elektronika Bosch pumpe INFO

Autoelektronika - Elektronski sistemi u vozilu

Urednik: Barbarella56

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao janko » 13 Apr 2008, 21:07

Radi se o pumpi na Audi-u 100 2.5TDI. Problem je bio u nestabilnom ler gasu a i u hodu odziv na gas je bio sa zakašnjenjem, trzao, čak se dešavalo da se i ugasi naročito nakon duže vožnje kad se dobro zagreje. Problem je bio u elektronici Bosch pumpe tačnije na spojevima konektora koji su ostvareni zakovicama nitnama. Te spojeve sam očistio od nafte i patine a zatim zalemio. Zamena te elektronike inače u servisu košta 500€ (rad i deo)Auto još uvek radi OK a popravak urađen 27.07.2006
Prilog
lemovi.jpg
lemovi.jpg (23.18 KiB) Pregledano 11676 puta.
el pumpa.jpg
el pumpa.jpg (26.45 KiB) Pregledano 11681 put.

Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao janko » 01 Okt 2008, 09:48

Pre par dana kvar se ponovio na istom autu ponašao se potpuno isto kao i pre. Kvar je orklonjen na isti način ponovnim lemljenjem na istim mestima. Pošto sam sada pretpostavljao gde je greška prvo sam merio ometrom na tačkama 3,1,2 (videti crtež) lupkanjem po pumpi otpor se menjao tj igla na om-metru drhti. Merenje se vrši na konektoru gde se kablovi spajaju. Nemora se elektronika skidati sa pumpe, dovoljno je skinuti sam poklopac (iscuri malo nafte). Mesto lemljenja obrisati od nafte, očistiti nitro razređivačem.
Prilog
scan.jpg
scan.jpg (7.6 KiB) Pregledano 11502 puta.
IMG_2292.jpg
IMG_2293.jpg
IMG_2293.jpg (29.02 KiB) Pregledano 11504 puta.
IMG_2294.jpg

ivansu
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 02 Okt 2008, 12:36
Location: subotica

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao ivansu » 02 Okt 2008, 12:51

Janko pa sta da ti kazem,ti si covek genije! Nebitno da li si nadosao sam na ovu gresku ili si takodje negde pronasao stvar funkcionise i na mom bmw u 525 tds.rastavio sam pumpu uradio stvar i onda pozitivan sok RADI!nemogu ti reci koliko si mi pomogao jaaaako puno,na taj auto sam potrosio puno para dosada posto sam ga uzeo izgleda u ne bas najboljem stanju .NIKO u mom gradu nije imao resenje za ovaj problem !!!j....bo te autoelektricare nabijem ih na k....ac sa sve njihovom strukom da su znali resenje uzeli bi mi neku lovu a ja bi se radovao ko mali majmun ali nisu dve nedelje je isao auto od jednog do drugog izmenjeli su mi neke delove koje nije ni trebalo po svemu sudeci STRASNO mamu im prevarantsku razocarao sam se jaaako ali dobro njihova sramota imao bih da pricam jos puno toga ali otom potom , izguglao sam sve zivo na netu u vezi bmw a i nista svi kazu menjanje elektronike nema popravke tj njihova popravka je 300, 400, 500 e .hvala ti jos jednom ako ikako mogu da ti se oduzim da ti pomognem na neki nacin tu sam ako dolazis za suboticu javi se .Pozdrav kralju

Avatar
RBelectronics
Preminuo
Postovi: 375
Pridružen: 06 Sep 2006, 17:54
Location: BiH - Kiseljak
Specialty: tv-multimedia

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao RBelectronics » 02 Okt 2008, 14:05

pa naravno da je puno para kad se mijenjaju kompletne elektronike u komadu,ne popravljaju ništa :roll: tako je i u svim velikim i centralnim servisima kao i sa TV-ovima - plasma LCD....To nisu elektroničari to su montažeri...A kolega janko, eeee to je već druga priča nego imali mjesta da se doda po komadić žice na ove pinove na elektronici,mislim neke malo savitljive žice čisto da se kvar ne ponavlja često.Možda je malo napregnuto pa prilikom drmanja se pojave loši spojevi...Svaka čast jako poučna tema :pivopije: :mrgreen: :lala:
alooo pa ko će ovo da plati.....vadi pare...

Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao janko » 04 Okt 2008, 00:10

Drago mi je da sam nekom pomogao da reši problem. Do tog rešenja sam došao sam. Auto je ujakov koji se takođe mučio sa raznim servisima majstorima. U nekom servisu su mu i zamenili taj deo novim, ali na njegovu sreću crko je za mesec dana a još na sreću ujakovu servis nije radio zbog godišnjih odmora. Tada me ujak zamoli da probam da vidim mogu li nešto da uradim sa ti čudom. Prvo sam provalio kako to radi i onda našao grešku. Nije potrebno dodavati žice ptrebno je to dobro zalemiti što sam sada uradio. Vidi se i razlika na slikama.(ujaku su vratili novac a on njima njihov deo)

Avatar
tom
gxu
gxu
Postovi: 2295
Pridružen: 23 Apr 2007, 20:01
Location: Strumica
Contact person: TOME
Specialty: tv
Lokacija: Makedonija

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao tom » 13 Nov 2008, 00:40

Nadam se da kolege nece zameriti na moju dobronamernu opasku....
Kad je rec o takvim pumpama onda je rec o pumpama visokog pritiska ili skraceno PVP
http://www.zeravicabosch.co.yu/bosch_ve.html
Inace odomacen je izraz Bosch...ali PVP proizvode i mnogo druge fabrike...kao IPM (industrija precizne mehanike http://www.poslovnivodic.com/firma.asp?sifra=24988) i mnogo, mnogo druge fabrike po svetu ...:pivopije:
TOME

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao buzdumra » 13 Nov 2008, 11:20

bravo tome u pravu si to je pumpa visokog pritiska rotaciona ( nema dodatno podmazivanje podmazuje je samo nafta i zao nikad nebi trebalo da povuce vazduh tj da potrosi sve gorivo do kraja iz rezervara tad nastaje mehanicko ostecenje pumpe., i ako u nafti ima vode , benzina , nitra.,.,. i kojekakvih drugih "zaba" steta je neizbezna )
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
pejky
_
_
Postovi: 36
Pridružen: 10 Nov 2008, 16:18
Location: Tuzla/BiH
Contact person: Emir
Lokacija: Tuzla / B&H

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao pejky » 13 Nov 2008, 11:36

Svaka cast za rjesenje problema :tooo:
Ja sam jedno vrijeme radio u ovlastenom Audi servisu, i takvih kvarova je bilo na tone, medjutim nikad nam nije bilo dozvoljeno da otvaramo module elektronike (cak i ako je auto izaslo iz garancije), nego se sve slalo u Bosch servise koji su svoj rad papreno naplacivali.
Samo jedno pitanje za janka, kada je ustanovljen kvar, koju gresku je pokazala dijagnostika?
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao janko » 15 Nov 2008, 09:38

Tako je, to jeste rotaciona pumpa visokog pritiska. Proizvođač u ovom sličaju je BOSCH. Normalno ima i drugih proizvođača.
Diagnostika na konkretnom autu Audi 100 2.5TDI Variant 1991 ukazivala je da je problem sa gorivom, loš kvalitet, nečistoće u gorivu. Nakon zamene goriva problem nije rešen pa je tek onda pala sumnja na samu PVP i onda je menjana elektonika koja je trajala mesec dana i onda sam ja popravio staru. U servisu su vratili staru neznajući da je popravljena (priznali reklamaciju) i naravno čudili se kako stara radi a njihova nova ne. Novac su vratili :fanzo:
Pre par dana otvorio sam elektroniku na nakom WW Pasat 98-godište. Rešena je na drugi način. Nije sa promenom otpora već sa promenom induktivnosti a spojevi su zavareni. Bolje i sigurnije.

mladen82
___
___
Postovi: 427
Pridružen: 17 Okt 2008, 13:55
Location: Podgorica
Specialty: computers

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao mladen82 » 31 Jan 2009, 10:44

Vecina kvarova koja se desava i na novijim pumpama visokog pritiska su upravo ovi hladni lemovi na elektronici pumpe.
Pogledajte sta se radi sa sa pumpom na opelovim 1.7 dizel motorima.
http://www.mrserv.de/index.php?option=c ... &Itemid=33

podgoričanin

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao podgoričanin » 22 Apr 2009, 23:48

JANKO,
KAKO VIDIM USPJEŠNO RJEŠAVAŠ PROBLEME SA TKZ. BOSH PUMPAMA ,MOŽEŠ LI MI REĆI DALI JE MOGUĆE DA NA AUDIJU 2.5 TDI N2003G.NAKON NESTRUČNE ZAMJENE FILTERA GORIVA ODNOSNO NEDOVOLJNOG PUNJENJA NOVOG FILTERA GORIVOM DOĐE DO PRIJAVLJIVANJA GREŠKE I PALJENJA LAMPICA ZA KVAR NA PUMPI KAO I NA DIJAGNOSTICI .

Avatar
Srečko
_
_
Postovi: 133
Pridružen: 14 Jun 2007, 12:33
Lokacija: Slovenija

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao Srečko » 23 Apr 2009, 00:02

podgoričanin je napisao:JANKO,
KAKO VIDIM USPJEŠNO RJEŠAVAŠ PROBLEME SA TKZ. BOSH PUMPAMA ,MOŽEŠ LI MI REĆI DALI JE MOGUĆE DA NA AUDIJU 2.5 TDI N2003G.NAKON NESTRUČNE ZAMJENE FILTERA GORIVA ODNOSNO NEDOVOLJNOG PUNJENJA NOVOG FILTERA GORIVOM DOĐE DO PRIJAVLJIVANJA GREŠKE I PALJENJA LAMPICA ZA KVAR NA PUMPI KAO I NA DIJAGNOSTICI .
Dobro došao na forum.
Pošto si nov na forumu jedan dobronamjerni savjet. Tu se piše malim slovima jer velika slova znači "vikanje" i to je neželjeno. :lala:

LP Srečko
Samouk

Avatar
janko
_
_
Postovi: 165
Pridružen: 12 Okt 2007, 23:21
Location: Stara Pazova
Specialty: tv-multimedia

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao janko » 02 svi 2009, 21:46

Za @podgoričanin Kada elektronika na pumpi neradi pravilno sa dijgnostičkim aparatom se detektuje neravnomeran protok goriva. Što je i bio slučaj sa elektronikom koju sam popravljao. Moguće da i vzduh u filteru goriva daje takav signal.

senadd

Re: elektronika Bosch pumpe INFO

Post napisao senadd » 07 svi 2009, 00:00

Imam problem sa bosh pumpom. MAlo curi na dihtungu na gornjem poklopcu.
Radi se o audiju a4 96 god., tdi.
Da li je sta strasno?
i Da li je samo dihtung u pitanju?

Avatar
tom
gxu
gxu
Postovi: 2295
Pridružen: 23 Apr 2007, 20:01
Location: Strumica
Contact person: TOME
Specialty: tv
Lokacija: Makedonija

Re: elektronika PVP i strane reči

Post napisao tom » 07 svi 2009, 02:57

Nije direktno vezano za temu ali ipak...
Kad imamo reč na našem jeziku zašto upotrebjlavati strane reči... :-(
dihtung = zaptivač http://www.pogledaj.name/prevoditelj?sa ... tiva%C4%8D
ili
dihtung = zaptivka http://www.pogledaj.name/prevoditelj?sa ... d=zaptivka
TOME

Zaključano
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Autoelektronika”