Reball pitanje

Sve varijante prenosnih računara.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 27 Feb 2014, 19:01

Kako se moze utvriditi ispravnost grafickog cipa ili cipseta kada se skine sa ploce ? Na oko nista nije vidljivo,nema pukotina,nema baloncica (popcorn). Konkretno u pitanju je laptop ASUS F5V, ali me interesuje uopsteno za sve cipove.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Reball pitanje

Post napisao fanzo » 27 Feb 2014, 19:12

Pre nego što si ga skinuo možda je reagovao na pritiskanje (hl.lem), možda je kuvao, crko.
Kada si ga već skinuo, mislim da nema šta više da vidiš na njemu osim toga što si napisao. Iako je fizički u dobrom stanju, ne mora da znači da je ispravan.
Velika je šansa da ga sad samo trebaš lepo vratiti nazad.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 27 Feb 2014, 19:56

Da, prije skidanja je reagovao na pritisak,kad pritisnem dodje slika. Klasican hladan lem. Skinuo sam ga bez problema, stavio nove kuglice vratio na plocu i ne radi. Tj vise i ne pali laptop. premjerim otpor na vrhu cipa, na smd kondenzatorima, otpor 0 Ω na svim kondenzatorima. Skinem cip i onda je samo na oznacenim kondenzatorima kratak spoj kao na ovoj slici:
slika
Napominjem da sam koristio isti temp profil kao i vise puta do sada koji se pokazao kao uspjesan, sto ne znaci da ga mozda nisam ubio duvaljkom prilikom stavljanja novih kuglica. Najvise me interesuje jeli postoji mogucnost ispitivanja BGA kola. Vjerujem da ovaj cip u svakom slucaju nije u redu jer je u kratkom spoju.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Reball pitanje

Post napisao fanzo » 27 Feb 2014, 20:12

Skini te kondenzatore pa vidi gde je kratak spoj.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 27 Feb 2014, 22:25

Skinuti kondenzatori i ista stvar. Kao sto sam i mislio, kondenzatori nisu u kratkom spoju, ali njihova mjesta jesu. Znaci cip je definitivno za otpisa. Moram da napomenem da je laptop stajao par mjeseci, nije se koristio od kako je pokvaren. Jeli moglo to da utice na njega ? Da li sam se trebao prvo rijesiti vlage ako je vec ima ? Tema bi mogla i da se zatvori, ali ako nije problem da ostane jos cisto da i ostale iskusnije kolege (ako zele) koje se bave reball-om podijele iskustva s nama oko testiranja samih BGA cipova i oko ovih pitanja. Da li postoji neki provjeren test, kako to oni rjesavaju u svakodnevnom poslu itd. Fanzo hvala na pomoci. :pivopije:
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Reball pitanje

Post napisao fanzo » 28 Feb 2014, 00:49

Ne verujem da je od stajanja to moglo da se desi.
Da nemaš negde kratak spoj između neke kuglice? Nekad se golim okom ne vidi.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 28 Feb 2014, 08:32

Cip skinut sa ploce, kuglice poskidane skroz i pregledano USB mikroskopom. Nista vidljivo.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Reball pitanje

Post napisao fanzo » 28 Feb 2014, 18:12

Možeš da pogledaš na ebay kinezi prodaju čipove sa već nalemljenim kuglicama. Možda ima baš kakav tebi treba.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 28 Feb 2014, 19:22

Da, ima. Nije problem nabavka, nego me konkretno interesuje kada odustati od jednog cipa i konkretno utvrditi da je neispravan. Tj ima li potrebe opet ga vracati na plocu i opet zamucavati plocu i ostale komponente grijanjem ili ga jednostavno odbaciti kao smece. Evo slika i mog cipa. Slikan sa poskidanim kondenzatorima i kuglicama.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Reball pitanje

Post napisao spagagz » 01 Mar 2014, 00:30

Ako ima ks,pod uslovom da je cip skinut i bez kuglica,sve da ga i izbijes zagrijavanjem,90%da ce ti se vratiti,vrlo brzo..

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: Reball pitanje

Post napisao fproduction » 01 Mar 2014, 14:00

Na prvoj fotki se vidi prvi layer odmah ispod chipa kao i cosak samog chipa ciji je ostatak fizicki odstranjen. Pored ozicavanja koje sam vam vec ostavio na jednom linku, ovo je drugi nacin spajanja chipa sa pinovima. Ostali slojevi imaju otvore na istim pozicijama i odvodne vezice ka konacnim pinovima, medjusobna veza im je kalajna legura i to izmedju chipa i prvog sloja nesto nalik na formiranu kuglicu (jasno se vidi na prvoj fotki ispod preloma coska chipa, a da biste imali predstavu velicine, precnik spoljnjeg dela kruga zaokruzenog R je 0,35mm), a kroz slojeve je samo kalajna legura.


Na trecoj fotki vidite donju stranu chipa sa odvaljenim prvim slojem. Kuglice koje se naslucuju su formirane grejanjem na oko 320C, sto se delom uklapa u tacku topljenja legura sa visokim procentom olova u sebi ili mozda antimonska za zakasnelom tackom topljenja, veoma je hrapava pa zato sumnjam da je olovna. Licni zakljucak pa nemojte da me drzite za rec, grejao sam duvaljkom pa je tu suvisno pominjati preciznost merenja u svakom slucaju tacka topljenja je visa od legure primenjene za spajanje sa maticnom plocom. Kada sam to probao jedini cilj mi je bio da proverim predpostavku da postoji pozitivna razlika u tackama topljenja, a lako je moguce da je smuckana specijalna legura van komercijalnih, kako bi se situacija jos vise uprostila :lala: . Pored kuglica vide se i sredisnje vezice koje su kratkospojene i sluze za termicko rasterecivanje chipa, a prisutne dlacice su ostaci od vate kojom sam obrisao pastu nanetu da bih lakse zakljucio kada je legura istopljena.

Iz ovoga sto sam vam prilozio lako je zakljucti da nam se dijagnostika zasniva na bacanju pasulja i da tek posle kuglanja znamo na kojim kuglicama je chip popustio. MbyLegend svedeno na tvoju situaciju, sada je pravo vreme da potrazis drugi chip, tvoj je uradjen na isti nacin kao ovaj. Preventiva u postupku, da bi se smanjio uticaj direktnog izlaganja chipa toploti, a time i starenje legure je komad kapton trake, ovo spada pod obavezno kada se ugradjuje novi chip.
Prilog
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 01 Mar 2014, 17:02

Hvala svima na pomoci i objasnjenjima. Gledajuci slike ovih cipova definitivno su mi neke stvari jasnije. Kao sto sam i mislio cip je problematican, a sve ostalo kod drugih cipova pod uslovom da nema vidljivih ostecenja svodi se na bacanje pasulja. E sada, samo ako nije problem fproduction da mi pojasnis ovo sto si rekao:
fproduction je napisao: Preventiva u postupku, da bi se smanjio uticaj direktnog izlaganja chipa toploti, a time i starenje legure je komad kapton trake, ovo spada pod obavezno kada se ugradjuje novi chip.
Na koji nacin se ovo primjenjuje ? Zao mi je ako smaram glupostima, i ako pitam neke osnove ali relativno skoro sam poceo i ovo da radim pa tako da mislim da je bolje pitati nego biti uporan u przenju cipova dok se neke stvari ne povezu. Pogotovu zato sto je jedini nacin nabavke drugih cipova preko e-bay koji zna da traje preko mjesec dana. :pivopije:
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: Reball pitanje

Post napisao fproduction » 01 Mar 2014, 18:44

Izrezes kvadratic kapton trake velicine samog chipa i nalepis ga preko. Kapton traka je presvucena polymid-nim filmom koji znacajno umanjuje termo provodljivost. Dodavanjem trake preko chipa usporavas grejanje centralnog dela i pokusavas da materijale razlicite gustine, a samim time i termicke provodljivosti, dovedes pod slicne termicke uslove. Uz malo paznje izrezaces je preciznije od mene.
Prilog
Kapton.jpg

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 01 Mar 2014, 19:01

Mnogo hvala na iscrpnim odgovorima. Dosta stvari mi je jasnije. Ako mi mozete samo reci na koji nacin nabavljate cipove ? Je li preko e-bay ili neki drugi dobavljac i uzimate li polovne ili samo nove ? Posto sam citao dosta da se na e-bay prodaju polovni kao novi,a kada se uzimaju polovni cesto se desi i da su neispravni.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

fproduction
_
_
Postovi: 112
Pridružen: 28 Apr 2011, 08:38
Location: Pozarevac
Contact person: Frenki
Specialty: computers

Re: Reball pitanje

Post napisao fproduction » 01 Mar 2014, 19:17

Popravka sa zamenom chipa potraje zbog nabavke i izadje prilicno, ne treba se igrati sa strpljenjem musterija, a posla ima i previse pa su reklamacije suvisne. Iskljucivo novi chipovi kada dodje do toga da ih treba zameniti. Kada ih narucujes prepoznaces ih tako sto su u vicini slucajeva upakovani u kesice i zasticeni od statickog elektriciteta, a obrati paznju i na godinu proizvodnje. Nabavka vec svima poznatom metodom.

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: Reball pitanje

Post napisao MbyLegend » 01 Mar 2014, 19:26

Hvala jos jednom na odgovorima :pivopije:
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

bokin021
___
___
Postovi: 249
Pridružen: 28 Dec 2012, 19:42
Location: Srbija
Specialty: computers

Re: Reball pitanje

Post napisao bokin021 » 05 Dec 2014, 11:13

Da se nadovezem na temu .Nekoliko puta mi se desavalo ,da kad odradim chip nece da pokaze znake zivota ,a tvrdim da sam bio prvi koji je odradio prekuglavanje ,posto sam tvrdoglav i uporan ,odradim jos jednom ,pa ako nece jos i gle cuda proradi .Da napomenem ,profil je jednak od starta..Pokusaj jos koji put nema sta izgubis .A mozda je neko pre tebe odradio chip vrucim vazduhom pa ga unistio ,,Sve je moguce..Krajni rezultat je ovo sto je fproduction objasnio i tu je jedina zamena merodavna..

Odgovori

Natrag na “Prenosni računari”