Što više njih odustane biće bolje za one koji nastave da rade. Znam dosta osoba koji su radili ovaj posao neregistrovani, velika većina njih danas uopšte ne popravljaju više.
Alat je potreban , ali se bez znanja i iskustva ne može raditi.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Post napisao chellawy » 05 Avg 2007, 10:49

500 evra , da to je cifra sa kojom bi kao mesenom platom svako bio zadovoljan i ne bi ni pomisljao da radi vise od 8 sati, (eventualno 10 ali u privatnoj reziji), da mi je plata na dijalizi bila kao i sestrinska 30.000 sto je sa eventulanim praznicima oko 400 evra ne bih dao otkaz jer bi kuci uvek i na zmurecki zaradio bar jos 200 minimum. Ali posto mi je plata tamo bila samo 200 evra morao sam kuci da jurim jos 400, a da ne spominjem da je i to bilo malo jer je brat godinu dana bio bez posla, zena 2 i po godine, roditelji sa penzijicama 12000 a kucerina je trosak i po.....(samo grijanje zimi da ne spominjem)

ali nema tu mesta kukanju, svi smo mi bili ili jesmo a neko ceda bude u istoj situaciji. Da imamo novca toliko da ga ne umemo izbrojati sigurno se ne bi bavili ovim poslom vec bi kupovali i prodavali nekretnine i drzali monopol vec u necemu i samo cekali kraj meseca da vidimo koliko vila, aviona i ostrva mozemo da kupimo......

ovaj se posao radi zato sto se voli i to je jedini razlog. Zivce naravno nemamo ali ne zbog samog posla vec zbog musterija (narod je zaista

:plaz: )

a ko zaista sad zeli da pocneda se bavi ovim poslom mislim da ce mu trebati dosta truda. Uglavnom je danasnja omladina nezaintresovana nizasta, i tesko da moze da se izbori njih mnogo sa svim "nedacama" naseg zanata...... ne podcenjujem nikoga ali danasnje vreme na prostorima na kojima se mi nalazimo je katastrofa.

Mogu samo da kazem da mi je mnogo drago sto sam ovde sa vama jer sam zamalo digo ruke pre godinu dana od ovog posla i otisao u zidare....
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Barbarella56
Preminuo
Postovi: 599
Pridružen: 16 Feb 2007, 22:59
Location: Kraljevo
Specialty: audio

Post napisao Barbarella56 » 05 Avg 2007, 11:02

Ima jos nesto u ovom poslu,odnosno postoji razlika nekad i sad.
Kad sam pocinjao radovao sam se kad nesto napravim pa mi to radi,svetluca,pisti ili sta vec.Danas je sve to i mnogo vise dostupno,tako da cini mi se nema nekog pocetnickog entuzijazma i elana.Sve se odmah pretvara u eure,sabira,oduzima...

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Post napisao Liskun Elektronik » 05 Avg 2007, 11:45

Ma Sinisa i 500 evra bi ti bilo malo opet bi ti falio koji evric :mrgreen: sto vise imas vise trosis,i ja sam jedno vreme kukao i hteo da pobegnem od ovog posla,i taman kad hocu da odustanem prodam neki tv i uleti neki veci posao i tako iz dana u dan.A i kad sam bolje razmislio vidim da nikom nije bolje,naravno mislim na one koji posteno zive od svog rada,a da idem sa zidarima da radim za 500 evra mesecno od 7 do 19 svaki dan,nepada mi na pamet,i da sve ove godine truda i ulaganja u ovaj posao bacim u vodu.Bice bolje i samo napred,ko prezivi pricace :fanzo: a da sad pocnem da se bavim ovim poslom,mislim sve iz pocetka to nema sanse ali da mi je ova pamet lolzi .A kad si mlad,lud i pun elana onda puno i nerazmisljas.

Avatar
krllebg
___
___
Postovi: 1719
Pridružen: 27 Avg 2006, 19:45
Location: Beograd
Warranty service: DeGermany
Specialty: tv
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post napisao krllebg » 05 Avg 2007, 14:18

polako kolege,nase vreme ce tek doci ... garancije prolaze,a nece svako moci da kupi novi tv svake 2-3 god.strpljivo i polako,najvaznije umereno
sa cenama da bi zadrzali stranke. i cene materijala padaju,laser za DVD su vec sada 10-12 eu/kom (barem sam ja dobio ponudu),sve ide dole ...
isplatice se,ja tako mislim.kriza je trenutno svuda u svim delatnostima,pa
neidu pekari i lekari da mesaju malter i kopaju - nece ni tv majstori ostati
bez kore hleba!
... Here lies a man whom is little known !!!

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 05 Avg 2007, 16:10

hmmm..ako iskljucimo emocije a gledamo materijalno (posto se od toga zivi), ja vidim da je zadnjih godina tendencija da se sve vise uci i zna, sve vise alata i opreme treba a kvarove sve manje naplacujemo. Kazem zadnjih godina. U poslovnom svetu se takvi poslovi zabataljuju cim se vidi grafikon koji pada na dole. Cuda su sve manje moguca danas.
Bolje je juriti neke alternative i raditi na preorijentaciji.
da li ste primetili da se i drugim zemljama majstori polako udruzuju i organizuju da bi se 'cupao' zanat. Oni jednostavno drze cene i dosta su principijelniji od nas. Skoro se cuh sa kolegom iz Portugala..kaze da je cena popravke TV-a kod njih recimo 30 evradi za 37-cu pa do 50-tak za 54-ku...i sve vise rade na tome da se ponovo povrati posao decode-a i ubiju oni koji rade iz s/n-a i kalkulatora i ruse taj posao (rade za evro ili za pivo).Pojedini forumi se totalno zatvaraju a neki odmah banuju takve usere. Mogli bi i mi da se malo organizujemo...

cubica :lala: mudrica
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15864
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 06 Avg 2007, 07:05

Pa baš i nisam čuo da neko radi za evro ili pivo...a oni što su i radili tako nisu više opstali jer su fušerisali previše , a to kasnije primeti i stranka.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Post napisao Stolle » 06 Avg 2007, 13:46

Ima idiota i kod mene,koji još nose pištolj lemilice,rade na terenu sitnije kvarove za par pakli cigareta :m: ili veoma malo naplate.
Samo što ozbiljniji kvarovi ostaju iza njih. :m:

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Post napisao cubica » 06 Avg 2007, 16:34

Svojevremeno se u Ivanjici pojavio neki lik koji je popravljao sve zivo a od alata je imao samo glinericu-probnu lampu. "Popravljao" covek sve redom...ves-masine, TV, videa...sa glinericom!?!?
On jeste idiot, to je jasno, ali su veci idioti bili oni koji su ga pustali u kucu.Sve zivo je popalio sta je dohvatio. Ono sto se moglo popraviti iza njega sam naravno, duplo naplacivao da narod naucim pameti.
inace..nasu propast je izazvalo najvise pojeftinjenje robe (kineska smecurija...) sledi> s/n i kalkulatori pa zatim tacho koji je dospeo u ruke mehanicara.
Onaj moj predlog da se damo organizirati je bio da mozda, recimo, probamo da uskladimo cene, tako da kad ja posaljem musteriju dalje jer mu ne odgovara cena, da ga "doceka" sledeci kolega onako kako treba.
Jedino tako se moze odbraniti od ludjaka koji misli da ako je platio kineski TV 5000 dinara da ce sad neko da mu radi popravku za 5 evra.

cubica :lala:
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Odgovori

Natrag na “POMOĆ KRAJNJIM KORISNICIMA APARATA”