SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

problemi, kvarovi, sheme upload/download popravka LCD televizora

Urednici: KASA1,alexa_pg

Pravila foruma
Naslov teme treba da bude u formatu: PROIZVOĐAČ, MODEL, KRATAK OPIS KVARA
Nakon rešenog kvara zatvoriti temu >> >UPUTSTVO< u suprotnom ništa ne činiti.
RAZNA UPUTSTVA
Vidulj
_
_
Postovi: 30
Pridružen: 06 Avg 2023, 19:37
Location: Pozarevac
Specialty: tv-multimedia

SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao Vidulj » 04 Nov 2023, 21:08

LED TV
FIRMA: SONY BRAVIA
MODEL: BRAVIA
MODEL DODATNO: KDL-40BX420
CHASSIS: NE ZNAM [AZ2EK]
MAINBOARD: MT66_EU S0100-2 48.72V04 021
PANEL: LTY400HM07
T-CON BOARD: NE ZNAM
SMPS: APS-0284

***************************************
SIMPTOMI:
Strafte preko ekrane (slike) ali ne i preko Meni-a. Burn in slike koji izbledi posle par sekundi.

DETALJAN OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:

Televizor donet na servis, potrebne su mi više neke vaše sugestije. Drug koji radi kao servise više godina naplašio me je sa svim SONY televizorima. TV Nisam otvorio ali iz ovog priloženog na slikama rekao mi je da je 99% T-Con ploča, koju i da napđem ima da se napatim dok otvorim SONY Braviu. Pitanje za članove da li je zaista toliko komplikovano da se otvori Sony? Ujedno da li je neko možda ima slučno iskustvo i da je bio u pitanju T-CON pre nego što se i odlučima da ga otvaram. Hvala Vam svima na odgovorima.
Prilog
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Panel.jpg
Zadnja izmena: Vidulj, dana 05 Nov 2023, 13:11, ukupno menjano 1 put.

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY BRAVIA VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao KASA1 » 04 Nov 2023, 23:42

Kao prvo, u naslov osim proizvođača moraš dopisati i model prijemnika (vidi pravilo na vrhu) te obrisati napomenu dolje.

Što se upita tiče, ne znam zašto bi otvaranje predstavljalo problem, to je stari model, nema kopči, sve je na vijke. Osim toga, moraš ga otvoriti i popuniti ponuđeni obrazac traženim podacima kako bi tema na nešto ličila i zadovoljila tražene kriterije. Tek nakon toga ćemo o tome što bi moglo ovdje biti problem.

Edit: kako se tu radi o lcd (CCFL pozadinsko) a ne led tv-u tema premještena u odgovarajući podforum.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Vidulj
_
_
Postovi: 30
Pridružen: 06 Avg 2023, 19:37
Location: Pozarevac
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY BRAVIA VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao Vidulj » 05 Nov 2023, 13:14

Hvala Vam na sugestijama, zaista se TV otvorio za 5 minuta. Editovao sam glavni post, ali nikako nisam uspeo da dodjem do T-Con ploce (čini mi se da je zaglavljena izmedju limova i da bi se došlo do nje morao bi da se rasklapa displej i pozadinsko) To je jedini podatak koji nisam uspeo naci. Ukoliko možete da mi pomognete sa za sada datim onformacijama bio bih Vam zahvalan. Imam neke sugestije da je crkao panel a opet sa druge strane da je glavna ploča (memorije) pa sam skorz u nedoumici šta dalje.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao alexa_pg » 05 Nov 2023, 15:43

Ovaj TV nema klasičan t-con već je sve integrisano u sklopu panela.
Velike su šanse da je neispravan panel.
Za početak bih ti preporučio da probaš očistiti konektore LVDS kabla nitro razređivačem ili etil alkoholom. Šta imaš.
Ne bih ti preporučio da pokušavaš tražiti kvar na letvi panela.

Sony KDL-40BX420.jpg
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao KASA1 » 05 Nov 2023, 18:34

Po svemu sudeći je do panela.

Obično je na tim serijama dolazilo do titranja slike ili dvostruke slike (kompletne ili u donjem dijelu panela) a problem je pravio kratak spoj na signalnim linijama panela-matrice (CKV1, CKVB1, CKV2, CKVB2, STP) koji se rješava cut-off-om (odspajanjem, odsijecanjem linija na display ploči ka matrici).
No, kvar je panela ovdje vjerojatno višestepeni. Zašto?... Gledajući zadnju sliku, djeluje mi kao da je gornji dio OK, a na donjem ima zaostajanja frame-ova (tzv. ghosting – duhova, a ne burn-in kao što gore navodiš) a tome je obično uzrok nedostatak odgovarajućeg napona za napajanje matrice (VGL, VGH). Uzrok za to može biti i u prekidu nekog od COF-ova na matrici.

Uglavnom, vrlo je upitan popravak čak i ako u tim reparacijama imaš iskustva, a kamoli ako se s tim nisi još susretao.
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Vidulj
_
_
Postovi: 30
Pridružen: 06 Avg 2023, 19:37
Location: Pozarevac
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao Vidulj » 09 Nov 2023, 09:07

Hvala Vam puno na sugestijama, probao sam sve navedeno. Klijent je odustao od popravke. Imam samo još jedno pitanje, kako možete da konkretno dijagnostikujete da li je u pitanju kva panela ili T'CON ploče? Da li postoji neki jasni test?

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao alexa_pg » 09 Nov 2023, 19:53

Vidulj je napisao:
09 Nov 2023, 09:07
...kako možete da konkretno dijagnostikujete da li je u pitanju kva panela ili T'CON ploče? Da li postoji neki jasni test?
T-con je složen sklop za koji ne može, sa opremom kojom raspolažu servisi, da se sa sigurnošću kaže da je ispravan ili ne.
Na T-con modulu postoje par dc-dc pretvarača čiji je zadatak da obezbijede potrebne napone za rad matrice. U slučaju da neki od napona nedostaje, ispis slike je loš ili je uopšte nema. Ovakvi kvarovi, kada su u pitanju dc-dc konvertori, mogu da se lokalizuju a često mogu i da se poprave.
Signali koji izlaze iz t-con modula i idu prema matrici su čisto digitalni signali gdje univerzalni instrumenat i osciloskop ne mogu da pomognu. Možda će neko reći "pa mogu osciloskopom vidjeti ima li npr. clock ili ne". Tačno. Može se vidjeti ali od toga sreće nema.
Da li je greška do t-con modula ili do matrice, jedino se sa zamjenom t-con ploče može znati.
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
KASA1
Site Admin
Site Admin
Postovi: 3046
Pridružen: 14 Feb 2011, 10:28
Location: Zagreb
Specialty: tv-multimedia

Re: SONY BRAVIA KDL-40BX420 VERTIKALNE LINIJE BURN IN

Post napisao KASA1 » 09 Nov 2023, 22:30

Kao što je već rečeno, detekcije sa 100-postotnom sigurnošću ovdje nema. No, iskustvo donosi svoje,... dobro je poznavanje rada lcd matrice i T-CON sklopa obično dovoljno za osnovnu detekciju problema, pa se već može pretpostaviti gdje je otprilike problem.
Kao što smo u prijašnjim postovima već spomenuli, najčešće je problem u probojima, kratkim spojevima unutar samog stakla - matrice što pak ima za posljedicu gubitak odgovarajućih napona na T-CON-u (DC-DC konverteri ulaze u blokadu – protect mod). Izolacijom uzroka, odspajanjem problematičnih linija ka panelu, problem se neki puta i može riješiti uz veću ili manju degradaciju kvalitete slike.

Ukoliko pak postoji sumnja i na matičnu ploču, za detekciju ispravnosti MB odnosno T-CON-a i matrice kao jedne cjeline, postoje panel testeri koji se spajajaju na LVDS konektor, simuliraju rad matične i daju test sliku.
Jedan od boljih aparata za tako nešto je npr. TV160-7, podržava i LVDS i Vbyone:

Kod: Označi sve

https://www.hklrf.com/TV160-mainboard-tester-tool-7th-generation-Vbyone-LVDS-to-HDMI_5403.html
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Odgovori
  • Slične teme
    Odgovori
    Pregledano
    Zadnji post

Natrag na “Servisiranje LCD Televizora”