Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LED televizora

Urednici: alexa_pg,KASA1

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
icko
_
_
Postovi: 169
Pridružen: 16 Okt 2008, 16:33
Location: Kumanovo
Specialty: tv

Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao icko » 12 Sep 2018, 22:32

Zdravo. Ne znam dali je ovde pravo mesto za ovakvo pitanje, ali postavicu ga, pa administratori nek odluce gde mu je mesto. Radi se o tome da evo nekoliko puta mi se desava da mi dogje LED TV na koji ne radi pozadinsko osvetljenje, ali stom otkacim konektor od led trake koji ide na napajanje i na njemu prikljucim LED tester, osvetljenje radi(svete sve LED diode). Zatim vratim konektor na plocu i TV radi normalno, sto moze potrajati i mesec dana. I opet tako prikljucim tester i produzi da radi. Prelemljivao sam konektore, ali ne pomaze. Za sada ovo mi se desava sa Telefunken i Fuego od 32 incha. Najvise zabunu cini to sto sve diode svete. Dali se ovo desava i drugim kolegama...

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3007
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao KASA1 » 13 Sep 2018, 00:05

Imaš dotrajalih dioda u backlightu koje si jednostavno "probudio" led testerom,... mijenjaj dotrajale led ili kompletne trake.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

zoranjag
gx
gx
Postovi: 312
Pridružen: 30 Jul 2008, 20:19
Location: srbija
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao zoranjag » 13 Sep 2018, 08:55

Napon iz testera je suvise mekan i ostecena dioda ce svetleti, pravi test u takvim slucajevima je dovesti recimo 3.2 ili 3.5V na svaku od dioda bez ogranicenja struje. Odmah ces videti koja nece izdrzati, no najbolje je zameniti sve diode.

Avatar
spagagz
gx
gx
Postovi: 1526
Pridružen: 29 Dec 2008, 21:47
Location: Gorazde BiH
Contact person: Nedeljko
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao spagagz » 13 Sep 2018, 21:05

Po toj metodi nece ni jedna izdrzati.

vlada69
gx
gx
Postovi: 1281
Pridružen: 14 Okt 2012, 13:40
Location: Kupinovo
Contact person: Vlada
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao vlada69 » 14 Sep 2018, 07:38

Kao što kolege kažu verovatno se sa testerom probudi neka led dioda koja je loša. Primetio sam da kada se led diode testiraju led testerom RT300M strujom 1mA loša dioda neće da svetli dok sa većom strujom proradi.

zoranjag
gx
gx
Postovi: 312
Pridružen: 30 Jul 2008, 20:19
Location: srbija
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao zoranjag » 14 Sep 2018, 08:06

--> po toj metodi nece ni jedna izdrzati, svaka dioda je deklarisana naponom i strujom. Taj napon je veci od 3.5V kod boljih dioda ja sam naveo 3.2V-3.5V i na tom naponu nece ni jedna stradati vec ce povuci struju koja je deklarisana, ali ce ona koja ne valja samo bljesnuti i otici u prekid.

rale
_
_
Postovi: 2
Pridružen: 29 Sep 2012, 22:14
Location: BIH
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao rale » 14 Sep 2018, 09:44

U potpunosti se slazem sa misljenjem kolege zoranjag.
Postoje i druge metode ispitivanja komplet trake,sa odgovarajucim naponom napajanja
i obaveznom regulacijom struje.Na ovaj nacin se lakse ustanovi koja dioda je u prekidu
a koja je ostecena pa pocne da blinka.

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao filka » 15 Sep 2018, 12:20

Ma svako radi kako mu je najlakše.
Pisalo se da NIKAKO se ne lepe diode iznad stare diode-zalepiš parce nove trake nad starom-
A ja tako radim več tri godine i nikad nisam imao probleme oko toga:))
Na Fluke nikad nisam imao problema da mi neka dioda omane-dok sa testerom onaj prvi od Proke,dešavalo se da mi pobudi diode i onda jurcam još sat vremena da navatam koja je neispravna...
-će izginemo ki Mančester

grubiz1@gmail.com
_
_
Postovi: 190
Pridružen: 10 Dec 2012, 13:08
Location: SOMBOR
Contact person: Zeljko

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao grubiz1@gmail.com » 21 Sep 2018, 19:47

Nikada ni jednu vrstu LE diode nisam ispitivao ,,naponski",isključivo strujnim ograničenjem.I kad promenim diode koje su neispravne pre sastavljanja tv nakačim napajanje tako da je struja kroz diode oko 300mA (otprilike toliko i vuku u samom televizoru) pa ih pustim da u tom radnom režimu odrade neko vreme čisto da vidim da li će još koja da crkne.Verovatno kolege koje rade smao tv nemaju vremena za to ali ja to ponekad radim pa ih zadržim malo duže na stolu.

nesko101
_
_
Postovi: 41
Pridružen: 05 svi 2007, 03:23

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao nesko101 » 11 Okt 2018, 13:53

filka je napisao:
15 Sep 2018, 12:20
Ma svako radi kako mu je najlakše.
Pisalo se da NIKAKO se ne lepe diode iznad stare diode-zalepiš parce nove trake nad starom-
A ja tako radim več tri godine i nikad nisam imao probleme oko toga:))
Na Fluke nikad nisam imao problema da mi neka dioda omane-dok sa testerom onaj prvi od Proke,dešavalo se da mi pobudi diode i onda jurcam još sat vremena da navatam koja je neispravna...
Vidi bratac ja sam medju prvima jos pre nekoliko godina menjao novim diodama i do sada mi nije nijedna reklamirana.To je dovoljan razlog da mi veruješ šta ću ti sada reći.Kada lepiš isečenu diodu sa druge trake uvek će se videti da tu jače svetli i ako je mušterija picajzla eto opravdanog problema sa njim,Ako si i dalje uporan u tome nemoj da oštećuješ mesto gde se letuje dioda jer kada kod mene donesu takvo ja im kažem istinu da od te trake nema hleba.Mada i sada i to rešavam uspešno.Drugo kada lepiš sočiva nemoj nikako super lepkom ili dvokomponentim kojim radi većina servisera već isključivo UV lepkom koji sada nije skup.Treće i najvažnije je da skineš tragove stare termoprovodne trake sa tog parčeta sa diodom i staviš termoprovodnu samolepljivu traku koja ima da se kupi na koturu od 30m.To je da se toplota sa nje dobro prenosi na donji deo inače neće dugo izdržati kada uključi pozadinsko na maksimum.Pozdrav.

nesko101
_
_
Postovi: 41
Pridružen: 05 svi 2007, 03:23

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao nesko101 » 13 Okt 2018, 17:21

icko je napisao:
12 Sep 2018, 22:32
Zdravo. Ne znam dali je ovde pravo mesto za ovakvo pitanje, ali postavicu ga, pa administratori nek odluce gde mu je mesto. Radi se o tome da evo nekoliko puta mi se desava da mi dogje LED TV na koji ne radi pozadinsko osvetljenje, ali stom otkacim konektor od led trake koji ide na napajanje i na njemu prikljucim LED tester, osvetljenje radi(svete sve LED diode). Zatim vratim konektor na plocu i TV radi normalno, sto moze potrajati i mesec dana. I opet tako prikljucim tester i produzi da radi. Prelemljivao sam konektore, ali ne pomaze. Za sada ovo mi se desava sa Telefunken i Fuego od 32 incha. Najvise zabunu cini to sto sve diode svete. Dali se ovo desava i drugim kolegama...
Po ovome što si izneo taj ti tester više odmaže nego što je od koristi.Da bi ti pomogao trebao bi da daš sliku unutrašnjosti testera.Ja koristim univerzalni inverter za test led TV koji se prodaje preko interneta i sa njime nemam takvih problema.

Avatar
tom
gxu
gxu
Postovi: 2295
Pridružen: 23 Apr 2007, 20:01
Location: Strumica
Contact person: TOME
Specialty: tv
Lokacija: Makedonija

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao tom » 13 Okt 2018, 20:34

...Ja koristim univerzalni inverter za test led TV...
Koji, kakav, oznaka, možda slika, link ...
TOME

Avatar
filka
gx
gx
Postovi: 1966
Pridružen: 13 Avg 2006, 10:38
Location: Kavadarci Makedonija
Warranty service: Fuego Grundig LG Beko Samsung
Specialty: tv

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao filka » 13 Okt 2018, 20:43

Kolega nesko101- hvala na uputama al kako sam ja dosta skup majstor” jednostavno nemam vremena” da se igram sa diodama i gubim vreme da popravljam jedan tv ceo dan.
Negde sam u nekom postu napisao da popravljam pozadinsko za max 30 minuta.
Sada od kad su izasli zamenske trake—niko me nece ubediti od kolege da on bolje ce da zalepi i reparira trake.
Prije mislim na ekonomski dio posla- jer ako ti popravljaš jedan tv ceo dan:
Ti nisi nikakav majstor i veruj mi -ako ti neko od mušterije kaže HVALA u sebi misli Vidi kakav budala...
-će izginemo ki Mančester

nesko101
_
_
Postovi: 41
Pridružen: 05 svi 2007, 03:23

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao nesko101 » 14 Okt 2018, 00:04

tom je napisao:
13 Okt 2018, 20:34
...Ja koristim univerzalni inverter za test led TV...
Koji, kakav, oznaka, možda slika, link ...
Slikaću pa ću postaviti slike ovde.

nesko101
_
_
Postovi: 41
Pridružen: 05 svi 2007, 03:23

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao nesko101 » 14 Okt 2018, 00:19

filka je napisao:
13 Okt 2018, 20:43
Kolega nesko101- hvala na uputama al kako sam ja dosta skup majstor” jednostavno nemam vremena” da se igram sa diodama i gubim vreme da popravljam jedan tv ceo dan.
Negde sam u nekom postu napisao da popravljam pozadinsko za max 30 minuta.
Sada od kad su izasli zamenske trake—niko me nece ubediti od kolege da on bolje ce da zalepi i reparira trake.
Prije mislim na ekonomski dio posla- jer ako ti popravljaš jedan tv ceo dan:
Ti nisi nikakav majstor i veruj mi -ako ti neko od mušterije kaže HVALA u sebi misli Vidi kakav budala...
Apsolutno si u pravu.Vreme je novac.Tako je na zapadu inače propadaš.E sad vidi i ovo.Ja sam na jednom Telefunkenu postavio nove trake i pošto je mušterija držala pozadinsko na maksimum otkazala je jedna dioda posle samo mesec dana.I šta reći na to? Na jednom LGje posle samo što je istekla garancija otkazala jedna dioda i ja kada sam je pogledao na digitalnom mikroskopu video sam da je ta dioda fabrički loše zaletovana na jednom kraju.Znači nije baš tako kako kažeš gubljenje vremena kada naučić da ih dobro postavljaš.

icko
_
_
Postovi: 169
Pridružen: 16 Okt 2008, 16:33
Location: Kumanovo
Specialty: tv

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao icko » 23 Okt 2018, 18:58

Zna se da je zamena cele trake najbolje i najbrze resenje, ali i skuplje, tako da sve zavisi od mušterije. Inace koristim LED Tester 0-300V Model:GJ2C. Uglavno dobro vrši svoj posao, osim što ponekad mi probudi neku diodu, pa opet moram da se zezam posle mesec dana. Sledeci put kad mi se desi ovakav slucaj tretiracu svaku pojedinacno sa izvorom bez ogranicenje struje, pa cemo videti dal ce da se javi dotrajala dioda. Pozzz

pzoran
_
_
Postovi: 7
Pridružen: 12 Mar 2014, 18:02
Location: Srbija
Specialty: tv-multimedia

Re: Pozadinsko osvetljenje cudna pojava

Post napisao pzoran » 02 Dec 2018, 17:03

Zamena led traka za 30min super ocas posla, svaka cast. Da rastavis ekran da skines trake ocistis ostatak lepka od termo trake postavis drugu traku zalepis na nju druge led trake probas bar 5 min sklopis ekran satavis TV i to sve za 30min jos ako je TV 42,46, 49 ili vise inca uspesno nemam reci. Brze nego fabrika.

Odgovori

Natrag na “Servisiranje LED televizora”