Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Forum namenjen hobi majstorima. Forum obuhvata sve električne aparate u domaćinstvu (tv-dvd-audio-video-auto el. itd...), u auto industriji , osim profesionalnih uređaja.
OBAVEŠTENJE: TEME U OVOM FORUMU SE AUTOMATSKI BRIŠU NAKON 6 MESECI !

Urednici: goranfri,alexa_pg

Pravila foruma
Forum namenjen u hobi svrhe popravljanja svojih (u ličnoj svojini) kućnih aparata.
Audio, Video, TV tehnika, Bela Tehnika odnosno svi uređaji koji su široko rasprostranjeni za kućnu i ličnu upotrebu, sve kategorije.
Teme koje su članovi otvarali u drugim našim forumima a za koje se smatra da su autori hobi majstori biće prebačene u ovaj forum.
MOLIMO DA OBRATITE PAŽNJU DA U OVOM FORUMU POSTUJU HOBI "MAJSTORI" !
SERVISERI
Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao Kole » 14 Mar 2024, 14:26

Juče sam kupio na pijaci štedljivu CFL sijalicu Elit+ snage 11w E 14 (minjonku) i uvio je u sijalično grlo u ormariću sa ogledalom iznad lavaboa u kupatilu.

Kada sam je uključio, ona je počela da svetli i čekao sam da vidim kako će svetliti kad dostigne punu snagu. Međutim, začuo se prasak i sevnula je iskra na spoju spiralne cevi punjene živom i plastičnog dela sijalice u kome se nalazi elektronika i sijalica se ugasila.

S obzirom da nemam iskustva za fluorescentnim štedljivim sijalicama (CFL), hteo bih da pitam da li je kvar na fluorescentnoj staklenoj cevi sa živom ili na elektronici sijalice i da li ima smisla da je otvorim i prelemim spoj staklene cevi i elektronike? Da reklamiram sijalicu ne mogu, jer sam je kupio na pijaci bez fiskalnog računa.

Hvala i pozdrav.

Avatar
alexa_pg
Site Admin
Site Admin
Postovi: 5434
Pridružen: 22 Avg 2006, 08:10
Lokacija: Podgorica

Re: Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao alexa_pg » 14 Mar 2024, 17:11

Tema će biti premještena u Hobi podforum
http://fanzo.org/forum/viewforum.php?f=129
"I ja volim ljude ali ih sve manje podnosim"

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao Kole » 16 Mar 2024, 14:00

Saznao sam nešto, koliko sam shvatio iz tutorijala na Internetu, pokvarila se staklena cev sa živinom parom. Popravka nije moguća za razluku od LED sijalica kod kojih se može prelemiti neispravna dioda. Ali može da se sačuva elektronika i da se nalemi na običnu fluorescentnu cev (tzv "neonku") i to će raditi kao i štedljiva sijalica. Znači staklenu cev sa živom skinem i bacim, a balast (elektronika i navoj u plastičnom delu) sačuvam ako negde nađem neku ispravnu neonsku cev moći će da posluži.

Avatar
sim
gxu
gxu
Postovi: 1117
Pridružen: 09 Jul 2009, 21:43
Location: Krusevac
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao sim » 17 Mar 2024, 15:26

Kupi drugu sijalicu.
Nova led kosta 1e
Ti se mlatis sa tim.
Ziva je kancerogena batali to.
SIMkom

Avatar
jaro
bela tehnika
bela tehnika
Postovi: 1171
Pridružen: 21 Jun 2009, 11:53
Location: stara pazova
Contact person: jaro
Specialty: whitegoods

Re: Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao jaro » 17 Mar 2024, 19:44

Ja mislim da to može da se popravi.
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

Avatar
Kole
_
_
Postovi: 81
Pridružen: 19 svi 2009, 11:42
Location: Beograd

Re: Električni luk na CFL štedljivoj sijalici Elit+ 11w E 14

Post napisao Kole » 17 Mar 2024, 22:02

Da, živa je jako otrovna i zato je EU zabranila te štedljive sijalice i preostale zalihe su prebačene kod nas i prodaju se budzašto, 2 za 100 din po pijacama. I ja pokupovao, i zamenio sve sijalice po kući sa tim spiralnim štedljivim i mogu vam reći odmah mi se smanjio račun za struju za 1500 dinara. Samo ova jedna se pokvarila, a sve ostale rade bez problema.

Odgovori

Natrag na “HOBI Servisiranje”