CDrom i PIO mode [Rešeno]

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

CDrom i PIO mode [Rešeno]

Post napisao fanzo » 04 Okt 2006, 03:56

CDrezač mi "dobio" prešao u PIO mode režim a DMA mi je sivo i ne mogu da ga uključim. Performanse su mu sada očajne , vreme potebno da snimi disk je oko 15 minuta .Greška je negde u soft u XP , jel neko možda upoznat sa ovim problemom?
Reinstalirao sam CD ali ne ide , imam i drugi XP na istom pc i na njemu je to sve OK , tako da je greška negde u podešavanjima. Problem u hardveru definitivno nije!
Zadnja izmena: fanzo, dana 19 Jan 2007, 23:31, ukupno menjano 1 put.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
krllebg
___
___
Postovi: 1719
Pridružen: 27 Avg 2006, 19:45
Location: Beograd
Warranty service: DeGermany
Specialty: tv
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post napisao krllebg » 04 Okt 2006, 11:31

magistrala ?
kablovi ?
... Here lies a man whom is little known !!!

Avatar
skull
_
_
Postovi: 148
Pridružen: 14 Avg 2006, 12:58
Location: Makedonija
Contact person: Gele
Lokacija: Prilep,Makedonija

Post napisao skull » 07 Okt 2006, 11:20

probaj uninstal IDE drajveri (device manager), onda ide restart, onda u novi start ih opet instalira .... moze da ovo reshi problem .

kao onaj vic : Voze se u jugo45 mashinac,elektricar i programer. Jugo odjednom ugasne.....
mashinac- Ah, puko nam je prenos.....
elektricar- mora da je do kablove
programer- a da izagemo i opet ugemo, mozda proradi....
Gele

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Post napisao Damiru » 08 Okt 2006, 10:24

1. Pripremi instalacioni CD za XP za svaki slučaj (ne ubacuj ga još u CD/DVD ROM drajv).
2. Izbriši obe IDE grane (Primary IDE Channel, Secondary IDE Channel, vidi sliku - IDE Channels.png).
3. Restartuj računar.
4. Nakon pronalasla novog hardvera (Primary and Secondary IDE Channel), računar će možda tražiti odakle da skine drajver. Ako traži, ubaci CD i pomoću Browse potraži putanju (najčešće\i386).
5. Klik na OK koliko puta je potrebno, pa sačekaj da XP instalira drajver.
6. Opet restart.
7. Idi u System Properties (Win+Pause)/Hardware/Device Manager pa vidi da li je sada CD/DVD ROM drajv u DMA modu (UDMA - Ultra Direct Mode Access). Ako nije, izaberi UDMA mod, sada će biti dostupan (bar bi trebalo).
8. ...pa opet dosadni restart...
I to je sve.

Ne znam pravi razlog, ali dešava se ponekad da pobrljavi. Ja imam isti problem ponekad na Win2000. Verovatno neki neotkriveni "bug" od strane Micro$ofta...
Prilog
IDE Channels.png
IDE Channels.png (26.01 KiB) Pregledano 1577 puta.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 19 Jan 2007, 23:31

Evo rešenja jednostavnog :D
Pošto nisam imao vremena da se pozabavim sa ovom problematikom a imam i drugi optički uređaj koji funkcioniše dobro...
Danas sam imao da isprobam nekoliko optičkih uređaja i baš sam ga probao na ovom kanalu. Usput sam se setio da vidim da se nije štogođ promenilo i zamislite.. proradio mi DMAmode :lol:
uglavnom kada ovakve stvari probavam ja ih probavam baš na ovom kanalu pa postoji mogućnost da je neki od tih optičkih uređaja mi i napravio ovaj problem , ranije. Sada mi je to i rešilo isti problem. Opet šiba na 52X.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

sinip
_
_
Postovi: 17
Pridružen: 06 Feb 2007, 14:52
Lokacija: Doboj, RS

Post napisao sinip » 06 Feb 2007, 15:39

Obično je dovoljno da se deinstališe samo ona grana na kojoj je CD/DVD, znači obično sekundarna. Inače se pojava "redovno" dešava pod XP-om, tj. prije ili kasnije će uređaj da završi u PIO režimu. Obično ako se "pati" sa čitanjem lošeg/izgrebanog medija.

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15855
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Post napisao fanzo » 06 Feb 2007, 17:44

Nije pomagala nikakva deinstalacija . Damirovo rešenje nisam probao jer mi se činilo komplikovano ...a vremena manjak... meni za sad šljaka...a i bilo je jednostavno...kao ona jabuka što pada...
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 15 Feb 2007, 21:52

fanzo je napisao:Nije pomagala nikakva deinstalacija . Damirovo rešenje nisam probao jer mi se činilo komplikovano ...a vremena manjak... meni za sad šljaka...a i bilo je jednostavno...kao ona jabuka što pada...
U biosu se desava da kod zamjene kablova,ako je neki stariji device, bilo da je HD ili CD-rom, automatski prebaci na DMA i onda ostane tako, znaci nikakva podesavanja ne trebaju na device manager-u, niti nepotrebni unistall device-a, samo u biosu pod peripherals, promjenis mode i ide ko ludo ;)

ja sam imao tako problem sa jednim excelstor-im diskom, nikako nece da ga vidi sistem, promjenio mode u biosu, odnosno disable udma, i radi ko ludo:), noviji disk,ali smece nece na udma !

Pozdrav ;)
Ja nisam kao ti!

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Post napisao Damiru » 15 Feb 2007, 23:17

Za moje rešenje potrebno je efektivno 20-tak sekundi posla i nekoliko minuta za dva-tri restartovanja računara. :)
A vi kako želite.

P.S. Nema svaki BIOS "Peripherals". Na primer, moj računar :---: ...
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Avatar
Sucro
_
_
Postovi: 50
Pridružen: 15 Feb 2007, 21:25
Lokacija: Ja nisam odavlee :)

Post napisao Sucro » 18 Feb 2007, 00:18

Damiru je napisao:Za moje rešenje potrebno je efektivno 20-tak sekundi posla i nekoliko minuta za dva-tri restartovanja računara. :)
A vi kako želite.

P.S. Nema svaki BIOS "Peripherals". Na primer, moj računar :---: ...
Nisam se dobro izrazio, to je u opcijama, integrated peripherals :), a ako ga nema pod to ima ga sigurno negdje drugo u opcijama, jer modovi id device-a moraju biti u biosu :), jedino sad ako je neka masina starija bas, a ima i update biosa za sve hehe ;)

pozz, ma vazno je da radi,pa kako god hehe ;)

da se nadopunim, to se moze naci kod starijih a i nekih novijih biosa u main menu-u pod ide uredjajima, pa njihovim opcijama ;)
Ja nisam kao ti!

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Post napisao Damiru » 10 Apr 2007, 23:01

sinip je napisao:... Inače se pojava "redovno" dešava pod XP-om, tj. prije ili kasnije će uređaj da završi u PIO režimu. Obično ako se "pati" sa čitanjem lošeg/izgrebanog medija.
Sinoć sam imao sex-a sa PIO modom na novom računaru i izgleda da je baš ovaj problem u pitanju. Pošao sam da problem rešim na meni poznat način, ali ne lezi vraže... Na ploči Asus P5B-E postoji samo jedna IDE grana (nakačena 2 rezača) koja se valjda dobija emulacijom (?) RAID kontrolera firme JMICRON. Kada sam deinstalisao obe grane, pojavio mi se "novi" tip hardvera (gorepomenuti) koji je imao grešku "The device cannot start (10)". Pokušao sam da uradim "Reinstall Driver", ali nakon toga dobijam poruku "Driver is not intended for this platform" (???), iako se sada vidi IDE grana, ali van funkcije.
Šta ću, okrenuo sam se mom dobrom prijatelju Google-u, koji me je za tili čas odveo gde treba. Naime, prethodna iskustva su ukazivala da problem oko ponovnog instaliranja IDE grane može da pravi Daemon Tools ili Alcohol, a samo prebacivanje režima u PIO dešava se najčešće zbog čitanja lošeg/izgrebanog medija.
Ovom prilikom našao sam i jednu VB skriptu koja bi trebalo to da reši, ali neću je postavljati ako nikome ne treba.
Zainteresovane mogu uputiti na link sa kojeg sam sve pokupio.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

nesko101
_
_
Postovi: 41
Pridružen: 05 svi 2007, 03:23

Post napisao nesko101 » 17 Jun 2007, 19:14

Najbolje je instalirati program DVDidle pro koji automatski kontrolise DMA mod tako da cete moci preko njega ukljucivati i iskljucivati DMA mod jednim klikom misa.Drugo necete morati instalirati alcohol ako imate nero jer ce se ovaj program integrisati u nero i moci cete raditi sa nerom kao da je alcohol program.Najvise nastaju problemi kada je instaliran alcohol i nero na jednom windowsu a nisu prethodno pravilno i strocno podeseni. :tooo:

Odgovori

Natrag na “Desktop Računari”