Kako srediti uzemljenje?

Forum namenjen hobi majstorima. Forum obuhvata sve električne aparate u domaćinstvu (tv-dvd-audio-video-auto el. itd...), u auto industriji , osim profesionalnih uređaja.
OBAVEŠTENJE: TEME U OVOM FORUMU SE AUTOMATSKI BRIŠU NAKON 6 MESECI !

Urednici: goranfri,alexa_pg

Pravila foruma
Forum namenjen u hobi svrhe popravljanja svojih (u ličnoj svojini) kućnih aparata.
Audio, Video, TV tehnika, Bela Tehnika odnosno svi uređaji koji su široko rasprostranjeni za kućnu i ličnu upotrebu, sve kategorije.
Teme koje su članovi otvarali u drugim našim forumima a za koje se smatra da su autori hobi majstori biće prebačene u ovaj forum.
MOLIMO DA OBRATITE PAŽNJU DA U OVOM FORUMU POSTUJU HOBI "MAJSTORI" !
SERVISERI
Kole
_
_

Kako srediti uzemljenje?

Post napisao Kole » 15 Sep 2020, 08:34

Nedavno sam nešto radio na mojoj staroj mašini Olimpik 77 u kući u selu. Pa kako je kupatilo tesno izneo sam mašinu u sobu i uključio je u šuko utičnicu.

I sad setim se da je nikad nisam tu uključivao i budući da sam uvek oprezan uzmem glinericu da proverim i detektujem fazu na vratima veš mašine (Olimpik ima hromirana vrata, a ne plastificirana). Oprezno završim posao i vratim je u kupatilo, uključim i proverim - faze na vratima nema.

Dakle, nemam uzemljenje u sobi - negde je u prekidu. Na svu sreću tu sam uvek uključivao uređaje koji ne traže uzemljenje - usisivač, televizor itd.

Sad imam dve ideje - prva da sastavim nulu i uzemljenje - da ga nulujem, ili druga ideja da pustim bakarnu žicu niz zid, pa ispod itisona do kuhinje i tu da ga vežem za slavinu iznad sudopere, tj. da se zakačim na vodovod.

Šta bi ste vi uradili? Prva ideja je lakša i ne vidi se ništa, a kod druge bi išla žica po patosu ispod itisona, ali bi to uzemljenje bilo kvalitetnije.

sim
gxu
gxu
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936
Specialty: whitegoods

Re: Kako srediti uzemljenje?

Post napisao sim » 15 Sep 2020, 09:01

Za početak skini tu utičnicu i vidi da li i nju dolaze 2 ili 3 provodnika. Ako dolaze 2 onda dovuci uzemljenje iz najbliže utičnice u kojoj ima uzemljenja. Ukoliko ima 3 provodnika onda otvori kutije i traži gde je kvar tj gde je prekid. U zavisnosti od toga koliko si stručan, ako nisi pozovi stručno lice, manje kosta.
SIMkom

Stolle
Site Admin
Site Admin

Post napisao Stolle » 15 Sep 2020, 09:38

I ne radi ni jedno od onoga što ti je palo na pamet.
"29 poslednjih dana u mesecu je najteže"

Kole
_
_

Post napisao Kole » 15 Sep 2020, 11:34

Znači mislite da dignem ruke?

Uzemljenja nema u celoj kući, stara je. U kuhinji su šporet Sloboda i frižider Obodin uzemljeni na slavinu od sudopere, a u kupatilu veš mašina Gorenje na slavinu od lavaboa, a bojler Deligrad na slavinu od kade. Vodovodne cevi idu u zemlju, pa pružaju silno uzemljenje.

Mislio sam da je neka žica sa vodovoda dovedena i do ove utičnice, ali izgleda da nije.

Ako niste ni za nulovanje, ni za vodovod, onda ću da ostavim kako jeste, samo ću motorcanglama da odsečem kontakte za uzemljenje sa šuko utičnice da odmah bude jasno da to nije šuko utičnica, nego obična, da ne bude zablude.

jaro
bela tehnika
bela tehnika
Contact person: jaro

Post napisao jaro » 15 Sep 2020, 12:20

Znaci nemas uzemljenje nigde, da ima, nebi bilo vezivano na slavine.
Mnogo je opasno, ljudi, ne zajebavajte se.
Mislim da je trenutno najjeftinije, i najmanje bolno sprovedes svugde zicu za uzemljenje, i ugradis fid sklopku, zabijes bar jednu sondu u zemlju, i spojis, i proveris sve (iako je to samo delic posla i siguracije)....
Bez alata nema zanata!.....a bez znanja dzaba ti alat!

jaro
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao jaro » 15 Sep 2020, 12:22

Kole je napisao:
15 Sep 2020, 11:34
. Vodovodne cevi idu u zemlju, pa pružaju silno uzemljenje.
Ovo je recimo samo "u" od uzemljenja.

miodrag popovic
gx
gx
Phone number: 00381638773821
Specialty: tv

Post napisao miodrag popovic » 15 Sep 2020, 12:23

I dođu iz vodovoda,zamenu sat,stave plastični (njihov sat,a meni menjali ima 10 dana mogu da stave kakav hoće),ti nemaš pojma o tom,a sva vodovodna instalacija spojena na uzemljenje.Razmisli o tom.
Zovi električara,uradi uzemljenje,postavi fidove sklopke.
Veoma korisna tema nadam se da će što više ljudi pročitati
Ko izgubi dobitak, taj dobija gubitak

KASA1
gxu
gxu
Specialty: tv-multimedia

Post napisao KASA1 » 15 Sep 2020, 12:50

miodrag popovic je napisao:
15 Sep 2020, 12:23
,... Zovi električara,uradi uzemljenje,postavi fidove sklopke..
Jedino ispravno rješenje,... apropos, ima ovdje na forumu hrpa tema sličnog karaktera:

viewtopic.php?f=2&t=34582&p=324877&hili ... JE#p324877
viewtopic.php?f=2&t=33130&p=312236&hili ... ke#p311749
viewtopic.php?f=119&t=26588#p252813
viewtopic.php?f=119&t=25006&hilit=FID#p237208
"Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!"

Kole
_
_

Post napisao Kole » 15 Sep 2020, 13:12

Vodomer je premošćen sa debelom bakarnom žicom i dve šelne, to sam video kad sam silazio u šaht da pojačam pritisak vode.

Ti Jaro misliš da bi trebalo uraditi neko uzemljenje nezavisno od vodovoda? Na primer u kuhinji i kupatilu probušim okvir od prozora tankom burgijom i izvučem napolje bakrenu žicu, zabodem parče stare vodovodne cevi u zemlju 1 metar duboko ili neku metalnu plocu i vežem žicu za njega?

Kole
_
_

Post napisao Kole » 15 Sep 2020, 13:48

Još da dodam da je u pitanju stara gradnja i da su kablovi direktno položeni u malter, a ne u neku cev. Tako da ne postoji mogućnost da se provuče žica iznutra bez nekog štemovanja zida, dakle morala bi ići spolja po zidu.

jaro
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao jaro » 15 Sep 2020, 14:24

Vodovod je samo vodovod. Nije uzemljenje. To sto je u zemlji je "slucajno".
Zaboravi tanku burgiju i prozor...
Pozovi nekoga ko se razume, neka ti pomogne, odosno, mozes ti njemu pomoci..
U zemlju na dubinu50cm, i dublje polozis recimo min 25m FeZn 25*4, plus sonde...i to se meri, ako nije ok, onda jos.
Ostalo je igranje...

Kobac
bela tehnika
bela tehnika

Post napisao Kobac » 16 Sep 2020, 13:51

Prvo stavi FID sklopku posto to moze brzo da se uradi a odmah posle vidi kako da sprovedes uzemljenje, obavezno mora dobro da se ima.
Mnogo njih je glavom platilo lose uzemljenje, i meni je jednom malo falilo...

Kole
_
_

Post napisao Kole » 16 Sep 2020, 14:17

Pa šta da vam kažem, naterali ste me na razmišljanje o svemu.

Problem je što je to stara, derutna seoska kuća, koja je uglavnom prazna, što ostala familija izbegava da učestvuje u troškovima itd, iako je koriste mnogo više od mene (ja tu provedem sveukupno 10-15 dana godišnje, a zimi ne dolazim uopšte, dva dana treba da ložiš da se ugreje kako treba).

A ja da budem budala, pa da sam plaćam, a svi da koriste i da kažu da ne mogu da daju jer nemaju para, nekako mi je bezveze.

Verovao sam do sad da je vodovod moćniji od svakog uzemljenja koje neko može da individualno napravi, jer su to kilometri cevi ukopani u zemlju.

Ali iz ovoga što pišete vidim da i nije tako. O nulovanju sam razmišljao kao lakšem rešenju, da ne razvlačim žicu po patosu do vodovodne cevi.

Juče sam zvao brata od strica, kaže koje crno uzemljenje, ja sam zbog korone mesecima na minimalcu i to mi kasni i sad da pravim uzemljenje na onoj ruini.

Probaću da ih nagovorim na proleće, da ih zaplašim da tu može da se pogine itd.

sim
gxu
gxu
Warranty service: Bela tehnika
Contact person: Ivan
Phone number: 0038162303936

Post napisao sim » 16 Sep 2020, 15:14

Fid sklopka kosta 25-30eur tako da to je mnogo jeftinije nego neciji zivot.
Ako vec nema uzemljenje onda obavezno sklopka sa strujom greske 0.030A.
SIMkom

Kole
_
_

Post napisao Kole » 18 Sep 2020, 08:22

Poslušao sam vas i dogovorili smo se da stavimo FID sklopku, a za uzemljenje ćemo videti sledeće godine, valjda će finansijske prilike biti bolje.

Kad je reč o konkretnoj utičnici, nisam uradio ništa, samo sam zalepio cedulju NIJE ŠUKO. Kontakte nisam odsekao, jer možda bude prilike da postane šuko.

Na kraju, vezano za moju dilemu - nulovanje ili vodovod, čini mi se da bi nulovanje, iako lepše i lakše, ipak bilo rizičnije, jer je daleko veća verovatnoća da dođe do prekida nule ili zamene faze i nule, nego da se nešto loše desi na vodovodu.

Tako je ispalo ono što je Stole rekao - ni jedno, ni drugo.

Odgovori

Natrag na “HOBI Servisiranje”