UPS 

Kućni računari i sve moguće komponente koje se vezuju na njih. Gedžeti i sve slično.
Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
filipenko666

UPS

Post napisao filipenko666 » 17 Jul 2012, 19:05

Treba mi odgovor strucnjaka. Ako imam komp koji trosi 300W i UPS koji ima 300VA da li ce to da radi zajedno? Sta biva sa kompom i UPS uredjajem ako bih na USP od 300VA nakacio PC koji trosi 400W? Da li bi to crklo ili bi naprosto samo krace drzao na baterijama tipa ako je 300 na 300 drzi 15 minuta a ako je 400 na 300 onda recimo 10 minuta?

Hvala

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15854
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: UPS

Post napisao fanzo » 17 Jul 2012, 19:24

Otprilike si dobro rekao ..ako je 300 na 300 onda bi trebalo da drži sat vremena. Ali Voltamperi i W nisu isto ... koliko se sećam, odnosno !ne! sećam se da smo u školi nekada imali ovo .. :mrgreen: U svakom slučaju vidim da su VA slabiji od W. Tako da 300VA može da bude oko 250W, mada ja sumnjam da ima i toliko, jer na sve strane samo lažu!
Sve u svemu, tvoj računar ima mrežno napajanje koje može maksimalno da preda (naprimer) 250W, a to ne znači da u svakom momentu toliko troši. Troši onoliko koliko je opterećen, pa to bi značilo da ako svi uređaji rade unutar kućišta i to punom parom onda troše koliko im je na deklaraciji (ako je i to tačno). Pravu potrošnju ćeš saznati jedino ako ga staviš na instrumente i izmeriš.

Mrežno napajanje za računar je uvek potrebno da bude snažnije za bar 50% nego ukupna potrošnja svih komponenti unutar kućišta. Ali ti nemaš tačan ni taj podatak, zar ne? Kao i svi mi..
U svakom slučaju najčešće svi lažu. Ovo se ređe dešava kod renomiranih proizvođača, ali ovde ne spadaju oni izvikani po oglasima i reklamama.

Tek kada kupiš UPS, istestiraš ga koliko može minuta da gura bez struje, značeš .. Ili izmeriš potrošnju svog računara, ali ovde ne zaboravi da ako imaš 2 HDD i dva rezača da ako radi samo jedan (tog momenta) i potrošnja je manja .. audio kartica ili komponenta ako radi max glasno, naravno da će i više potrošiti struje ...

Rezime: nećeš dobiti adekvatan odgovor jer nisi dao sve neophodne detalje..
PS. ne zaboravi da tehničke specifikacije nisu tačne kod lowcost proizvođača. Naduvane su.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: UPS

Post napisao Damiru » 18 Jul 2012, 18:30

300VA je reaktivna snaga (induktivna ili kapacitivna) i manje je od 300W zbog toga što struja i napon nisu u fazi (famozni kosinus fi)... Laički rečeno radi se o faktoru iskorišćenja, koji u najboljem slučaju može biti 1. Što je manji stepen iskorišćenja, veći su gubici, pa je i odnos između VA i W veći (potrebno je više VA za W)

Ako imate napajanje od 300W to znači da (ako je napajanje pouzdano) možete od njega očekivati maksimalno toliko snage, dok za neka napajanja koja su teška koliko kutija šibica ne bih garantovao ni pola od deklarisane snage. To znači da UPS od 300VA može da održi taj računar ukoliko nestane električne energije AKO je potrošnja računara ispod deklarisanih 300VA.

Konkretan slučaj kod mene je napajanje Chieftec 550W i UPS 650VA (400W). Napajanje je namerno jače da bi održavalo stabilniju (čitaj: kvalitetniju) struju, ali sam računar troši oko 128-172W (bez monitora). To u praksi znači da UPS sa potpuno ispravnom baterijom može da drži računar oko 17 minuta (bez monitora)
APC1.PNG
odnosno 14 minuta (sa monitorom)
APC2.PNG
Računar je:
MB=Asus P5B-E
CPU=Intel E6600
RAM=Kingston 2x2GB PC6400
HDD=2x250GB ST3250620AS
HDD=1,5TB WDC WD15EARS-00MVWB0

Nadam se da sam uz Zorana bar malo pomogao...
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

filipenko666

Re: UPS

Post napisao filipenko666 » 22 Jul 2012, 15:07

Da li bi APC CS 300VA moga da gura HP Proliant ML330 G6 koji ima napajanje 350W. Treba samo da pegla napon kao sto je surege, znam da ima uticnica samo za ovo, ali me zanima da li bi UPS crkao ili se pregrevao na ovoj maisni. Struja jako retko nestane jednom u par meseci i dovoljno mi je 5min autonomije da se racunar samo softverski ugasi.

Hvala

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: UPS

Post napisao Damiru » 22 Jul 2012, 17:58

filipenko666 je napisao:Da li bi APC CS 300VA moga da gura HP Proliant ML330 G6 koji ima napajanje 350W. Treba samo da pegla napon kao sto je surege, znam da ima uticnica samo za ovo, ali me zanima da li bi UPS crkao ili se pregrevao na ovoj maisni. Struja jako retko nestane jednom u par meseci i dovoljno mi je 5min autonomije da se racunar samo softverski ugasi.

Hvala
CS 300VA? Sigurni ste? Koja mu je tačna oznaka?
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

filipenko666

Re: UPS  *REŠENO*

Post napisao filipenko666 » 22 Jul 2012, 18:11

Pardon imam ovaj:

http://www.apc.com/resource/include/tec ... ku=bk350ei

da li moze na napajanje od 350w koje ima xeon 5504, 4gb ddr2, 2 diska i citac i jedan USB na sebi?

Damiru je napisao:
filipenko666 je napisao:Da li bi APC CS 300VA moga da gura HP Proliant ML330 G6 koji ima napajanje 350W. Treba samo da pegla napon kao sto je surege, znam da ima uticnica samo za ovo, ali me zanima da li bi UPS crkao ili se pregrevao na ovoj maisni. Struja jako retko nestane jednom u par meseci i dovoljno mi je 5min autonomije da se racunar samo softverski ugasi.

Hvala
CS 300VA? Sigurni ste? Koja mu je tačna oznaka?

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: UPS

Post napisao Damiru » 23 Jul 2012, 07:22

Dajte više detalja... Koja je grafička, matična ploča, koliko modula memorije,... Što više detalja, konkretniji odgovor ćete dobiti. Ovako, mogu samo da nagađam da je CS 350 jedva dovoljan da održava tu konfiguraciju 2-3 minuta.
Pozdrav.
Zadnja izmena: Damiru, dana 23 Jul 2012, 19:31, ukupno menjano 1 put.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

filipenko666

Re: UPS

Post napisao filipenko666 » 23 Jul 2012, 17:58

Sve je integrisano. USB je napajan preko adaptera. Ima CDROM, 2 stapa DDR2, server ploca, integrisana grafika, 2 diska i to je to

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: UPS

Post napisao Damiru » 23 Jul 2012, 19:45

U tom slučaju, moj savet je samo (na primer) http://support.asus.com/powersupply.aspx

Primer za ovo što ste naveli je

Kod: Označi sve

Your Recommended Minimum Power Supply is  200 Watts
Dok je u mom slučaju

Kod: Označi sve

Your Recommended Minimum Power Supply is  450 Watts
APC je uglavnom pouzdan što se tiče kvaliteta, ali je veoma bitno da je i baterija ispravna. Od nje mnogo zavisi koliko dugo UPS može da održava računar uključen.

Obzirom da ja nemam nikakvih problema što se tiče rada UPS-a (APC BK650EI, 650VA, 400W), vrlo je verovatno da ćete biti zadovoljni Vašim UPS-om. Ali ovo nije ni savet ni preporuka. Krajnja odluka je samo na Vama. Srećno.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

dekiii
_
_
Postovi: 19
Pridružen: 30 Avg 2012, 23:05
Location: Srbija

Re: UPS

Post napisao dekiii » 30 Okt 2012, 17:09

UPS Mustek 1000USB i Termaltake 460W napajanje ,i AMD 64bitni single core 3200+ ,mi rade odlicno u kombinaciji vec nekih 5 godina.
Vreme je za zamenu baterije na Musteku (gde da je zamenim?) i posto bi uzeo minimum dvojezgarni,a mozda i 4 jezgarni Cpu(zavisi od para)
dal bi mi izdrzalo napajanje od 460W???
Negde sam procitao da UPS mora da ima vecu snagu od napajanja inace "zuji"-znak da se iskljuci jer je preopterecen.
Sa Mustekom sam veoma zadovoljan jer mi je spasao komp,kad mi se otkacila nula na banderi,pa imao u monofaznoj ut.380V
Jedino sam kasnije saznao da onih 1000 VA predstavljaju 650W.,a i da mi je potrebno jace napajanje od ovog trenutnog.
I UPS i Termatekovo napajanje sam platio veoma skupo pre nekih 5 godina,a sad sam bez posla....
Kakv je savet?

Avatar
Damiru
___
___
Postovi: 927
Pridružen: 19 Avg 2006, 15:26
Location: Srbija
Contact person: Damir
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Kovilj, 127.0.0.1
Kontakt:

Re: UPS

Post napisao Damiru » 31 Okt 2012, 07:27

Baterija ima svoju oznaku, po tome može da se nađe zamena. Sve informacije je moguće naći na netu, googlanjem. Srećno.
Commitment is pushing yourself when no one else is around.

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Desktop Računari”