Od čeg je ova elektronika?

Forum za neobavezne teme.
ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao ROAMER » 01 Okt 2020, 20:51

E i tebe sad. Kako znas da su stampaci programirani da stanu?
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5450
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao alexa_pg » 01 Okt 2020, 21:59

To je javna tajna. Od prizvođača do proizvođača, uglavnom svi nakon otprilike 20000 odštampanih stranica, mašine prestaju sa radom. Potrebno je zamijeniti developer, toner, uraditi veliki servis... i kad na to dodaš uslugu servisa, bolje i jeftinije je kupiti novi štampač.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao ROAMER » 01 Okt 2020, 23:44

Hm, znači za njih svi znaju i dopusti im se, a za veš mašine npr. ne?
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1119
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao sim » 02 Okt 2020, 00:45

Vi izgleda ne citate sve postove.
Ves masina se ne programira sovftverski da stane posle odredjenog vremena. Svaki deo u masini se zna koliko ce da traje. To se zna na nacin da ležaj 6203 ako radi na 800 obrtaja pti opterecenju xx moze da izdrzi toliko i toliko. Ako isti deo se bude manje opterecivao trajace duze. Ako radi preopterecen trajace krace.....
SIMkom

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5450
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao alexa_pg » 02 Okt 2020, 08:47

Čitamo mi to @sim, nego priča polako prelazi u neku opšu priču, kafansku. :-)
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1119
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao sim » 02 Okt 2020, 10:09

Ma nisam mislio na tebe alexa.
Moje misljenje se poklapa sa buzdumrom u potpunosti a i sa tobom.
Ali roamer i kole kao da ne citaju sve.....
SIMkom

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao Kole » 02 Okt 2020, 10:18

A što ja?

Ja sam samo postovao članak, dalje nisam učestvovao u diskusiji. Ti si rekao da me je ono za virus u softveru neko slagao.

Ja sam ti omogućio da pročitaš ovaj članak, čisto da vidiš da to nije neka moja ideja i ogradio sam se da ne garantujem da li je to istina ili nije. Ali moraš priznati da je učestalo kvarenje aparata veoma brzo nakon isteka garancije sumnjivo. Zašto se ne pokvare 2 meseca pre isteka garancije, ili 6 meseci posle isteka garancije? Ko može sa tolikom sigurnošću da predvidi da će se mehanički delovi potrošiti baš nakon, recimo, 3 godine, a ne 2 godine i 7 meseci ili 3 godine i 5 meseci?

Po meni treba razmisliti i o toj mogućnosti. Danas više ne postoji moral, postoje samo pare.

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao ROAMER » 02 Okt 2020, 14:11

@sim Čini se meni da još neki ne čitaju sve postove :-) Ali ako ćemo cjepidlačiti...... Ja sam napisao samo kako novinari prenose vijesti, tako da se shvati skroz drugačije. A i kolega buzdumra je napisao da su štampači "programirani" da stanu. E sad, ako se odabir materijala za, nebitno, ležaj, zupčanik, toner, itd.... zove programiranje ili namještanje.............. e onda sam ja u zabludi sve ove godine :fanzo:
Svi mi manje više znamo kakvo je stanje sa kvalitetom današnjih dana i zbog čega.
A ono da li se programski nešto ubacuje............dok mi neko ne dokaže ovako ili onako, uvijek će biti prostora za diskusiju. I mislim da malo zdrave diskusije nije na odmet.
A i sviđa mi se ova tema zbog onog pasulja sa centrifugom :-)
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao buzdumra » 02 Okt 2020, 23:24

ne samo stampaci ,. igrom slucaja znam jos neke masine se zaustavljaju Softverski i nikako drugacije'. fotoaparati , neke kamere za specijalne namene ,. itd.
i uglavnom kupovina drugog je najjednostavnije resenje!
za mehanicki setovanje trajanja - (programiranje) sam isto siguran ! To nema veze sa kvalitetom !
gledaj "Orginal" deo gume za benzin ,. pocinju da broje dane kad si prvi put nasuo benzin ! znaci ti ih drzi u fioci 20 god. i u moci u benzin tad im krece trajanje ..,. kako?
-sta mislis da nije tako uradjen semering na nekim masinama ???
-akumulator?
-elektrolit?
-kolektor na motoru ?
-disipacija elektronskih delova u skladu sa konstrukcijom ? (najkvalitetniji delovi -ma sta to znacilo najboljih proizvodjaca )

Za svaki sraf' postoji proracun , sve se racuna. Uzima se u obzir i okruzenje . npr: Ugljenik , Silicijum , Sumpor , Mangan , Berilijum , Kalcijum , Hrom , Bakar,.,. sve to ima u jednom gvozdeno-zeljeznom :uca: vijku.
i tu se zna vreme propadanja (hemiskko delovanje) i mehanicke karakteristike Tvrdoca i Zilavost pa se izvodi na Sabijanje ,Istezanje , Savijanje ,Uvrtanje i Smicanje.
posle toga idu na to proracuni na termicku stabilnost.

To ti je samo za jedan sraf na nekoj masini! :tooo:
e sad zamisli taj lezaj sa vise kuglica sile trenja ,. ma tacno se zna u kom momentu sa zadanim silama = toliko je trenje =tplerancija .(da ne ulazimo u detalje) :dmzs:
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1119
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao sim » 02 Okt 2020, 23:31

Ovo je 100 posto tacno.
Potpisujem svako slovo u postu iznad.
Onaj ko radi ili servisira jednu te istu bransu godinama zna to tacno u gram. Kad vidis neki deo aparat uredjaj... i vidis u kojim se uslovima eksploatise moze se sa veoma velikom preciznošću proracunati radni vek.
SIMkom

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao cubica » 10 Okt 2020, 16:48

Sinoć gledah na History...i setih se ove diskusije...koliko mi kasnimo kao konzumeri za istinom, da ne kažem, kasnimo ko muda za veprom, ...i u tehnici ali i u životu, a posle mi kažu teoretičari zavere!! Naime, kad je pao Berlinski zid, došli su do podataka i papira iz Osrama. I tamo lepo piše...da je direktor Osrama još 1920 godine!!!!! Napravio uniju svih prozvođača sijalica, gde su se dogovorili i obavezali poslovnim aktom-ugovorom da skrate radno vreme sijalica! Sa 2.500 na 1000 radnih sati. Jer su primetili da se guši proizvodnja i da se tržište zasićuje. Takođe su aktom propisali i kazne...ako uhvate sijalicu nekog od proizvođača iz unije da prebaci 25 radnih sati-manja kazna, za prebac od 50 sati, još veća i td.
Ljudi !!! To je bilo pre 100 godina !!!!!!
cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
srleboj
gx
gx
Postovi: 1082
Pridružen: 28 Sep 2006, 12:35
Location: ZARKOVO-Beograd
Contact person: spasoje
Phone number: 003810112515373
Specialty: tv
Lokacija: ZARKOVO

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao srleboj » 11 Okt 2020, 05:52

da al mi realno kasnimo bar 100 god za razvijenim svetom
Срђан

Avatar
cubica
gx
gx
Postovi: 3663
Pridružen: 15 Nov 2006, 11:23
Location: IVANJICA
Warranty service: ERG
Specialty: tv-multimedia

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao cubica » 11 Okt 2020, 20:08

da, kasnimo sa lažima i prevarama za ''razvijenim'' svetom! Nsmo se još toliko razvili.
cuby
samo laž treba državnu podršku, istina stoji sama od sebe uspravno! no thanks

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao Kole » 12 Okt 2020, 09:19

Kad smo kod sijalica, da vam ispričam jedan lični primer.

U onoj kući na selu koju povremeno koristim NIJEDNA sijalica nije pregorela već preko 40 godina. Zanimalo me je da pogledam koje su to sijalice, da ih kupim i za stan, pa sam se popeo i pogledao.

To su sijalice NARVA iz bivše Demokratske Republike Nemačke. Inače NARVA je jedna od retkih proizvođača iz Istočne Nemačke koji je opstao i posle ujednjenja Nemačke 1990. godine, ostali su propali ili pripojeni drugim proizvođačima.

I danas možete kupiti Narvine proizvode, sijalice i drugo. Jedina razlika je što sad crkavaju posle istog vremena kao i proizvodi ostalih proizvođača, za razliku od vremena kad je bio državni kombinat (VEB).

Zaključak izvucite sami.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3070
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao KASA1 » 12 Okt 2020, 09:44

Kamo je ova tema otišla? Jest da smo u kavani-pabu-bircuzu, al što je previše je previše.

@Kole, prvo si svojim postom skrenuo temu na raspravu o svrsishodnosti elektronike uopće a sad bi o žaruljama i njihovoj kvaliteti,... nemoj raditi cirkus od foruma. Drži se teme ili otvori novu. :uca:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao Kole » 12 Okt 2020, 10:03

Da li si pročitao postove pre ovog mog?

Tema je odavno skrenula sa elektronike. Ćubi je spomenuo emisiju o sijalicama koju je gledao na History, pa sam ja dodao svoje lično iskustvo o tome.

Na sve te postove ti nemaš primedaba, ali imaš na ovaj moj? I ja ne pravim cirkus od foruma, naprotiv, trudim se koliko mogu da doprinesem.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3070
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao KASA1 » 12 Okt 2020, 10:09

Naravno da sam pročitao,... kompletnu raspravu koja je poslije uslijedila si ti zakuhao ovim postom:
viewtopic.php?f=2&t=36129#p341402
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao Kole » 12 Okt 2020, 10:25

Priznajem da jesam, ali mislim da nisam pogrešio, postovi posle mog su većinom potvrdili moja razmišljanja.

Elektronika čini uređaje kvarljivijima, nego što bi bili bez nje. Verujem da je to danas svakom jasno.

Analogni uređaji, napravljeni od kvalitetnog materijala, skoro da su večni.

A nemam ništa ni protiv drugačijeg mišljenja. Čak i razumem profesionalne servisere koji brane elektroniku.

Dokle god je kvarova biće i posla, time i zarade.

Avatar
buzdumra
gx
gx
Postovi: 5346
Pridružen: 22 Okt 2006, 20:14
Location: srbija

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao buzdumra » 12 Okt 2020, 11:57

Dobro je razumeli smo...
proradijo mi net zahvaljujuci fanzi

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3070
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Od čeg je ova elektronika?

Post napisao KASA1 » 12 Okt 2020, 12:54

Dakle, ne ulazeći u analizu onoga što je bilo poslije, vjerujem da si shvatio da se primjedba odnosila isključivo na pokretanje rasprave o stvarima koje nisu dio teme, nikako na tvoje stavove. Dapače, drago nam je da si aktivan i pokušavaš dati svoj doprinos kako savjetima tako i razmišljanjima.
A propos, ne misliš li da bi bilo bolje da si pokrenuo diskusiju o programiranu kvarenju u nekom drugom, tematski bližem podforumu, u temi npr.: "Loša kvaliteta uređaja, programirano kvarenje ili nešto treće" ili, vezano uz ovo drugo: "Sijalice sa žarnom niti, kvaliteta, što kupiti" a ne u temi "Od čeg je ova elektronika" pričat o tome.

Zašto na tome inzistiramo?,... intencija je u cijeloj priči da će time budući pretraživač koji postavi adekvatan upit u tražilicu, odmah dobiti u ponudu naslove tema koje imaju veze s onim što traži i relativno brzo doći do onoga što ga zanima.
Držimo li se tih pravila, održavamo forum ne samo zanimljivim već i kvalitetnim.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”