Dilema vezana za kompjuterske monitore

Forum za neobavezne teme.
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Dilema vezana za kompjuterske monitore

Post napisao Kole » 09 Okt 2023, 11:48

Hteo bih da podelim sa vama jednu moju dilemu vezano za kompjuterske monitore. Pitam se zašto oni imaju uzemljenje, kad su potpuno plastificirani i nemaju otvorene metalne delove? A televizori nemaju uzemljenje, što je i logično.
Za kućišta mi je jasno, ona su od lima.
Ovo pitanje je i praktične prirode, jer je kod mene kompjuter uključen u običnu uticnicu jer mi šuko nije blizu radnog stola. Zato nikad ne diram kućište dok je uključen, ali da li možda postoji neka opasnost za koju ne znam?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Dilema vezana za kompjuterske monitore

Post napisao alexa_pg » 12 Okt 2023, 16:49

Kole je napisao:
09 Okt 2023, 11:48
...Pitam se zašto oni imaju uzemljenje, kad su potpuno plastificirani i nemaju otvorene metalne delove?...
Ne bih se složio u potpunosti sa tobom. Svaki monitor ima na zadnjoj strani više priključaka koji su direktno montirani na šasiju aparata. Jedan od njih je i za VGA kabal koji treba da se poveže sa kućištem a kućište je uzemljeno. Bar bi trebalo da bude.
Rizično je ubadati VGA kabal iz monitora koji nije uzemljen u kućište koje je uzemljeno. Ako su oba uređaja uzemljena, kućišta su ima na istom potencijalu i rad je potpuno bezopasan.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Dilema vezana za kompjuterske monitore

Post napisao Kole » 13 Okt 2023, 10:45

A to je u pitanju. Sad razumem. Kod mene konkretno kompjuter nije uzemljen, pa ne diram kućište dok je uključen u struju. A smatrao sam da mi od monitora ne preti opasnost, jer je sav plastificiran. Kako god, čak i sa funkcionalnim uzemljenjem, smatram da se ne sme montirati ili skidati monitor sa kućišta pod naponom. To jest, uključiti u struju bilo koju komponentu se sme tek onda kad je sve povezano (kućište, monitor, tastatura, miš, zvučnici, štampač) itd.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Dilema vezana za kompjuterske monitore

Post napisao alexa_pg » 13 Okt 2023, 12:03

Ne traba baš ići u krajnjost pa i za USB uređaje kao što su miš i tastatura gasiti račinar.
Poželjno je da sve uređaje koji imaju sopstveno napajanje i spajaju se međusobno, prvo se sve spoji pa onda uključuje.
Iskreno, ovako prvi ja ne radim. Međutim ja imam neki svoj način rada tako da ovo može da se izbegne.
Prilikom uključivanja VGA kabla iz računara na TV ili prilikom spajanja kojekakvih box-ova, igrica, signal generatora.. preko HDMI kablova, uvijek prvo tim HDMI kablom ili VGA kablom, dotaknem kućište TV-a (tjunera) i na neki način se oslobodim statičkog elektriciteta. Dešavalo se ko zna koliko puta da kada se "naživo" uključuje HDMI u TV, da strada HDMI port.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
chellawy
gx
gx
Postovi: 3186
Pridružen: 12 Avg 2006, 22:25
Location: Bačka Palanka
Contact person: SIX
Specialty: tv

Re: Dilema vezana za kompjuterske monitore

Post napisao chellawy » 11 Nov 2023, 16:02

Jednostavno

To su standardi koji su propisani medjunardnim zakonima o zastiti i bezbednosti koristenja raznorazih elektricnih i elektronskih uredjaja.
Pojedinac konkretno ne mora da se pridrzavaistih (zakona) ali ako dodje do odredjenih posledica po uredjaje i korisnike , i komisija (vestaci- vestacenje) dostavi dokaze , onda nece biti moguce naplatiti odstetu u odnosu na stetu koja je prouzrokovana nepravilnim koristenjem uredjaja ( nepravilno se odnosi na to sta je preporuceno od strane preporuka prodavca i davatelja garancije)
Kompletna ponuda rezervnih delova koja će biti veoma ažurirana u narednih dve ,dve i po godine :)
https://www.kupindo.com/Clan/chellawy/SpisakPredmeta

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”