Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao alexa_pg » 29 Avg 2021, 18:16

Uvod.
Prije par mjesici, na popravku mi je došao neki uređaj - mašina koja se koristi u kozmetičkim salonima.
Pregledom sam ustanovio da je neispravnan stepen za napajanje. Kolo koje se nalazi u ispravljaču, bukvalno se razletelo. Kako nisam mogao da pročitam o kom se kolu radi, probao sam na internetu da nađem potrebne podatke. Kao za inat, taj dan je internet užasno loše radio. Trebalo mu je pola sata da otvori stranicu... pa se stranica resetuje pa opet iz početka. Iz tog razloga odlučio sam da pod hitno napravim aplikaciju koja će da radi bez interneta. U slobodnom vremenu pristupio sam izradi aplikacije i napravio nešto što želim da podijelim sa vama.
Možda će neko reći da nijesam morao ovo da pravim jer slične aplikacije postoje i za mobilne telefone (Android). Tačno, ali opet ste vezani za internet. Posebno šta mi se ne sviđa to je mala sličica na ekranu telefona.

Da skratim pisanje, napravio sam bazu DC-DC integralnih kola u MS Access-u.
Evo ukratko kako to izgleda.
U bazu podataka su ubačena sva kola koja postoje u sličnim aplikacijama. Tu su i dva foldera sa potrebnom tehničkom dokumentacijom. U folderu Data_pdf nalaze se tablični podaci (datasheet) za skoro sva kola koja se nalaze u bazi. Takođe u folderu Dijagram nalaze se aplikacione šeme DC-DC kola koja se pominju u ovoj bazi.
Kada pokrenete aplikaciju i ista se otvori, dobićete prozor kao na slici u prilogu.
Bazu možete da pretražujete po nazivu kola, po kodnoj oznaci ili po rasporedu pinova.

Slika_1.JPG

Rad sa programom i opis baze u nastavku...
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao alexa_pg » 29 Avg 2021, 18:49

Baza podataka
Baza je rađena u MS Access x86.
Za kolege koji se slabije razumiju u računare, nije važno da li je operativni sistem 32-bitni ili 64-bitni. Bitno je da je MS Office 32-bitni (x86)
Najniža verzija MS Access je 2007 SP3. Ispod te verzije aplikacija neće da radi.

Nakon što preuzmete fajl i raspakujete ga, isti možete postaviti na bilo koju particiji. Ja obično savjetujem particiju D jer smatram da je C za operativni sistem. Nije obavezno. Ono šta je obavezno je da se imena foldera i fajlova ne smiju mijenjati. U folderu "Data_pdf" su smješteni svi pdf dokumenti za mrežna kola. Isto važi i za folder Dijagram.
Što se tiče sitnih podešavanja u Access-u, to ću objasniti kasnije.

Par riječi o aplikaciji.

Aplikacija se pokreće standardno duplim klikom na ikonicu programa.
Ako na svom računari nijeste ranije koristili Access, pojaviće se poruka kao na slici ispod

Slika 2.jpg
Slika 2.jpg (28.58 KiB) Pregledano 1915 puta.
Kliknite na "Open" da dozvolite programu da radi. Nakon par sekundi na ekranu će se pojaviti meni za rad sa programom. Većini je poznata slična aplikacija. U padajućim menijima birate koji je pin gdje vezan a program na osnovu toga predlaže koje bi to IC moglo biti.
Nakon par postavljenih pinova, broj kola se smanjuje na jedno do par komada i već znate o kome se IC radi.
Duplim klikom na ime kola, otvoriće se drugi obrazac gdje je link za *.pdf dokumenat i slika - šema aplikacije sa tim kolom.
Ono što je bitno, sve radi bez interneta.


Slika_6.JPG

Pored ovog načina pretraživanja po rasporedu ponova, pretrađivanje možete vršiti i po imenu ili kodnom nazivu. Klikom na taster "Pretraživač", otvoriće se prozor u koji treba za unesete podatak šta tražite. Ako tražite po imenu dijela, ne morate unositi čitavo ime. Dovoljno je par karaktera. Kao primjer, ako u polje pretraživanja po imenu unesete samo PT12, u listi će biti samo tri kola i to PT1202, PT1203 i PT1204. Da li pišete velikim ili malim slovima, nije bitno. Kad unesete riječ koju tražite, pritisnite taster enter na tastaturi.

Slika_4.JPG
Slika_4.JPG (12.78 KiB) Pregledano 1915 puta.
Ako u toku rada želite da poništite izabrane podatke, kliknite na taster Reset čime se vraćate na početak pretraživača tj. u listi će biti sva integralna kola.

To bi bilo to o programu.

U prilogu je i sama aplikacija.
Mrezna_IC DC-DC.rar
(209.73 MiB) Preuzeto 57 puta.
U nastavku par riječi o podešavanju MS Access-a.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao alexa_pg » 29 Avg 2021, 19:15

Podešavanja MS Access-a.

Da ne bi stalno prilikom pokretanja aplikacije iskakao prozor "Security Notice", možete u MS Access-u to podesiti na sledeći način.
Pokrenite MS Access tako što kliknete na Start / Microsoft Office / Microsoft Office Access 20xx
Kad se pokrene aplikacija, kliknite na Office Button a zatim na Access Option

Slika 3.jpg

U novootvorenom prozoru kliknite na Trust Center a zatim na Trust center settings

Slika 4.jpg

Kao što se vidi na sledećoj slici, treba kliknuti na Trusted Location a zatim na Add new Location

Slika 5.jpg

Na sledećoj slici se vidi da treba kliknuti na Browse... izabrati particiju i folder gdje ste smjestili program i na kraju označiti (štrikirati) Subfolders... kao na slici

Slika 7.jpg

Ostaje još da podesite rad sa makroima.
Kliknuti na Macro Settings i označiti zadnju stavku kao na slici ispod.

Slika 9.jpg
Na kraju slijedi još OK/OK da pozatvarate prozore i ovime je Access podešen.

To bi bilo to.
Aplikacija je spremna za upotrebu.

Savjet
Kad postavite aplikaciju u željeni folder, napravite prečicu (shortcut) na radnu površinu.
Zatim kliknite desnim tasterom miša na tu prečicu (shortcut) i pod stavkom Run izaberite Minimize kao na slici ispod.

Minimized.jpg

Nadam se da će ovo biti nekom od koristi.
Predlozi, sugestije, kritike... su dobrodošle.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

ROAMER
gx
gx
Postovi: 298
Pridružen: 29 Jun 2016, 15:07
Location: Umag
Contact person: Dragan
Specialty: consumer

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao ROAMER » 30 Avg 2021, 00:42

Nisam ni otvorio, ali kapa vam je već do poda!!!
Iskustvo je direktno proporcionalno kolicini unistene opreme............

Avatar
Ribery
gx
gx
Postovi: 545
Pridružen: 28 Okt 2008, 20:21
Location: Beograd
Contact person: Darko
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Kontakt:

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao Ribery » 30 Avg 2021, 00:45

Ovaj Alexa je neverovatan čovek. Sve pohvale zaista i svaka čast.
Posao TV servisera moras da volis da bi radio takav posao. Ovaj posao niko ne uci samo zbog novca.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3037
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao KASA1 » 30 Avg 2021, 14:48

Kao i obično,.. :tooo:
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao alexa_pg » 30 Avg 2021, 16:09

Hvala kolege na komentarima.
Kao što rekoh, nadan se da će nekome biti od koristi.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5418
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Aplikacija za identifikaciju DC-DC integralnih kola

Post napisao alexa_pg » 12 Dec 2021, 14:52

Nakon par mjeseci upotrebe primijećena je sitna greška u programu.
Ista je ispravljena i postavljen je novi fajl za DL a prethodni je izbrisan.
Zahvaljujem kolegi @Kuduk Ahmetu na ukazanoj grešci.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Alati za majstore - software”