FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Autoelektronika - Elektronski sistemi u vozilu

Urednik: Barbarella56

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 14 Jul 2013, 11:00

Nabavio sam prije 3 mjeseca jedan FORD Mondeo karavan 2.0 Automatik klimatiziran (bio u originalu, sad je ručni mjenjač) proizveden 1996 ali pripada liniji 1997-2000 MKII.
Od prvog dana imam problema s njim, najrađe bi ga polio benzinom i zapalio, ali žao mi dobrog motora i prilično očuvane karoserije i podvozja.
Problem je u ožičenju. Naime, po riječima majstora koji se bave Fordovima, u to doba su u Fordu "eksperimentirali" sa ekološkom izolacijom električnih vodiča u tom vozilu, i ispostavilo se da se ta izolacija, sada nakon 15 i kusur godina, jednostavno mrvi sa žica.
Ni jedan majstor u široj okolici ne želi imati posla sa mojim autom. Trenutno mi ostaje da ga zapalim ili da kupim orignalne kablove koji koštaju skoro više nego samo auto na tržištu (6000Kn, a ja sam za neregistriran auto dao 1200€).
Osim toga, kako su na ovome mijenjali mjenjač iz automatskog u ručni, tako i ECU nije odgovarajuće vodio motor (loš rad na minimumu i oklijevanje kod ubrzanja). Da bude stvar više seksi, nakon nekoliko dana ECU je ugasio motor jer mu je PATS iz nekog razloga pomislio da je ukraden. Da bi ponovo aktivirao PATS trebao sam šlepati vozilo u ovlašteni servis gdje bi me oderali 1000KN (šlepanje i aktivacija). Da bude stvar i ljepša od toga, po riječima jednog mlađeg majstora koji se bavi isključivo ECU-ima, na mom se ne može software-ski isključiti PATS. Nije mi bilo i do tog seksa, pa sam odlučio ubiti dvije muhe i nabaviti ECU za 500KN od Mondea karavana 2.0 1997-2000 sa klimom ali sa ručnim mijenjačem i mogućnošću isključivanja PATS-a.
To se ugradilo, poništio se PATS i majstor koji je to radio je napravio đir sa njim, parkira ga ispred moje kuće i nestane, tj neće više da se javi na telefon. Ja, da ne odem u zatvor, prijeđem preko toga i prežalim tog majstora. Upalim auto i nakon 10 km on prokuha i hladnjak vode se raspadne. Odvedem ga u poznanika koji popravlja Peugeot-e i on nakon nekoliko dana promjeni hladnjak (100€ novi sa rukama). Naravno, kenjac je promjenio hladnjak, ali nije gledao zašto je onaj prije prokuhao i pukao i ja nakon novih 10 km. sjedim u autu koji je prokuhao. Nakon tjedan dana poznanik dođe i odšlepa auto o svom trošku i ustanovi ovu priču sa kablovima tj da su rađeni od neke eko izolacije koja se sad mrvi.

Ne budi više naivac, ja instaliram Autodatu i nađem da par žica na konektoru za ovaj trenutni ECU ne odgovara položajem kao za originalni ECU i da su među njima i upravo te žice od ventilatora hladnjaka.

Sad, da bi ja to osposobio da radi, meni ne preostaje nego zamjena svih žica u motornom djelu (navodno se raspadaju samo one tamo jer su tu izložene visokim temperaturama)

Moja je sad ideja da nabavim polovne kablove motornog djela od Mondea Karavan 2.0 1997-2000 ručni mjenjač sa klimom i da ih pregledam, i ako treba, zamjenim žice sa lošom izolacijom novim silikonskim, pa da ugradim umjesto ovih postojećih.

Ima li netko ideju gdje da potražim ožičenje sa jackovima, a da cijena bude povoljna. Ili netko ima bolji prijedlog (osim polivanja benzinom i paljenja, jer to je očito vrhunski doseg ovih današnjih "servisera" u mom okruženju).

Osim toga, ima li igdje nabaviti shemu ožičenja specifičnu za odgovarajući ECU. Ako treba, nije problem dati odgovarajuću naknadu za takvu shemu.

Oiginalni ECU je bio POET (97BB-12A650-SC)
Trenutno je u njemu OWLS (97BB-12A650-ACB)
Zadnja izmena: nike, dana 15 Jul 2013, 15:38, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1165
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao jaro » 14 Jul 2013, 12:15

Uh...bas te zalim...a sta kazes da ga prodas, pa makar i na auto otpad?
Ili, sa auto otpada da kupis tu instalaciju..?


I ja sam se u svom veku mnogo puta zajebavao na razne nacine sa raznim vozilima, ali ni jednom kao ti...
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao Stolle » 14 Jul 2013, 14:55

Nije nikakva pomoć, ali i moje mišljenje je da to uopšte i ne radiš.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao buzdumra » 14 Jul 2013, 15:27

znam ja ko verovatno ima ., ako hoces nacu ti broj tel. ali je srbija! moraces sam da zoves i da se dogovaras je necu da preuzmem ogovornost da ti kasnije ne odgovara!
(mogu u bilo kom drugom smislu da pomognem da zovem da proverimo sa njima dodatno ali glavnu stvar nema sanse|)

-druga varijanta nadjes negde bilo kakve kvalitene zice i odradis sve sam ( treba vremena) ali verovatno ne puno vise nego zamena sa drugim jer nece bas sve da pasijue 100%

- sledeca varijanta da kupis stranca manuelca i u garazi prebacis sve sa jednog na drugi pa cak i te ecu, imo, board,..zice bravu kasnije prodas stranca za iste pare :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1165
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao jaro » 14 Jul 2013, 18:09

Zar se ne radi samo prebacivanje brojki...? :mrgreen:
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
stojkePN
___
___
Postovi: 1594
Pridružen: 11 Feb 2007, 04:55
Location: Srbija-Paraćin

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao stojkePN » 14 Jul 2013, 20:40

Radi se o relativno jeftinom autu, a ti si vec dosta u njega ulozio. Ja dalje ne bi ulagao jer da kupis intalaciju i da ti to neko prepakuje nece sigurno da izadje jeftino. Stranac pa kuckanje... opet koliko ce i to da ti se isplati. Svaka cast pored ovolike muke da ga nisi zapalio, mada tu nije kriv auto nego "strucnjaci".
Sto vise ucim sve vise vidim koliko neznam :plaz:

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao buzdumra » 14 Jul 2013, 21:45

ma nema nista od kucanja... on je u eu samo zatrazi table ili odnese svoje "gore" i doveze stranca motor je nebitno dok sasiju niko ni ne gleda lolzi
auto je dobar i ispred svog vremena http://www.buyacar.co.uk/cars/ford/ford ... 1710.jhtml
glavni krivac je nike sto nije gledao da su budzili menjac! sporedni krivci su oni koji su ga radili za udaju :dmzs:

stranac je najbolje resenje., isti auto sa manuelnim menjacom i sa istom opremom pa da usledi prepakivanje svih komponenata . on ne moze izgubit kako god okrenuo http://suchen.mobile.de/auto/ford-monde ... itCountry=

od prodaje njegovog auta tesko da ce navatit nekoga da ga kupi to bi bijo skoro pa loto. ( izreka -fordu se radujes i slavis kad ga kupis i kad prodas )
,e sad i da uradi to za te pare moze kupiti isto opet neku budzevinu pa opet nista nije uradio.
ako ga sredi za sebe ima dobar auto koji malo vredi na trzistu .

i opet mu ostajaje mogucnost da ide zicu po zicu koja je propala menja..i opet je to ista muka kao prebacivanje. :pivopije:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 14 Jul 2013, 22:44

Ma ne dolazi u obzir nabava drugog. Pun mi k. i ovog. :oklagija

Jedina opcija je da riješim postojeće žice. Za to mi treba shema za ECU koji imam (OWLS). Problem je što mi već tri mjeseca prolazi od registracije, auto stoji (i kvari se). Ne znam postoji li u nas mogućnost privremene odjave dok je vozilo na dužem servisu, pa da se kasnije osiguranje i registracija produže bez naknade za vrijeme te odjave. Sutra ću to ispitati.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 14 Jul 2013, 22:54

jaro je napisao:Uh...bas te zalim...a sta kazes da ga prodas, pa makar i na auto otpad?
Ili, sa auto otpada da kupis tu instalaciju..?
Pa na tome i radim sada ali nema nekih naznaka da toga ima.

I ja sam se u svom veku mnogo puta zajebavao na razne nacine sa raznim vozilima, ali ni jednom kao ti...

Meni je ovo bar 10-to auto, ali prvo na kojem sam ovako popušio! :fanzo:

Zato sam prije 3 tjedna kompenzirao to sa odličnom kupnjom kombija.
Prije mjesec dana je meni već bilo jasno da ako to ja sam ne uradim ništa od toga ali nekako sam se nadao da će se nači neki majstor voljan da to odradi za normalnu cifru. Ali, ovde su svi lakomi. Neče ni jedan da radi kvarove koji su malo kompliciraniji. Nedao ti bog da kupiš neko modernije vozilo. Kad dođe u ruke ovih šarlatana, pozdravi se s njim.
Zadnja izmena: nike, dana 15 Jul 2013, 10:54, ukupno menjano 1 put.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao Damiru » 15 Jul 2013, 08:06

Zar si stvarno voljan da se toliko za*ebavaš oko toga? :shock:
Zbog dobre karoserije? Zbog dobrog motora? :shock:
Po meni, rešenje je totalno ga raskopati i staviti novu električnu instalaciju. I šta onda? I koliko će to da košta, ne računajući sve što si do sada platio? :shock: :shock: :shock:
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 15 Jul 2013, 10:53

Šta će koštati? 100m žice i 20-ak sati mog rada.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao buzdumra » 15 Jul 2013, 11:35

20hura nista nece kostati jer ionako nema posla tako da ce to biti zadovoljstvo .
100m to ce biti prava investicija :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3650
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao cubica » 15 Jul 2013, 13:00

uvek je tesko to ukodiravanje menjaca..plus jos i ako imas problem sa instalacijom..pa jos i ford (Found On Road Dead) :D od njega uglavnom beze svi majstori :)
Moras naci ECU od istog motora sa rucnim menjacem i AC ili bez AC (kao sto je tvoj sada) vidi jel taj ima immo box ili nema...pa ili da se radi immo off ili dokupi i brave i kljuceve od tog drugog...i naravno pripadajucu instalaciju...
imas li koga tamo da radi promenu volana desni-levi?? Oni najbrze to mogu da ti odrade...ili kupi koju gajbu pivcigera pa sedi sam kad imas vremena...ako imas dizalicu i kanal onda super..jos lakse...

cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao Vojvoda » 15 Jul 2013, 13:22

Ništa se tebi tu ne isplati kupovati osim odgovarajućeg ECU koji podržava varijantu opreme koju trenutno imaš u autu. Ono što ti je činiti je da zasučeš rukave, skineš komplet instalaciju na koju sumnjaš, pretreseš žice i konektore (moguće da ti je samo neki oksidirao i eto sexa), okrpiš šta ne valja i nazad u auto. E ako onda neće uvek ima vremena za kanticu benzina. lolzi
:pivopije: :pivopije: :pivopije:
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 15 Jul 2013, 15:31

Dakle, da ponovim!
Kupljen je drugi odgovarajući ECU za isti FORD Mondeo ali sa ručnim mijenjačem (kao što je sad slučaj), klimom, ABS itd. i immobilizatorom (PATS) koji je sada software-ski onemogućen. Isti je ugrađen, ali kenjac nije zamijenio žice koje po rasporedu sada ne odgovaraju, pa je hladnjak vode ostao bez ventilacije. Tip (kenjac) koji je to napravio, je dao petama vjetra, a ja mu nisam ni platio ništa, osim drugog ECU (nisam ni ja vesla sisao cijeli život, več pivo :mrgreen: ).
Dakle ostaje mi "samo" da cijelo ožičenje motora zamjenim novim odgovarajučim žicama (što se mene tiće bit će sve iste boje ali sa brojevima na sebi kao u el.ploći) i da napravim odgovarajuče izmjene na pinovima konektora na ECU kako bi kablovi odgovarali ovom novom ECU ali mi treba shema za upravo ovaj ECU kako bi to i napravio bez greške!

Imam Autodata shemu (na kojoj se vidi ta razlika za motor ventilatora hladnjaka vode) ali na njoj nema oznake ECU-a pa nisam siguran da ona 100% odgovara ovom ECU-u.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Vojvoda
___
___
Postovi: 2285
Pridružen: 17 Dec 2006, 22:14
Location: Srbija
Contact person: Mirko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd, Karaburma

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao Vojvoda » 15 Jul 2013, 15:48

OK. Sad je malko jasnije. Ono što ti pravi problem, a što je bila greška u startu, je kupovina ECU bez odgovarajuće prateće instalacije a to se tako ne radi. No sad, nisi ti tome kriv. Zaista nemaš drugog izlaza do nabavke instalacije koja ide uz taj ECU koji imaš, ili pak celog kompleta (ECU+instalacija) a da posle taj ECU koji imaš ili prodaš ili ostaviš u rezervi. Da praviš i prevezuješ postojeću instalaciju prema novom ECU, veruj to ni neprijatelju ne bi poželio. :roll:
Budženje je majka zanata.
Ko dobro budži, bolje pare uzima.
http://www.youtube.com/watch?v=WBao61sI ... ture=share

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao buzdumra » 15 Jul 2013, 16:22

ajd gore napisi da ti treba PINOUT
vidim da si tek sad napisao oznake :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15853
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao fanzo » 15 Jul 2013, 17:19

Nike, bolje ti nabavi automatski menjač lolzi :mrgreen:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao nike » 15 Jul 2013, 17:33

Da, možda tiptronic! :oklagija :oklagija :tooo:


@Buzdumra

Oznake pišu već od prvog posta! :pivopije:

Instalaciju sam naručio kod prijatelja koji nabavlja dijelove u Italiji, ali pitanje je hoće li je i kad će je naći.
Ja ne vidim problem u prevezivanju, ako nađem odgovarajuću shemu.
Pa ja sam u stanju Hjuston prevezati sa odgovarajućim shemama i pravom zalihom piva! :pivopije:
Ako nema shema a ima dovoljno pive, pravim sheme sam. :yeah:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3650
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: FORD Mondeo Ožičenje motornog prostora-gdje nabaviti

Post napisao cubica » 15 Jul 2013, 18:56

ako imas AD onda ukucaj sad podatke starog i novog auta, godiste, tip, litrazu i tip motora i koliko kw i u semama za ecu podaci su obicno tacni!! I ja je koristim i ako ima podataka za elektricne sheme to bude Ok..ako ti nije dovoljno..onda da vidimo sa ovima sto vise rade fordaljke odakle vuku servisnu doumentaciju pa cemo traziti od njih pinout i sta bude trebalo---

cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Autoelektronika”