FUJITSU MBA3073RC konektor SAS(SCSI)-RESENO

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
baracuda
___
___
Postovi: 220
Pridružen: 23 Okt 2010, 21:58
Location: Srbija

FUJITSU MBA3073RC konektor SAS(SCSI)-RESENO

Post napisao baracuda » 04 Sep 2016, 16:13

Kao sto naslov kaze u pitanju je gore navedeni serverski hdd sa SAS konekcijom.Dobio sam ga na poklon,ne znam njegovo stanje, a nemam server masinu i nemam odgovarajuci adapter za njega da bih ga povezao na SATA plocu,koja mi je na racunaru(ploca ASUS M2N).Pitanje je sledece: s obzirom da je konektor na SAS hdd-ovima spojen zajedno sa SATA napajanjem i kablom za podatke kao jedan konektor,moguce je zbog toga povezati SATA hdd-ove na SAS server masinu ali ne i obrnuto.Ono sto bih probao a interesuje me da li moze i da li se pinovi na SAS i SATA konektoru slazu,kao i napajanje na njima,sta bi se desilo ako bih zamenio SAS konektor na ovom HDD-u sa SATA konektorom sa neispravnog SATA hdd-a(duvaljkom),i prikljucio ga takvog na racunar?Da li je ovo neko radio,da li ovo moze da radi,i da li bih time resio probu bez kupovine adaptera za SAS?Naravno ako bi ovo proradilo i HDD radio dobio bih mnogo brzi hard za operativni sistem zbog brzine.Hvala unapred!
Zadnja izmena: baracuda, dana 18 Sep 2016, 07:33, ukupno menjano 1 put.

baracuda
___
___
Postovi: 220
Pridružen: 23 Okt 2010, 21:58
Location: Srbija

Re: FUJITSU MBA3073RC konektor SAS(SCSI)

Post napisao baracuda » 04 Sep 2016, 21:58

Koliko sam mogao da izguglam ovo bi trebalo da moze jer postoji nesto kao SFF-8482 SAS scsi hard na 22pin 7+15 SATA adapter samo je problem da saznam da li moja m.ploca podrzava,odnosno ima u sebi hibridni SAS kontroler.Da li se to vidi u specifikaciji ploce ASUS M2N chipset 430,ili pise negde posebno?Ja licno nisam video detalje oko ovoga....

Avatar
MbyLegend
_
_
Postovi: 143
Pridružen: 13 Okt 2012, 22:26
Location: Bijeljina
Contact person: Milan
Specialty: computers
Lokacija: Bijeljina

Re: FUJITSU MBA3073RC konektor SAS(SCSI)

Post napisao MbyLegend » 06 Sep 2016, 12:27

For SAS, the two connector segments (power Data)were merged, which makes it possible to attach a SATA drive to a SAS controller using the continuous(SAS) connector known as a SFF-8482 connector, but you cannot hook up a SAS hard drive to a SATA controller. Wikipedia reports" 3.0 Gbit/s drives may be connected to SAS backplanes, but SAS drives may not be connected to SATA backplanes" I assume this is a reference to servers that support both drives. There are signaling voltage differences for sure so even though the Wikipedia has no detailed reference, it is not possible.
Tako da predpostavljam da nece ici bez adaptera. Sata disk na sas plocu moze koliko sam shvatio, a sas disk na sata plocu ne moze.
Ne zivim da bih radio, radim da bih prezivjeo...

baracuda
___
___
Postovi: 220
Pridružen: 23 Okt 2010, 21:58
Location: Srbija

Re: FUJITSU MBA3073RC konektor SAS(SCSI)

Post napisao baracuda » 18 Sep 2016, 07:27

Da zatvorim temu i nadam se da dam ispravno objasnjenje.Posle trazenja resenja dosao sam do sledeceg zakljucka:ono sto sam ja hteo da probam bi trebalo da moze ali zbog orjentacije racunarskog trzista da podeli opremu na serversku skupu i comercijalnu jeftinu ne moze.Prostom zamenom konektora na HDD-u bi se uspostavila fizicka komunikacija izmedju HDD-a i ploce,ali na comercijalnoj varijanti maticnih ploca SAS kontroler ne postoji (koliko sam ja uspeo da nadjem),pa bi HDD samo dobio napajanje ali ga ploca ne bi videla,zbog razlike u signalnim vrednostima,koje Bios ne bi prepoznao a koje obradjuje dodatni adapter.Zbog posebnog rada SAS HDD-a bi trebalo nesto kao ovo "SAS9211-8I 8PORT Int 6GB Sata+sas Pcie 2.0",a koje je za ovaj primer neisplativo tako da ne mogu da ispitam do kraja,jer je isplativije kupiti drugi HDD(polovan SSD da bi dobio i cenu i brzinu po ceni gore navedenog PCI adaptera).Znaci nema finasijske opravdanosti,a proizvodjaci su omogucili i ovu varijantu ali po veoma velikoj ceni,koja je obicnom korisniku neisplativa.

Odgovori

Natrag na “Desktop Računari”