Analogni signal

Forum za neobavezne teme.
Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 14:49

Eh..sad će možda neko pomisliti da sam izlapio ili poševeljio u glavi od no thanks
ali, nekad slučajno ili namjerno s nekim razlogom stavim na auto tuning i krene prvo pretraživanje analognih signala
ne radim to često
ali kad krene pretraga, pojavi se onaj "snijeg" i ja gledam minut dva u to, kao hipnotiziran
pa me opuca nostalgija za mlađim danima
ono crt, a ja imam energije da se zadrmavam s njim satima dok ne nađem šta ga zeza :lala:

trebo bi si nabaviti jedan CRT da se 'drogiram' njime lolzi :mrgreen:
možete se smijati do mile volje ovome, ali baš me zanima jel neko od vas doživi povremeno sličan osjećaj?
naravno neko od starijih

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Analogni signal

Post napisao Kobac » 07 Feb 2024, 15:11

VJEKOSLAV je napisao:
07 Feb 2024, 14:49
trebo bi si nabaviti jedan CRT da se 'drogiram' njime lolzi :mrgreen:
Dosta horor filmova tako pocinje. lolzi

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 15:19

u jbt...nisam valjda u toj fazi 0x00xx5 shame :mrgreen:

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Analogni signal

Post napisao Kole » 07 Feb 2024, 15:24

Ja nikad nisam ni prestao sa korišćenjem CRT televizora, sada ih koristim preko STB uređaja koji digitalni signal pretvara u PAL. Imam dva Samsunga, veći od 72cm u dnevnoj sobi i manji od 54cm u spavaćoj sobi. Veći je na češkoj anteni, a manji na sobnoj anteni. Dobio sam na poklon još jedan ispravan Samsung televizor od 54cm, tako da ne mislim nikada da pređem na LED tehnologiju, jer su ti televizori skuplji i najčešće neisplativi za popravku. Tako da to kod mene nije nostalgija nego svakodnevica. Ja hvatam kanale sa dve zone raspodele Avala (Beograd) i Crveni čot (Novi Sad).

A što se tiče analognog PAL signala čuo sam da se još emituje u Bosni i Hercegovini. Ja iz Beograda ne mogu da ga uhvatim zbog planinskog terena, ali ti iz Slavonije možda možeš. Hrvatska se i žalila da analogni signal iz BiH ometa njen digitalni radio.

Nabavi češku (mrežastu) antenu, stavi u nju najjaču pločicu od 50db, popni se na krov i okreni je na jugozapad prema BiH. Kako su bosanske planine visoke, a Slavonija ravna, možda uspeš da uhvatiš analogni signal i da gledaš kanale iz BiH u Vukovaru. A vrlo verovatno je da možeš tako da uhvatiš pored hrvatskih i digitalne kanale iz Srbije i Mađarske i onda kad imaš džabe 50 kanala što bi plaćao kablovsku televiziju?

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 15:32

ja u VU preko čota hvatam srpske, digitalne, a bosanske ne jer morao bih okrenuti antenu
ali nemam želju gledati baš crt, niti analogne signale(imam i ja pretvarač sa digitalnog u analogni ali ne koristim)
mene samo povremeno pogled baš na 'snijeg'' na ekranu malo baci u stare dane, to je ono... :mrgreen:

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 15:46

danas sam se susreo sa jednim čudnim simptomom koji nikad prije nisam vidio
(možda sam to trebao napisati u rubrici zanimljivosti)
baš sam stavio malo prije info o smanjivanju struje za taj tv
HISENSE 43 iz 2018god.

uhvati HR kanale HEVC 265 i ima sliku, ali ton ide oko 10 sec prije slike, a na srpskim 264 normalno usklađeno
zato sam probao i reset i u SM i nema promjene
pa sam išao i komplet auto pretragu skupa sa analognim (povezano s ovom temom)

ali isto je...na 265 ne može uskladiti ton i sliku
u početku krene normalno, i onda pomalo žuri ton prije slike do otprilike 10 sec razlike, kao slika kasni ili ton žuri

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Analogni signal

Post napisao Kole » 07 Feb 2024, 15:56

Probaj sa češkom (mrežastom) antenom u svim pravcima - jug - jugozapad (BiH) i severozapad - sever - severoistok. Tu možda nađeš mađarske kanale i možda još lokalnih kanala iz Srbije koji se emituju iz pravca Subotice (predajnik Crveno selo). Što više kanala to bolje, a ulaganje nije veliko, ja sam kupio novu mrežastu antenu kineske proizvodnje za 10 eura u dinarima.

Što se tiče ovog fenomena sa kašnjenjem slike, mislim da to nije povezano sa sistemom, nego sa udaljenošću predajnika. Što ti je predajnik udaljeniji, to slika više kasni za tonom. Možda je tebi predajnik sa koga primaš hrvatske kanale udaljeniji nego Crveni čot sa Fruške gore. Kod mene konkretno u Beogradu, kanale koje gledam sa Avale koja je udaljena od mene 30-ak km slika stiže kad i ton, ali kad gledam vojvođanske kanale (sa Crvenog čota udaljenog oko 100km od Beograda), slika kasni u odnosu na ton 3-4 sekunde. Prvo čujem glas, pa tek onda vidim kako govornik otvara usta.

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 15:57

sad primjećujem da ima problem i u obradi video signala, ili slike samo, javljaju se smetnje na HR programima
inače neki obrade samo zvuk, ali video ne na 265, ali ovo još nisam vidio da ima i sliku a da ovako radi :shock:

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 07 Feb 2024, 16:07

Kole je napisao:
07 Feb 2024, 15:56
Probaj sa češkom (mrežastom) antenom u svim pravcima ....
hvatam sve srpske kanale s nacionalnom frekvencijom, i one lokalne koji se emituju na čotu, dobar signal
Što se tiče ovog fenomena sa kašnjenjem slike, mislim da to nije povezano sa sistemom, nego sa udaljenošću predajnika. Što ti je predajnik udaljeniji, to slika više kasni za tonom. Možda je tebi predajnik sa koga primaš hrvatske kanale udaljeniji nego Crveni čot sa Fruške gore.
nije to u pitanju, odličan mi je signal za HR kanale, i nikad do sada nisam imao sličan slučaj, svi drugi tv rade normalno, ovo je neki model s prelazom koji je stariji i ne odrađuje kako treba, ili nema dovoljno memorije ili brzine valjda, ne znam, samo baš do tv-a je stvar.
imao sam one koji obrade zvuk od 265, ali ne i sliku, ili nijedno, ali ovo vidim prvi put

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Analogni signal

Post napisao miodrag popovic » 07 Feb 2024, 17:37

Ne drma me nostalgija oko CRT-a i popravljanja MF stepena "kad bega sa kanala".Neka,hvala,33pF,47pF u zavojnici,pa šteluj,traži,brrrr
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Analogni signal

Post napisao cubica » 08 Feb 2024, 03:14

pa konvergencija, fokus, pa pljeskanje VN, pa odlazak kod babe Delijane da mi namesti želudac posle nošenja 32'' CRT ... lolzi
cuby no thanks
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 08 Feb 2024, 09:03

ma nemam ni ja nostalgiju za popravljanjem crt, nego za danima kad sam ih mogao satima za stolom raditi, dizati i spuštati sa stola (pogotovo SONY s ravnim ekranom :m: )
a da me nakon toga ne bole leđa i sve ostalo

to je u stilu onog vica kad se 90 godišnjak žali na nove vlasti i kaže da je za vrijeme tita bilo bolje
zašto?
"pa onda sam mogao često, a sad nikako" :mrgreen:

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Analogni signal

Post napisao Kobac » 08 Feb 2024, 09:12

Kole je napisao:
07 Feb 2024, 15:56
Što se tiče ovog fenomena sa kašnjenjem slike, mislim da to nije povezano sa sistemom, nego sa udaljenošću predajnika. Što ti je predajnik udaljeniji, to slika više kasni za tonom.
Cisto da neko ovo ne bi shvatio ozbiljno posto je javni forum, ovo nije tacno i nemoguce je.

Kasnjenje slike i tona moze da bude na samom predajniku (retko) ili u prijemniku, bio to televizor ili dvbt2 prijemnik.
Najcesce je problem sa dekoderom slike ukoliko je slika zahtevnija ili se koristi neki codec koji vuce vise resursa (ili veca rezolucija na tom kanalu) krene da se razilaze slika i ton. Negde je to malo i nprimetno a negde ume da bude i vise sekundi u pitanju.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5345
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Analogni signal

Post napisao buzdumra » 08 Feb 2024, 09:32

300—3000 MHz ne krece se kroz vakum ?
Desava se i ovo recimo rts1 sa Avale i rts1 sa Cota .. dva tv isti kanal kao posvadjani ...
' ima i dva raz\licita modela isti predajnik i kanal kasni isto .. lolzi a tek onaj idtv, dtv nokia lolzi
Zadnja izmena: buzdumra, dana 08 Feb 2024, 09:40, ukupno menjano 1 put.
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
VJEKOSLAV
gx
gx
Postovi: 410
Pridružen: 14 Jun 2008, 23:20
Location: VUKOVAR
Specialty: tv

Re: Analogni signal

Post napisao VJEKOSLAV » 08 Feb 2024, 09:35

Kobac je napisao:
08 Feb 2024, 09:12
Najcesce je problem sa dekoderom slike ukoliko je slika zahtevnija ili se koristi neki codec koji vuce vise resursa (ili veca rezolucija na tom kanalu) krene da se razilaze slika i ton. Negde je to malo i nprimetno a negde ume da bude i vise sekundi u pitanju.
da, kod mene je sigurno to u pitanju, jedino što ja još nisam imao tv koji tako radi, pa me iznenadilo
zanimljivo je da ima u meniju i skalu za podešavanje, ali ne reagira
u stvari od min 0 do 250 malo se može približiti slika zvuku, ali opet ne kako treba
Prilog
ka (2080 x 1560).jpg

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Analogni signal

Post napisao Kole » 08 Feb 2024, 10:50

Možda je Kobac u pravu, ali ja sam to pretpostavio samo iz praktičnog iskustva - sa Avalom koja mi je blizu se to apsolutno nikad nikad nije desilo, a sa Čotom koji je daleko - povremeno se dešava, i to onda kad je signal koji stiže slabijeg kvaliteta, da li zbog vremenskih uslova ili ne - nisam siguran. Da je STB neispravan, onda bi se to valjda stalno dešavalo i bilo bi i sa kanalima koje dolaze sa Avale? A probao sam kada se to desi i da zamenim STB uređaj, pošto imam dva komada, jedan Horizons i drugi Velteh, ali kod oba se dešavalo isto. Pritom oba predajnika su iste snage - 5000W.

U načelu signal sa Avale mi je uvek na maksimumu, nikad nema zamrzavanja slike, prekida tona, kašnjenja slike itd, iako sam ja u urbanom delu Beograda, okružen visokim zgradama.

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”