Opera

Pravila foruma
Praktikujemo da na kraju opišemo kako smo rešili problem. Zatim zatvorimo temu >UPUTSTVO<
Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Opera

Post napisao fanzo » 24 Sep 2016, 13:12

Sve šta može Opera, Firefox može još bolje.
Prilog
Clipboard01.jpg
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 01 Feb 2017, 21:57

Evo nova Opera Neon!
Meni se sviđa vizualno, a i brzina rada!

https://www.opera.com/computer/neon
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Opera

Post napisao Stolle » 01 Feb 2017, 22:32

Uff. :? Taman se navikao na ovu sad opet novo. :roll:
Meni je to dosadilo više. :-( I uopšte mi nisu potrebne te nove zezalice.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 05 Feb 2017, 17:36

Što je sa tobom Stole? Počeo da patiš od straha od novog, ili si se mentalno uljenio! :shock: 3tehno_sut:
Ja pozdravljam svaku promjenu. Sve je bolje od statusa quo! Firefox mi dosadio. Edge mi OK. Vivaldi mi neprivlačan izgledom. Chrome me špijunira. Stara Opera sa integriranim mailom i newsima mi je bila najfunkcionalnija. Koristim ih sve! lolzi lolzi
A na vremenu je da isfiltrira što valja a što ne valja!
Uvijek ima opcija da imaš 2 ili više browsera pa se igraš sa njima dok jednog ne prerasteš a drugog ne savladaš. 3francis_spinning
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Opera

Post napisao Stolle » 05 Feb 2017, 18:27

Pa izgleda da sam počeo da patim od straha od novog. A i mozak mi nije kao pre, normalno. A svi ovi kad naprave nešto novo, obično useru ono što je bilo dobro. Ali, treba odmah raditi i na tom novom, inače ode voz, :fanzo: a meni je to dosadilo. Plus što nemam vremenena, kad sednem hoću da radim a ne da sad otkrivam mogućnosti i nove funkcije.
Meni se čini da ti ne patiš od nedostatka vremena, pa imaš vremena i za sve ovo, dobro si se organizovao. :-)
Tako sam zadržao staru operu do kraja, sve dok je moglo, a sa novom nisam radio, tako da, dok mi je opet "legla" bilo je popriličnog nerviranja.

5 ih imam, ali navikao se na Operu, jbg. :mrgreen:
Tačno je, da je stara Opera bila najfunkcionalnija. I ova uz pomoć V7 Bookmarks i Opera mail dodatak, opet liči na onu staru. Plus što ima par korisnih sitnica što se bookmarks-a tiče. Bookmarks bar na primer za one važne linkove koji se često koriste. Tako da je ovako, opet najfunkcionalniji brauzer.
Ko zna šta su sa novom pokvarili i možda ugradili neke moderne budalaštine što uopšte nije potrebno.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Opera

Post napisao Stolle » 05 Feb 2017, 18:45

Upravo sam odgledao:


Izgleda zanimljivo, ali, šarenilo, za decu. I moderan svet, čini mi se, kao i sve ostalo, sve je podređeno društvenim mrežama.
Nigde ne videh Favorite Bookmarks koje imam sigurno barem hiljadu, da bude vidljivo, da odmah kliknem, a ne da tražim tamo negde gde su. :?
Kao i address bar. :?: Gde se kuca? Ili je to sad jedno, google search i address bar? :roll:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 05 Feb 2017, 20:01

Mislim da je ovdje napušten koncept klasičnih bookmarksa. Sada su to baloni na početnom ekranu.
Šta se tiče adress bara to je integrirano u search bar. Kad počneš pisati www ili http ili IP adresu, onda automatski ide na adresu a ne na Search engine. Po meni je odličan za velike monitore. Ima i opcija da dvije stranice se prikazuju jedna do druge.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Opera

Post napisao fanzo » 06 Feb 2017, 09:31

Da, i meni se čini da prave for dummies, jer većina korisnika kuca u google iako zna lokaciju web stranice.. a neko ko zna šta je šta u internet pretraživaču, treba da troši vreme i izučava kako sada sve funkcioniše.
Čim ukucaš nešto u guggl, on to odmah uvrsti u neki katalog ili neku bazu podataka za statistike.

Nije baš lako smisliti dobar bukmark.

Što se tiče velikih ekrana, sve što je veće od 22" je neupotrebljivo na današnjim web stranicama, jer one nisu optimizovane za fullHD rezoluciju.
Po meni više od pola web stranica nije optimizovano ni za 22". Puno praznog prostora na krajevima ekrana.
Koristim 20" 4:3 ekrane i to je taman. Sve šire od toga je neiskorišćeno, a to je 1600px hor.rez. Čak je i ova veličina retko iskorišćena cela.
Iskorišćeno jeste, ali na tabletima i manjim ekranima

A sa druge strane, moraš imati uvek aktuelan ili što aktuelniji pretraživač jer neke stvari ne možeš da vidiš na nekim web stranicama. Često su to samo estetska poboljšanja.

A sa treće strane, sve novije lagano "ubija" procesor i samim tim guši celu mašinu i radno okruženje. Primoran si da kupuješ novu matičnu i procesor... ponekad i ram.

Po meni bilo bi najbolje da pretraživače usavršavaju lagano, odnosno ne menjaju bitno korisnički interfejs i ne menjaju mesta alatima bitno, nego lagano, jer i tako apdejti stižu u razmacima od nekoliko nedelja. A sve ono šta je bitno za ispravan rad i prikaz najnovijih tehnologija na webu i tako ne spada u interfejs, nego je zakopano "ispod haube".

No, pretraživači su besplatni za nas, ali neko to mora da plati, a taj ko plati određuje pravila.

Rezime: puno vremena potrošeno za izučavanje novih radnih okruženja, umesto da nam te tehnologije ubrzaju posao... postajemo lagano robovi tehnologije... možda smo to već i postali, a nismo ni svesni.
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 06 Feb 2017, 10:29

fanzo je napisao:
Što se tiče velikih ekrana, sve što je veće od 22" je neupotrebljivo na današnjim web stranicama, jer one nisu optimizovane za fullHD rezoluciju.
Po meni više od pola web stranica nije optimizovano ni za 22". Puno praznog prostora na krajevima ekrana.
Koristim 20" 4:3 ekrane i to je taman. Sve šire od toga je neiskorišćeno, a to je 1600px hor.rez. Čak je i ova veličina retko iskorišćena cela.
Iskorišćeno jeste, ali na tabletima i manjim ekranima
Da, upravo zato smještaj otvorenih tabova na desno i menija na ljevo popunjava široki ekran koji je neiskorišten kod klasičnih browsera. Zato sam i rekao da je ovaj pogodan za široke ekrane.
Isto tako, pošto sve ide prema večem radu u cloudu, dvije otvorene stranice jedna do druge omogućavaju da radiš npr. na jednoj stranici istraživanje na webu a na drugoj pisanje u Google Docs, bez dupliranja menija i sl. i otvaranja drugog procesa browsera u slučaju dva otvorena prozora kod klasičnih browsera. Tu ja vidim prednost ovog koncepta.
I ovo je eksperimentalna Opera. Nije gotov proizvod!

Što se tiće procesorske snage i resursa, otvori Task manager pa ćeš se iznenaditi koliko malo traži!
Browseri.JPG
Kao što se vidi iz slike, kod mene to radi mnogo glađe na Operi Neon i ne zauzima ni puno RAM-a niti opterećuje procesor. Oba browsera imaju otvorena 3 taba sa istim stranicama na njima.

Koncept browsera se nije promijenio od Netscape-a, samo su varijacije na istu temu a WWW je u međuvremenu evoluirao u nešto sasvim drugo nego šta je tada bio. Cloud i multimedija tada nije postojala. Danas je to većina Weba. Vrijeme je da se tome i Browseri prilagode. Nije ni način rada na PC-u isti kao i nekad.

Druga je stvar hvatanja koraka nas uspavanog mozga "majmunolkih" sa tim promjenama. Isto se ne bih volio vratiti na AutoCAD 10 iz 1988-e godine iako još znam bar 30% naredbi napamet. Draži mi je Revit MEP 2015 pa nadalje! lolzi
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 06 Feb 2017, 11:24

Stolle je napisao: Nigde ne videh Favorite Bookmarks koje imam sigurno barem hiljadu, da bude vidljivo, da odmah kliknem, a ne da tražim tamo negde gde su. :?
Taj koncept hiljada bookmarksa sam imao i ja. Pa se to onda sortiralo u vrste i podvrste itd.

Onda je došao google i pamtio sve šta ja radim. :oklagija :oklagija :mrgreen:

Sad kad mi treba neka stranica, upišem "fan" i google odmah izbaci fanzo forum i još 7-8 sličnih iz moje burne i neodgovorne prošlosti.
Nema klikanja na vrstu, podvrstu, podpodvrstu, verziju i onda dobiješ mrtav link! :yeah: :yeah:

Ispadne da samo trebaš naučiti kad koristiti Incognito rad! Ispadne i da je Google koristan. :yeah:

Ako mi neka stranica zanimljiva, ide u Evernote. Za česte i bitne koristim Speed Dial koji je BTW prvi osmislila upravo Opera a onda se pojavio kao dodatak na Firefox i Chrome. I to je to!

Ne vidim nikakvu razliku između ovih balona kod Neona i Speed dial-a osim izgleda i zanimljive animacije, koja, kako vidimo, i ne opterećuje procesor kao što se misli.
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Opera

Post napisao fanzo » 06 Feb 2017, 11:31

To što ti kažeš za velike ekrane, ja u tu svrhu koristim dva ekrana.
Daleko je komotnije sa dva ekrana, nego na jednom koliko god velikom, nameštati prozore... jes da se troši više struje.
Ja sada kada gledam ujedan monitor, kao da na jedno oko ne vidim..
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 06 Feb 2017, 12:27

Stolle je napisao: Meni se čini da ti ne patiš od nedostatka vremena, pa imaš vremena i za sve ovo, dobro si se organizovao. :-)
Ma jok. :-)
Vremena imam sve manje, iako zimi, ovdje u Dalmaciji, i nema nešto aktivnosti, a ljeti je dan od 56 sati meni kratak za sve stići.

Ono što ja uvijek radim je da čim izađe nešto to i probam. Valjda sam izvježbao mozak da od toga ne pravi problem i brzo uviđa i pamti novosti. Imam dosta prijatelja i kolega, kojima čim promijeniš minimalno izgled nečega na kompu, odma nastaje tupilo, bljedilo, znoje se ispod pauzuha, nit šta vide nit šta znaju tada. Ja to zovem uspavan mozak! Oni to zovu " meni je onako odgovaralo, ja sam naučio tako... i sl. opravdanja za spavanje.

Ja u međuvremenu radim na 5-6Linux verzija i još Windowsi 7 i 8 i 10 i Android 4.1, 4.2, 5.1, 6.0.1 i uskoro na 7.1.1 i ne gubim se nešto previše, (osim malo na Windows 8 jer ga ne koristim nešto). Ali imam problem! Mozak mi je kronično nenaspavan! :yeah: :yeah:
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
fanzo
Site Admin
Site Admin
Postovi: 15852
Pridružen: 02 Avg 2006, 06:41
Location: Bački Petrovac, Srbija
Phone number: 0038121781575
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Bački Petrovac

Re: Opera

Post napisao fanzo » 06 Feb 2017, 16:07

:tooo: Svaka ti dala :lala:
Svakodnevno usavršavanje je bolje od zakasnelog savršenstva

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Opera

Post napisao filka » 06 Feb 2017, 21:41

A ja se pitam gde mi se dade W-XP.
Vi ste stigli na mesec a ja sam još u Cape Canaveral i ćekam sledeći let :(((
-će izginemo ki Mančester

Avatar
goranfri
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1578
Pridružen: 02 Sep 2008, 01:16
Location: Beograd
Warranty service: Icematic Simag Scotsman LaSanMarco Brema LaCimbali Joly
Manitowoc
Specialty: whitegoods
Lokacija: Beograd

Re: Opera

Post napisao goranfri » 06 Feb 2017, 23:20

Samo neka oni lete na mesec a mi nečemo za inat baš 3johnny_large

Avatar
nike
gxu
gxu
Postovi: 2896
Pridružen: 21 Mar 2010, 11:35
Location: Split HR
Warranty service: Atosa Arisco Ozti Fimar Roller-Grill Systemair Fiocchetti Prismafood Cappone Hendi Omniwash Icetech ItalI-Ice
Contact person: NIKE
Specialty: whitegoods
Lokacija: Split, HR

Re: Opera

Post napisao nike » 07 Feb 2017, 21:52

Evo ga Goran kvaritelj zabave! :tooo:
[youtube-https]
https://www.youtube.com/watch?v=5W0vHRUf_uo[/youtube-https]
"Blago budalama, njima je lako jer ne misle tako!" PV

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Opera

Post napisao Stolle » 07 svi 2018, 15:45

A jbg, :? Sad je i kod opere kao kod drugih, kad je otvoren samo jedan tab i kad se on zatvori, zatvori i operu i to mi baš smeta.
S*anje. :m:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Avatar
shime
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 25 Nov 2016, 23:31
Location: Srbija
Specialty: consumer

Re: Opera

Post napisao shime » 08 svi 2018, 00:58

Kod mene nije tako. Zadnji tab ne moze da se zatvori tj. nema "x" Uvek ostaje speed dial ne zatvoren, a zatvara se skroz desno na x gde se i ocekuje.
Inace verzija je 52.0.2871.99 for linux.
01emoticon-photo

Avatar
Stolle
Preminuo
Postovi: 19100
Pridružen: 12 Avg 2006, 23:35
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia
Lokacija: Dimitrovgrad

Re: Opera

Post napisao Stolle » 08 svi 2018, 13:08

Tako je bilo i kod mene sve do ovog istog, zadnjeg apdejta.

PS
A, evo sad je dobro, nešto se je bio zabunio. :roll:
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Windows - softverski problemi”