Registry baza i vraćanje

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Registry baza i vraćanje

Post napisao fanzo » 02 Jul 2008, 02:31

Ako vam se pojavi poruka poput ove:

Windows XP could not start because the
following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYTEM32\CONFIG\SYSTEM,



ili

Stop: xxxxxxxx {Registry file failure}The registry cannot load the hive
(file): Systemroot\System32\Config\SOFTWARE or its log or alternate.



najverovatnije je došlo do teškog oštećenja Registry baze.

Da biste povratli normalnu funkcionalnost sistema treba ukloniti neispravne fajlove koji čine Registry bazu i zameniti ih ispravnim, koji ćete naći u automatskom backupu koji System Restore pravi. (btw, eto zašto je važno da System Restore bude uključen ). Pokrenite Repair konzolu sa butabilnog CD-a da biste vratili tih pet fajlova. Dakle, ukucajte ove komande, uz pomoć kojih ćete napraviti direktorijum temp i u njega prekopirati oštećene fajlove:

Kod: Označi sve

md tmp

copy c:\windows\system32\config\system c:\windows\tmp\system.bak

copy c:\windows\system32\config\software c:\windows\tmp\software.bak

copy c:\windows\system32\config\sam c:\windows\tmp\sam.bak

copy c:\windows \system32\config\security c:\windows\tmp\security.bak

copy c:\windows\system32\config\default c:\windows\tmp\default.bak


Nakon toga, obrisaćemo oštećene fajlove sledećim komandama:

Kod: Označi sve

delete c:\windows\system32\config\system

delete c:\windows\system32\config\software

delete c:\windows\system32\config\sam

delete c:\windows\system32\config\security

delete c:\windows\system32\config\default 

A zatim kopirati fajlove iz Repair direktorijuma:

Kod: Označi sve

copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system

copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software

copy c:\windows\repair\sam c:\windows\system32\config\sam

copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security

copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\default

Trebalo bi da posle ove operacije sistem može da se podigne u Safe modu, ali fajlovi Registry baze povučeni iz Repair direktorijuma neće imati u sebi informacije o stanju sistema i softvera neposredno pre oštećenja istog. Da biste vratili što svežiju verziju Registry baze, potrebno je da ručno pristupite najsvežijoj verziji backup-a koji je napravio System Restore, a to ćete uraditi podigavši sistem u Safe modu. Po startovanju sistema safe modu pokrenite Windows Explorer i izaberite:

Tools -> Folder Options -> View -> Hidden files and folders i čekirajte opciju Show hidden files and folders, a zatim otčekirajte opciju Hide protected operating system files (Recomended). Zatim otvorite disk na kome je instaliran sistem i videćete folder System Volume Information. Tu su svi backup-ovi koje je napravio System Restore. Svaki backup se nalazi u folderu čije ime liči na _restore{84bd3477-3587-432B-965F-F86E30B3E2F5}. Ukoliko je particija formatirana NTFS fajl sistemom potrebno je da:

kliknete desnim tasterom miša na folder System Volume Information, izaberete Properties -> Security -> Add i dodate svoj username na listu i dodelite sebi prava pristupa.

Pošto ste locirali najsvežiji folder sa backup-om, uđite u njega a zatim i u RP1\Snapshot , gde bi trebalo da se nalaze fajlovi:

Kod: Označi sve

_REGISTRY_USER_.DEFAULT

_REGISTRY_MACHINE_SECURITY

_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE

_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM

_REGISTRY_MACHINE_SAM

Iskopirajte ih u Windows\Tmp, a zatim preimenujte u DEFAULT, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM i SAM, bez ekstenzija. Sada su ove datoteke spremne da zamene privremene, koje su u prethodnom koraku izvučene iz Repair foldera.

Ponovo pokrenite Recovery konzolu, a zatim pet registry fajlova koji se nalaze u

Kod: Označi sve

windows \ system32 \ config

folderu zamenite onima koje ste prekopirali u Windows \ Tmp. To bi bilo to, ako nešto ne funkcioniše kako treba slobodno postujte ovde pa ćemo da vidimo.

Pozdav,
Palma

P.S.

Naravno, ako ne želite da uključite System Restore, možete recimo svakog petka popodne da pravite backup ovih pet fajlova, pa kad sistem počne da štuca vratite bekapovane fajlove i to je to.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Odgovori

Natrag na “Windows - softverski problemi”