Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Forum za neobavezne teme.
Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao Kobac » 15 Dec 2021, 15:36

Umeo je prodavas da ponudi manje novca ali jos to nisam doceko od Aliexpresa.
Vec je vraceno manje ili je samo predlog za sada?

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao bracans » 15 Dec 2021, 15:38

Vec vratili, leglo na racun. Parcijalni refund. Mene takodje iznenadilo. Od 2016 ovo prvi put parcijalno, uvek bio ceo iznos. Za sada cu obustaviti kupovine preko sto dolara. Cisto me interesovalo, jel ko tako prosao, ili je to nova politika alija?
Zadnja izmena: bracans, dana 15 Dec 2021, 18:03, ukupno menjano 2 puta.

tiksi
gx
gx
Postovi: 1055
Pridružen: 22 Sep 2006, 00:00
Location: BOR SRBIJA
Contact person: Tiksi
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao tiksi » 15 Dec 2021, 15:54

Meni su prosle godine vratili ceo iznos tj. cena robe + shipping.
Bilo je malo rasprave sa prodavcem ( nije hteo da vrati pare uopste ) pa sam pokrenuo spor.
U sporu su zakljucili da je poslato na pogresnu adresu tako da su vratili celu sumu.
Paket je bilo sa pracenjem posiljke.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao spagagz » 15 Dec 2021, 18:34

Shiping ne vracaju.Mislim da pise negdje na sajtu o uslovima trgovine.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao bracans » 15 Dec 2021, 19:28

U pravu si 01ziveli nisam racunao bonuse koje imam a koje odbili, dijamantski sam kupac pa imam tih bonusa. Hvala. Posto mi ostalo nesto para sa ovim cu umesto starog Hanteka 6022be uzeti Hantek DSO2D10 osciloskop. Gledao Fnirsi 1014D ali ima stvari na njemu koje zaista nisu korektne.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao alexa_pg » 16 Dec 2021, 10:12

spagagz je napisao:
15 Dec 2021, 18:34
Shiping ne vracaju.Mislim da pise negdje na sajtu o uslovima trgovine.
Ne kažem da je nemoguće ali mi nešto ova priča ne pije vodu. To bi bila najveće plačka.
Odmah bi formirao nalog i prodavao bilo šta aktuelno po cijeni 5 eura + poštarina 2 eura. Naravno, nikom ne bih ništa slao već bih nakon isteka zakonskog roka vraćao 5 eura za proizvod a zadržavao 2 eura za navodnu poštarinu.
Za dobru ideju novaca koliko hoćeš. Mašala.
AE ima osiguranu robu i u slučaju gubljenja robe oni nijesu u gubitku.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

tiksi
gx
gx
Postovi: 1055
Pridružen: 22 Sep 2006, 00:00
Location: BOR SRBIJA
Contact person: Tiksi
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao tiksi » 16 Dec 2021, 11:54

Evo sada sam proverio .
Placeno za duksericu 9.87 $ sa shpping-om 13,36 $
24.12.2020 vracena cela suma.
Prilog
Untitled.jpg
1.jpg

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao spagagz » 16 Dec 2021, 18:13

Mozda neki vracaju i shiping.Znam da meni nisu prije godinu dvije,i znam da sam procitao za nenanje obaveza za vracanje postarine.Od tad kupujem sa free shipingom,a po vecoj cijeni.Nisu svi kinezi kvarni,dobar dio je posten,a nece da rade za dzabe kao ni mi sto necemo.

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao bracans » 16 Dec 2021, 22:23

U pravu si, shiping nije aliexpress u obavezi da vrati, pise u pravilima, u svakom slucaju misterija resena, vratili su mi sumu bez postarine i bonusa koji imam, samo sad sa dijamantskog pao na platinasti status, nema veze. Inace i status pomaze kod desput, ali neka druga prica. Hantek DSO2D10 je negde 300 USD, cim uradim presek na racunu verovatno narucujem sa ali premium shiping, kazu za nedelju, dve stize. Inace najgori su prodavci koji te porukom obaveste da nece poslati robu ali ne stopiraju proceduru, ako ne pratis odose pare. Inace u zadnjih mesec dana cetiri desputa sa raznim razlozima i svi reseni.
Zadnja izmena: bracans, dana 17 Dec 2021, 08:34, ukupno menjano 1 put.

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao Ribery » 16 Dec 2021, 23:02

spagagz je napisao:
16 Dec 2021, 18:13
Nisu svi kinezi kvarni,dobar dio je posten,a nece da rade za dzabe kao ni mi sto necemo.
Ja baš imam loša iskustva sa Kinezima. Ako im platiš pre nego što stigne proizvod a posle stigne oštećen ili neispravan meni ni jedan Kinez nikada nije vratio novac a ja sam svakom platio robu čak i kad je stigla da zakašnjenjem. Nekako su mi slabi sa pisanjem, slabo komuniciraju, kao da su mutavi ili kao da plaćaju svaku napisanu reč. Kad vidim neke prodavce kako se potrude na našem sajtu Kupujem Prodajem u Srbiji koja je to profesionalnost i ljubaznost onda se nekad pitam kako su oni tako mutavi uspešniji od naših prodavaca a usluga im je jeziva barem kod većine. Ovo pišem iz mog ličnog iskustva sa Kinezima.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 610
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao Kobac » 17 Dec 2021, 09:46

Imao sam i negativnih ali vecinom su iskustva pozitivna.
Naravno najbitnije je kupovati od prodavaca se visokim ocenama, to ne znaci uvek da nece biti problema ali u vecini slucajeva znaci.
Ako se kupuje od prodavaca koji imaju ocene ispod 95% svasta se moze ocekivati...

Avatar
miodrag popovic
gx
gx
Postovi: 3148
Pridružen: 08 Nov 2006, 21:08
Location: Srbija
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv
Lokacija: Pančevo Braće Jovanović 56

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao miodrag popovic » 17 Dec 2021, 14:54

Ima puno falš robe.To je činjenica.Kinezi vraćaju pare,u mom slučaju svaki put kad sam tražio,koliko mi sjećanje dohvaća.A tražio sam kad odmah probam šta stigne pa ne valja.A kad stoji u fioci godinu dana pa shvatim da je falš-piši zaboravi.Kad se traži povrat robe treba uložiti trud,slikati,video klip,dobar opis i naravno zaljepiti negativnu ocjenu prodavcu.U zahtjevu za povrat robe biti fer,koristiti opis i slike prodavca i vlastite slike i tačno napisati šta nije OK.Koristiti naknadni opis (u roku 15 dana) da se opiše roba ako nije zadovoljavajući kvalitet da se upozore drugi kupci.Koristim google translate pišem na srpskom pa prevod na engleski trudim se da bude kratko i jasno.
npr.poručio LED diode SONGXIN prodavac sa kojim nema problema,stigle mi jednom plave,jednom zelene,jednom žute.U sva tri slučaja sam pronašao u opisu da zaista piše ili ima slika da su sve samo ne bele.Nisam tražio povrat ali sam dodao opis u komentarima o boji dioda da su neupotrebljive,ali treba čitati do kraja,nije klasično uvaljivanje nego ako prođe sam si kriv.Čitajte komentare,gdje neka komentara odmah sumljivo.Jednom mi poslao pakovanje upola manje,reklamirao sam i pola para mi vratio.Sve ostalo što mi nije stiglo na vreme+onih mesec dana kad sam reklamirao stigle pare,a u zadnje vreme kako su uveli limit 5 dolara za Srbiju ne reklamiram ako zakasni i sve stigne uglavnom na gomili po 10-tak pošiljki.Mada ima izuzetaka šalju sad i preko 5 dolara sa nekim minimalnim šiping-om inače je npr 4 dolara+1 dolar za slanje,ako tražiš od istog prodavca 2 kom e onda je 8 dolara+39 dolara slanje.
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

Avatar
bracans
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 431
Pridružen: 19 Apr 2014, 12:49
Location: Novi Sad
Specialty: whitegoods

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao bracans » 17 Dec 2021, 20:16

Pored mog nadimka u desput stablu vidim ocene svih prodavaca koje su meni date. To pracenje koje Kinezi salju u opste nije tacno, verovatno se nalazi paket negde u bivsim republikama sovjetskog saveza, jednom mi dosla posiljka preko turske, jednom preko madzarske, jednom preko nemacke, ali vecinom preko bivsih republika SSSR. Koliko vidim ali procesljao moj nalog i nasao par fantomskih prodavaca, uradio bez moje akcije refund, pisao sam o tim fantomskim prodavcima. Treba se paziti, nije bas najjasnije ali funkcionise sistem, parcijalni refund i nije najstrasnija stvar.

Avatar
Liskun Elektronik
gx
gx
Postovi: 1518
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:37
Location: Srbija
Warranty service: ERG-VOX
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Stara Pazova

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao Liskun Elektronik » 18 Apr 2022, 11:23

Nestale su mi zalihe tranzistora ali ponekad naleti jos uvek neki crt pa bih porucio neku vecu kolicinu sa i bez diode nesto tipa BU2525 i sl..pa da priupitam jel porucivao neko sa alija skoro a da su dobri :mrgreen:
Mora da se zna ko namesta antenu, a ko vice ne valja :)

tiksi
gx
gx
Postovi: 1055
Pridružen: 22 Sep 2006, 00:00
Location: BOR SRBIJA
Contact person: Tiksi
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao tiksi » 07 Jul 2022, 15:56

USB fleska 2TB , upravo stigla , testira se . Jedi no sto je USB 2.0.
Vidim tamo i negativne komentare .
Doduse ni ova nije punjena do kraja ali je trenutno na njoj preko 800GB.
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802qaZqyL

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao CrazY_Milojko » 07 Jul 2022, 21:07

tiksi je napisao:
07 Jul 2022, 15:56
USB fleska 2TB , upravo stigla , testira se . Jedi no sto je USB 2.0.
Pažljivo sa ovim pre nego što počneš da na njega kopiraš bitne stvari. Kao prvo cena je smešno mala, praktično je nemoguće u prodaju pustiti nešto ovog kapaciteta po toj ceni, a da u celom proizvodno-prodajno-distributivnom lancu ka kupcu zarade i proizvođač i prodavac i Aliexpress. Zapitaj se zašto recimo USB flash-disk-ovi recimo kapaciteta 1TB poznatih proizvođača koštaju toliko koliko koštaju. Imao sam u zadnjih par godina prilike da vidim ovakve No Name USB flash-disk-ove velikog kapaciteta od 512GB do 2T, od klasičnih kineskih plastikanaca u generičkim pakovanjima do onih koji su kompletno u metalnim kućištima (takođe u jadnim blister pakovanjima), nijedan nisam ja kupio nego kupljeni od strane prijatelja kojekude po KP, Aliexpress, eBay, neke kupljene po lokalnim kineskim prodavnicama i... ... I posle mojih detaljnih testiranja ispostavilo se da su sve i jedan bili falsifikat tj. lažnog kapaciteta. Prosek stvarnog kapaciteta bio od 4GB do 32GB, podaci kopirani na njih su kao bili tu, vidljivi među fajlovima na kompjuteru, međutim pri pokušaju otvaranja takvih fajlova, bilo da su u pitanju dokumenti, muzika ili video fajlovi, većina njih bi bila nečitljiva. Većinom su bili čitljivi samo poslednjih par 10-ina kopiranih fajlova, kontroler u USB flash-disku očigledno prepisuje stare fajlove novim uz "zadržavanje" starih fajlova koji su kao tu, a ustvari su potpuno neupotrebljivi.

Prvi ovakav slučaj USB flash-disk-a sa lažnim kapacitetom od 2TB sam imao prilike da vidim pre nekoliko godina, takođe USB 2.0. Prijatelj iz N.Pazove mi je doneo isti da ge proverim pošto je na isti prebacio gomilu slika, video snimak i ko zna čega sve ne (Move, bez da ih ostavi na hard-disk-u) sa svog starog kompjutera iz 2004-2005 godine. Tada pre par godina je taj 2TB USB flash-disk platio beše da li 15, 20 Dolara negde na Ali-ju ili eBay-u što mi se odmah učinilo sumjivo jer tada je toliki prenosni kapacitet u USB flash-disk varijanti bio nemoguć. Praktično skoro ništa od toga što je on kopirao na njega nije bilo upotrebljivo, možda par 10-ina slika i par video snimaka koje je zadnje kopirao. Detaljno sam testirao pomenuti 2TB USB flash-disk i sve i jedan program za testiranje istih su detektovali da je kapacitet debelo lažan, koliko se sećam stvaran kapacitet je bio da li 8GB, brzina upisa je bila katastrofalnom mala, na momente i do ispod 1MB/s pri upisu većih fajlova što je nedopustivo malo. Sreća u nesreći je to što sam na kraju sa hard-disk-a kompjutera uspeo da data recovery metodom spasem sve te slike, dokumente i video snimke za koje je prijatelj mislio da su u nepovrati izgubljeni pošto je on koristio Move, a ne Copy za prebacivanje istih na lažni 2TB USB flash-disk.

Sledi moj Dropbox link sa par programa za testiranje ispravnosti i kapaciteta USB flash-disk-ova:

https://www.dropbox.com/s/rmsvza5nc5l0w ... i.zip?dl=0

Moj ti je savet da prvo detaljno testiraš taj 2TB USB flash-disk sa bar 2 od ponuđenih 4 programa, ali bez i da imam kontakta sa njim gotovo sam 100% siguran da je u pitanju lažnjak.

Da ne pravim reklamu domaćim prodavcima/uvoznicima... Kupovinu USB flash-disk-ova, microSD kartica i externih USB hard-disk-ova isključivo preporučujem kod domaćih ovlašćenih uvoznika/maloprodaja jer šanse su praktično nikakve da ćete naleteti na lažnjak. Cene jesu bitno veće, ali je i sigurnost daleko veća, sve i da otkaže tu je ako ništa drugo i garancija od 2 do 5 godina, za određene modele/proizvođače i bitno viša garancija od toga što mislim da svakako vredi, tako da ako ništa drugo besni zbog gubitka podataka na USB flash-disk-u ili memorijskoj kartici bar možete besno natrljati nos prodavcu/uvozniku uz zahtev za reklamaciju :mrgreen: Da ne prođete kao moj kum pre par godina kada je negde na Aliexpress-u kupio punu šaku kao Lexar microSD kartica od 16GB za cenu otprilike 1/4 od cene koja je bila po domaćim maloprodajama, sav srećan što je "uštedeo gomilu para", ubacio ih u svoj mobilni, mobilni žene i dece, posle par dana otkazala prva kartica u mobilnom telefonu njegovog sina, a šlag na tortu nekih mesec dana kasnije na kraju godišnjeg odmora otkazala i druga kartica u njegovom telefonu prepuna video snimaka i slika sa letovanja 0x00xx6 kuma ppz najstrašnije :oklagija i besno pobacala u đubre sve ostale te Lexar kartice od kojih neke nisu ni bile upotrebljene. Možda jesu, a možda i nisu bili originali, ali vrlo verovatno da su u pitanju kartice koje je Lexar "otpisao" kao II klasu/defektne i spremio za mlevenje, neko ih se dokopao i upakovao, a zatim pustio u prodaju za smešan novac.

Tek toliko da dodam da u svojoj kolekciji USB flash-disk-ova i microSD kartica imam njih sigurno preko 200-tinjak kapaciteta od 8MB (SD kartica za davno kupljenu Sharp DV kameru koja je u toku snimanja videa na DV kaseticu mogla da "okida" i slike na SD karticu) i 64MB (moj prvi USB flash-disk, debelo plaćen tada, mislim da je USB 1.0 tip) pa do par kupljenih zadnjih godinu-dve u kapaciteta 256GB za potrebe snimanja akcionom kamerom. Svi kupljeni ovde kod nas u Srbiji, uvoz od strane za taj brend ovlašćenih uvoznika za Srbiju, garancije i do 10 godina na neke, većinu USB flash-disk-ova skoro svakodnevno koristim za posao, microSD kartice u mobilnim telefonima, digitalnom foto-aparatu, tabletu, mnoge u card reader-ima i za posao... Sve-i-jedna SD ili microSD kartica i USB flash-disk i dan danas je u životu, nijedan otkaz do sada imao nisam što i meni samom deluje neverovatno, ali je tako kako je, ne bunim se, da kucnem o drvo 01ziveli

Javi kako je prošlo testiranje. Imaj u vidu da neki od test-ova sa link-a koji sam okačio mogu da potraju i par sati pa i više, ali to je mala cena za to da budeš siguran šta si kupio.

edit
Vidim u komentarima Aliexpress kupaca da su neki od njih provalili da je stvarni kapacitet od 30 do 40GB, pre će biti da je u pitanju jeftin 32GB model sa nekim budzašto jeftinim kontrolerom i memorijskim čipom, firmware su flash-ovali tako da se sistemu lažno predstavi kao 2TB model. Najjednostavniji test bez da se koriste neki od programa sa link-a je da na taj 2TB USB flash-disk kopiraš (sve na gomili u root, znači bez da su raspoređeni u pojedinačnim direktorijumima) recimo slika i video snimaka (filmova) kapaciteta do recimo 50, 60GB. Odjavi ga iz OS-a preko ikone dole-desno pored sata, ponovo ga priključi na USB pa zatim sve to sa njega kopiraj nazad negde na hard-disk ili SSD disk kompjutera u jedan direktorijum (folder) i onda preko Windows File Explorer-a u tom direktorijumu uključi za prikaz Large Icons (desni klik mišem negde pored pa View -> Large Icons) tj. da Windows File Explorer pravi thumbnail-ove za slike i video snimke (preporuka da pre toga instaliraš poslednji K-Lite Codec Pack u Full verziji). Ako se za neke od slika i video snimaka ne bude generisan thumbnail to znači da je ona neupotrebljiva => USB flash-disk je lažnog kapaciteta i prepisivanjem novih slika i video snimaka preko starih je pobrljavio sadržaj istih.

edit #2
Smetnuo sam sa uma da si ga već napunio nečim do 800GB, pretpostavljam da su u pitanju filmovi i serije. Iskopiraj od tih 800GB recimo 100-tinjak GB nazad na kompjuter, sve u jedan direktorijum, pa vidi da li će Windows-ov File Explorer (instaliraj K-Lite Codec Pack Full ako već nisi) da generiše thumbnail-ove za te video snimke. Ako neki video fajlovi ne budu imali thumbnail to verovatno znači da od njih nema vajde, a to znači da ti sledi dispute na Ali-ju...
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 547
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao Ribery » 07 Jul 2022, 23:09

@CrazY_Milojko

Lepo zaista objašnjeno. Možda malo predugačko za moj ukus ali za USB flash si objasnio u detalje :-). Ja nikada nisam kupovao USB flash taj najjeftiniji i nikad nisam imao problem. Svaki mi radi savršeno i to godinama ali ne kupujem ni 128GB za 2$ :-D jer ne to prosto nerealno :-D
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao KASA1 » 07 Jul 2022, 23:30

Sigurno je fake. @CrazY_Milojko je to dobro i jasno elaborirao (po običaju preopširno).
Osim već ponuđenih, ovdje ima još freeware programa koji se mogu iskoristiti za testiranje flash memorije:

Kod: Označi sve

https://www.geckoandfly.com/22803/detect-fake-usb-flash-drives-sd-cards-ssd-disk/
Pretpostavljam da kolegi @tiksi-u od 800GB koje je navodno postavio niti 10% nije više upotrebljivo.
Mala napomena, ovi čekeri manje-više rade po principu pisanja i čitanja memorijskih blokova pa stoga i uništavaju dotad usnimljeni sadržaj, tako da ih treba koristiti prije bilo kakvog usnimavanja na flešku.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
CrazY_Milojko
_
_
Postovi: 32
Pridružen: 04 Sep 2021, 16:58
Location: Srbija / Inđija
Specialty: computers

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao CrazY_Milojko » 08 Jul 2022, 01:32

@Ribery @KASA1
A tako je to samnom, ja kad krenem da objašnjavam nikad kraja, kamo lepe sreće da u ovim godinama i neke druge stvari mogu ovako nadugačko da radim, kao nekada, pa da bar neko moj pored mene zbog toga bude još malo više srećan izjutra :mrgreen:

Iskreno bude mi krivo kada vidim da neko, čak koga i ne poznajem, nasedne na ovakve prevare od strane kosookih sa smešno jeftinim memorijskim karticama, USB flash-disk-ovima nenormalnog kapaciteta, džab-džabe externim SSD disk-ovima od po par TB ili par 10-ina TB, jeftinim i manje jeftinim GeForce grafičkim karticama Pascal ili Turing generacije koje gle čuda na sebi i dalje imaju VGA D-Sub video izlaz ...a kamoli neko koga "znam" bilo sa domaćih ili stranih foruma gde orbitiram ili nedaj Bože neko koga znam baš baš lično. E tu baš ppz kao u slučaju kuma kada me je sav uspaničen zvao iz hotelske sobe dan pred polazak kući (priča iz mog prethodnog post-a ovde) da javi da mu telefon ne detektuje tu jeftinu Aliexpress-Lexar karticu na kojoj ima 10-ak dana slika i video snimaka sa letovanja, a kuma čujem pzd na njega zbog toga u pozadini dok nad dvojica pričamo preko Viber-a. Valjda se još ni raspakovao nije kada su stigli kući i odmah je autom došao do mene, na žalost nisam mogao ništa da učinim pošto sam instrumentom n pinovima utvrdio da je kartica negde u kratkom spoju (čak mi se činilo da je i malo naklobučena), a ja iskustva (a priznajem ni živaca) za rad na nečemu tako sitnom nemam. Kada sam mu rekao koliko bi ga verovatno koštalo da neka od specijalizovanih firmi za spašavanje podataka ovde u Srbiji pokuša da izvuče podatke sa te microSD kartice (i u slučaju da ništa ne urade sigurno bar par hiljada za pokušaj, a ako uspeju verovatno par 10-ina hiljada Dinara), koliko je to zjb posao i da se to radi sa ozbiljnim mikroskopom i super-mirnom rukom:
https://www.youtube.com/watch?v=mgmkg_7uqJo
...samo se pomirio sa tim da to letovanje neće ostati dokumentovano ni za njih ni za buduća pokoljenja u vidu slika i video snimaka. A tako je to kada unazad bar 10-ak godina svi samo škljocamo i punimo time telefone (poneko i digitalne-aparate), a ništa od toga praktično ne razvijamo kod fotografa kao što smo to činili pre 15 ili više godina, u najboljem slučaju to prebacimo s vremena na vreme negde na kompjuter ili ostane rezervna kopija toga na Google Drive-u i sličnim ako je je podešeno da telefon automatski pravi rezervni backup u cloud-u.

Definitivno su kinezi od lažiranja svega i svačega napravili ozbiljan biznis, u mojoj branši poslednjih recimo 5, 6 godina to je uzelo ozbiljnog maha i prednjače na prvom mestu falsifikati grafičkih kartica koje se srećom za nas koji se bavim ovim poslom lako detektuju vizuelno (malopre pomenuti VGA D-Sub video izlaz ne postoji od Pascal generacije GeForce kartica pa naovamo), a za one koji su manje izverzirani tu je program GPU-Z koji low level pristupom hardware-u na grafičkim karticama momentalno detektuje lažno predstavljene grafičke kartice sa modifikovanim BIOS-ima. Šteta što tako nešto kao što je GPU-Z za brzu detekciju falsifikata ne postoji i za USB Flash-disk-ove, memorijske katice, SSD i hard-disk-ove bilo u internim ili u prenosnim USB varijantama. Međutim imao sam prilike da neke lažne USB flash-disk-ove velikog kapaciteta nekim od programa koje sam okačio na Dropbox detektujem kao lažne već nakon par minuta testiranja što je prilično dobar rezultat.

U svakom slučaju za testiranje ovakvih USB flash-disk-ova za koje sumnjate da im kapacitet nije taj koji piše da jeste definitivno preporučujem da ga ne nabadate na USB nekog svog kompjutera gde imate instaliran operativan sistem sa vama bitnim programima i podacima, bolje je za to koristiti neki "stari sporedni kompjuter viška" koga boot-ujte sa Hiren's BootCD PE x64 (v1.0.2). Ko zna kakvu sve glupost (backdoor, autorun virus, ransomware...) mogu da podvale u vidu skrivenog fajla na takvom USB flash-disk-u ili memorijskoj kartici. Kod mene na bilo koji od kompjutera bilo u firmi ili kući NIKO nema pravo da priključuje tuđi USB flash-disk ili memorijsku karticu sve i da je to doneo Bil Gates lično :mrgreen: Više puta do sada sam imao prilike da vidim da stariji sin sa školskog kompjutera na USB flash-disk-u donese neki virus kući da bi na svom kućnom kompjuteru dovršio neki program, prezentaciju ili šta već, ovde kod nas u mestu školski kompjuteri (a ni po javnim preduzećima nije ništa bolji slučaj, policija recimo, nije niša bolje ni po kopirnicama i kod fotografa) su leglo zaraze najrazličitijim virusima tako da dok ja lično ne aminujem taj "neidentifikovani" USB flash-disk na nekom kompjuteru sa Kaspersky AV-om dotle taj USB flash-disk može samo da stoji i da čeka, tako me baš zab..e da je i od predsednika opštine lično :-) Pre nekoliko godina imao sam bliski susret i sa izgleda u kućnoj radinosti napravljenim USB Killer-om u vidu malo gabaritnijeg USB flash-disk-a koji mi se učinio veoma sumnjivim jer je bio neuobičajeno većih dimenzija uodnosu na tada prosečne USB flash-disk-ove, srećom pa ga nisam priključio na USB nijednog kompjutera nego je radio nožić da rasklopim isti, a kada sam ga rasklopio imao sam šta da vidim, nisam ni znao do tada da tako nešto postoji, kada sam povezao u glavi šta je tu šta od komponenti i šta bi moglo da se desi ukoliko isti nabodem na USB port kompjutera momentalno je usledila zaplena te stvarčice koja i dalje čuči negde po fiokama tako polu-raskupusana u nekoj kesici. Neko je to doneo kada mene nije bilo u firmi, navodno da se sa toga odštampa neki dokument pa da on to potpiše i onda tako potpisano da se skenira i vrati nazad na taj "USB flash-disk", taj neko ikada se nije pojavio da to preuzme, verovatno je skontao da se ne bi lepo proveo da sa ja bio tamo u firmi u "odboru za doček" :bije:

Da ne širim temu, pamet u glavu, ako je nešto nekoliko puta jeftinije od onoga koliko treba da košta treba svakom da bude jasno da tu nisu čista posla. Opreza nikad dosta u ovom ludom svetu i dobu u kome živimo.
Reč `ukratko` samnom je nespojiva: ja čak i kada prepričavam film to traje duže nego snimanje istog

tiksi
gx
gx
Postovi: 1055
Pridružen: 22 Sep 2006, 00:00
Location: BOR SRBIJA
Contact person: Tiksi
Specialty: tv-multimedia

Re: Zanimljive stvarčice sa Aliexpress-a

Post napisao tiksi » 08 Jul 2022, 01:57

Ma nemam konkretnu namenu za taj USB , uzeo sam ga cisto iz radoznalosi , i ranije se desavalo da kupujem nesto sto je mnogo jeftinije , na primer: LED za SAMSUNG sam pazario za 5 dolara + free shiping a kasnije se ispostavilo da su 50 dolara + 40 dolara shiping. A diode sam testirao i dobre su. I sada jos uvek pazarim LED 6V 2W ( sa 4 kristala ) po 2,5 dolara/100kom. koje su odlicne a ocito je greska jer je ista cena za 50 i za 100 komada .
Pazario sam i ovo vodjen primerom da su greske moguce .
Nije bitno da li je dobra , testirace se pa cemo videti.
Uostalom neke davne godine u Beogradjanci sam pazario neki NIKON foto aparat po ceni 10 puta manjoj od realne , sto je ocito bila decimalna greska greska.
Prilog
LED aliexpres1.jpg
LED aliexpres.jpg

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”