Snaga signala bežičnog rutera (RIJEŠENO)

Teme vezane za internet. Uređaji koji se kače na net. Kabel, ADSL, WiFi itd ..
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Snaga signala bežičnog rutera (RIJEŠENO)

Post napisao nike » 15 Feb 2011, 10:32

Koja bi bila OK snaga signala bežičnog rutera u ovisnosti o udaljenost kroz stan.
Naime, moj ruter Sientific Atlanta EPR2320R2 ima -45 do -55 dBm odnos signal/šum (mjereno Net Stumblerom) kad je na 25% snage, a Laptop udaljen od njega 2m i -80dBm kada sam u sobi oko 7m udaljenoj sa jednim pregradnim armiranobetonskim zidom i jednim siporeks zidom između rutera i laptopa.
modem.jpg
modem.jpg (24.44 KiB) Pregledano 3274 puta.
Kada u postavkama rutera stavim snagu 100% onda dobijem slijedeća mjerenja:
modem2.jpg
Nekako mi se čini promjena mala i prilično velik pad signala u drugoj prostoriji.

Naime, primijetio sam (iako se nalazim 2 m od modema i bez ikakvih prepreka) da mi se često veza prekida kada dijelim ekran na Skypeu i kad pričam (svakih 20-ak min). To se ne dešava kada sam povezam kabelom.
Isto tako, brzina downloada je smanjena u odnosu na to kad je povezan sa kabelom( sa 7,7Mb/s padne na 6,8Mb/s).
slika
Isto tako, otvaranje stranica je prilično brže na kabelu nego wireless.
Zanima me, ako netko ima bežičnu vezu, i Net Stumbler, kakve vrijednosti signala ima u sličnim situacijama (2m od rutera i 7-8m sa pregradom? Ili ako netko ima koje bi bile očekivane vrijednosti signala za dobar rad modema?
Možda je to sve normalno, a meni se samo čini da je lošije, jer nemam s čim usporediti.

Evo kako izgleda signal oko mene:
sve.jpg
Moj je ovaj najgornji.
Zadnja izmena: nike, dana 21 Feb 2011, 01:03, ukupno menjano 1 put.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao fanzo » 15 Feb 2011, 12:05

-80dBm je granica kada počinje loše da radi, odnosno kada počinju da se gube paketi, naročito još ako je neki jeftini uređaj u pitanju.
Kada je idealno - naprimer dva uređaja se gledaju na par metara udaljenosti , signal bude oko -50dBm odličan signal je od oko -60 do -70dBm.
Bežični prenos zahteva optičku vidljivost.
Postavke wifi uvek staviš na automatsku snagu. Ruter bi trebao imati mogućnost ograničavanja protoka po klijentskom računaru u suprotnom će klijent koji ima loš signal gušiti klijente sa dobrim signalom.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao goranfri » 15 Feb 2011, 12:48

Probaj da promenis mesto ruteru , metar levo ili desno . Kao sto kaze Zoki vise smeta zid nego daljina.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao nike » 15 Feb 2011, 18:27

fanzo je napisao:-80dBm je granica kada počinje loše da radi, odnosno kada počinju da se gube paketi, naročito još ako je neki jeftini uređaj u pitanju.
Kada je idealno - naprimer dva uređaja se gledaju na par metara udaljenosti , signal bude oko -50dBm odličan signal je od oko -60 do -70dBm.
Bežični prenos zahteva optičku vidljivost.
Po tome, znači da je u mene sve normalno!
Postavke wifi uvek staviš na automatsku snagu.
Ako možeš malo objasniti kako to izvesti. NA ruteru nemam nikakvu opciju automatskog podešavanja snage.
snaga.jpg
Ruter bi trebao imati mogućnost ograničavanja protoka po klijentskom računaru u suprotnom će klijent koji ima loš signal gušiti klijente sa dobrim signalom.
Imam samo laptop pa mi ograničavanje nije potrebno.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao fanzo » 15 Feb 2011, 19:18

nike je napisao:NA ruteru nemam nikakvu opciju automatskog podešavanja snage.
Nemaš.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao nike » 15 Feb 2011, 21:33

OK, fala na informacijama!
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao Kobac » 16 Feb 2011, 12:07

nike je napisao:Evo kako izgleda signal oko mene:
sve.jpg
Moj je ovaj najgornji.
Meni deluje da imas prekide zbog sume signala koje imas oko sebe tako da probaj sa promenom kanala.
Ne znam moze li ruter da ti se podesi na kanale iznad 11 (neki mogu ako im se zada da je zemlja recimo Japan, ali to ne mogu svi) pa ako moze probaj tu negde da se uglavis posto je tu manja guzva.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao nike » 16 Feb 2011, 13:27

Kobac je napisao:
Meni deluje da imas prekide zbog sume signala koje imas oko sebe tako da probaj sa promenom kanala.

Ako nisi primijetio, moj kanal je 5, a to je jedini u okolini! Zato sam ga i promijenio ima 1 god., jer sam vidio da ga nitko ne koristi.
E sad, ima li nekog razloga da ne koristim kanal 5?
Ili, postoji li mogučnost da je zbog izbora kanala 5 nešto slabije nego da izaberem kanal 11?
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao fanzo » 16 Feb 2011, 19:07

Gužva u etru .. a malo kanala na raspolaganju. A u zadnje vreme vidim da se mogu kupiti i uređaji koji mnogo "isijavaju" a to tek guši etar.
nike je napisao:... a Laptop udaljen od njega 2m i -80dBm kada sam u sobi oko 7m udaljenoj sa jednim pregradnim armiranobetonskim zidom i jednim siporeks zidom između rutera i laptopa.
Kod tebe je problem što ti je signal slab, a samim tim se gube paketi, moraju se slati iznova a to na kraju rezultuje očitavanjem slabijeg protoka. Promena na neki drugi kanal neće dati rezultata, osim ako na laptopu vidiš da na istom kanalu (+/-jedan do dva) ima tuđih wifi mreža.

Najbolje bi bilo da na laptopu napraviš profil i snimiš ga, kako se u nedostatku tvog signala ili kada je smanjen, ne bi pokušao nakačiti na komšijin wifi. Tog momenta i "puca" net.
Inače armirani zid je velika prepreka za wifi.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Kobac
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 605
Pridružen: 26 Jun 2008, 23:19
Location: Beograd

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao Kobac » 16 Feb 2011, 20:22

nike je napisao:
Kobac je napisao:Ako nisi primijetio, moj kanal je 5, a to je jedini u okolini! Zato sam ga i promijenio ima 1 god., jer sam vidio da ga nitko ne koristi.
E sad, ima li nekog razloga da ne koristim kanal 5?
Ili, postoji li mogučnost da je zbog izbora kanala 5 nešto slabije nego da izaberem kanal 11?
Nema razlogav da ga ne koristis ali nemoj racunati da svi imaju dobre uredjaje koji ne sire smetnje oko sebe. Kada bi svi smanjili snagu na svojim uredjajima na minimun sve bi to radilo mnogo bolje nego ovako kada je na svima maksimumu cime pokusavaju da se izbore sa sumom u tom opsegu a samo prave jos veci.
Ako ti je stanje u etru stalno ovakvo probaj eventualno 9-10 kanal.
Naravno uvek pomaze da nadjes najoptimalniju poziciju samog rutera tako da signal prolazi recimo kroz vrata a ne kroz armirani zid.
I da ne zaboravim, ukoliko ga koristis samo za net smanji brzinu konekcije na neku manju od 54M (a vecu od brzine neta koju imas) posto je onda osetljivost na smetnje dosta manja.

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera (RIJEŠENO)

Post napisao nike » 21 Feb 2011, 01:06

Jutros bio kod prijatelja i malo pratio sa Net Stumblerom kod njega signal i brzinu otvaranja stranica, i stvar je približno ista.
Očito nema problema.
Hvala svima na sudjelovanju. Piće plačam u bircuzu. :mrgreen: :mrgreen: :pivopije: :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao nike » 21 Feb 2011, 01:25

fanzo je napisao: Najbolje bi bilo da na laptopu napraviš profil i snimiš ga, kako se u nedostatku tvog signala ili kada je smanjen, ne bi pokušao nakačiti na komšijin wifi. Tog momenta i "puca" net.
Moguće da je i tu bilo problema jer je moj ruter bio tek 4 na listi prioriteta. Sad sam sve ostale skinuo, pa ćemo vidjeti ima li napretka.
pajdo.jpg
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Snaga signala bežičnog rutera

Post napisao nike » 21 Feb 2011, 01:34

Kobac je napisao: I da ne zaboravim, ukoliko ga koristis samo za net smanji brzinu konekcije na neku manju od 54M (a vecu od brzine neta koju imas) posto je onda osetljivost na smetnje dosta manja.
Evo stavio sam na 11 Mb/s jer mi je priključak 8. Bilo je 54.
Javim za par dana imaju li ove promjene efekta. :pivopije:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Odgovori

Natrag na “Internet i Računarske mreže”