Isplativost kuvanja na gas?

Forum za neobavezne teme.
Kole
_
_

Isplativost kuvanja na gas?

Post napisao Kole » 11 Avg 2017, 09:25

Razmišljam da uzmem neki polovni kombinovani šporet (dve ringle na struju i dva gorionika na gas), jer mi je dosadilo da u cik zore ustajem da bi iskoristio jeftiniju struju da skuvam ručak. Pa sam hteo da pitam one koji imaju iskustva, da li se više isplati kuvanje na struju ili gas, koliko košta nabavka butan boce, jeste li zadovoljni itd? Vredi li preći sa sa struje na gas?

Hvala i pozdrav.

Kole

bada
gx
gx
Specialty: tv

Re: Isplativost kuvanja na gas?

Post napisao bada » 11 Avg 2017, 10:02

Ja već 35 godina koristim plin.Boca košta 1750,00 dinara, a traje mi oko mesec ipo dana, neki put i malo duže.
Kuva se skoro svaki dan.
Teško je izračunati da li je jeftinije ili nije.
Mi smo navikli i koristiću ga i dalje.
Al' ga je 'opravio ... svaka mu čast !

fanzo
Site Admin
Site Admin
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Kontakt:

Post napisao fanzo » 11 Avg 2017, 11:39

To je sve stvar navike.
Ako treba sada da pređeš na gas i dodatno ulažeš, onda bolje kupi indukcionu ploču. Normalne veličine (ugradne su), a ne neku kinesku mini verziju..
Greje brže od gasa (i od mikrotalasne) i samim tim štedi struju jer je bolje iskoristi. Gas i nije baš nešto jeftin.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

frigoservisbata
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao frigoservisbata » 11 Avg 2017, 13:02

Ja od kad znam za sebe imam plinski bojler(protocni)i kombinovani sporet..Kuvamo na plin(zemni gas)i kupanje..Ove godine u januaru sam promenio bojler za sanitarnu vodu,tj kupio sam kotao 24 KW,koji ima i sanitarnu vodu..mesecno trosim oko 20 kubika plina,cena je mislim oko 40dinara...Prezadovoljan sam..na butan nisam koristio,jer imam uveden zemni gas u kuci...Znaci kuvanje i tusiranje(petoclana porodica)800 Dinara mesecno.
Sto kaze fanzo kako je ko naviko!
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

Proko
gx
gx
Phone number: 38122310545

Post napisao Proko » 11 Avg 2017, 17:09

Pod pretpostavkom da znamo kako radi indukciona ploča, onda je to kao da je električni grejač smešten u dno posude. Uz to postoje gubici u komutaciji električne energije, kao i u elektromagnetnom zračenju. Ako je kinez i smanjio gubitke komutacije na svega nekoliko procenata, to i dalje postoji. E sad, prilikom klasične električne ringle postoje drugi gubici, kao što je neprilagođenost posude, loš kontakt sa ringlom itd.
Drugim rečima, i tu bi se moglo dosta poraditi da se smanje gubici.
Inače, ne postoji efikasniji grejač (električni) od klasičnih grejača (sistem bojlera) gde se sva energija pretvara u toplotnu i predaje okolini.
Indukcioni grejači nisu to!
Mikrotalasna radi na sasvim drugi način, i upoređivanje nema smisla. Kako ćeš zagrejati tortu od sladoleda (da bude "kako treba") na bilo kojoj ploči, pa i indukcionoj? Mikrotalasna to može.
Sa gasom se direktno greje posuda, i tu je sličan indukcionoj ploči. Električne ringle imaju svoju masu koju treba zagrejati, pa još ako su veće, zrače nepotrebno toplotu okolo, i na kraju zrače sakupljenu energiju. Sa gasom, ako izabereš pravu veličinu posude, tu i nema velikih gubitaka, a ima prednost što ne zavisiš od struje.
Da ne govorim o tome što na indukcionim pločama možeš da koristiš samo neke posude, čije dno dobro reaguje na elektromagnetni fluks. Tu ne spada keramika i staklo, pa ni aluminijum i tanko gvožde nije baš dobro, verovatno ni emajl...znači kupiš indukcionu ploču, pa onda obnoviš i posuđe, i na kraju imaš gomilu elektronike koja će ti otkazati kada si najviše gladan.

ps.: nekada su bili otvoreni rešoi, gde se mogla do mile volje menjati cekas spirala. Osim što su bili opasni za upotrebu, imali su jednu prednost; nije bilo gvozdene ploče iznad pa su bili su brzi i efikasni.
Ateisti su obično ljudi koji o vašoj religiji znaju više od vas. Zato i jesu ateisti.

nike
gxu
gxu
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods

Post napisao nike » 12 Avg 2017, 20:30

@ bada
Ništa nije teško izračunati danas.

Da se pridružim Proki!
Kod ocjenjivanja isplativosti treba uzeti u obzir cijenu po kWh kupljene energije i iskoristivost u cijelom procesu.
U nas u HR je cijena 1kg UNP plina cca 10 Kn. 1 kg plina je 12kWh energije. Iskoristivost pretvaranja energije u stvarno zagrijavanje hrane plinskog kuhala je manja od 32% zbog radijacije i konvekcije topline plamena u okolinu.
Od svih električnih kuhala najveća je iskoristivost indukcijskog kuhala koja je oko 80%%. Cijena jeftine el. energije je 0,25 kn/Kwh a skupe duplo viša.

Evo malo tablične kalkulacije:
Screenshot_20170812_202638.png
Dakle, kuhanje na plin, osim brzine i mogučnosti prženja na jakom plamenu, nema nikakve ekonomske opravdanosti!

I tako ja ratujem sa mojom majkom matematički već 30 godina ali njoj u glavu ne ulazi. Ona samo vidi cijenu boce i da joj se kava skuhala brzo.
Za matematiku kaže da to nešto ne valja u računici! Ja joj kažem ti kupuj od svoje penzije. Ja kuvam samo na struju! Bifteke i drugo prženo na gradele!
Sretno sa vašim ukućanima ! :roll:
Nemaš dozvole za preuzimanje priloga dodatih postu.
Poluznanje je opasnije od neznanja!!!

Kole
_
_

Post napisao Kole » 14 Avg 2017, 08:56

Dakle, zaključak je da nabavkom kombinovanog šporeta ne bih ostvario neku značajniju uštedu.

Hvala na korisnom savetu i pozdrav.

Kole

fanzo
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post napisao fanzo » 14 Avg 2017, 14:05

Jedino ako si kao kolega Frigoservisbata. Ako imaš skoro sve na plin tada je najbolje rešenje.

Uvek treba gledati da imaš najmanje vrsta energenata koje koristiš. Tada je nabolja ušteda.
Ako miksuješ sa energentima to nije dobro i nema neke uštede.

Da napomenem ponovo. Indukciona ploča zagreje brže od plina i brže od mikrotalasne.
Indukciona troši otprilike isto energije kao i klasična grejna ploča na struju (eto baš kolega Nike je postavio to u tablici, svega 10% .. po mom odokativnom mišljenju računica je ok)... veoma velika razlika je u tome što kada indukciona počne da troši struju istog momenta zagreva posudu i sadržaj u njoj, ne gubi se energija dok se zagreje posuda, zatim drugi deo je kada se posuda skine sa grejnog tela, kod indukcione nema potrošnje i nema rasipanja energije -grejna ploča je samo topla i može se pipati rukom bez bojazni od velikih opekotina, dok kod obične grejne ploče ringla je još nekoliko minuta poprilično vruća nakon gašenja- čisto rasipanje energije.
Treću uštedu je kolega Proko objasnio, a odnosi se na transfer energije.

Kod obične ringle kada skineš posudu sa ringle ona još uvek troši struju ako je nisi isključio (a to se često dešava), kod indukcione čim skineš šerpu, indukcije više nema, a nema ni potrošnje struje.

Takođe veoma važno je da se kod indukcione ploče mast u šerpi nikada neće zapaliti, jer temperatura na ploči neće dostići kritičnu granicu za paljenje ulja i masti.

Na indukcionoj mogu da se koriste i veoma tanke šerpe od inoxa, a koji "hvata" magnet. Često to budu džezve. Imam baš jednu takvu, veoma je tanka i odlično radi na ind.pl... a baš sam mislio da neće moći.. dok nisam probao. Zanimljivo je i to da masa (debljina) ne utiče znantno da brzinu grejanja.

Stolle
Site Admin
Site Admin

Post napisao Stolle » 14 Avg 2017, 14:40

Istu takvu koristim i ja. 260mL otprilike prokuva za 70 sekundi, snaga na 1300W.
Gornji deo je skoro hladan, pa kad se voda leluja, onda pršti kad dodiruje gornje slojeve posude.

Proko
gx
gx

Post napisao Proko » 14 Avg 2017, 16:08

fanzo je napisao:Treću uštedu je kolega Proko objasnio, a odnosi se na transfer energije.
Objasnio sam ja i to da mikrotalasna ne spada u ovu grupu zbog načina grejanja, pa je opet pominješ.
Nije čovek pitao: "koji način je najbrži i najjeftiniji da se zagreje nešto, bilo šta...", već: "koju vrstu šporeta da uzmem".
Takođe sam objasnio da klasične ringle i nisu toliko neefikasne, samo kada bi se vodilo računa o načinu korišćenja (veličina i boja posude, isključenje pre kraja kuvanja itd.)
Indukcioni grejač jeste dobar, ali ne donosi neku uštedu, a zahteva određenu vrstu posuda. Ako moja supruga ima više posuda od vatrostalnog stakla, i obožava da gleda u to dok se kuva (za razliku od gledanja pinka!), onda indukciona ploča ne dolazi u obzir.
Uštedu na nešto što skoro 100% električne nergije pretvara u toplotnu (električna ringla) je glupo i tražiti. Druga je priča gde odlaze gubici.
Gas nije toliko neefikasan kao što je u onoj tabeli. Sigurno i tu ima mnogo načina da se manje gubi energija. A to, da ne zavisi od struje, nema cenu.
Ateisti su obično ljudi koji o vašoj religiji znaju više od vas. Zato i jesu ateisti.

filka
gx
gx

Post napisao filka » 14 Avg 2017, 17:38

Eh kad bi bio naslov-Kako da zaradim više para:)
U tu temu i bih mogao da pišem a ovako čim neko spomne isplativost i zašteda-mene odma poćne sve da me svrbi...
-će izginemo ki Mančester

Proko
gx
gx

Post napisao Proko » 14 Avg 2017, 17:51

Naslov će lako da promenimo, samo ako imaš dobrih saveta, evo ti teme...

fanzo
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post napisao fanzo » 14 Avg 2017, 19:49

Vatrostalne staklene posude se stavljaju u rernu...

Proko
gx
gx

Post napisao Proko » 14 Avg 2017, 19:59

Kome ti to daješ savet i na osnovu čega?
IMG_20170814_317.jpg
Još kao dete se sećam da su moji roditelji koristili staklenu džezvu, u kojoj su kuvali kafu na već pomenutom "otvorenom" električnom rešou.
Ti tada još nisi bio na ovom svetu, da bi im rekao da to u stvari treba da se stavi u rernu...
Nemaš dozvole za preuzimanje priloga dodatih postu.

fanzo
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post napisao fanzo » 17 Avg 2017, 00:54

:lala: lolzi lolzi
Proko... kada se kuva ručak onda se stavi posuda normalne veličine, a ne fildžan.. ako je vatrostalna onda ide u rernu i tačka.. kakve veze ima kafa sa kuvanjem ručka... mada ... može da ima veze :lala: pije se posle ručka..
Da sada ne zalazimo u to ko ušta gleda kada se kuva ručak.. ja gledam u televizor...
.. otpozadi lolzi ...

Ako mene neko pita za nešto oko kuvanja (naslov teme), ja prvo pomislim na kuvanje ručka i sličnog.. a nikada ne bih prvo pomislio na kuvanje kafe... iako jedino što znam od kuvanja, je kuvanje kafe u mikrotalasnoj..

Znam da postoje i rerne na gas.. ali ne u Srbiji... znam da postoji grejanje na gas, a znam čak i da postoji i hlađenje na gas.. ali neke ove stvari ne piju vode kod nas.. znam i puno korisnika gasa koji se prestali da ga koriste jer je preskup i veoma lošeg kvaliteta... i prešli na druge energente.

Uvek je najbolje da koristiš što manje vrsta energenata, jeftinije je.
Ja, eto koristim sve na struju... a kada nema struje i meni se ne spava, onda sednem u auto i odem tamo gde ima struje . i to je to.. opet dobro..

Ne kažem, da gas uopšte nije dobar i da je apsolutno neekonomičan i sam sam ga imao ranije.. ali ako već imaš "infrastrukturu" koja radi, onda je i to ok..

Proko
gx
gx

Post napisao Proko » 17 Avg 2017, 01:41

Staklenu dzezvu sam pomenuo samo kao ilustraciju tvog nerazumevanja o cemu se govori.
Posuda ciju sam fotografiju postavio je jedna od manjih, i svakako nije fildzan, a nije ni predvidjena da se stavlja u rernu. (Kod vecih je i rucka veca, i bila bi prevruca da se uzima rukom).
Drugim recima, pojma nemas sta se sve koristi u ostatku sveta.
Ako ti koristis indukcionu plocu, to je u redu, ali to sigurno nije dobro resenje za nekoga ko hoce SAMO da kupi sporet. Mozemo pricati i o nekom laserskom nacinu kuvanja (ti si se kao mali igrao sa time ?!), ali covek je samo pitao vredi li nabaviti kombinovani stednjak sa gasom.
Ja mislim da vredi, a sigurno nisam jedini.

generacija 49
penzioner
penzioner

Post napisao generacija 49 » 17 Avg 2017, 01:56

:-) u engleskoj po domovima piju neku filterusu u staklenom bokalu ceo dan.
Ja im skuvao u djezvi , primili se , neki .Tamo sve protestanti nece djezvu, fildjan,i doljevak bez onog uzasnog keksa, a ja seljak samo to.
...bzzzzveze.. :yeah:
Only thinking... :roll: Paz' te priču...poezija. :deda:

Kole
_
_

Post napisao Kole » 17 Avg 2017, 09:31

Samo da se nadovežem na temu, nadam se da nije offtopic, a vezano je za ovo što je Filka napisao, dakle za životnu filozofiju.

Razmišljanje o tome da je bolje zaraditi više, nego štedeti je dobro, ali je, bar ja tako mislim, u današnje vreme kod nas jako teško primenjivo. Drugim rečima, to je razmišljanje za one koji žive na Zapadu, a mi smo danas bliži Africi, Aziji i Latinskoj Americi, dakle uglavnom krpimo kraj sa krajem.

U svakom slučaju, isplativost i ušteda ne bi trebale da te "svrbe", jer ma koliko zaradio, ako nisi dobar domaćin i rasipaš pare, sve što si zaradio ćeš i da potrošiš i još i u dugove da upadneš. Osim možda ako imaš neke ekstremne prihode tipa par hiljada evra mesečno, u šta čisto sumnjam.

Stolle
Site Admin
Site Admin

Post napisao Stolle » 17 Avg 2017, 12:22

generacija 49 je napisao::-) djezvu, fildjan,
Kad naučiš da pišeš dž i đ, :fanzo: ja dajem gajbu piva. Još ti samo fali da počneš da brkaš č i ć i onda si kompletan. :?

Proko
gx
gx

Post napisao Proko » 17 Avg 2017, 12:55

Ja dajem i jednu flasu piva u tu gajbu (da ne bude prazna gajba).

Odgovori

Natrag na “Kafana - Pab - Bircuz”